Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Luceafarul copiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Astazi citeam anumite chestii pe net, ma uitam cu nostalgie la niste reviste Pif si mi-am adus aminte de "Piful" romanesc daca ii pot zice asa, si anume revista Luceafarul Copiilor. Imi amintesc ca o cumpara tatal meu mereu si imi citea benzile desenate cu niste cowboy (numai stiu cum se numeau). Personajele principale ale acestei reviste (un fel de echivalent ale lui Pif si Hercule din Pif Gadget) erau Zburlici si Kuk-ale. Altceva nu prea imi mai amintesc, nu am mai vazut un numar din anii '80. Am vazut diverse topic-uri facute pentru alte reviste vechi, inclusiv Pif, in care oamenii s-au adunat, au pus mana de la mana si au inceput sa scaneze revistele. Ma gandeam ca nu ar fi rau sa reusim sa le scanam si sa le colectionam si pe acestea (nu cred ca se mai pune problema de copyright). Din pacate habar nu am cate numere au aparut, daca stie cineva poate ne informeaza si pe noi. Asadar daca v-a placut aceasta revista in copilarie, daca aveti amintiri placute cu ea, daca stiti anumite amanunte tehnice sau poate chiar mai aveti cateva numere pe care le puteti scana va invit pe acest topic.

Attached Files



#2
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Nici nu ştiam de revista asta. Nu am văzut-o pe la vreun anticariat sau prin talcioc.
Am găsit 2 de vânzare pe okazii... la 40 de lei: http://www.okazii.ro...ilor-a131127750

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Ai apucat acele vremuri? Cred ca era singura revista pentru copii care nu il avea pe Ceausescu in ea. In rest Cutezatorii, Soimii patriei erau varza. Mi-am adus aminte ca aparea si un almanah numit Almanahul Copiilor insa nu stiu daca avea legatura cu Luceafarul Copiilor sau era alta editare.

#4
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Postgerbil, on 26 iulie 2014 - 13:48, said:

Ai apucat acele vremuri? Cred ca era singura revista pentru copii care nu il avea pe Ceausescu in ea. In rest Cutezatorii, Soimii patriei erau varza. Mi-am adus aminte ca aparea si un almanah numit Almanahul Copiilor insa nu stiu daca avea legatura cu Luceafarul Copiilor sau era alta editare.

De revista Arici Pogonici, ai uitat, ca tot era slavonizata limba romana?!!!

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Cred ca mai am prin casa vreo doua numere din Almanahul Copiilor, distruse dupa ce au trecut prin mainile catorva generatii. Tin minte ca imi placeau foarte mult, adevarul e ca pe vremea aia nu prea aveam alternative si nici termen de comparatie.

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

View PostPicoDazore, on 26 iulie 2014 - 14:13, said:

De revista Arici Pogonici, ai uitat, ca tot era slavonizata limba romana?!!!

Am auzit de ea, insa nu am apucat-o. Conform wikipedia a disparut de pe piata in 1980. Eu sunt nascut in 1978.

@SfPetru: Ceva sanse cu un scan?

Edited by gerbil, 26 July 2014 - 20:14.


#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Foarte fain. Alea doua din primu' post le tin minte dupa coperta.

#8
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
In revista a aparut cumva (cam 1989) o banda desenata in care personajele purtau nume de marimi fizice si notiuni din matematica - Pierre Patrat (raza cercului), Raza, Vector etc; era cu o baza intr-un lac - se numea parca "In cautarea lui Pierre Patrat"?. Desene de Zeno Bogdanescu, care mai semna si ilustratia unor integrame.

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Am cartea asta de povesti din '77
Attached File  77.jpg   119.83K   15 downloads
Si Almanahul Copiilor
Attached File  almanahul-copiilor.jpg   149.28K   15 downloads
cu niste benzi desenate interesante in ea, asta se numeste Tara Fagaduintei, de Radu Theodoru si Nicolae Florin
Are un feel de Jules Verne. Din cate tin minte era cu doi frati in rolurile principale, unul rau si unul bun.
Attached File  tara-fagaduintei.jpg   317.6K   16 downloads

M-am uitat pe okazii si mai retin niste coperti de-acolo, deci aveam mai multe numere din almanah dar au trecut prin mainile a prea multi copii de atunci si cred ca au ajuns la gunoi

Edited by SfPetru, 27 July 2014 - 08:44.


#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Am avut si eu cartea aceea, foarte frumoasa, sa o pastrezi ca e pacat de ea.

#11
CristiCJ79

CristiCJ79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.08.2014
Felicitari pt idea de a initia acest topic. Am avut toate numerele revistei ale caror coperti sunt prezentate aici.. nu stiu daca mai exista in format electronic(scanat) vreun nr. al revistei. Revista "Luceafarul Copiilor"  avut un continuator in primii 2-3 ani dupa 1989 si s-a numit "Carusel". Il gasiti cu google sigur. Benzile desenate principale (2 la numar) din Luceafar se continua in Carusel: prima seria western La sud de Rio Bravo(nu stiu daca era numele doar unei parti din respectiva serie sau a intregii serii ) si a doua cu tema SF a carui nume e schimbat fata de Luceafar si se numeste Proteus si a aparut si ca supliment al Carusel aici e un link http://www.scribd.co...aneta-Serpentia . Alte link seria La sud de Rio Bravo http://revistacuteza...vo-noutati.html

Edited by CristiCJ79, 05 August 2014 - 23:52.


#12
CristiCJ79

CristiCJ79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.08.2014
linkuri la seria western se pot downloada tragand doar cu mouse-ul http://ro.scribd.com...oltii-sacalului    http://ro.scribd.com...-benzi-desenate

Edited by CristiCJ79, 06 August 2014 - 00:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate