Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Admis la facultate cu taxă

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012
Fie următorul scenariu:

Am intrat la facultate la "cu taxă" și mă duc să-mi confirm locul, plătind toate taxele aferente.
Câțiva care au fost acceptați la "buget" nu și-au confirmat locul și au fost declarați respinși.

Ce se întâmplă cu locurile rămase? Este posibil ca cineva de la "cu taxă" să intre la "buget"? Sau locurile rămase la "buget" sunt scoase la concurs în toamnă ?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Regulamentul de admitere de unde-i scenariul va lamuri dilema.

#3
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 TorchMan, on 25 iulie 2014 - 14:08, said:

Fie următorul scenariu:

Am intrat la facultate la "cu taxă" și mă duc să-mi confirm locul, plătind toate taxele aferente.
Câțiva care au fost acceptați la "buget" nu și-au confirmat locul și au fost declarați respinși.

Ce se întâmplă cu locurile rămase? Este posibil ca cineva de la "cu taxă" să intre la "buget"? Sau locurile rămase la "buget" sunt scoase la concurs în toamnă ?

daca esti la prima facultate ar trebui sa intri automat la buget :)

#4
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 Bucifon, on 25 iulie 2014 - 14:15, said:

daca esti la prima facultate ar trebui sa intri automat la buget Posted Image
De ce dezinformezi?

Poate sa fie si a zecea facultate, conteaza regulamentul intern.
La cea la care m-am inscris nu se facea "transfer" la fara taxa. Ai confirmat cu taxa, acolo ramai. Iar apoi locurile de la buget, ramase libere, au fost scoase la concurs in toamna.

#5
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Cand iti iei locul, ar trebui sa iti dea sa semnezi, ca in caz de locuri libere la buget sa te bage pe tine(in ordinea notelor) si primesti banii inapoi.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 Bucifon, on 25 iulie 2014 - 14:15, said:


daca esti la prima facultate ar trebui sa intri automat la buget Posted Image
Te intreaba daca vrei la buget, nu te baga ei automat daca tu ai fost admis la taxa.

Da, in principiu daca se alibereaza locuri intri la buget, daca vrei.

#7
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
La mine nu a fost asa. Am intrat la taxa si am stat primii 2 ani iar dupa am trecut automat la buget pentru ca s-au mai lasat de facultate iar altii nu au trecut anul.

Edited by niposs, 25 July 2014 - 14:21.


#8
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 lex404, on 25 iulie 2014 - 14:19, said:

Te intreaba daca vrei la buget, nu te baga ei automat daca tu ai fost admis la taxa.

nu stiu daca te intreaba dar sigur te anunta de la secretariat in caz ca esti eligibil pentru un loc la buget Posted Image

 niposs, on 25 iulie 2014 - 14:20, said:

La mine nu a fost asa. Am intrat la taxa si am stat primii 2 ani iar dupa am trecut automat la buget pentru ca s-au mai lasat de facultate iar altii nu au trecut anul.

pai da, ai stat 2 ani pentru ca nu a fost loc. insa daca era loc... Posted Image

Edited by Bucifon, 25 July 2014 - 14:23.


#9
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012
Facultatea în cauză cea de Informatică de la UAIC Iași.

Lista candidaților admiși la buget are un număr de 261 de membri. Pe site se anunța că vor fi 275 de locuri. Mă gândesc că diferența de locuri este păstrată pentru sesiunea din toamnă. Deci ar putea fi o șansă să urc ?

#10
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
Nu exista o regula generala. Depinde de facultate. Cel mai bine citesti regulamentul facultatii si daca nu te lamuresti te duci la secretariat sa intrebi.

#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007

 TorchMan, on 25 iulie 2014 - 14:38, said:

Facultatea în cauză cea de Informatică de la UAIC Iași.

Lista candidaților admiși la buget are un număr de 261 de membri. Pe site se anunța că vor fi 275 de locuri. Mă gândesc că diferența de locuri este păstrată pentru sesiunea din toamnă. Deci ar putea fi o șansă să urc ?

e posibil ca diferenta sa fie pastrata pt locuri de rromi, copii orfani, persoane venite din republica moldova etc.

dar legat de problema ta in mod normal daca nu se mai inmatriculeaza anumiti studenti intrati la buget locul lor este ocupat de cei aflati imediat dupa linie, conform mediei de admitere. asadar daca esti printre primii dupa linie sunt ceva sanse sa prinzi loc la buget. multi se inscriu la 2-3 facultati ca sa fie siguri ca prind undeva la buget. la final evident au dreptul sa se imatriculeze doar la una la buget.
la facultatea pe care am terminat-o eu imi aduc aminte ca primii dupa linie au trebuit sa plateasca prima transa de bani iar apoi suma le-a fost restituita.

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Destul de greu de spus, din experienta iti spun ca regulamentul facultatii se poate sa nu se aplice.
Eu am fost primul la cu taxa si regulamentul spunea ca daca vreunul de la buget se retrage (inainte de inceperea anului sau chiar in timpul anului/anilor) urmatorul sub linie intra automat la buget. Nu a fost deloc asa, intrarile pe locurile de la buget ramase libere s-au facut dupa ureche de foarte multe ori. Pana si unii care conform legii aleia data de stat n-aveau ce cauta la buget, tot au intrat la buget.
Coruptia in Ro e mare si in invatamant mai ales ala universitar e mare. Si eu n-am facut facultatea la vreo facultate obscura ci la Politehnica la stat.

Edited by Friskey, 25 July 2014 - 15:19.


#13
pasarea_penix

pasarea_penix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 10.05.2007
Ce e așa de greu să suni la secretariat să întrebi. Preferi să întrebi pe un forum, unde unu își dă cu părerea că dacă ești la prima facultate ești admis automat. Zic și eu că dacă ai sub 21 de ani primești și bursă și Erasmus în belgravistan

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate