Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Vreau sa inchiriez o garsoniera in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011
Salut. O sa ma mut peste 2 zile in Bucuresti si vreau sa inchiriez o garsoniera prin Sectorul 4 si am cateva intrebari.
1. Este necesara vreo adeverinta de salariu, sau ceva cu care sa dovedesc ca am un venit? Pentru ca momentan nu am venit.
2. Daca iau o garsoniera fara internet, cum trebuie sa procedez ca sa imi pun internet?
3. Imi puteti spune cum e cu intretinerea? Eu am stat toata viata la casa si nu stiu cum sta treaba, si ce implica aceasta intretinere. Iarna e mai scump?
4. Am auzit ca agentii imobiliari au invadat site-urile de anunturi. Cam cat trebuie sa dau comision unui agent?
5. Daca mai credeti ca trebuie sa stiu ceva, eu fiind un newbie in "statul cu chirie".

Edited by Janitor, 25 July 2014 - 18:23.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
1. Nu
2. Trebuie sa faca proprietarul contract
3. Iarna e mai scump, ai de platit caldura.
4. Comisionul e de regula chiria pe 1 luna.
5. Vizualizeaza mai multe garsoniere si alegi dupa, nu te multumi cu prima acceptabila. Ai grija cu proprietarul, stabiliti reguli "de vizitare" de la inceput, sa nu nimeresti vreun marlan.

P.S. Mai bine iei cu un amic / cunostinta un apartament cu 2 camere, iesi mult mai bine decat singur in garsoniera.

Edited by LensFlare, 25 July 2014 - 18:33.


#3
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
1. Nu e. Ai nevoie insa de bani, de obicei se cere 1 luna garantie si 2 anticipat.
2. Vorbesti cu proprietarul sa faca contract cu furnizorul de net.
3. Intretinere> caldura, apa, gaze, lumina pe scara, de obicei vin toate pe factura lunara care se afiseaza la avizier
4. Comisionul este jumatate din chiria pe o luna.
5. Sa fii atent unde inchiriezi si de la cine, sa faci contract

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
1. In general nu
2. Vorbesti cu proprietaru' dar sunt sanse mari sa nu vrea ca tu pleci si ramane pe capu' lui abonamentul. Iti iei net pe stick de la vodafone, digi whatever.
3. Se plateste lunar. Include apa, eventual gazu' daca e la comun, lift, femei de serviciu etc. Iarna e mai scumpa ca platesti si caldura.
4. nu stiu ce sa iti zic
5. Da, sa te asiguri ca nu intra ala peste tine, adica schimbi butucu' sau macar te asiguri ca atunci cand ai cheia in broasca pe interior usa nu poate fi deschisa cu o cheie din afara. Te interesezi la vecini daca sunt drogancii sau scandalagii pe scara, te uiti bine la contract la garantie si alte clauze, ii zici de la inceput proprietarului "ba tu daca inchiriezi asa doar o luna, doua pana iti gasesti cumparator mai bine zi-mi de acuma ca eu vreau sa stau cel putin un an", daca are loc de parcare si de asta e umflat la pret asigura-te ca e chiar locul lui de parcare adica platit la primarie nu doar asa "lasa ba ca poti parca acolo ca si eu am parcat 20 de ani".

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 Janitor, on 25 iulie 2014 - 18:22, said:

Salut. O sa ma mut peste 2 zile in Bucuresti si vreau sa inchiriez o garsoniera prin Sectorul 4 si am cateva intrebari.
1. Este necesara vreo adeverinta de salariu, sau ceva cu care sa dovedesc ca am un venit? Pentru ca momentan nu am venit.
2. Daca iau o garsoniera fara internet, cum trebuie sa procedez ca sa imi pun internet?
3. Imi puteti spune cum e cu intretinerea? Eu am stat toata viata la casa si nu stiu cum sta treaba, si ce implica aceasta intretinere. Iarna e mai scump?
4. Am auzit ca agentii imobiliari au invadat site-urile de anunturi. Cam cat trebuie sa dau comision unui agent?
5. Daca mai credeti ca trebuie sa stiu ceva, eu fiind un newbie in "statul cu chirie".
1-nu
2-in 5min ai internet
3- app 120-150/luna
4- nu e cazul
5- ....

Intodeauna cu contract

#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
5. Sa stabilesti cu proprietarul ca n-are ce sa caute prin casa, decat cand vine sa-si ia chiria si atat, sa nu te trezesti cu el defiland p-acolo toata ziua.
Vezi restantierii de pe scara, cand vizionezi, daca iti place casa, da si drumul la robinet, sa nu te trezesti ca e doar apa rece.

#7
Janitor

Janitor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 15.08.2011
Am inteles.
Si care este durata minima pe care se poate face un contract?
Sa zicem ca il facem pe un an, iar eu dupa 5 luni vreau sa ma mut. Ce se intampla?

Edited by Janitor, 25 July 2014 - 18:37.


#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 Janitor, on 25 iulie 2014 - 18:36, said:

Am inteles.
Si care este durata minima pe care se poate face un contract?
Sa zicem ca il facem pe un an, iar eu dupa 5 luni vreau a ma mut. Ce se intampla?
Minim 6 luni
Daca te muti mai repede de 6luni pierzi garantia

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 Janitor, on 25 iulie 2014 - 18:22, said:

Salut. O sa ma mut peste 2 zile in Bucuresti si vreau sa inchiriez o garsoniera prin Sectorul 4 si am cateva intrebari.
1. Este necesara vreo adeverinta de salariu, sau ceva cu care sa dovedesc ca am un venit? Pentru ca momentan nu am venit.
2. Daca iau o garsoniera fara internet, cum trebuie sa procedez ca sa imi pun internet?
3. Imi puteti spune cum e cu intretinerea? Eu am stat toata viata la casa si nu stiu cum sta treaba, si ce implica aceasta intretinere. Iarna e mai scump?
4. Am auzit ca agentii imobiliari au invadat site-urile de anunturi. Cam cat trebuie sa dau comision unui agent?
5. Daca mai credeti ca trebuie sa stiu ceva, eu fiind un newbie in "statul cu chirie".
1. Nu
2. Te uiti pe scara si vezi cine are cutie. Daca is mai multi, alegi. Te duci la operator cu buletinul, dai declaratie ca locuiesti la adresa aia si ai net, tv, telefon..totce vrei.
3. Depinde de bloc. Unde is eu, is toate la avizier. Unde stateam inainte, la avizier apareau doar comunalele ( curatenie pe scara, lumina pe scara, lift, paza ) restul in facturi. Depinde cat consumi, eu am avut si 500 RON intr-o luna :lol:
4. Depinde de agentie, 30-50% din valoarea unei chirii am intalnit pana acum.
5. In functie de cum vrea proprietarul, platesti garantia. Poate sa iti ceara si chirie in avans, dar eu n-am intalnit pana acum. De asemenea, discuti cu proprietarul totul despre apartament, sa nu ai surprize. FACI CONTRACT musai.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 petre69, on 25 iulie 2014 - 18:37, said:

Minim 6 luni
Daca te muti mai repede de 6luni pierzi garantia
Depinde de proprietar. La noi in bloc se face pe minim 1 an. Dar care au plecat mai repede, dupa 4-5 luni si-au luat si garantia.
De asemenea, am vazut care accepta si pe minim 3 luni.

Astea-s lucruri ce tin de proprietar, esti la cheremul lui.

#11
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
1. Da.

Eu nu as baga in chirie in apartamentul meu vreun somer. In strainatate nu pupi apartament in chirie fara adeverinta de venit pe ultimele 3 luni.

Edited by izometric, 25 July 2014 - 18:45.


#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

 lex404, on 25 iulie 2014 - 18:42, said:


Depinde de proprietar. La noi in bloc se face pe minim 1 an. Dar care au plecat mai repede, dupa 4-5 luni si-au luat si garantia.
De asemenea, am vazut care accepta si pe minim 3 luni.

Astea-s lucruri ce tin de proprietar, esti la cheremul lui.
Fiecare cu regula lui
La mine e 6 luni


#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 izometric, on 25 iulie 2014 - 18:43, said:

1. Da.

Eu nu as baga in chirie in apartamentul meu vreun somer.
Poate e somer in acte, dar face freelancing si castiga sute/ mii de dolari pe luna :P

#14
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Exact, asta voiam sa zic si eu, poate nu are adeverinta de job, dar are parintii cu bani sau invarte afaceri fara sa plateasca impozite.

#15
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 lex404, on 25 iulie 2014 - 18:45, said:

Poate e somer in acte, dar face freelancing si castiga sute/ mii de dolari pe luna Posted Image

Ma doare in spate. Daca nu plateste nu pot sa ii pun poprire pe freelancing.

In principiu aia cu un job stabil sunt statistic mai seriosi si mai de incredere decat aia care o ard freelanceri in domenii si afaceri numai de ei stiute. Pe scurt, somerii reprezinta un risc mare.

Edited by izometric, 25 July 2014 - 18:48.


#16
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Nu, nu este necesar sa prezinti vreo adeverinta de salariu. Poate doar daca si cel care inchiriaza prezinta actul de proprietate...

#17
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Mie imi este neclar de ce ii dati omului ca sigur 100% ca nu are nevoie de adeverinta de venituri?

Chestia asta este subiectiva de la proprietar la proprietar.

Voi aveti idee cat de incredibil de greu este sa dai afara un chirias chiar si atunci cand nu iti plateste chiria? Legal el are mult mai multe drepturi decat proprietarul.

Iar din Octombrie pana in Martie nu poti sa evacuezi pe nimeni, conform legii. Dupa calculele mele asta inseamna 6 luni. Ceva mai mult decat 3 luni de depozit.

Edited by izometric, 25 July 2014 - 18:51.


#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Acum niste ani, cand lucram in imobiliare, n-am intalnit niciun caz de proprietar care sa ceara adeverinta de venit.
Cred ca de la caz la caz difera, nu este exclus ca vreunul sa ceara cazier sau arbore genealogic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate