Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ajutor la montajul unui cruise control aftermarket acceleratie electronica

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
mariusd

mariusd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.01.2005
Salutari,
Daca avem pe cineva care se pricepe cat de cat sa ma ajute si pe mine la legaturile unui cruise control aftermarket la masina Fiat Doblo Panorama model 2007 motor 1.4 benzina.Am atasat manualul fabricantului si poza pedalei de acceleratie.Am facut toate legaturile la frana, la ambreiaj,  la firul de semnal de viteza, la maneta, cu exceptia celei cu pedala de acceleratie.Aici m am blocat la legarea firului negru-BLACK si la legarea potentiometrilor pedalei, deoarece CC ul meu nu are mufa de conectare la pedala si trebuie sa identific singur cum sa leg potentiometrii.La pedala electronica pinul 2 si 4 din numerotarea mea sunt de masa,am verificat cu aparatul de masura.Cum am numerotat pinii pedalei de acceleratie in poza am pus la fiecare si culoarea cablajului aferent. De asemenea nu reusesc sa mi dau seama daca modulul electronic are fir de masa.Ce ma deruteaza este faptul ca firul negru se termina cu o saiba mare din aceea cum vin firele la masa insa m am bazat pe faptul ca modulul este unul electronic-universal la care s a scris softul pentru masina mea fiat doblo si ar fi putut ca la alta masina firul negru sa fie masa.  Baietii de la care l am luat nu au cum sa ma ajute sunt si foarte departe de mine si mi au zis ca daca leg gresit la potentiometrii nu se intampla nimic doar ca nu merge, sa apelez la cine gasesc si eu insa toti la care am apelat in jurul meu nu au vrut sa se bage, au zis ca ii depaseste problema.Orice ajutor e binevenit.
Multumesc !

Attached Files



#2
dancostea2002

dancostea2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 30.05.2010
firul negru cu saiba indica faptul ca se leaga la masa.aveti grija,dac se leaga gresit,reusiti sa ardeti stabilizatorul de 5V din ecu pt throtle position.masina nu se va mai accelera neam!

Edited by dancostea2002, 27 July 2014 - 06:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate