Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Schimbare lichid frana

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Intrebarea este, metoda clasica (la pedala) e ok? Sau sa ma duc la un service mai de fite (scump) dotat cu nu stiu ce fel de aparatura speciala.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
e o.k.

#3
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
asta daca ai vreo amarata de dacie, eu nu m-as juca cu viata mea si a celor apropiati!
oricat ar costa, nu cred ca e mai scump ca pierderea unui apropiat!

#4
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Nu am dacie, deci esti total impotriva schimbatului clasic, pot sa intreb ce motive ai? Chiar vreau sa stiu despre ce e vorba inainte de a lua o decizie. Schimbatul clasic il fac la service-ul unii om in care am incredre, varianta cealalta ar fi la un service plin de hoti care incarca nota de plata.

#5
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
vezi daca nu te exprimi corect? prin varianta clasica, am dedus ca tu si cu un amic il vei schimba!
dar, daca il schimbi la un service, nu conteaza metoda, chestia e sa iti dea chitanta pe ce munceste!
ca si atuinci când cumperi o piesa la masina, ai garantie la ea doar daca e montata intrun service autorizat.

#6
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Asta e concluzia care ai tras-o tu ca ma bag eu cu amicii sa schimb lichidul. Nu cred ca imi da chitanta, dar nu asta e miezul problemei, este tot service autorizat, oamenii sunt priceputi la ceea ce fac, ideea era strict ca si metoda, e ok si varianta la pedala sau nu. E prima oara cand schimb lichidul de frana la masina si nu stiu cu ce se mananca toata treaba.

#7
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
fara chitanta e ca si cum lai schimba tu cu amicii tai!
in ziua de azi, totul se rezuma la a avea chitanta!
in caz de vreo defectiune la sistemul de franare, ce dovezi ai ca lai schimbat la sevice, ca ai garantie pe lucrarea facuta?
am vazut caz când ia zburat roata schimbata in service la 100 m de la plecare! iar reparatia a fost suportata de catre service!
sti cum e vorba aia, masina si femeia nu se imprumuta! si cel mai bun prieten de iti repara masina nu mai recunoaste nimic in caz de vreo defectiune si ii ceri sa plateasca!
oricum sunt banii tai, viata ta in joc!

#8
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

 nelu_242000, on 26 iulie 2014 - 13:51, said:

fara chitanta e ca si cum lai schimba tu cu amicii tai!
in ziua de azi, totul se rezuma la a avea chitanta!
in caz de vreo defectiune la sistemul de franare, ce dovezi ai ca lai schimbat la sevice, ca ai garantie pe lucrarea facuta?
am vazut caz când ia zburat roata schimbata in service la 100 m de la plecare! iar reparatia a fost suportata de catre service!
sti cum e vorba aia, masina si femeia nu se imprumuta! si cel mai bun prieten de iti repara masina nu mai recunoaste nimic in caz de vreo defectiune si ii ceri sa plateasca!
oricum sunt banii tai, viata ta in joc!
Nu vreau sa fiu rau acum, dar nu stii nici sa scrii :) ... Ce are, domn'le, daca n-are chitanta? Daca-i facuta bine treaba, n-are ce sa se intample ;) .

#9
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
ia invatama u sa scriu bine!
eu stiu, tu sti sau poate dupa tine e "tu stii" ?
mentalitate de roman, nu are ce sa se intample!
multe se pot intampla!
apropo, sti ca la fiecare 4 ani se inlocuieste tot lichidul de frana?

#10
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008

 nelu_242000, on 26 iulie 2014 - 13:15, said:

asta daca ai vreo amarata de dacie, eu nu m-as juca cu viata mea si a celor apropiati!
oricat ar costa, nu cred ca e mai scump ca pierderea unui apropiat!
Dar de ce la Dacie este permis si la alte masini nu?
Sau mai bine zis invers, de ce nu trebuie sa ne jucam cu viata facand improvizatii in general la masini, dar la Dacia amarata este OK?

P.S. A şti are doi i la persoana a II-a sg

Edited by yetiro, 26 July 2014 - 14:40.


#11
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
De ce " te joci cu viata ta si a pasagerilor " la chestii banale de intretinere ?
Mie nu-mi place deloc mentalitatea asta cu fuga la service pentru cel mai marunt lucru.

#12
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

 nelu_242000, on 26 iulie 2014 - 14:27, said:

ia invatama u sa scriu bine!
eu stiu, tu sti sau poate dupa tine e "tu stii" ?
mentalitate de roman, nu are ce sa se intample!
multe se pot intampla!
apropo, sti ca la fiecare 4 ani se inlocuieste tot lichidul de frana?
Cu cine ai facut romana prin scoala, cu femeia de serviciu? Posted Image Nici sa scrii cu majuscula la inceput de propozitie nu te-a-nvatat, saraca :lol: ...
Mentalitate de roman, ceva mai bun n-ai putut scoate? Daca tot citezi, citeaza tot: "Daca-i facuta bine treaba, n-are ce sa se intample" Posted Image.
Cele bune!

Edited by S3Se7, 26 July 2014 - 14:57.


#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 nelu_242000, on 26 iulie 2014 - 14:27, said:

apropo, sti ca la fiecare 4 ani se inlocuieste tot lichidul de frana?
poate ar trebui sa te mai interesezi care e intervalul la care se schimba lichidul de frana.

#14
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
acu vreo 2 sau 3 ani parca sa scos cratima, din cate am auzit!
cu Majuscula nu imi dau silinta sa scriu!

#15
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014

 S3Se7, on 26 iulie 2014 - 14:52, said:

Cu cine ai facut romana prin scoala, cu femeia de serviciu? Posted Image Nici sa scrii cu majuscula la inceput de propozitie nu te-a-nvatat, saraca Posted Image ...
Mentalitate de roman, ceva mai bun n-ai putut scoate? Daca tot citezi, citeaza tot: "Daca-i facuta bine treaba, n-are ce sa se intample" Posted Image.
Cele bune!
Ce treaba are gramatica limbi Romane cu lichidul de frina? Aici ajutati omul cu nelamurirea lui sau va luati la cearta, pe care stie sa scrie corect gramatical???????

#16
geomanblack2

geomanblack2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 13.05.2008
asa si daca are chitanta poate fi exonerat de vina, daca loveste un caine din lipsa franei eficiente?!!
raiden.... eu personal nu as schimba de loc,chestia ca se schimba la nustu cati km e praf si marketing,mai mult vezi ca exista un tester special care iti indica proprietatile si in functie de rezultat se recomanda sau nu schimbarea.cat despre schimb se da drumu la cel mai departat aerisitor (roata spate dreapta) completandu-se continuu in vas (pana se duce un bidon de 500ml) apoi prin rotatie la celelate roti pana mai duci/pui un bidon, dar din acesta iti va ramane si vasul completat asta ca sa nu mai faci nici pedale nici nimic cost aproximativ 35-50 ron si poti sa o faci si tu cu un dusman nu doar cu amiciiPosted Image

#17
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
omule.vrei sa schimbi lichidul de frana?ia un ajutor,desfa aerisitorul de la roata cea mai indepartata de pompa de frana,spate dreapta cum stai la volan,pune un borcan sa curga in el,sa picure incetisor si completezi in acelasi timp.ajutorul sa-ti spuna cand s-a umplut borcanul,borcan sa fie cam masura care inlocuiesti.cam 300 ml.strangi  la loc si gata.idea sa nu prinzi aer pe instalatie.ca atunci ai alte lucrari.nu foarte grele.dar cu un ajutor.

Edited by masni, 26 July 2014 - 21:56.


#18
eugen261

eugen261

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 20.01.2010
Ca sa mearga treaba ma repede pune ceva greu in portbagaj. Majusculele au importanta lor, pot schimba sensul unei propozitii.  E important sa scriem corect si restul infara de: bagami.........

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate