Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Problema racire CPU

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
De curand am achizitionat un model de laptop ASUS x54h second hand . 500 gb HDD , I3 2310m dual core 2,1 ghz , 4gb ram , ati radeon hd 6470m 1gb .
Problema e ca dupa 20 de minute de functionare temperatura procesorului este foarte mare chiar daca load-ul nu trece de 20 % pentru ca tin doar Chrome , Messenger si alte cateva chestii minore deschise.
[ http://i62.tinypic.com/suu920.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu am apucat sa iau coolpad la el , nu prea simt vant iesind din el insa aud ca se invarte ceva in el , odata la 10-15 minute parca se aude o turatie mai tare .
As vrea sa verific daca are pasta termoconductoare pe procesor insa nu ma prea pricep la componentele hardware cand vine vorba de laptop-uri .

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
ori cauti pe net instructiuni de demontare la laptopul tau, evident, presupunand ca ai tu pasta buna, ori cauti un service.

#3
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007

View PostVladutz22, on 25 iulie 2014 - 16:04, said:

, nu prea simt vant iesind din el insa aud ca se invarte ceva in el , odata la 10-15 minute parca se aude o turatie mai tare .

E prafuit ca la balamuc.Trebuie deschis si suflat cu aer!

#4
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Nu existra vre-un tutorial pe net cum se desface un laptop ? are zeci de suruburi , pur si simplu nu stiu nimic cand vine vorba de arhitectura lui ..

#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Incearca aici.
In partea dreapta a paginii poti alege clipul pe care-l vrei. Am ales tutorialul pentru placa de baza, dar poti alege si cel pentru cooler.

Edited by vladutgm, 25 July 2014 - 16:51.


#6
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Vezi ca in lateralul lui ai niste fante, cu plasa la interior prin care trebuia sa iasa aerul cald..
Sufla puternic in ele ca s-a strans praf si nu se mai face recilcularea aerului.
Vezi sa nu-l umplii cu flecma :) ...sufli de 10 ori in aer, sa ti se usuce gura, apoi asufl puternic  in fante
Dar nu suflat ca in ceasca de cafea de la distanta pui botul la gaurica :)

Vezi sa feresti botul dupa aceea ca iti umple gura cu praf.

Acum varianta 2... Pui un uscator de par puternic pe aer rece si incerci sa dirijezi tot fluxul de aer in interior.
Asta ca sa nu mai desfaci laptopul.

Iti garantez ca merge. :)

#7
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Pe partea stanga am niste fante acolo simt ca este foarte cald , vine aer foarte usor , aproape ca nu il simti insa zona este foarte incalzita. Ciudat este ca laptopul nu se restarteaza nici dupa doua ore de functionare .

O sa incerc sa il desfac eu , sunt genul ala auto-didact , prefer sa il rezolv eu decat sa il duc la service .

Mersi tuturor pentru raspunsuri , am sa revin cu un update.

#8
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
UPDATE : Am redus 20 de grade cu suflatul , acum simt ca iese aer pe fantele alea chiar daca nu s-au deblocat complet . Mersi baieti , acum stiu sigur ca e de la praf .
O sa mai am maine o alta repriza de suflat , si luni am sa achizitionez un coolpad .

Inca o intrebare de noobie in ale lucrurilor portabile cu baterii. Folosesc laptopul pe biro , adica e in pozitie fixa mult timp si vreau sa il folosesc pe curent , adica pe cablul de alimentare . Cand il folosesc pe curent scot bateria sau o las acolo ? II afecteaza durata de viata daca o sa fie la incarcat in 80% din timp ?

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
http://forum.softped...book-discuthii/ ai peste 50 de pagini despre baterie.

#10
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Mersi . Am rezolvat de tot cu temperaturile , nu era bun nici programasul ala . Aida 64 extreme e mai exact si mai rece :))
[ http://i60.tinypic.com/23vbaqc.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate