Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Packet loss >0% router

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Detin urmatorul model de router: TL-WR842ND. Cand am cablul de internet conectat direct la calculator am un packet loss de 0%, insa odata ce conectez routerul packet loss-ul urca pe la 5-6% si am lag in jocuri video online din minut in minut. Care ar fi problema? Ceva setat gresit?  S-a defectat routerul?
Site-ul pe care l-am folosit pentru testarea pingului este http://www.pingtest.net/.

#2
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Start menu -> Run -> cmd (si OK)
sau Start Menu -> Search -> cmd (si Enter)

In fereastra cmd:

ping 192.168.1.1 /t
(sau 192.168.0.1 daca routerul are adresa cu 0.1)

Dupa ce-l lasi sa mearga 30-40 sec, apesi ctrl+c pentru intrerupere comanda apoi:

ping google.ro /t

Posteaza rezultatele pentru concluzii

#3
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Schimba cablul dintre router si PC... posibil sa ai o problema cu el.

#4
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Pai din postul lui nu se deduce ca ar avea PC-ul si router-ul conectate prin cablu, poate le are conectate wireless ... Asta e primul pas sa ne spuna cum e conectat PC-ul cu router-ul.

#5
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
E prin cablu.

#6
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Am revenit cu pozele la teste.

Attached Files



#7
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Desi nu da request timed out intre calc si router, de cateva ori, timpul de raspuns la ping din partea routerului e mult prea mare, semn ca ceva se intampla cu el.
Fa un reset la router (tii apasat pe butonul de reset pana incep sa clipeasca ledurile).
Pune wireless off, poate il incarca prea mult, si vezi daca la ping mai are timpi mari de raspuns
Incearca niste pinguri cu mufa in mai multe porturi, si vezi daca e vreo diferenta.

Am uitat sa-ti spun sa dai si ping google.ro /t cu cablul de net direct in calc, nu prin router, sa vedem si acolo timpii de raspuns (chiar daca nu e pachet loss)

Edited by ever_forever, 26 July 2014 - 12:28.


#8
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Timpii de raspuns cu cablul conectat direct la calculator. (comanda: ping google.ro /t)
De resetat l-am resetat acum doua sau trei saptamani, tocmai din cauza faptului ca mi se misca greoi internetul. Am pus ultima versiune de firmware, am oprit wifi-ul, am schimbat si porturile, totul in zadar.
PS: L-am scapat de cateva ori pe jos, de la o distanta relativ mica (inaltimea carcasei), dar niciodata nu a cazut direct pe podea cu o putere prea mare pentru ca sunt cabluri care-i atenueaza caderea. Sa-l fi influentat si asta in vreun fel?

Attached Files



#9
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Vad pe net ca suporta si firmware dd-wrt sau openwrt, baga unul din ele, poate rezolva ceva.

Posibil sa se fi stricat

#10
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Nu are nimeni nicio idee? Il duc in garantie?

#11
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
incearca sa setezi alte servere dns pe router.  ar ajuta daca am stii si despre ce provider si tip de abonament vorbim

#12
energymonsta

energymonsta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 24.10.2012
Am fost cu routerul la garantie si mi l-au inlocuit. Problem solved.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate