Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Facultatea de Cibernetica

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Foxy-Cat

Foxy-Cat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.12.2009
Buna ziua !
   In acest an voi trece in ultimul an de liceu la profilul real mate-info . De mult timp am meditat asupra viitorului meu si decizia mea finala mereu se agata cel mai mult de aceasta facultate : Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica Economica. Desigur, am cateva nelamuriri pe care sper sa mi le clarificati voi daca doriti si puteti.
Aceasta facultatea face parte din Universitatea ASE si lucrul care ma deranjeaza enorm aici este faptul ca dumnealor s-au gandit sa-si aleaga viitorii studenti doar printr-o depunere a dosarelor, deci importanta este doar media de la BAC. Si astfel multi de la profilul uman se inghesuie cu medii uluitoare dobandite prin toceala, la facultatea aceasta si se dau cu capul de pereti cand ajung acolo nestiind ce-i cu ei . Consider ca era mai potrivit sa existe si o mica proba care se ne diferentieze. Astfel de aici teama mea ca cu o medie bunicica nu o sa ajung la buget din cauza asta. De asemenea tot aud descurajari cu privinta la alegerea mea din cauza ca din ASE ies cu miile studenti si locurile de munca vor fi epuizate . La politehnica nu am vazut ceva legat de cibernetica sau informatica economica desi m-am gandit sa dau la Telecomunicatii insa nu stiu daca ar fi alegerea potrivita.
   Dumneavostra ce ma indrumati? Merita sa incerc sa intru la ASE, o sa am sanse in viitor?

Edited by Foxy-Cat, 25 July 2014 - 12:32.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
La facultatea in cauza sunt trei specializari, tu pe care o doresti ?

Daca vrei informatica atunci ai altele independente cu admitere scrisa si nu mai conteaza bac-ul.

Edited by neagu_laurentiu, 25 July 2014 - 12:34.


#3
Masaroo

Masaroo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.01.2014

 Foxy-Cat, on 25 iulie 2014 - 12:31, said:

Buna ziua !
   In acest an voi trece in ultimul an de liceu la profilul real mate-info . De mult timp am meditat asupra viitorului meu si decizia mea finala mereu se agata cel mai mult de aceasta facultate : Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica Economica. Desigur, am cateva nelamuriri pe care sper sa mi le clarificati voi daca doriti si puteti.
Aceasta facultatea face parte din Universitatea ASE si lucrul care ma deranjeaza enorm aici este faptul ca dumnealor s-au gandit sa-si aleaga viitorii studenti doar printr-o depunere a dosarelor, deci importanta este doar media de la BAC. Si astfel multi de la profilul uman se inghesuie cu medii uluitoare dobandite prin toceala, la facultatea aceasta si se dau cu capul de pereti cand ajung acolo nestiind ce-i cu ei . Consider ca era mai potrivit sa existe si o mica proba care se ne diferentieze. Astfel de aici teama mea ca cu o medie bunicica nu o sa ajung la buget din cauza asta. De asemenea tot aud descurajari cu privinta la alegerea mea din cauza ca din ASE ies cu miile studenti si locurile de munca vor fi epuizate . La politehnica nu am vazut ceva legat de cibernetica sau informatica economica desi m-am gandit sa dau la Telecomunicatii insa nu stiu daca ar fi alegerea potrivita.
   Dumneavostra ce ma indrumati? Merita sa incerc sa intru la ASE, o sa am sanse in viitor?



Iti recomand Universitate -Matematica-Informatica... Faci numai matematica si informatica.. Poti deveni un programator foarte bun daca te tii de ea , peste cei de la ASE deoarece acolo majoritatea folosesc informatica pentru a rezolva probleme economice etc ;).

#4
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013
sper sa nu zic prostii. din ce stiu eu, chiar daca intri la taxa, daca ai medii mari dupa primul semestru, poti intra la buget si poti continua tot asa in functie de mediile obtinute la examene. daca gresesc, sa fiu corectat. stima.

#5
Foxy-Cat

Foxy-Cat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.12.2009

 neagu_laurentiu, on 25 iulie 2014 - 12:43, said:

La facultatea in cauza sunt trei specializari, tu pe care o doresti ?

Daca vrei informatica atunci ai altele independente cu admitere scrisa si nu mai conteaza bac-ul.
Doream sa ma inscriu la Cibernetica Economica. La care dintre specializari depinde de admitere scrisa si la ce obiect?

#6
Masaroo

Masaroo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.01.2014

 Foxy-Cat, on 25 iulie 2014 - 13:01, said:

Doream sa ma inscriu la Cibernetica Economica. La care dintre specializari depinde de admitere scrisa si la ce obiect?


Universitate - Matematica + Informatica
Politehnica- Automatica si calculatoare - Matematica + Fizica
FILS- Matematica + Informatica


Se calculeaza in modul urmator : 80 % media de admitere +20 media de la bac ..

Pe romaneste : nota de admitere x 4 + nota de la bac de impartit la 5

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Daca vrei Cibernetica (economie) nu prea ai solutii. Mai e una la Suceava si alta la o univ. privata. Alternative erau pentru Informatica Economica.

@Masaroo
De cand esti in masura sa dai sfaturi ?! Cibernetica nu-i Informatica.

Edited by neagu_laurentiu, 25 July 2014 - 13:06.


#8
Foxy-Cat

Foxy-Cat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.12.2009

 Masaroo, on 25 iulie 2014 - 13:05, said:



Universitate - Matematica + Informatica
Politehnica- Automatica si calculatoare - Matematica + Fizica
FILS- Matematica + Informatica


Se calculeaza in modul urmator : 80 % media de admitere +20 media de la bac ..

Pe romaneste : nota de admitere x 4 + nota de la bac de impartit la 5
La acestea stiu. Pe mine ma interesa de Cibernetica Economica la Ase, pentru ca stiam ca acolo la toate specializarile se intra cu dosar.

 neagu_laurentiu, on 25 iulie 2014 - 13:06, said:

Daca vrei Cibernetica (economie) nu prea ai solutii. Mai e una la Suceava si alta la o univ. privata. Alternative erau pentru Informatica Economica.

@Masaroo
De cand esti in masura sa dai sfaturi ?! Cibernetica nu-i Informatica.
La Informatica Economica admiterea pe ce se bazeaza?

#9
Masaroo

Masaroo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.01.2014

 neagu_laurentiu, on 25 iulie 2014 - 13:06, said:

Daca vrei Cibernetica (economie) nu prea ai solutii. Mai e una la Suceava si alta la o univ. privata. Alternative erau pentru Informatica Economica.

@Masaroo
De cand esti in masura sa dai sfaturi ?! Cibernetica nu-i Informatica.


Am zis eu ca cibernetica este informatica?

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

 Foxy-Cat, on 25 iulie 2014 - 13:08, said:

La Informatica Economica admiterea pe ce se bazeaza?
Tot dosar dar aveai alternative mult mai bune in alte universitati cu admitere scrisa.

 Masaroo, on 25 iulie 2014 - 13:11, said:

Am zis eu ca cibernetica este informatica?
Da. Prin ce ai recomandat. Cum gresit e si "folosesc informatica pentru a rezolva probleme economice".

#11
Masaroo

Masaroo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.01.2014

 Foxy-Cat, on 25 iulie 2014 - 13:08, said:

La acestea stiu. Pe mine ma interesa de Cibernetica Economica la Ase, pentru ca stiam ca acolo la toate specializarile se intra cu dosar.


La Informatica Economica admiterea pe ce se bazeaza?



In tot ASE-ul se intra cu admitere e dosar..

#12
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
La Cibernetica e cam struto-camila. Nici programare nu inveti bine, nici economie. Trebuie mult lucru individual (mai mult decat daca ai da la Universitate sau la Poli). Eu am terminat poli, dar am si amici care au facut cibernetica si amici care au facut mate-info si asta e impresia lasata mie.

Unde lucrez eu mi-a zis un project manager ca daca vrei sa respingi unul de la Cibernetica la interviu il intrebi de 3 chestii: thread, proces si socket.

#13
Foxy-Cat

Foxy-Cat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.12.2009

 neagu_laurentiu, on 25 iulie 2014 - 13:13, said:

Tot dosar dar aveai alternative mult mai bune in alte universitati cu admitere scrisa.


Da. Prin ce ai recomandat. Cum gresit e si "folosesc informatica pentru a rezolva probleme economice".
Vreau sa ma stabilesc in Bucuresti si incerc sa-mi caut aici variantele si cea mai potrivita mi s-a parut aceasta facultate. La categoria cu admitere scrisa nu m-am gandit decat undeva la Telecomunicatii, desi mi-e putin teama pentru ca nu stapanesc informatica prea bine.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

 Foxy-Cat, on 25 iulie 2014 - 13:21, said:

Vreau sa ma stabilesc in Bucuresti si incerc sa-mi caut aici variantele si cea mai potrivita mi s-a parut aceasta facultate.
Te auzi ce spui ? Asta e un criteriu ?!
Ce vrei sa practici, de aici cauti varianta optima si tot asa. Sa faci o facultate doar ca sa fii in Bucuresti...

Edited by neagu_laurentiu, 25 July 2014 - 13:24.


#15
Foxy-Cat

Foxy-Cat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.12.2009

 neagu_laurentiu, on 25 iulie 2014 - 13:23, said:

Te auzi ce spui ? Asta e un criteriu ?!
Ce vrei sa practici, de aici cauti varianta optima si tot asa. Sa faci o facultate doar ca sa fii in Bucuresti...
Am spus asta pentru ca acolo, fiind un oras mare, implica o multime de oportunitati. Oricum in alte orase facultatile de Cibernetica tot pe asa ceva se bazeaza: concurs de dosar. La politehnica nu stiu ce mi s-ar potrivit mai bine pentru ca informatica nu o stapanesc bine iar la fizica si matematica ma aflu la un nivel mediu.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Oportunitatile dupa ce ti-ai insuit meseria. Nu spun ca nu-i bine sa vii in Bucuresti dar aseaza dorinta pe alte principii mai sanatoase.

Edited by neagu_laurentiu, 25 July 2014 - 13:36.


#17
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Mergi la cea mai usoara. Nici o facultate nu te invata cat sa te angajezi, deci de ce sa te complici cu o facultate grea sa pierzi timpul invatand tampenii inutile?!
La angajare conteaza cel mult doar sa ai studii superioare in domeniu, mai putin de unde. Oricum la inceput daca nu ai niste chestii facute, un site-uletz ceva ai sanse minime sa te angajezi la o firma cat de cat ok, indiferent ca ai fost sef de promotie pe materiile sovietice de la Politehnica :)). Dupa... nu mai conteaza chiar deloc ca se uita doar la experienta: cat ai lucrat si la ce ai lucrat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate