Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

solutie apa teren agricol

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Iannis23

Iannis23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 07.02.2006
Salut

Vreau sa am apa pe un teren agricol de 2ha.
As vrea sa trag de la instalatia de apa curenta din satul apropiat. CE ma sfatuiti sa folosesc?
Dupa cercetarile mele up-to-date, teava din aia incovoiata e cea mai ieftina si cea mai buna, deci asta ramane. Acum, nu stiu: PN6, PN10? Diametru?
Sap si o bag sub pamant. Specific ca de la sursa la terenul meu sunt circa 500m.

CE MATERIALE MA SFATUITI SA FOLOSESC?
Atentie: buget limitat!!!

#2
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
forezi un put si folosesti o pompa pe benzina, sau una electrica cu generator

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in primul rand vorbeste cu primaria sau cine administreaza reteaua respectiva de apa daca te lasa sa tragi apa pe un teren agricol deci neconstruibil...
ca pentru irigat e exclus
apoi... teava de polietilena (PEHD) trebuie s-o ingropi cel putin 60cm in pamant... recomandabil 90cm traversand terenuri care nu-ti apartin
500 de m de sant cu buget redus sa te vad Posted Image

Edited by Nero-d, 25 July 2014 - 18:18.


#4
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 06.02.2012
Ca idee cine i-ti da voie sa fololsesti apa potabila  pentru irigarea celor 2 Ha ?
Se poate folosi teava PE.

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cel mai bine forezi put. reteaua de apa este dimensionata pentru uz casnic, nu pentru irigat.
din pacate, la tara se intampla des asta: o gramada de idioti folosesc apa din retea pentru irigatii si la un moment dat nu mai ai apa nici de baut, daca ai casa putin mai in deal.

#6
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
La cat costa un mc de apa potabila i.ati gandul de la asa ceva. La mn e 3 lei di ceva mc. Pt ca sa uzi cu 20 l m2 trebuie 200 m cubi. Deci 600 lei la o udare. Total neeconomic.

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu si daca are contorul masluit, atunci nu mai conteaza cat costa apa. problema este ca din cauza subdimensionarii, nu ai debit.

#8
Iannis23

Iannis23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 07.02.2006
Ca să forez e cel mai comod, dar cel mai scump. Deci pică din start. Tre să forez minim cca. 30m x 120 lei/m = 3600 doar foratul + accesorii, echipamente mă duce la 5000 lei. Eu zic că nu e de bun simț și caut alte soluţii. Nu vă grăbiți să mă contraziceți la adâncime: atâta e. Sunt pe malul unui pârâu, într-o parte a albiei, iar malul are cca 25m. => că tre să-l sap pe el + cât o mai fi de la nivelul albiei în jos. Am pus 5m., dar nu e de bun simţ... trebuie musai un 10m. Deci sare de 5000 lei, la modul realist și nu ultraoptimist.

Ori, vreau mai ieftin! Sunt prea mulți bani, frate! Iar ăştia cu forările au început să-și dea o importanță de nu se poate! Înainte era mult mai ieftin să-ți faci un puț sau o pompă, azi ți se ia chelea de pe tine.

Despre legarea la rețea: nici nu mi-am pus problema că nu m-ar lăsa cineva. Dpmdv sunt bucuroși că le dau bani pe ce folosesc. Satul e unul mic, nu rămâne nimeni fără apă + eu mă leg FIX la capăt - după mine nu mai e nimeni.
Treaba e, însă, că într-adevăr poate fi scump să iei apă plătită. Și nu vreau să fur. Cât e, aia e.
Ceva-mi spune că de forat tot nu scap.
Of, n-are nimeni O ALTĂ SOLUŢIE?!

#9
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Trage cu pompa din parau

#10
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
E prea scump, el vrea gratis!

Spune ca 5000 lei este mult dar vrea sa traga conducta de 500 m....

Edited by medelin992, 26 July 2014 - 16:53.


#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Apa potabila pt irigare te rupe la bani

#12
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
paraul are apa ?

#13
Iannis23

Iannis23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 07.02.2006
Nenică, vreau bani puțini. Voi sunteţi miliardari? Ia uite, domne, parcă n-ați înțelege...
Am bani chitiți pe cultură + accesorii (deja am luat o motocoasă McCulloch și-mi pare rău), și NU am dimensionat bani și pentru o sursă de apă! Ce-i drept, este foarte posibil să nu-mi trebuiască, căci pun cultura în toamnă și toamna sunt ploi, dar... dacă-mi trebuie? Îmi place să fiu SIGUR... în toate.
Acuma: apă din pârâu m-am gândit din prima, că doar e evident; problema este: firul de apă îi la cca. 250m de teren; terenul este: vreo 100m plat,apoi urcă abrupt, aproape vertical vreo 50m, apoi continua aproape plan (grad înclinare un 10%) încă 100m. Când am prezentat problema la Dedeman, ăia au zis că MOTOPOMPA nu poa să împingă atâta distanță (ce-i drept, aia de 7-8-9 mil. a lor); am vb cu o firmă și mi-a zis că Honda a lor împinge pân-acolo, dar îi ștrangulează debitul; asta n-ar fi prb, că nu-mi trebuie debit mare, poate să și... picure (că apa aia oricum o adun, o încălzesc, apoi o dau la plante); dar... n-am încredere că-mpinge... Dac-o iau degeaba? Îi 20 de bulioane.
Și dacă credeți c-am spus tot, vă-nșelați: pe secetă, pârâul seacă! Dar poate cumva reușesc s-o scot la cap... Îi fac o groapă, cumva, unde să se-adune apă multă și să fie, cumva, mereu...
Petre69 zice un lucru logic, dar eu... dacă plouă... nu mai ud! Deci țin robinetul numai să mă spăl pe mâini.
Una peste alta, eu am calculat că, cu țeavă HDPE, fiind câțiva lei pe metru, mă duce un cca. 2000. Acuma să văd cât îi metrul cub și trag o concluzie. Dar, firește că aș vrea apa mea...

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sapa mai bine un put pe partea unde este terenul mai jos. apa nu poate fi prea departe. pentru diferenta aia de nivel, cel mai bine este cu generator elecric si pompa submersibila. ce vrei sa cultivi acolo?

#15
Iannis23

Iannis23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 07.02.2006
CE E MAI EFICIENT:
GENERATOR + POMPA SUBMERSIBILĂ
SAU
MOTOPOMPĂ?

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Intereseaza-te si de ram pump

#17
Iannis23

Iannis23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 07.02.2006

View Postpetre69, on 27 iulie 2014 - 15:00, said:

Intereseaza-te si de ram pump

interesant, dar mi se pare prea complicat pentru mineplus ca acele tevi + masinaria in sine costa ceva, destul cred

#18
Iannis23

Iannis23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 07.02.2006
Ok. Declar acest topic închis. Mă descurc singur.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate