Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Credit ipotecar - PFA norma de venit

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
remus007

remus007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 29.03.2014
Salutare, am un PFA la care taxele si impozitele sunt determinate la o norma de venit. Totodata am un contract de colaborare cu o firma unde se specifica un venit pe o perioada nedeterminata.

Initial am vorbit la ING, le-am explicat, am facut simulari si mi-au zis ca totul ar fi ok. Prostia mea a fost ca nu le-am cerut o aprobare oficiala in scris. Intre timp, am gasit un ap, ma intorc la aceeasi sucursala cu actele mele si se pare ca lucrurile nu sunt asa simple. Aceeasi agenti imi cereau acum formularul 200 cu incasarile mele anuale (la norma de venit nu exista asa ceva). Ma rog, le-am dat contractul de colaborare, ce acte mai aveam si au zis ca vor vorbi luni cu cei de la sediu daca se pot lua in considerare veniturile.

Tind sa cred ca raspunsul va fi unul negativ dupa tonul agentilor asa ca as dori sa intreb pe cineva daca a reusit sa obtina un credit prin aceasta forma si la ce banca? Evident ca valoare creditului nu trebuie sa fie bazat pe norma de venit ci pe valoarea facturilor/contractului de colaborare.

Apelez aici ca am facut o rezervare verbala care expira luni la sfarsitul zilei si as dori sa ma duc la o banca cu toate actele si sa incep procesul pentru a face rezervarea formala.

Ms.

Edited by remus007, 25 July 2014 - 19:03.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

View Postremus007, on 25 iulie 2014 - 19:01, said:

Aceeasi agenti imi cereau acum formularul 200 cu incasarile mele anuale (la norma de venit nu exista asa ceva).
Exista echivalentul si se cheama decizia de impunere. Dar banuiesc ca ai un venit mic la norma ori pe acesta il vor lua in considerare de cele mai multe ori si nu pe restul nefiscalizat.

Edited by neagu_laurentiu, 25 July 2014 - 19:07.


#3
remus007

remus007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 29.03.2014

View Postneagu_laurentiu, on 25 iulie 2014 - 19:06, said:

Exista echivalentul si se cheama decizia de impunere. Chestiunea e ca ai un venit mic aici (banuiesc) si pe acesta il vor lua in considerare, nu restul (nefiscalizate).
Corect si corect. Si din ce inteleg nici o banca nu l-ar lua in considerare, nu doar ING. Mi-e ciuda ca in urma cu cateva luni au zis ca acel contract de colaborare ar fi destul.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Nu bag mana in foc pentru orice banca va face la fel ! Experienta mea cu BCR asa a fost, desi aveam si tranzactiile la ei pe ani intregi tot n-a contat, au zis clar doar ce-i fiscalizat. Am mai auzit si la altii aceeasi poveste dar aici pe forum parca unii au spus ca nu la toti a fost asa. Tu incearca.

View Postremus007, on 25 iulie 2014 - 19:21, said:

Mi-e ciuda ca in urma cu cateva luni au zis ca acel contract de colaborare ar fi destul.
Multi care "vand" credite nu stiu ce ofera, aprobarea e data de altii.

Edited by neagu_laurentiu, 25 July 2014 - 19:29.


#5
remus007

remus007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 29.03.2014

View Postneagu_laurentiu, on 25 iulie 2014 - 19:25, said:

Nu bag mana in foc ca orice banca va face la fel ! Experienta mea cu BCR asa a fost, desi aveam si tranzactiile la ei pe ani intregi tot n-a contat, au zis clar doar ce-i fiscalizat. Am mai auzit si la altii aceeasi poveste dar aici pe forum parca unii au spus ca nu la toti a fost asa. Tu incearca.
Dap. La fel si la ING, am contul de PFA la ei si pot vedea toata activitatea financiara de cand am trecut la ei. Ceea ce nu inteleg e de ce nu iau in considerare faptul ca suntem de ceva timp obligati sa inregistram toate incasarile in registru oferind un caracter oficial al acelei diferente (in trecut ANAF-ul nu-l durea/interesa de diferenta).

Mersi de informatii, am sa trag o fuga luni dimineata pe la o lista scurta de banci si macar stiu ca tai BCR-ul de pe ea.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

View Postremus007, on 25 iulie 2014 - 19:33, said:

Ceea ce nu inteleg e de ce nu iau in considerare faptul ca suntem de ceva timp obligati sa inregistram toate incasarile in registru oferind un caracter oficial al acelei diferente (in trecut ANAF-ul nu-l durea/interesa de diferenta).
Nu are stampila ANAF ala. Pana la urma e politica bancii, acum le e cam frica de orice dupa creditele cu buletinul.


Edited by neagu_laurentiu, 25 July 2014 - 19:36.


#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
In principiu PFA-urile din domeniul IT sunt mult mai bine vazute de banci si li se acorda credite mult mai usor.
Daca ai in alt domeniu, incearca la mai multe banci, nu doar ING (care mi se pare destul de scump la comisioane & credite). Eventual la mai multe sucursale pt. ca depinde si cat de mult se implica omul din spatele biroului.

#8
remus007

remus007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 29.03.2014
@laur da, nu m-apuc de-acuma sa descos firul in 4 ca de ce nu fac si de ce nu dreg. Daca nu vor nu le voi putea schimba eu procedurile oricum.

@Shiva in IT e. Eu speram sa-mi poata recomanda cineva dintr-o situatie asemanatoare la ce banca a avut succes. Nu pot sa cred ca e de la caz la caz si dupa moaca celui care cere. Si nu e ca as fi puturos dar nu as vrea sa pierd rezervarea care am facut-o (chiar si verbala). Pot sa merg si pe noroc si sa achit o taxa sa-mi tina ap. dar nu as vrea sa fac asta si sa ma trezesc ca nu finanteaza nimeni ca apoi sa pierd si banii de rezervare.

Cei de la ING macar au fost de treaba si mi-au promis ca luni dimineata suna la sediu sa verifice si revin cu un telefon.

Edited by remus007, 25 July 2014 - 20:27.


#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Fa copii mai multe dupa acte si trage o excursie pe la mai multe banci.
Bafta!

#10
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Eu stiu ca doar la anumite coduri CAEN cu norma de venit mare (gen audit,IT) se dau credite catre PFA.
Sursa este un consilier dintr-un office ING, am intrebat de curiozitate cand am schimbat cardul...

#11
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 23.06.2004
@remus, in aceeasi situatie ca tine m-am aflat si eu acum trei ani si ceva. Aveam PFA-ul deschis de aproximativ 18 luni (pe IT), colaboram cu o firma din Italia iar banii ii primeam prin ING. Si aveam nevoie de un credit de nevoi personale de aprox. 20k, ipotecar (atunci se putea) in euro. Fiind la norma si norma destul de mica fata de veniturile mele, normal ca primele mele ganduri s-au indreptat spre ING, ei avand situatia exacta a incasarilor mele. Raspunsul a fost sec, nu se da la PFA-uri (asta in conditiile in care aveam si ceva economii la ei de ~25% din valoarea creditului pe care il doream). Am fost refuzat si la Raiffeisen. In cele din urma, am ajuns la OTP unde am am avut cu cine discuta. Le-am prezentat ca documente contractul pe perioada nedeterminata ce-l aveam, cateva facturi la intamplare, extrase de cont de la ing pentru a se observa ca incasarile sunt regulate de 18 luni, etc. Am prins si o promotie atunci, cu 5% dobanda pentru primul an (dar dupa aceea chiar a scazut, acum fiind de euribor + 3,94%). Am cerut si obtinut 20k, m-am intins pe 20 ani in ideea ca peste cativa ani sa-l sting, desi acum cred ca e greu sa obtin un credit mai avantajos. Am fost intrebat daca nu vreau mai mult, suma maxima la care m-as fi incadrat fiind de peste 50k. Deci, daca nu s-au schimbat prea mult lucrurile la OTP, ai putea incerca si acolo.

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

View Postremus007, on 25 iulie 2014 - 20:25, said:

[...]Si nu e ca as fi puturos dar nu as vrea sa pierd rezervarea care am facut-o (chiar si verbala). Pot sa merg si pe noroc si sa achit o taxa sa-mi tina ap. dar nu as vrea sa fac asta si sa ma trezesc ca nu finanteaza nimeni ca apoi sa pierd si banii de rezervare.[...]
Imi cer scuze, n-am fost explicita cu sintagma "omul din spatele biroului". Ma refeream la consilierul bancii. Conteaza mult cat se implica ca sa te rezolve.
Dar in domeniul IT se dau credite ( BT, BRD, Alpha Bank)

#13
remus007

remus007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 29.03.2014
Multumesc tuturor de sfaturi si ponturi. Azi am dedicat o zi intreaga cautarii si daca mai este cineva interesat:
  • ING: Nici nu prea au inteles despre ce e vorba cu un PFA de norma de venit. Tot cereau venitul estimat si realizat pe 2013 si asta (conform spuselor lor) si dupa discutii avute intern cu cei de la Bucuresti. In urma mai multor discutii, cred ca au inteles dar nu pareau sa creada ca aceste venituri se vor lua in considerare.
  • BRD: Inca astept raspuns. Initial s-au pierdut si ei, m-au trimis la PF, dupa m-au trimis la departamentul de business si dupa ce am lasat niste copii de la acte au zis ca se intereseaza si revin.
  • Garanti: Am dat de o agenta foarte de treaba care mi-a propus sa-mi fac credit prin PFA si nu prin PF cu venituri din PFA. Ar fi niste avantaje ca avansul ar fi negociabil pana la 10%, cheltuieli deductibile (cu toate ca ii explicam ca nu ma ajuta asta) dar cum TVA-ul ar fi de 24% (nu 5%) nu m-a interesat. La solutia cu PF cu venituri din PFA parea sa zica ca ar lua in considerare valoarea facturilor (sunt sceptic) dar nu m-am inteles prea bine cu ei in legatura cu avansul necesar.
  • Transilvania: Nu se poate. Simplu si la obiect, ei iau in considerare doar norma si asta si dupa o discutie cu departamentul lor de business din agentie. Nu s-au interesat cu un telefon in alte parti, ma intreb daca ar fi primit un raspuns favorabil.
  • OTP: Am impresia ca s-a facut ca intelege dar la fel, eschiva in a zice un da. A zis ca se intereseaza pe la alte agentii daca e luat in considerare si revine. La intrebarea daca nu vrea sa-si faca o copie dupa actele mele ca sa aibe ce sa intrebe, a zis ca nu. Deduceti voi de aici.
  • Alpha: Singurii care par sa fi inteles despre ce e vorba. Ma rog, agentul nu intelegea dar am rugat pur si simplu sa-mi faca o simulare cu ce are in sistem. A luat in calcul norma, valoarea facturilor si a zis ca e ok. A trimis la analiza si a zis ca probabil o sa ceara si extrase de cont, etc. Super tari oamenii.
Sa fiu sincer, tind sa-i dau dreptate lui shiva. Chiar conteaza omul cu care discuti. Si asta din perspectiva ca acesti oameni habar nu au ce inseamna PFA cu norma de venit. Ramane la alegerea lor daca vor sa se intereseze si sa afle sau sa-mi dea cu flit. Poate bancile ar fi dispuse sa finanteze aceste venituri dar nu treci de oameni care nu stiu ce inseamna norma de venit iar cei care stiu, par doar sa fi auzit din niste povesti de asta.

Iar la cate agentii sunt in tara asta, iti trebuie cativa ani sa le vizitezi pe toate ca sa dai de oameni care inteleg despre ce vorbesti. In conditiile astea, stie cineva la bancile enumerate mai sus un agent din Bucuresti sau Ploiesti care sa fi lucrat cu el?

Edited by remus007, 28 July 2014 - 17:28.


#14
remus007

remus007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 29.03.2014
Update la ING: Cer niste adeverinte interesante de la unul din clienti. Incearca oarecum sa acopere diferentele dintre salariat si pfa cu ele. Daca aveti clienti intelegatori si dispusi sa ajute s-ar putea sa mearga pana la capat.

#15
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007
la ce banca ai reusit sa faci creditul pana la urma si cu ce dobanda?

#16
remus007

remus007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 29.03.2014
Alpha. Totusi, bataia de cap a fost mare. Facturi + extrase pe ultimii 2 ani, contractele de colaborare, certificat fiscal de la ANAF si mutate toate conturile la ei (pentru reducerea dobanzilor). Cu toate astea, au luat in calcul toate incasarile indiferent ca sunt la norma de venit ceea ce nu prea am reusit sa scot de la nici o alta banca care am mai vizitat.

DAE la momentul semnarii 5.2%

Edited by remus007, 07 October 2014 - 20:36.


#17
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postremus007, on 28 iulie 2014 - 17:22, said:

OTP: Am impresia ca s-a facut ca intelege dar la fel, eschiva in a zice un da. A zis ca se intereseaza pe la alte agentii daca e luat in considerare si revine. La intrebarea daca nu vrea sa-si faca o copie dupa actele mele ca sa aibe ce sa intrebe, a zis ca nu. Deduceti voi de aici.

Curiozitate: la ce agentie OTP ai fost?

#18
remus007

remus007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 29.03.2014

View Postlelali, on 07 octombrie 2014 - 20:42, said:

Curiozitate: la ce agentie OTP ai fost?
In Ploiesti, cea de langa piata.

Apropo, la restul de banci care au promis ca revin: OTP - nici un semn. BRD - dupa ce ca le-am lasat copii dupa aproape toate actele relevante, nu mi-au mai dat nici un tel. La ING am zis mai sus ca ar fi fost tentati sa progreseze cu asta dar nu am mai vrut eu. Mi s-a parut mai usor la Alpha fiindca ei nu au cerut sa ma duc la clienti sa-i pun sa completeze adeverinte.

Edited by remus007, 07 October 2014 - 20:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate