Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Ticait ciudat la laptop HP Probook 450 G1 nou

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
GlacialDoom

GlacialDoom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.07.2014
Am achizitionat ieri un laptop HP Probook 450 G1 si aseara a inceput sa se auda un ticait/ciripit. Dupa ce m-am uitat pe google au spus ca poate sa insemne ca e stricat. Am facut niste teste cu mai multe programe si toate zic ca-i in stare buna.

Am mai auzit si ca poate fi o problema legata de acoustic management, am incercat sa schimb valoarea dar tot nu se opreste (poate nu fac cum trebuie).

Zgomotul nu e puternic deloc, se aude doar daca pui urechea aproape de el. Ceva ciudat e ca daca ascult si ma uit la becul hdd-ului, lumina de la hard disk se sincronizeaza doar cu o bataie din cele 3 succesive care se aud pe la fiecare 5-10 secunde.

Care poate fii problema? Pot oare sa o rezolv eu? Nu prea am chef sa raman fara el o luna pentru ca-l trimit in garantie.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
O fi asta http://en.wikipedia..../Click_of_death

#3
GlacialDoom

GlacialDoom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.07.2014

View PostSfPetru, on 26 iulie 2014 - 06:55, said:


Asta a fost primul lucru la care m-am gandit, dar toate programele imi zic ca hard diskul e in stare buna.

#4
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Pai nu e pur si simplu sunetul normal Hdd-ului?

#5
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Unele hdd-uri de 5400 rpm, atat 2.5" cat si 3.5", au un power management foarte agresiv si isi parcheaza des capetele.

Cat timp la teste a iesit OK, nu-i nicio problema.

#6
geomanblack2

geomanblack2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 13.05.2008
este semnalul ca hdd iti va pica....primul (nu neaparat acum, maine sau peste un an).....daca este in garantie pune un program de stres hdd si lasa-l sa lucreze

#7
GlacialDoom

GlacialDoom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.07.2014

View Postandreyvsjoker, on 26 iulie 2014 - 07:24, said:

Pai nu e pur si simplu sunetul normal Hdd-ului?

Poate ca e, acum incep si eu sa ma mai linistesc dupa ce mai multa lume mi-a zis. Imi cer scuze, dar pana acum n-am mai avut laptop, doar desktop PC si ma panichez de la orice chichita mica; vreau sa am grija de el.

Mersi de ajutor.

#8
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" vreau sa am grija de el. "
Un lucru perfect de înţeles, pentru că l-ai cumpărat să îl foloseşti cât mai mult timp.
Rămâne doar ca şi el să te servească cu credinţă.

" am incercat sa schimb valoarea dar tot nu se opreste (poate nu fac cum trebuie). "
Poate ar fi bine să revii cu acoustic management-ul la valoarea setată înainte de modificare.

#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Stii care e primul lucru pe care il fac eu de fiecare data cand cumpar un laptop nou? Schimb hardul cu un SSD.

#10
GlacialDoom

GlacialDoom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.07.2014

View PostMos_Ilie, on 26 iulie 2014 - 08:24, said:

Salut,

" vreau sa am grija de el. "
Un lucru perfect de înţeles, pentru că l-ai cumpărat să îl foloseşti cât mai mult timp.
Rămâne doar ca şi el să te servească cu credinţă.

" am incercat sa schimb valoarea dar tot nu se opreste (poate nu fac cum trebuie). "
Poate ar fi bine să revii cu acoustic management-ul la valoarea setată înainte de modificare.

Am revenit la valoarea "default", sper sa ma tina si sa nu crape. Daca crapa, asta e, am garantie.

#11
GlacialDoom

GlacialDoom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.07.2014
Ascultand putin mai mult pare sa fie ca un fel de zgariat. Nu suna ca si cum suna exemplele de pe youtube. Oare chiar nu pot face (eu) nimic sa opresc zgomotul? Nu se aude foarte tare dar noaptea sau cand e liniste e putin suparator.

#12
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Un "fix" foarte simplu pt Windows e sa tii deschis HDTune 2.55 (nu versiunea Pro). Atat si nimic mai mult. Programul interogheaza datele SMART mai des decat isi parcheaza capetele hdd-ul. Cel putin la cele 8 secunde ale WD-urilor merge.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate