Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Sfat in achizitionarea unui telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
quinT

quinT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.05.2014
Salut, am facut acest topic deoarece vreau sa vad parerile voastre legate de achizitionarea unui telefon.
Momentan detin un Samsung Galaxy S4, folosit putin timp, si arata impecabil, nicio zgarietura si niciun defect tehnic.
M-am gandit sa vand acest telefon, sa mai pun o suma de bani si sa imi cumpar unul nou.

Nelamuririle mele sunt urmatoarele:
  • Sa raman la Galaxy S4 si sa astept sa vad ce telefoane vor mai aparea, eventual sa astept pana cand viitorul iPhone 6 va avea un pret mai decent?
  • iPhone 5S/5C vs HTC One M8?
  • In cazul in care imi voi cumpara unul nou, de unde imi recomandati sa-l cumpar? (Orange / De pe internet)
  • Sunt diferente mari intre iPhone 5S/5C? 5C are un pret mai bun si chiar pare tentant acest telefon.
Sunt nou in domeniul iOS / iPhone si mi se par niste telefoane foarte bune...e drept, nu au multe functii ca si telefoanele Android, insa si cele pe care le au, le-au facut sa ruleze foarte bine.

In cazul in care imi recomandati un iPhone, as vrea sa imi spuneti si daca sunt anumite chestii noi spre deosebire de telefoanele Android pe care ar trebui sa le stiu.



Multumesc anticipat!

Edited by quinT, 25 July 2014 - 09:54.


#2
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Iphone 6 sigur nu va avea un pret decent.

La ce pret dai s4-ul ?

#3
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010
Eu l-as vinde si as cauta asa. iPhone 5S > One M8 > 5C .

#4
quinT

quinT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.05.2014

View Postniposs, on 25 iulie 2014 - 09:58, said:

Iphone 6 sigur nu va avea un pret decent.

La ce pret dai s4-ul ?

Stiu ca nu va avea un pret decent, de asta ma gandeam la iPhone 5S.
Inca nu m-am gandit exact la un pret pentru S4, are toate accesoriile + carcasa originala Samsung.

View Postalexandru_viorel, on 25 iulie 2014 - 10:01, said:

Eu l-as vinde si as cauta asa. iPhone 5S > One M8 > 5C .

Cam asa m-am gandit si eu.
Insa de unde mi-ai recomanda sa cumpar un iPhone 5S?

#5
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Eu nu as lua niciodata un telefon , la care platesc brandul in halul asta. Apple sunt genii in marketing , nu in telefoane sau ce mai fac ei .

#6
quinT

quinT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.05.2014

View Post_-AppleS-_, on 25 iulie 2014 - 10:07, said:

Eu nu as lua niciodata un telefon , la care platesc brandul in halul asta. Apple sunt genii in marketing , nu in telefoane sau ce mai fac ei .

Totusi sunt niste telefoane foarte reusite, dupa cum probabil ai vazut, nu au lag, nu au bug-uri....sau cel putin nu sunt buguri care sa iasa in evidenta sau sa deranjeze.
Au si un design de nota 10.

#7
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostquinT, on 25 iulie 2014 - 10:09, said:


Totusi sunt niste telefoane foarte reusite
Da . Mai ales primele iphone 5 negre care se curăţau după o lună ...

View PostquinT, on 25 iulie 2014 - 10:09, said:

nu au bug-uri
De-aia am rămas eu fără numere şi mesaje la un simplu restart ...

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
De ce simti nevoia sa schimbi telefonul, ce ii lipseste Samsung-ului?

#9
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostquinT, on 25 iulie 2014 - 10:09, said:

Au si un design de nota 10.
Lungi şi înguste zici că sunt scânduri .

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View PostquinT, on 25 iulie 2014 - 10:09, said:

Totusi sunt niste telefoane foarte reusite, dupa cum probabil ai vazut, nu au lag, nu au bug-uri....sau cel putin nu sunt buguri care sa iasa in evidenta sau sa deranjeze.
Au si un design de nota 10.
Au si iPhone-urile lag sau bug-uri. Atat ca nu-s asa de mult scoase in evidenta de fanii Apple. Si iPhone-urile au unele probleme grave de securitate, dar nu are rost sa le dezbatem aici.

Daca alegi iPhone 5S ar fi bine sa nu alegi modelul cu 16GB memorie interna, fiindca o vei umple extrem de rapid, mai ales din cauza continutului bogat de aplicatii si jocuri de pe AppStore.

Edited by Hider141, 25 July 2014 - 10:15.


#11
quinT

quinT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 15.05.2014

View PostSef-chenko, on 25 iulie 2014 - 10:13, said:

De ce simti nevoia sa schimbi telefonul, ce ii lipseste Samsung-ului?

Sunt utilizator Samsung (respectiv Android) de aproape 4 ani si m-am plictisit de ele.
Am avut 3 Galaxy-uri, si incep sa ma plictisesc.
Plus ca a inceput sa-mi placa foarte mult iOS-ul si iPhone 5S/5C

View PostHider141, on 25 iulie 2014 - 10:14, said:

Au si iPhone-urile lag sau bug-uri. Atat ca nu-s asa de mult scoase in evidenta de fanii Apple. Si iPhone-urile au unele probleme grave de securitate, dar nu are rost sa le dezbatem aici.

Daca alegi iPhone 5S ar fi bine sa nu alegi modelul cu 16GB memorie interna, fiindca o vei umple extrem de rapid, mai ales din cauza continutului bogat de aplicatii si jocuri de pe AppStore.

iPhone 5S cu memorie interna 32GB are un pret exagerat...mai degraba un 5C cu 32gb memorie interna.

#12
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
SI iphone are lag, dar cum ios e DOAR pe iphone, si aia care iubesc produsul trec pe aste asta, hai treaca-mearga/
Dar cum android gasesti pe cam orice marca de telefon, fel de fel de petarde, se gasesc destule sa dea rateuri mari, si asa se considera ca android are lag, e prost etc.
Parerea mea : ramai cu s4 pana in primavara macar, n-o sa-ti para rau.

#13
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,818
  • Înscris: 31.10.2010
Ce-ai ma cu s4-ul? E un telefon foarte bun. Daca de Android te-ai plictisit in 4 ani, de iOS iti zic ca te plictisesti in cateva luni... Mai asteapta pana la anu' macar pentru ca o sa apara si Note 4 (poate ala o sa-ti placa).

P.S: nu lua 5C. Mai bine un 5 decat 5c.

Edited by dorurad, 25 July 2014 - 10:25.


#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View PostquinT, on 25 iulie 2014 - 09:52, said:

Sa raman la Galaxy S4 si sa astept sa vad ce telefoane vor mai aparea, eventual sa astept pana cand viitorul iPhone 6 va avea un pret mai decent?
asta cu asteptatul nu prea are sens cand vorbim despre telefoane mobile - cu conditia sa ti le permiti. se schimba atat de des modelele incat oricat ai astepta, intotdeauna va fi ceva mai nou pe teava pentru care merita sa astepti. si mai astepti 3 luni si se anunta altceva... e un cerc vicios. telefon merita sa-ti cumperi cand ai nevoie de unul si buget.

View PostquinT, on 25 iulie 2014 - 09:52, said:

iPhone 5S/5C vs HTC One M8?
5s si m8 sunt din punctul meu de vedere clar peste sgs 4. ca design, materiale si soft. interfata aia specifica samsung parca e colorata de o maimuta retardata cu 3 carioci fosforescente. numai pt asta as schimba samsungul.

iphone 5c nu l-as lua in calcul, e doar un iphone 5 cu carcasa de plastic. si mi se pare mult mai ok sa iei un 5 decat un 5c, alta constructie, alte materiale.

in rest... nu sunt de acord cu ceilalti. ca utilizator de iphone 4 (pana a aparut 5s, de atunci 5s) si nexus 4, pot sa spun clar ca utilizatorii de ios sunt mult mai critici decat cei de android. maruntisurile pe care am observat ca cei cu android nici nu le mai baga in seama sunt adevarate tragedii in lumea apple. si justificat oarecum, prin prisma diferentei de pret. iphone-ul 4 pe care l-am folosit 3 ani mergea inca excelent comparativ cu un android din aceeasi perioada, un sgs 2 de ex. lagul pe care un user de sgs2 il ignora ca vezi dom'ne e telefon de 3 ani de zile... eu as fi dat cu mizeria de pamant, daca imi facea asa ceva iphone-ul.

pe de alta parte m8 este extraordinar ca telefon. singurul motiv (si absolut subiectiv) pentru care am ales 5s-ul este design-ul, faptul ca este mai mic. toate varfurile de gama cu android sunt mult prea mari pe gustul meu. stiu ca si apple planuieste sa le mareasca, asta este, probabil ca urmatorul meu telefon va fi ales tot pe principiul 'cel mai mic cu specificatii satisfacatoare'.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View Postborn2lose, on 25 iulie 2014 - 12:28, said:

in rest... nu sunt de acord cu ceilalti. ca utilizator de iphone 4 (pana a aparut 5s, de atunci 5s) si nexus 4, pot sa spun clar ca utilizatorii de ios sunt mult mai critici decat cei de android. maruntisurile pe care am observat ca cei cu android nici nu le mai baga in seama sunt adevarate tragedii in lumea apple. si justificat oarecum, prin prisma diferentei de pret. iphone-ul 4 pe care l-am folosit 3 ani mergea inca excelent comparativ cu un android din aceeasi perioada, un sgs 2 de ex. lagul pe care un user de sgs2 il ignora ca vezi dom'ne e telefon de 3 ani de zile... eu as fi dat cu mizeria de pamant, daca imi facea asa ceva iphone-ul.
Android a fost de la inceput "work in progress" si de-abia de la Android 4.1 si 4.2 incoace a inceput sa se apropie de ce ar trebui sa fie. De asta cand compari un Galaxy S2 sau Galaxy Nexus cu un iPhone 4 castigator va iesi i4 la cat de bine se misca pentru un telefon de 3-4 ani.


View Postborn2lose, on 25 iulie 2014 - 12:28, said:

asta cu asteptatul nu prea are sens cand vorbim despre telefoane mobile - cu conditia sa ti le permiti. se schimba atat de des modelele incat oricat ai astepta, intotdeauna va fi ceva mai nou pe teava pentru care merita sa astepti. si mai astepti 3 luni si se anunta altceva... e un cerc vicios. telefon merita sa-ti cumperi cand ai nevoie de unul si buget.
Asa-i. Merita sa astepte doar daca ar fi fost deja lansat iPhone 6 si ar fi avut ceva ce ar merita sa-l puna pe locul 1 intr-un versus cu iPhone 5S.

Edited by Hider141, 25 July 2014 - 12:41.


#16
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View PostHider141, on 25 iulie 2014 - 12:38, said:

Android a fost de la inceput "work in progress" si de-abia de la Android 4.1 si 4.2 incoace a inceput sa se apropie de ce ar trebui sa fie. De asta cand compari un Galaxy S2 sau Galaxy Nexus cu un iPhone 4 castigator va iesi i4 la cat de bine se misca pentru un telefon de 3-4 ani.
de acord aici, de altfel asa a inceput si iphone-ul. pana la  iphone 3g am considerat telefoanele apple niste bling-bling-uri cu care puteai ocazional sa dai un telefon. intrebarea este insa daca a ajuns si android-ul la maturitate, cu release-uri mai rare, dar stabile, cu suport si pentru modelele mai vechi, etc. eu unul consider ca inca nu...

#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostquinT, on 25 iulie 2014 - 09:52, said:

  • iPhone 5S/5C vs HTC One M8?

Htc One M8>Htc One M7>iPhone 5s

#18
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
El zice de m8, hop tu cu m7 sa il strecori pe undeva. Faaaaaantastic.

Daca vrei neaparat telefon mai bine i5.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate