Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Alimentare HDD cu adaptor SATA!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011
Salut,
Sursa mea are o singura alimentare dedicata SATA, problema e ca firele sunt cam scurte si ar trebui sa pun HDD-ul exact deasupra evacuarii placii video(iese aer cald si incalzeste HDD-ul aiurea), din ce am vazut mufa dedicata SATA are un fir sau doua in plus fata de adaptorul molex-->SATA.
E posibil ca in timp HDD-ul sa fie afectat de faptul ca este alimentat cu adaptorul SATA?
Astept un raspuns de la cei care s-au mai confruntat cu dilema asta sau de la cei care se pricep in domeniu, eu sunt incepator....
Multumesc anticipat!

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Tensiunea aia extra de 3.3V nu conteaza. Poti sa te uiti la specificatii la hdd-ul tau (sau pe el direct) sa vezi daca scrie explicit ce tensiuni vrea dar nu cred ca e cazul.

#3
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011

 f300, on 25 iulie 2014 - 06:13, said:

Tensiunea aia extra de 3.3V nu conteaza. Poti sa te uiti la specificatii la hdd-ul tau (sau pe el direct) sa vezi daca scrie explicit ce tensiuni vrea dar nu cred ca e cazul.

Multumesc de raspuns. Totusi la ce au mai bagat tensiunea aia in plus pe mufa dedicata sata daca oricum nu-i folosita? Eu ma gandeam sa nu am probleme cu HDD-ul mai tarziu daca folosesc adaptorul in locul mufei dedicate SATA.... Citisem pe undeva, nu mai stiu exact unde, folosirea adaptorului ar provoca infierbantarea hdd-ului din cauza ca nu are tensiunea aia extra de 3,3V ....

Edited by maladetz1, 25 July 2014 - 06:57.


#4
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Tensiunea de 3.3V este furnizata de conectorul SATA pentru ca producatorii de HDD-uri sa nu mai inglobeze in interfetele HDD-urilor stabilizatoare de tensiune de la 5V la 3.3V, ci sa utilizeze direct tensiunea furnizata de cablu. Cu toate acestea, eu nu am vazut pana acum HDD-uri care sa utilizeze acei 3.3V furnizati de conectorul SATA.

Cat despre infierbantarea HDD-ului pentru ca nu i se furnizeaza 3.3V, sunt fabulatii. In cel mai rau caz, daca HDD-ul asteapta 3.3V pentru alimentarea circuitelor iar tu ii dai doar 12V si 5V, vei observa ca nu este detectat de BIOS.

Edited by robbie_ro, 25 July 2014 - 07:21.


#5
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011

 robbie_ro, on 25 iulie 2014 - 07:18, said:

Tensiunea de 3.3V este furnizata de conectorul SATA pentru ca producatorii de HDD-uri sa nu mai inglobeze in interfetele HDD-urilor stabilizatoare de tensiune de la 5V la 3.3V, ci sa utilizeze direct tensiunea furnizata de cablu. Cu toate acestea, eu nu am vazut pana acum HDD-uri care sa utilizeze acei 3.3V furnizati de conectorul SATA.

Cat despre infierbantarea HDD-ului pentru ca nu i se furnizeaza 3.3V, sunt fabulatii. In cel mai rau caz, daca HDD-ul asteapta 3.3V pentru alimentarea circuitelor iar tu ii dai doar 12V si 5V, vei observa ca nu este detectat de BIOS.

Multumesc mult de raspuns.
Deci daca intradevar ar avea vreo importanta acea tensiune HDD-ul n-ar functiona si implicit nici BIOS-ul nu l-ar vedea.

#6
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Exact, plus ca pe carcasa HDD-ului se specifica de obicei ce tensiuni (V) si ce curenti (A) necesita HDD-ul pt functionare.

#7
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Totusi la ce au mai bagat tensiunea aia in plus pe mufa dedicata sata daca oricum nu-i folosita? Eu ma gandeam sa nu am probleme cu HDD-ul mai tarziu daca folosesc adaptorul in locul mufei dedicate SATA.... Citisem pe undeva, nu mai stiu exact unde, folosirea adaptorului ar provoca infierbantarea hdd-ului din cauza ca nu are tensiunea aia extra de 3,3V .... "

Tensiunea de 3.3V este necesară doar pentru Hdd_Sata_Hot_Swap .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6CiOA-47iMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mos_Ilie, 25 July 2014 - 08:36.


#8
maladetz1

maladetz1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 29.05.2011

 Mos_Ilie, on 25 iulie 2014 - 08:34, said:

Salut,

" Totusi la ce au mai bagat tensiunea aia in plus pe mufa dedicata sata daca oricum nu-i folosita? Eu ma gandeam sa nu am probleme cu HDD-ul mai tarziu daca folosesc adaptorul in locul mufei dedicate SATA.... Citisem pe undeva, nu mai stiu exact unde, folosirea adaptorului ar provoca infierbantarea hdd-ului din cauza ca nu are tensiunea aia extra de 3,3V .... "

Tensiunea de 3.3V este necesară doar pentru Hdd_Sata_Hot_Swap .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6CiOA-47iMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc de raspuns, habar n-aveam ca hdd-urile pot fi deconectate si reconectate din "mers"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate