Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Problema Skype - nu pot trimite mesaje

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Salut!


Cam de o zi, am observat ca nu pot trimite mesaje scrise pe Skype catre unele contacte. Situatia poate fi observata in aceasta captura de ecran. Am facut port forwarding pentru portul TCP prin care comunica Skype. Nu utilizez niciun firewall software, nici macar cel din sistemul de operare (acel serviciu fiind dezactivat), doar un antivirus (Avast Free Edition). Sistemul de operare utilizat este Windows XP Professional Service Pack 3, iar versiunea de Skype este 5.8.0.154. Sunt conectat prin 2 routere: primul este utilizat pentru autentificarea la ISP, al doilea este conectat la portul LAN1 de la primul si este utilizat pentru functia wireless (permanent sunt conectat wireless). Ambele routere au firewall activat.

Aveti idee cum as putea rezolva aceasta problema?


Multumesc anticipat!



LE: Am uitat sa mentionez un lucru. De la un contact caruia nu-i pot trimite mesaje, primesc mesajele pe care mi le trimite.

Edited by SuPY, 26 July 2014 - 11:35.


#2
OG-187

OG-187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 20.12.2010
Reinstaleaza Skype.

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Cum ai conectat cele 2 routere? Din LAN-ul primului in WAN-ul celui de-al doilea? Teoretic, chiar daca folosesti doua NAT-uri nu ar trebui sa ai probleme cu browsing-ul si aplicatiile simple dar poate afecta aplicatii complexe care ofera si VoIP ca Skype. Pentru a simplifica reteaua transforma al doilea router in switch si AP folosind doar porturile LAN din el (DHCP activat doar pe routerul conectat la ISP).

L.E. - Alternativa...fa rost de alt PC/laptop si testeaza Skype in aceeasi locatie, asa vezi daca buba este la retea sau in windows-ul tau.

Edited by Lesbianu, 26 July 2014 - 12:33.


#4
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@OG-187: Recunosc, n-am incercat varianta asta. Voi incerca si asta.

@Lesbianu: Cele 2 routere sunt conectate exact cum ai spus: din portul LAN1 al primului router, in portul WAN al celui de-al doilea. N-as vrea sa transform in switch al 2-lea router, mai ales ca pana acum nu am avut probleme nici cu Skype, nici cu alte programe ce acceseaza internetul. Am incercat si pe alt calculator din aceeasi retea, cu acelasi sistem de operare, acelasi antivirus, aproximativ aceleasi configurari, dar cu alta versiune de Skype instalata. Problema apare si pe acel sistem. Oricum, multumesc pentru sugestii!

Repet: doar cu unele contacte am aceasta problema, cu restul pot comunica fara probleme.

Edited by SuPY, 26 July 2014 - 13:17.


#5
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Daca problema s-a manifestat si pe alt PC cresc sansele ca buba sa fie in NAT-ul dublu prin care folosesti Skype. Dureaza 3 minute sa reconfigurezi router-ul 2 si sa muti cablul din WAN intr-unul din porturile LAN. Singura grija pe care trebuie sa o ai este ca IP-ul local al router-ului 2 sa fie diferit de router-ul 1, dar din aceeasi clasa ca sa il poti accesa in continuare. Daca nu se rezolva, in alte 3 minute te poti intoarce la vechiul setup al retelei, desi nu vad de ce ai face asta (decat daca ai nevoie sa izolezi/separi clientii conectati pe acest router).

#6
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
@Lesbianu: Am reusit sa vorbesc cu cineva fata de care aveam aceasta problema. Si-a cumparat un laptop, ce a venit cu Windows 8 preinstalat (acum are Windows 8.1, cred ca a facut update). Ei bine, se pare ca acest OS are integrat un anumit tip de Skype, ce se deschide in full screen. I-am spus ca il vedeam frecvent iesind, intrand, iesind... de pe Skype, mi-a zis ca nu facea asta. Dupa ce si-a instalat versiunea de Skype disponibila pe pagina web oficiala, nu am mai intalnit aceasta problema cu acea persoana. Deci, poate fi ceva si "de la ei" cum se spune, adica din clientul Skype al acelor utilizatori, zic eu. Multumesc pentru sugestia ta! O voi avea in considerare pe viitor, daca problema va reaparea!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate