Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ajutor refinantare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
marydvo

marydvo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.07.2014
Salut tuturor! Sunt nou pe forum si intentionez sa ma lamuriti concret cu cateva probleme pe care le intampin in viata personala.
As dori sa fac o refinantare, am deja un credit la OTP bank, unul foarte mic, insa as dori sa-mi achizitionez o masina de uz si cum in Romania nu iti prea permiti decat apeland la banci, m-am decis sa fac o refinantare. O matusa de a mea a facut acum 3 luni unde a reusit sa ia 150 milioane in conditiile ca ea are venit mai mic ca al meu. Am incercat si eu la banca mea insa nu am varsta, am incercat la banca ei, acelasi raspuns. Acum va intreb, care este varsta minima de acordare si la ce banca ma sfatuiti sa ma duc. Va multumesc.

#2
HpVirus

HpVirus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 30.05.2009
Cred ca in primul rand ar trebui sa ne spui ce varsta ai tu...

#3
marydvo

marydvo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.07.2014
24 neimpliniti. Ii fac in august
Faza e ca s-a dat legea de curand dar nu am stiut. Insa cred ca mai sunt banci care ofera

Edited by marydvo, 24 July 2014 - 22:29.


#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Las' ca-ti face Ponta cadou programul prima masina.

#5
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
riscul e mare la cei mici de a nu plati creditul. nu stiu daca vrei reusi sa iei mare lucru de la banca. incearca cu parintii tai, sa faca ei credit si tu sa platesti ratele.

#6
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View Postmarydvo, on 24 iulie 2014 - 22:28, said:

24 neimpliniti. Ii fac in august
Faza e ca s-a dat legea de curand dar nu am stiut. Insa cred ca mai sunt banci care ofera
Nu cred ca e vorba de vreo lege anume. Fiecare banca face un "scoring" - in functie de varsta clientului, starea civila (casatorit ori ba), detinator de casa ori ba, studii absolvite, loc de munca si alte criterii care nu le mai stiu, se calculeaza un coeficient de risc. Ideea ar fi ca un barbat trecut de 30 de ani, casatorit, cu copii, cu casa, cu un job relativ stabil, e mai putin riscant pentru banca, intrucat sunt sanse mai mici sa plece din tara (de ex.) si sa dea "teapa" bancii.
Poti sa faci 2 lucruri - sa iei toate bancile la rand, poate la vreuna treci punctajul, sau sa mai astepti un an - doi. A, mai e si varianta 3, de mai sus - fac parintii tai credit si tu il platesti (asa am facut si eu la varsta ta).

Edited by aflorin27, 25 July 2014 - 08:17.


#7
marydvo

marydvo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.07.2014
Daduse la tv ca tinerii nu mai pot face credite tocmai din aceste motive, siguranta bancilor. Eu am nevasta, copil si loc de munca stabil si confortabil. Matusa mea nu are nici barbat, nici copil si pe langa asta e vanzatoare la magazin. Are 800 net pe care nu-i ia in mana. Eu am 900 net in acte si iau peste. Plus venit din partea sotiei. Am fost la otp si mi-au spus ca atunvi cand am facut creditul am avut noroc insa, acum nu mai acorda persoanelor tinere. Si aici ma blochez eu, care e varsta? Sa fac cu parintii, mama e proaspat angajata si nu are cum sa faca iar tata, are o banca care l-a bagat ca debitor. Deci singura varianta ar fi ca eu pe umerii mei sa duc toate astea

#8
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013

View Postmarydvo, on 24 iulie 2014 - 21:59, said:

Salut tuturor! Sunt nou pe forum si intentionez sa ma lamuriti concret cu cateva probleme pe care le intampin in viata personala.
As dori sa fac o refinantare, am deja un credit la OTP bank, unul foarte mic, insa as dori sa-mi achizitionez o masina de uz si cum in Romania nu iti prea permiti decat apeland la banci, m-am decis sa fac o refinantare. O matusa de a mea a facut acum 3 luni unde a reusit sa ia 150 milioane in conditiile ca ea are venit mai mic ca al meu. Am incercat si eu la banca mea insa nu am varsta, am incercat la banca ei, acelasi raspuns. Acum va intreb, care este varsta minima de acordare si la ce banca ma sfatuiti sa ma duc. Va multumesc.
tocmai...cum zic si bancile, esti prea mic....! lasa creditele ! nu-s bune

#9
marydvo

marydvo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.07.2014
Mda, multumesc pentru ajutor. Ditamai forumu, bun de nimic.

#10
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
In loc sa apreciezi ca lumea te sfatuieste de bine, tu te superi.
Ai un rahat de salariu pe hirtie, esti tinar, prezinti risc mare pentru banci. Si in rest, daca nu-ti permiti sa stringi intr-un timp rezonabil singur banii pentru obiectul dorit, inseamna ca nu-ti permiti obiectul ala.

#11
marydvo

marydvo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.07.2014
In timp e vorba de rabdare. M-am suparat pt ca am cerut nu sfat ci un raspuns concret. Deci? Unde am gresit? Apreciez sfaturile insa am trecut de etapa ca mai exista oameni care sa-mi vrea mie binele sau avand mila de mine, mai ales ca sunt un strain. Ar trebui sa fie fix problema mea in ce ma bag. Am cerut niste raspunsuri nu pareri. Oricum ms pt ajutor. Sanatate multa tuturor.

Edited by marydvo, 26 July 2014 - 22:31.


#12
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Sfatul meu este sa mai incerci si la alte banci. Ai totusi aproape 24 de ani, deci poti lua credit fara probleme.

Ideea e urmatoarea: bancile, atunci cand fac analiza acordarii unui credit, iau in considerare o multime de variabile - venitul, in primul rand, contractul tau de munca - perioada determinata/nedeterminata - , de cat timp esti angajat,  firma la care lucrezi, daca mai ai si alte credite (daca ai intarziat la plata lor), unde stai - cu parintii/inchirie/la rude, daca esti casatorit/necasatorit, daca ai masina sau nu pe numele tau, abonament telefon etc.

Asta ca sa-si dea seama cat de mare este riscul ca tu sa nu dai banii napoi.
Analiza asta se numeste scoring.

Atunci cand esti casatorit, ai copii, ai o varsta mai mare, ai o masina inmatriculata pe numele tau, etc se socoteste ca ai o situatie stabila si riscul ca banca sa piarda banii pe care ti-i da este mai mic.
De aceea matusa ta a primit banii si tu nu.

Dar repet, incearca la mai multe banci, si cere eventual o suma mai mica.

Edited by Jericho77, 27 July 2014 - 09:18.


#13
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Daca ti-ai permite o rata de 400 lei/luna, atunci economiseste 400 lei pe luna. In doi ani strangi 9 600 lei si-ti iei o masina cu care sa iti faci treaba.
Avantajalele sunt majore: daca ai imprumuta aceeasi suma de la banca acum, probabil ai restitui in jur de 13 000 lei. Asta la un efort de 400 lei / luna ar insemna 3 ani. Economisesti asadar vreo 3 400 lei.
Mai mult decat atat, gandeste-te ca poate aparea ceva neprevazut (naspa) in perioada asta de 2-3 ani. Daca economisesti 'risti' sa te prinda cu suma economisita in buzunar... daca faci credit, pe langa faptul ca o sa intri in rahat, uite ca o sa ai inca o datorie.

Ca si regula, in conditii normale (nu castigi cu miile de euro pe luna, tata nu e la partidul care trebuie) NU SE CUMPARA MASINA CU BANI IMPRUMUTATI. Si crede-ma ca o spun din proprie experienta. Chiar o rata mica este absolut impovaratoare, pe langa celelalte cheltuieli. Gandeste-te cam cat te costa pe tine RCA-ul la 24 de ani. Sari 1000 lei/an. Asta inseamna vreo 100 lei/luna, care se aduna, sau, ma rog, scade din banii lunari, pe langa rata.

#14
marydvo

marydvo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.07.2014
Sunt sfaturi 100% cele mai bune, clar aveti dreptate si eu sunt constient de aceste riscuri. Ma incanta insa ca pot avea acei bani cash dintr-o data si asta e si ideea, e cu totu altceva, le faci pe toate in timp. Imi doresc mult o masina, sunt pasionat de ele si o metoda rapida nu gaseam. Cred ca pana la urma voi apela la rabdare si voi incerca sa economisesc fara griji. Cat despre RCA, nu sunt atat de incult sa trec autoturismul pe numele meu, pot foarte simplu sa trec pe numele altuia in varsta(mama sau tata) si scade pretul. Mai este si asta ca, nu le platesti lunar ci anual. Ai timp berechet sa economisesti pt aceste taxe. Dar prin banca aveti foarte mare dreptate, exista risc mare, m-ati convins sa renunt. Va multumesc din suflet. Stima si respect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate