Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Biciclete clasice

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Deține cineva vreo bicicletă clasică (adică ceva produs înainte de 1995-1998). Ați mai văzut așa ceva?   :rolleyes:

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
un prieten de-al meu are un pegas dala cu coarne comunist
tot original ,vopsea ,embleme ...tot
e belea

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdjl, on 25 iulie 2014 - 08:37, said:

Deţine cineva vreo bicicletă clasică (adică ceva produs înainte de 1995-1998). Aţi mai văzut aşa ceva?   Posted Image
Daca vrei sa cumperi asa ceva cauta pe site-urile de anunturi. Mai sunt persoane ce vand astfel de biciclete in stare buna.
Sau daca vrei ceva nou si putin mai scump poti incerca bicicletapegas.ro

Edited by Hider141, 25 July 2014 - 08:51.


#4
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View Postdjl, on 25 iulie 2014 - 08:37, said:

Deţine cineva vreo bicicletă clasică (adică ceva produs înainte de 1995-1998). Aţi mai văzut aşa ceva?   Posted Image

"clasic" in acceptiune termenului la colectionari inseamna minimum 25 ani vechime de cand au iesit din fabricatie in rest cu putintica rabdare prin net sigur se gasesc...

#5
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Si eu cunosc pe cineva care a gasit intr-un garaj un Pegas Camping abandonat. L-a uns, l-a reglat, a pus camere noi si a lustuit partile cromate - este 100% functional. Nu este ca nou, vremea a lasat urme pe cadru dar este perfect pentru o plimbare linistita in parc. Aceeasi culoare ca asta.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
@ gicaru : deocamdată sunt mulţumit de a mea, aşa că nu mai vreau încă una. Şi nici nu am bani  Posted Image  Dar îmi place să le admir - în special pe cele cu mai multe viteze, aşa că mă gândeam că poate mai pune cineva şi poze   Posted Image   Acum vreo lună am văzut cocoţată pe o maşină o semicuriseră <<Pegas>> în stare bună   Posted Image
Cât despre clasic.... e vorba de faptul că mie, în general, îmi sunt dragi lucrurile produse până prin anii '90 aşa că....

Edited by djl, 25 July 2014 - 08:57.


#7
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View Postdjl, on 25 iulie 2014 - 08:56, said:

@ gicaru : deocamdată sunt mulţumit de a mea, aşa că nu mai vreau încă una. Şi nici nu am bani  Posted Image  Dar îmi place să le admir - în special pe cele cu mai multe viteze, aşa că mă gândeam că poate mai pune cineva şi poze   Posted Image   Acum vreo lună am văzut cocoţată pe o maşină o semicuriseră <<Pegas>> în stare bună   Posted Image
Cât despre clasic.... e vorba de faptul că mie, în general, îmi sunt dragi lucrurile produse până prin anii '90 aşa că....

Respect si empatie!

#8
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
„Everestul” meu e dinainte de '90,l-am luat SH,tare bicicletă,grea si rezistentă,avea trei viteze „în butuc” dar a trebuit să schimb roata din spate,s-a fisurat din cauza uzurii deși era cu raf dublu.30 000 - 50 000 km am făcut numai eu cu ea,pe spate am schimbat cel puțin 10 cauciucuri!

Attached Files



#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Am avut semicursă rusească, am vândut-o pe bucăți.

Înainte de revoluțiune, un Pegas si o cursieră celebră, dar scleroza nu mă lasă să îmi aduc aminte numele :  )))

Edited by crisstonne, 25 July 2014 - 09:48.


#10
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
sputnik

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
<<Sputinik>> era semicursieră. Am avut şi eu una...

@ sidornin : nu i-ai mai pus schimbător, nu? Ce naţie e bicicleta?

Edited by djl, 25 July 2014 - 10:27.


#12
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Nu i-am mai pus.Nemţească.

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Totuşi, întreb de curiozitate: cam pe când au apărut primele biciclete semicursiere sau de oraş care aveau cel puţin 2 foi şi 5 pinioane?

#14
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Bicicletele respective, numite "10 speed", au apărut în anii '70.

Se găsesc o mulţime de biciclete sau cadre[+furcă] din anii '90 şi '80. În special MTB-uri (care merită cumpărate mai ales dacă sunt din oţel CrMo), dar mai găseşti ocazional şi alte feluri. Eu mi-am construit bicicleta actuală pe un cadru Jamis Eureka din '94-'95, şi uite una făcută pe un frameset Scott Sandoa '94.

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dar înainte de anii '70 bicicletele cu mai multe viteze câte viteze aveau maxim?  :huh:

#16
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
În perioada 1880-1900 s-a inventat bicicleta pe care o cunoaştem azi, cu două roţi egale, cadru din două triunghiuri, transmisie cu lanţ pe roata spate, anvelope pneumatice şi frână pe jantă. Între 1900-1910 a apărut deraiorul. Şi cam asta a fost, de atunci încoace au apărut doar rafinamente la design-ul de bază. Găseşti pe Wikipedia istoria bicicletelor.

#17
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Tohanul se pune?

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Depinde de cât de vechi e. Oricum, nu am prea mai văzut multe. Dar biciclete în România nu s-au produs numai la Tohani. Prin 1953 se produceau şi la Sibiu (să văd unde am pus articolul cu pricina).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate