Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Cel mai avantajos card de credit?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Lucian8

Lucian8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.07.2014
Salut Sofpedia! E primul meu topic si daca voi parea newbie si voi pune intrebari stupide, va rog sa-mi iertati cutezanta, sunt un simplu pamantean.

As dori sa stiu care stiti voi ca este cel mai avantajos card de credit in scopul cumpararii unui produs in rate. Este vorba de un Playstation 4 (don't judge me, I'm only human), in valoare de 1999 RON (stiu ca e si mai ieftin, da' asta are si Watch Dogs inclus... really wanna play me some Watch Dogs).

Din cate am auzit si m-am informat pana acum, Bonus Card de la Garanti ar avea conditii destul de bune.


Multumesc!

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Nu exista card de credit avantajos, toate sunt niste tepe frumos deghizate, daca citesti "fine print-ul: de la carduri precum Flanco Cetelem te ia durerea de stomac.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
De ce nu Card Avantaj si care mai sint pe acel sistem ?

Edited by crisstonne, 24 July 2014 - 21:55.


#4
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
un sfat gratuit, aduna-ti banii si nu te imprumuta

#5
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
sunt multe banci care acorda astfel de carduri, pentru cumparaturi in rate fara dobanda

la ce trebuie sa fii atent e comisionul de emitere a cardului, de administrare lunara/anuala etc

#6
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006

View PostLucian8, on 24 iulie 2014 - 21:39, said:

Salut Sofpedia! E primul meu topic si daca voi parea newbie si voi pune intrebari stupide, va rog sa-mi iertati cutezanta, sunt un simplu pamantean.

As dori sa stiu care stiti voi ca este cel mai avantajos card de credit in scopul cumpararii unui produs in rate. Este vorba de un Playstation 4 (don't judge me, I'm only human), in valoare de 1999 RON (stiu ca e si mai ieftin, da' asta are si Watch Dogs inclus... really wanna play me some Watch Dogs).

Din cate am auzit si m-am informat pana acum, Bonus Card de la Garanti ar avea conditii destul de bune.


Multumesc!
Buzunarul Tau este cel mai avantajos card   daca nu crezi ia un imprumut si ai sa platesti 2x  a si plus comisioanele bancare pentru card

View PostJericho77, on 24 iulie 2014 - 21:56, said:

sunt multe banci care acorda astfel de carduri, pentru cumparaturi in rate fara dobanda

la ce trebuie sa fii atent e comisionul de emitere a cardului, de administrare lunara/anuala etc
mare mare atentie la aceste tipuri  de card cumparaturi in rate fara dobanda
daca in termen de 30 - 60 de zile calendaristice nu ai pus banii inapoi in cont ai sa vezi pe pielea ta ce atent vei fi cand vei primii scrisorii acasa si telefoane cu numar privat

#7
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Cardurile de credit sunt bune, atat timp cat sunt folosite cu cap. Daca stii cum si cand sa le folosesti, iti faci treaba cu ele fara nici o problema.Posted Image

Edited by Lesbianu, 24 July 2014 - 22:35.


#8
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,958
  • Înscris: 14.08.2006
Cardurile care au cele mai multe parteneriate de rate sunt Bonus card de la Garanti si Card Avantaj de la Credit Europe. Daca ai posibilitatea sa te imprumuti la prieteni e mai avantajos. Daca nu sti cum functioneaza un card de credit e destul de nasol ca vei plati veci pururi la el. Personal folosesc Bonus Card si sunt foarte multumit de produs si de banca.

#9
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 18.12.2011
MasterCard de la CEC 13,83% + 24 lei administrare anual
Mastercard Star Forte de la BT 24,00% + 25 lei administrare anual

Edited by EllaBeauty, 25 July 2014 - 07:57.


#10
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Nu, nu este mai avantajos sa te imprumuti la prieteni.
Intai dai telefon si te milogesti la ei, apoi faci un drum pana acolo sa iti dea banii (majoritatea nu sunt fraieri ca mine sa se duca ei sa duca banii cuiva care a cerut un imprumut) apoi faci inca un drum sa duci banii inapoi, eventual mai multe daca ii dai in rate si in final mai dai si o bere ca doar omul te-a servit.

De peste 3 ani am card de credit la BT si am platit doar comision de emitere (o singura data) si comision anual, atat!

De cumparat am cumparat multe, in rate fara dobanda pana acum, si chiar imi pare rau ca nu l-am facut mai demult ca pana acum imi cumparam mai multe ceea ce insemna in final mai putini bani aruncati pe prostii.

Cum a spus si colegul de mai sus, conteaza sa-l folosesti cu cap si mai ales sa ai grija cand il iei ce semnezi.

PS: Degeaba puneti acele dobanzi, daca ajungi sa platesti dobanda ori nu l-ai folosit cu cap ori esti intr-o situatie nasoala tare.

Edited by cristiandrei, 25 July 2014 - 08:00.


#11
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 18.12.2011
http://www.conso.ro/...ara/carduri/dae

#12
Lucian8

Lucian8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.07.2014
Multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri :)

#13
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Daca iei in rate fara dobanda, vezi magazinele de la care ai putea cumpara ce carduri accepta si cate rate fentru fiecare si ... pentru care ai banca in apropiere.
Atata timp cat iti platesti ratele la timp nu prea conteaza cat e dobanda. Iar comisionul de administrare ca e 23 sau 25 lei ... e cam irelevant.

#14
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Acum costa 2000, peste un an va costa 1000 insa tu vei plati inapoi intre 3000-4000. Merita?

#15
Cos_1

Cos_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.05.2014
Cardurile de credite sunt foarte ok dacă sunt folosite cu cap. Un material pe larg găsiți aici: http://lucrurilecare...ard-de.html?m=1

#16
uzkh21

uzkh21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 27.08.2005
Salutare tuturor,

Cel mai stimulant card de credit care este? Ma intereseaza sa primesc inapoi pe card comision din cumparaturile pe care le fac? Ms.

#17
BigWhite

BigWhite

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.09.2015

View PostEllaBeauty, on 25 iulie 2014 - 07:49, said:

MasterCard de la CEC 13,83% + 24 lei administrare anual
Mastercard Star Forte de la BT 24,00% + 25 lei administrare anual

Omul vrea sa cumpere in rate fara dobanda. De ce l-ar interesa pe el dobanzile de la carduri? Ii trebuie un card care este acceptat de magazinul de unde isi cumpara produsul si accepta cat mai multe rate. Fiind rate fara dobanda, ghici ce? Nu plateste dobanda, ai ghicit! Comisionul de 25-40 de lei pe an cred ca este irelevant, din moment ce primesti 2000 de lei pe care ii returnezi intrun an, sa zicem, fara nicio dobanda.

View Postfezo, on 30 iulie 2014 - 21:06, said:

Acum costa 2000, peste un an va costa 1000 insa tu vei plati inapoi intre 3000-4000. Merita?

Nu imi imaginam ca in anii 2014-2015 sa mai fie oameni care habar nu au ce este un card de credit. Nu ma mir ca o asemenea ignoranta ii conduce sa dea si sfaturi oamenilor (sfaturi proaste, evident).


View Postbonou2, on 24 iulie 2014 - 22:15, said:

Buzunarul Tau este cel mai avantajos card   daca nu crezi ia un imprumut si ai sa platesti 2x  a si plus comisioanele bancare pentru card

mare mare atentie la aceste tipuri  de card cumparaturi in rate fara dobanda
daca in termen de 30 - 60 de zile calendaristice nu ai pus banii inapoi in cont ai sa vezi pe pielea ta ce atent vei fi cand vei primii scrisorii acasa si telefoane cu numar privat

Din cauza asta sunt cardurile asa de ieftine pentru oamenii care stiu sa le foloseasca. Pentru ca sunt extraordinar de multi oameni care nu stiu sa le foloseasca corect, iar banca scoate profit de pe urma ignorantilor care cumpara de de mii de lei intro luna, iar cand vine raportul de activitate platesc doar acei celebri 5% si apoi se duc si se razboiesc cu saracii functionari din agentii care abia stiu sa foloseasca un card de debit, dara-mi-te un card de credit (evident ca sunt si exceptii de functionari bine pregatiti). Apoi acesti oameni vin pe softpedia si isi varsa toate frustarile si incep sa dea sfaturi oamenilor carora probabil ca le-ar fi foarte util acest card daca le este explicat cum functioneaza corect.

Edited by BigWhite, 17 September 2015 - 13:33.


#18
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007

View PostBigWhite, on 17 septembrie 2015 - 13:28, said:

Nu imi imaginam ca in anii 2014-2015 sa mai fie oameni care habar nu au ce este un card de credit. Nu ma mir ca o asemenea ignoranta ii conduce sa dea si sfaturi oamenilor (sfaturi proaste, evident).
Magistre, eu m-am referit la pretul produsului, nu la card. Fiind prima ta postare te iert. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate