Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Sony DSCQX100B, 20.2MP, obiectivul aparat foto.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Ce spuneti despre aceasta minunatie.

Un nou concept.

http://www.cclonline...0B-CE7/CAM2645/

Sursa este prima gasita, daca deranjeaza se poate sterge.

Attached Files


Edited by crisstonne, 26 July 2014 - 00:19.


#2
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
E serie noua? Primele pentru z1, qx10 si qx100 au probleme cu lag-ul, conexiunea si bateria slabuta.

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
De ce sa iau asa ceva? costa cat o compacta de calitate si este si urata si incomoda, sa fim seriosi fie luam un Lumia 1020 pentru foto fie cumparam un aparat dedicat, dar nu prostia asta.

#4
OG-187

OG-187

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 20.12.2010
hello ...e Sony ...lentile de calitate ...Bravia engineee

Nokia a murit de mana cu Carl Zeiss când s-a terminat cu S60.

Deci fuck lumia. 100 de mpix ...degeaba ...când un 8mpix Sony e de 10 ori mai bun.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Samsung a aparut primul cu conceptul de camera phone, Sony a facut o reinterpretare a conceptului.

Nu ma astept sa intre aici dslr-isti si sa zica uau, dar nici sa intre sa demoleze ideea.

Eu cand am vazut conceptul Samsung am zis (in sinea mea !) ca este o idee buna, unificarea cat mai multor functii

intr-un aparat, pentru asta si are succes ,,smartfoneul '' ca si concept, in general Posted Image

Am mers sa vad Samsung camera, sa il pipai... frumos, ingenios, dar mare.

Ma incita ideea aparatelor mici cu zoom mare, am eu motivele mele Posted Image si cred ca nu sint singurul.

Dar nu ma incanta ideea unei caramizi la gat ! Plus ca nu sint nici obsedat de suuuuper perfectiune cum sint artistii foto.

In lumina acestor aspecte ce imi mai ramane ?

Sa am o sapuniera cu zoom mare, practic doua aparate cu telefonul, sau sa am un telefonostrutocamila prea gros din cauza obiectivului de aparat foto adaugat.

Aaaa, stai, a aparut acest obiectiv Sony ca alternativa, cred ca merge tinut in buzunarul de la pantalon, sau macar intr-o borseta mica si nu se sperie nimeni cand pun smartfonul la ureche.

Idee buna, idee rea ?

Pai pana nu testezi varianta nu prea cunosti exact, se poate sa te intelegi cu conceptul se poate sa nu te intelegi cu conceptul, doar rational nu imi dau seama daca este ok, trebuie sa il vad, sa il pipai sa ii vad dimensiunile.

Nu doresc sa fie o lupta inegala obiectiv versus dslr, aici in acest subiect, nu acesta este scopul.

Doresc sa stiu daca este o alternativa la camerele prea mici pentru unii, de pe telefoane si o alternativa la sapunierele cu zoom mare.

O alternativa pentru cei care doresc un pointilism mai de calitate (sic !Posted Image ), nu o opera de arta cum face dslr-ul.

Multumesc.

Edited by crisstonne, 26 July 2014 - 12:13.


#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Conceptul este vechi. Dupa nume, jucaria prezentata de tine este generatia noua, probabil urmasul lui QX100. Digital rev a facut un review acum aproape un an pentru prima generatie. Nu poti condamna pe nimeni care cumpara asa ceva, oricat de complicat de folosit ar fi, e totusi bine de mentionat ca exista deja camera phone cu obiective mari, zoom, gen Samsung S4 zoom.

De asemenea, seria Lumia 1020-1050 <si ce or mai fi scos> este fantastica pentru ca ofera cea mai buna camera foto compacta dintr-un smartphone la ora actuala, fara rival. Falimentul Nokia a venit din alte motive, in mod clar nu din cauza tehnologiei PureView.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate