Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Încă un 5.1 :)

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011
Salutare!

Sunt in căutare de un sistem 5.1 si receiver avr pentru o camera de zi de aproximativ 25mp.

Construcția e noua iar pentru sistemul audio au fost prevăzute traseele pentru cablaj prin pereți. Astfel ca pentru cei patru sateliți pozițiile sunt prestabilite având dozele in colțurile de sus ale camerei. Asta nu știu cât de bine e pentru sunet dar așa mi s-a recomandat la vremea aia si am acceptat ținându-se cont si de faptul ca ma ajuta (sau nu ma încurca) la mobilare si decorare.

Acum căutând un pic despre subiect, am observat ca boxele din fata la un sistem decent sunt destul de voluminoase si majoritatea sunt cam greu de agățat pe perete...

In alta ordine de idei, gasisem ceva ce credeam ca s-ar potrivi pentru ceea ce vreau eu si anume     http://www.emag.ro/s...BBM/    dar citind review-urile... se pare ca boxele sunt destul de slabe.

M-ar ajuta ceva recomandări tinand cont de situația data: amplasare in colțurile de sus a satelitilor față/spate. Nu am cabluri trase ci doar tevile deoarece nu știam ce sistem o sa am si ce cabluri o sa necesite.

Sistemul va fi folosit la fime, eventual muzica fara mari pretenții.
Un buget de 2000-2500 lei cu tot cu receiver.

Multumesc mult

Edited by sebidamian, 26 July 2014 - 13:18.


#2
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Te-ai uitat aici?!!!
http://www.akai.com....se.aspx?COD=C06

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Akai e cea mai sinistra gluma din ziua de azi. Am repetat la nesfarsit: nu mai are absolut nicio legatura cu veche firma. Actualul Akai nu e decat un nume pus pe cele mai ordinare chinezarii.
Asezarea boxelor nu se face in functie de cum ti-ai tras cablul prin pereti si nicidecum lipite de perete. In colturile de sus ,in niciun caz ,boxele trebuie sa fie cam la nivelul urechii cand asculti. Boxele alea inwall sau difuzoarele respective au o cu totul altfel de constructie si sunt special proiectate pentru acest tip de folosire. Nu poti folosi boxe obisnuite in alece pozitii.
Mergi pe un pachet receiver(Denon ,Yamaha ,HK, Onkyo) plus sistem de boxe Magnat. Vezi pachete promotionale pe avstore de exemplu ,daca ai posibilitatea incearca sa si asculti ceva.

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
http://hificenter.ro...aga-tav-306-v-2
http://hificenter.ro...-kardon-avr-151
http://hificenter.ro...-kardon-avr-161

Eu as incerca sa iau cu boxe fata mari, de podea.

#5
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 edigee, on 26 iulie 2014 - 14:09, said:

Akai e cea mai sinistra gluma din ziua de azi. Am repetat la nesfarsit: nu mai are absolut nicio legatura cu veche firma. Actualul Akai nu e decat un nume pus pe cele mai ordinare chinezarii.
Asezarea boxelor nu se face in functie de cum ti-ai tras cablul prin pereti si nicidecum lipite de perete. In colturile de sus ,in niciun caz ,boxele trebuie sa fie cam la nivelul urechii cand asculti. Boxele alea inwall sau difuzoarele respective au o cu totul altfel de constructie si sunt special proiectate pentru acest tip de folosire. Nu poti folosi boxe obisnuite in alece pozitii.
Mergi pe un pachet receiver(Denon ,Yamaha ,HK, Onkyo) plus sistem de boxe Magnat. Vezi pachete promotionale pe avstore de exemplu ,daca ai posibilitatea incearca sa si asculti ceva.

Eu am sugerat acel link, in idea ca am prins timpurile cand intr-adevar, AKAI era o firma de renume in materie de sisteme audio.

#6
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011
Daca se folosesc sau nu pe perete...probabil ca nu e situația ideala. Dar la mine așa vor fi amplasate. M-ar deranja mult mai mult cabluri întinse prin casa si boxe care sa-mi ocupe o buna arie din camera decat sa nu am amplasarea "perfecta". Trăiesc in casa mai mult timp decat ma uit la filme sau ascult muzica si nefiind un împătimit probabil ca nici nu as observa diferentele.

Am văzut ca exista suporți pentru boxe care permit amplasarea pe perete la o anumită distanță  si o oarecare orientare.  Poate e o soluție de dres busuiocul...?

Iau in calcul i utilizarea boxelor de podea pentru față dar dimensiunea lor sa permită ridicarea pe perete.

Merci de sfaturi

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,378
  • Înscris: 08.12.2006

 sebidamian, on 26 iulie 2014 - 13:15, said:

pentru cei patru sateliți pozițiile sunt prestabilite având dozele in colțurile de sus ale camerei.

Sistemul va fi folosit la fime, eventual muzica fara mari pretenții.
Un buget de 2000-2500 lei cu tot cu receiver.
Având în vedere cerinţele, nu cred că te poţi orienta spre un sistem mai mărişor. Dat fiind că va fi folsit preponderent pentru filme, subwooferul este necesar.
O idee ar fi Yamaha NS-PB150 cu un receiver Yamaha.

 sebidamian, on 26 iulie 2014 - 15:08, said:

Am văzut ca exista suporți pentru boxe care permit amplasarea pe perete la o anumită distanță  si o oarecare orientare.  Poate e o soluție de dres busuiocul...?
Da, de exemplu http://www.soundcrea...-30-id2742.html

#8
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 sebidamian, on 26 iulie 2014 - 15:08, said:

...............
Iau in calcul i utilizarea boxelor de podea pentru față dar dimensiunea lor sa permită ridicarea pe perete.
...............


Ei, asta cum ar fi ?!
Oare cum ar arata niste boxe de podea agatate frumos de coltul de sus al peretelui ?

Am impresia ca cea mai buna varianta ar fi cu niste boxe de raft cat mai mici, adica un sistem sub-sat, precum acel Yamaha sugerat de domnul moderator.
Ba chiar, date fiind conditiile, cred ca mai apropriate, inclusiv ca aspect si ca performante (avand aici in vedere si portul bas-reflex), ar fi niste boxe surround speciale, precum astea, astea, etc., insa bugetul nu stiu daca neaparat permite.
Ar mai fi demna de luat inseama si varianta in-wall, insa nu stiu din ce sunt peretii...

Inclusiv acel sistem Harman (adica si pachetul de boxe 5.1), cred c-ar fi una dintre cele mai bune alegeri, macar alea sunt gandite sa functioneze impreuna.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

 sebidamian, on 26 iulie 2014 - 15:08, said:

Daca se folosesc sau nu pe perete...probabil ca nu e situația ideala. Dar la mine așa vor fi amplasate. M-ar deranja mult mai mult cabluri întinse prin casa si boxe care sa-mi ocupe o buna arie din camera decat sa nu am amplasarea "perfecta". Trăiesc in casa mai mult timp decat ma uit la filme sau ascult muzica si nefiind un împătimit probabil ca nici nu as observa diferentele.

Am văzut ca exista suporți pentru boxe care permit amplasarea pe perete la o anumită distanță  si o oarecare orientare.  Poate e o soluție de dres busuiocul...?

Iau in calcul i utilizarea boxelor de podea pentru față dar dimensiunea lor sa permită ridicarea pe perete.

Merci de sfaturi
Boxele de podea se numesc astfel pentru ca se aseaza pe podea ,foarte simplu! Asa sunt concepute sa functioneze. Ridicarea boxelor standfloor pe perete e o gluma proasta. Suportii pentru prins boxe pe pereti sunt facuti pentru sonorizarile ambientale tip baruri/cafenele unde ,dupa cum am spus se folosesc alte tipuri de incinte acustice. Boxele obisnuite e obligatoriu sa aiba o anumita distanta fata de perete(in spate si lateral) altfel basul se va auzi ingrozitor ,adica bubuit.
Cablurile intinse prin casa nu vad sa fie o problema ,eventual se pot ascunde doar cablurile.
Fenomenul audio e mult mai complex de cat pare la prima vedere ,din necunoastere se fac grave greseli ,si degeaba dai sute/mii de euro pe scule daca te cramponezi sa le asezi in functie de design si comoditate vei obtine aceleasi rezultate ca un sistem de pc de 200 RON daca nu si mai rau.
Pentru o minima auditie decenta intr-o incapere ,mai ales la un buget de doar 2000-2500 RON e necesar a plasa sistemul audio ca importana inaintea altor chestiuni de design. In acest fel scoti tot posibilul din sistem. Altfel il ingropi.
Sa nu spui ca ai si pereti din rigips ca e jale....

Edited by edigee, 26 July 2014 - 15:49.


#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,378
  • Înscris: 08.12.2006

 Protopopeus, on 26 iulie 2014 - 15:47, said:

Ba chiar, date fiind conditiile, cred ca mai apropriate, inclusiv ca aspect si ca performante (avand aici in vedere si portul bas-reflex), ar fi niste boxe surround speciale, precum astea, astea, etc., insa bugetul nu stiu daca neaparat permite.
Nu (cred că*) permite, trebuiesc "împerecheate" cu un subwoofer care va înghiţi 30-40% din buget.

_________
* = sau cel puţin n-am găsit eu ceva să se încadreze în buget ci doar (mult) peste. E 2000-2500 cu tot cu receiver. Lei :)

 edigee, on 26 iulie 2014 - 15:48, said:

Fenomenul audio e mult mai complex de cat pare la prima vedere ,din necunoastere se fac grave greseli ,si degeaba dai sute/mii de euro pe scule daca te cramponezi sa le asezi in functie de design si comoditate vei obtine aceleasi rezultate ca un sistem de pc de 200 RON daca nu si mai rau.
Pentru o minima auditie decenta intr-o incapere ,mai ales la un buget de doar 2000-2500 RON e necesar a plasa sistemul audio ca importana inaintea altor chestiuni de design. In acest fel scoti tot posibilul din sistem. Altfel il ingropi.
Iniţiatorul a specificat că nu e interesat de muzică ci mai mult de film (bine, e şi muzică însă cu alte cerinţe) şi încadrare într-un design prestabilit. Oricum, în acel buget nu poţi face un 5.1 echilibrat şi ok şi pentru muzică chiar dacă se renunţă la montarea sateliţilor pe perete, poate un 5.0

Edited by antinari, 26 July 2014 - 16:22.


#11
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011
Haideti domnu' @edigee nu mai aruncați așa cu pietre :)  Toți suntem diferiți si pentru fiecare dintre noi primează alte lucruri. Probabil unii înainte sa meargă la arhitect pentru proiectul casei, își aleg sistemul audio si își construiesc casa in jurul lui. Foate bine, cine își permite, asa sa facă. Nimic de condamnat mai ales daca e împătimit. Eu am facut exact invers si după cum v-ați dat deama... nu sunt sunt un cunoscător.

Oricum, cred ca sunt putini cei care își permit sa amplaseze canapeaua in mijlocul camerei pentru pozitionarea perfecta  tinand cont ca la noi o camera de zi se învârte pe la 25-35mp (e doar un exemplu, nu știu daca asa e bine).

Booon, sa trecem peste.... Pereții sunt din cărămidă si tencuiala clasica, fara rigips.

Merci frumos pentru sfaturi si exemple. Sper sa pot face alegerea potrivită. Oricum, cu cât sunt mai multe, cu atât ma decid mai greu :)

Sa zicem ca as putea sa suplimentez un pic bugetul. Nu prea mult :) Pentru un profan ca mine consider ca in jur de 3000 lei e suficient pentru început. Lei am spus :)

#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,378
  • Înscris: 08.12.2006

 sebidamian, on 26 iulie 2014 - 17:20, said:

Sa zicem ca as putea sa suplimentez un pic bugetul. Nu prea mult Posted Image Pentru un profan ca mine consider ca in jur de 3000 lei e suficient pentru început. Lei am spus Posted Image
Caz în care ai putea să iei un calcul, de exemplu, Wharfedale Vardus (VR-100 + VR-C1) sau Monitor Audio (MR2 + MR Center) + un subwoofer care se mai încadrează în buget (probabil Yamaha) după ce alegi şi receiverul.

#13
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011

 antinari, on 26 iulie 2014 - 18:10, said:


Caz în care ai putea să iei un calcul, de exemplu, Wharfedale Vardus (VR-100 + VR-C1) sau Monitor Audio (MR2 + MR Center) + un subwoofer care se mai încadrează în buget (probabil Yamaha) după ce alegi şi receiverul.

Zici sa iau doua perechi pentru sateliți? 1400 + 500 centrul + 1000 si ceva subwooferul... Hai ca merge... e pe la 3000 sau depășesc un pic. Aaaa mai e receiver-ul. Un fleac :)  Merci pentru sugestii. Poate ca trebuie sa ma mai gândesc la buget... Și n-am nici 24 de ore de când am deschis topic-ul... :)

#14
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
vezi si Logitech Z906 ... 5500 nu se mai gaseste, avea cateva puncte bune fata de astea, dar si unele mai slabe.

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,378
  • Înscris: 08.12.2006

 sebidamian, on 26 iulie 2014 - 23:40, said:

Poate ca trebuie sa ma mai gândesc la buget... Și n-am nici 24 de ore de când am deschis topic-ul... Posted Image
Probabil, dacă vrei un sistem care să sune bine şi pe muzică în condiţile specificate. Ar fi variante ok care să se încadreze în buget însă e o problemă cu poziţionarea, în principiu trebuie evitate incintele cu bass reflex pe spate (adică majoritatea) chiar dacă nu vor merge în full range (adică receiverul va trimite la sateliţi doar semnal de medii+înalte)
Subwooferul s-ar putea încadra şi sub 1000 lei, de ex. Yamaha YST-SW030 nu e cine ştie ce dar e, totuşi, un subwoofer ok, dacă nu exagerezi cu volumul Posted Image

O variantă ceva mai ieftină: http://www.be-loud.r...mus-150/  (2* 270) + http://www.be-loud.r...-HCS-Satellite/ (2*200) + http://www.be-loud.r...ity/Primus-C25/ (400) + http://www.be-loud.r...preme-Sub-201A/ (900)

Ar mai fi o variantă şi mai ieftină, bazată pe http://www.be-loud.r.../Sony/SSB-1000/ însă doar am amintit-o... (în opinia mea, singura chestie comună pe care o au cu incintele acustice este faptul că sunt nişte cutii echipate cu difuzoare)

#16
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011
Ok, deci boxe de raft. Si fara bass reflex. Nu stiu cum pot sa le identific daca nu se specifica in descriere. In mod normal la ce distanta se instaleaza fata de perete? Fiind de raft nu poti sa le pui prea departe ca pica, nu? :) Sau e doar numele...? Incerc sa-mi dau seama cam ce suporti mi-ar trebui.

#17
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Le identifici dupa faptul ca alea bas-reflex au o gaura pe undeva pe-acolo, fie in spate (in cele mai multe cazuri, de-asta nici nu se aseaza boxele prea apropiate de perete), fie in fata, fie in jos, iar alea fara bas reflex n-au nici o gaura (facem abstractie de alea bandpas de diferite ordine). Ideea e sa nu aiba gaura in spate...

Cat priveste distanta, indiferent ca-s cu bas reflex sau nu, incintele nu trebuie asezate lipit de perete fiindca treaba asta influenteaza puternic sunetul.

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Suportii de boxe de obicei nu sunt niste chestii ce se prind de perete ci sunt niste picioare(coloane) ce se pun pe podea. Nu inteleg de unde toata fixatia cu prinsul si lipitul pe perete. In niciun caz nu e mai placut ochiului ,daca ar fi dupa mine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate