Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Conjunctii copulative, dativul si pronumele relativ

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
stratocaster

stratocaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.08.2006
Buna ziua,

In exemplele de mai jos:
1) "[...]Si ca o nota amuzanta intregii discutii (...)"
2) "(...)profesor ce nu stie cum sa se exprime"

Intrebari:
1.a) este folosita corect conjunctia copulativa 'si' la inceput de fraza?
1.B) este folosit corect dativul (nota discutiei)?

2) pronumele relativ 'ce' este folosit corect? sau este obligatorie folosirea pronumelui 'care'.

As aprecia orice raspuns sprijinit de argumente,
Multumesc,
Andrei

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
„Și” nu e neapărat conjuncție copulativă. Acolo poate fi adverb, cu sensul de „întocmai”.
„Discuții” este forma nearticulată de dativ, e corect. Cel puțin prin analogie cu nominativul: dacă substantivul e după adjectiv, e nerticulat („intreaga discuție”).

Edited by abancor, 25 July 2014 - 10:56.


#3
stratocaster

stratocaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc abancor,

Intrebarea este daca este corect dativul in contextul respectiv sau este obligatorie folosirea unui alt caz (genitiv - nota a discutiei; sau acuzativ - nota pentru discutie)

Andrei

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Cer scuze, la treaba cu dativul m-am gîndit aiurea, m-am legat numai de forma cuvîntului, care e comună la genitiv și dativ. Într-adevăr, acolo cred că e cazul genitiv, mi se pare că e un atribut (dativul cred că e mereu complement). Nu văd de ce întrebarea presupune din prima că e vorba de dativ.

#5
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Poststratocaster, on 25 iulie 2014 - 10:45, said:

1.a) este folosita corect conjunctia copulativa 'si' la inceput de fraza?
Nu am întregul context, deci nu pot spune ce rol joacă acel și acolo, dar pare să fie într-adevăr copulativ, în sensul că leagă fraza curentă de ce s-a spus înainte. Iată un exemplu similar din literatură:

În sfârșit, iacătă conductorul cu biletul: primește paralele și liberează pe captiv, pe care toate trei cocoanele îl sărută dulce, ca și cum l-ar revedea după o îndelungată absență. Și mam' mare se hotărăște să stea în coridor, pe un geamantan străin, să păzească pe Goe, să nu se mai întâmple ceva puișorului. (Caragiale, D-l Goe)

Alt exemplu: în poezia Și dacă a lui Eminescu apare de trei ori același fel de și copulativ pus la început de frază.

Deci da, și-ul e cît se poate de corect acolo. Mă mir că întrebați asta, pentru că îmi dați impresia că sînteți vorbitor nativ de română, deci n-ar trebui să vă sune deloc ciudat. (S-ar putea totuși să nu înțelegeți bine ce înseamnă corect.)

View Poststratocaster, on 25 iulie 2014 - 10:45, said:

1.B) este folosit corect dativul (nota discutiei)?
Probabil lipsește un cuvînt acolo sau textul a ajuns să ia forma asta în urma unei reformulări care n-a fost dusă la capăt. Eu aș fi zis cam așa: Și ca o notă amuzantă la întreaga discuție [...]. În loc de la mai merg și alte cuvinte: după, privind, despre etc. La limită ar mai merge cu genitivul, Și ca o notă amuzantă a întregii discuții [...], dar sună puțin ciudat, pentru că nota nu aparține de fapt discuției, ci e despre ea.

Este posibil și ca dativul să fi fost intenționat. Există oameni care vorbesc uneori așa (iar în limba veche dativul era folosit mai mult decît azi). Ideea e că nota se dă, se atribuie sau se aplică discuției. Mi se pare totuși mai puțin probabil.

View Poststratocaster, on 25 iulie 2014 - 10:45, said:

2) pronumele relativ 'ce' este folosit corect? sau este obligatorie folosirea pronumelui 'care'.
De ce ar fi obligatoriu să vorbim într-un fel dacă se poate și în altul? cine creează astfel de obligativități?

Acel ce e foarte bun așa, deși e drept că denotă un stil mai livresc și puțin învechit. Dar sensul în contextul ăsta e același cu care. Vedeți în dicționare.

View Postabancor, on 25 iulie 2014 - 10:53, said:

„Și” nu e neapărat conjuncție copulativă. Acolo poate fi adverb, cu sensul de „întocmai”.
Nu văd cum ar putea fi adverb. În cel mai rău caz ar putea fi tot conjuncție, dar nu cu rol de a coordona, ci pentru întărire într-o enumerare, ceva de genul: Și ca notă amuzantă, dar și ca sfat personal [...].

#6
stratocaster

stratocaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.08.2006
AdiJapan,

Multumesc pentru raspuns, excelent argumentat.

Si in opinia mea, exprimarea citata (nu imi apartine) este corecta gramatical - am mentionat si eu ca dativul suna ciudat in acel context - dar am fost corectat de un tert - si am vrut doar sa pot sa ii dau o replica bine argumentata.

Andrei

#7
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Poststratocaster, on 25 iulie 2014 - 15:11, said:

Multumesc pentru raspuns, excelent argumentat.
Pentru puțin. De fapt răspunsul meu nu conține decît eventual frînturi de argumente, ci mai mult simple afirmații despre cum stau lucrurile. Dacă chiar vreți argumente discuția o să se lungească puțin, pentru că trebuie început de la ce anume e corectitudinea, și știu din experiență că majoritatea nu știu și au nevoie de multă muncă de convingere.

#8
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
"nu conține decît eventual frînturi de argumente, ci mai mult simple afirmații."
Nu inteleg aceasta constructie. Ce cauta aici acel "ci"? El isi are sensul in constructii de genul: "nu contine garoafe, ci trandafiri"

#9
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postrebroff, on 28 septembrie 2014 - 09:23, said:

"nu conține decît eventual frînturi de argumente, ci mai mult simple afirmații."
Nu inteleg aceasta constructie. Ce cauta aici acel "ci"? El isi are sensul in constructii de genul: "nu contine garoafe, ci trandafiri"
Aveți dreptate, e un anacolut. Probabil am scris mai întîi într-un fel și apoi am modificat, dar n-am observat că s-a stricat sintaxa. Cred că pot reconstitui etapele:

1. De fapt răspunsul meu nu conține argumente, ci mai mult simple afirmații despre [...].
2. De fapt răspunsul meu nu conține argumente decît eventual frînturi de argumente, ci mai mult [...].

Dacă ați înțeles ce-am vrut să spun, ați putea găsi o formulare care să aibă și sintaxa bună?

#10
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View PostAdiJapan, on 28 septembrie 2014 - 13:10, said:

Aveți dreptate, e un anacolut. Probabil am scris mai întîi într-un fel și apoi am modificat, dar n-am observat că s-a stricat sintaxa. Cred că pot reconstitui etapele:

1. De fapt răspunsul meu nu conține argumente, ci mai mult simple afirmații despre [...].
2. De fapt răspunsul meu nu conține argumente decît eventual frînturi de argumente, ci mai mult [...].

Dacă ați înțeles ce-am vrut să spun, ați putea găsi o formulare care să aibă și sintaxa bună?
Un exemplu: De fapt răspunsul meu nu conține decît eventual frînturi de argumente, mai degrabă simple afirmații despre cum stau lucrurile. Asta daca am inteles bine. Dar sa vedem ce spune rebrof, ca el a sarit cu critica.

Edited by Petrache_Lupu, 28 September 2014 - 13:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate