Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitie masina 4000eur (Bora/Vectra?)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Cav3Man

Cav3Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.07.2006
Salut, a venit timpul sa fac update de la Matiz si vreau sa-mi cumpar un sedan de ~4000eur. Am studiat putin piata si din cate vad pot gasi Bora sau Vectra C in mintile lor(aparent) la banii astia. Ce diferenta credeti ca e intre costurile lor de intretinere? M-am gandit la motor pe benzina(1.6/1.8) pentru ca fac ~10.000km pe an si probabil ca vor fi mai putin alergate decat dieselurile.

Ce parere aveti? Am si alte alternative?

Edited by Cav3Man, 24 July 2014 - 19:09.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View PostCav3Man, on 24 iulie 2014 - 19:08, said:

Ce parere aveti? Am si alte alternative?
Ai ,cum sa nu ai

Eu as merge spre skoda

Sau de ce nu o japoneza
Dar una peste alta as mai astepta pt un 6000€ si atunci ai o paleta mai larga pt sedanuri

#3
Cav3Man

Cav3Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.07.2006
M-am uitat si la octavia sau mondeo dar nu prea-mi place design-ul lor. La japoneze sunt putin circumspect, probabil ca o masina atat de veche ca si asta va manca destul de multe piese si nu cred ca pentru japoneze ma pot baza pe dezmembrari.

Iar legat de bani, imi permit si una de 6000 dar parca n-as vrea sa dau chiar atatia bani pe ea. Masina o iau cu gandul sa o tin in jur de 3 ani iar apoi o sa o schimb.

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Masina o vrei pt oras ?

#5
Cav3Man

Cav3Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.07.2006
50% oras, 50% extern

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Daca tot o vinzi peste 3ani ,de ce nu mai tii matizul
Eu asa as face

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Vrea sa apuce sfirsitul celor 3 ani?

#8
Cav3Man

Cav3Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.07.2006
Matizul l-am luat acum 3 ani si merge bine inca dar vreau ceva mai bun. Mi-a mai crescut nivelul de trai de-atunci. Cand l-am luat am trecut peste lipsa aerului conditionat, a geamurilor electrice, etc. dar nu mai vreau sa transpir ca un porc vara. Pe langa asta, mi-ar placea sa pot face si o depasire doua in afara localitatii :D

#9
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
ai ceva interesant pe la Renault Megane 2.ia vezi? atasej si un site unde poti face comparatii intre masini sh,doar ca sa fii atent la datele introduse.http://www.vezicatface.ro

Edited by masni, 24 July 2014 - 21:40.


#10
rupart

rupart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.06.2013
Bora!!!

http://www.autovit.r...-C33905222.html

#11
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Fiind clasa compacta Bora e mai usor de intretinut, Vectra e mult mai misto dar are o intretinere putin mai scumpa. Sincer daca gasesti Vectra in toate mintile mergi pe ea, merita!

#12
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
daca optezi la una germana nu uita ca vin tare alergate si umblate in draci la km.norocul tau e sa gasesti una din Romania de la reprezentanta.iar motoare peste 1,5 ai taxe in draci la ele.viata e  sinusoida.acum esti sus, acum e mare suta de mii veche.masina tre sa mearga indiferent de stihiile vremurilor.success.

#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Vectra C cu km rezonabili ar fi potrivita.

Edited by Quantum, 25 July 2014 - 08:26.


#14
flylex99

flylex99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 25.01.2009
Cam astea erau optiunile si la mine, in decembrie anul trecut.
Am ales Bora 1.6 16V 105 din 2003 si nu regret nicio secunda. Vectra este ceva mai mare ca dimensiuni si deja Bora era cam limita maxima, deoarece stau in Buc. si o masina gen Vectra, e mai greu de parcat/strecurat.
Desi aveam 7500 Euro disponibili, n-am vrut sa-i dau pe toti pe o masina pe care s-o birjaresc prin Buc., s-o gasesc plina de urme de la usi deschise, etc.
La Bora am ESP, 8 airbag-uri, discuri frana fata-spate, jante aliaj, xenon OEM, 4 geamuri electrice, scaune incalzite, senzori ploaie+lumina+parcare, volan+schimbator in piele, pilot, etc....si foarte important, cea mai mare comunitate on-line dedicata marcii.
Greu gasesti ceva fiabil, cu dotarile astea la 3-4000 Euro.
Apropo, are si GPL Tomasetto cu rezervor toroidal, iar eu am dat 4350 pe ea si masina are aprox. 160 mii km reali, fiind in tara de aproape 2 ani. A fost adusa de fostul proprietar pentru el si cand a decis sa se reintoarca la munca in DE, am luat-o eu.
Cu benzinarele aspirate, nu e chiar aceeasi poveste cu km fara numar.
Am mai scris asta pe un topic (postul  #18):

http://forum.softped...ese-de-romania/


#15
Cav3Man

Cav3Man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.07.2006
Din cate vad la banii astia as putea lua si Megane 2 sau Focus, probabil ceva putin mai noi(2005-2006). La prima vedere parca tot Vectra imi place cel mai mult. Dimensiunea masinii nu e o problema, sunt din provincie nu din Bucuresti, ba chiar as prefera sa fie mai mare.

Probabil ca voi da cate o tura cu fiecare sa vad in care ma simt cel mai bine iar apoi o sa caut una cat mai ingrijita.

Legat de dotari nu caut ceva spectaculos dar as vrea neaparat sa aiba clima, geamuri electrice si scaune cat mai confortabile. Ce vine in plus e un bonus.

#16
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Altii la 5500 isi iau masini din 2009 - 2010 cu doua generatii de tehnologie mai noi si tu vorbesti de una din 2003 pe care ai dat 4500 de zici ca ti-ai cumparat sfantu' graal. Sa fie fara suparare dar ai dat foarte multi bani pe Bora aia, indiferent de dotari.

@Cav3Man: La fel cum spune si @flylex99 Vectra C e o masina foarte mare si dificil de parcat. Venind de pe o compacta pe care o parchez unde mi se pune pata cand ies cu Vectra mereu injur, ba acolo nu incape, ba fusta e prea jos si nu pot urca bordura, etc.

#17
flylex99

flylex99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 25.01.2009
Inainte de Bora am avut Focus 2 2008, 1.6 TDCi 90 Cp sedan, si mai inainte de asta in ordine descrescatoare cronologic, Golf 5 2008 1.9 6 trepte, Octavia 2 tot 1.9 dar 5 trepte, Peugeot 307 1.6 Hdi dar de 110 Cp 2007 si Octavia 1 1.9 110 Cp (motorul AHF-pentru cine-l stie) + altele dar nesemnificative pentru comparatie.
Dupa ce mi s-a "acrit" de tehnologiile mai noi cu 1-2 generatii, nu pentru ca am avut eu probleme mari, ci pentru ca am vazut superficialitatea si target-ul pus pe "jupuirea" utilizatorului, mi-am dorit sa ma intorc la ce am simtit ca mi se potriveste cel mai bine.
In prezent, conduc frecvent un A5 2.0 TSI si un Passat 2.0 TDI, insa punand in balanta costurile de intretinere/exploatare si modul meu de viata, sunt multumit de ce-i al meu.
Nu dau 2 bani pe ce cred altii despre cat am dat eu pe masina.
Schimband multe masini, am depasit etapa in care sa arunc banii aiurea pe o masina, fara sa fiu sigur ca acela este pretul corect.
Si maine, as proceda la fel...
As schimba-o doar cu un A4 break 2003-2004 tot 1.6 benzina, insa nu gasesc niciunul corect care sa coste sub 5500-5700 cu tot cu un eventual GPL si as castiga prea putin, eventual as mai pierde unele dotari.

Vectra este o alegere foarte buna, daca nu stai in Buc. Nu stiu exact ce masa are vs. Bora, insa cred ca motorul de 1.6 este putin subdimensionat pt gabaritul Vectrei. Fereste-te de motoarele Z16XER si Z18XER, pentru ca au cai mai multi scosi din niste solutii tehnice dubioase, la prima lor generatie. Cauta pe youtube "zgomot de diesel la motor pe benzina". Cel putin la motorul de 1.8, abia la Insignia l-au "impacat".

Edited by flylex99, 25 July 2014 - 17:36.


#18
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View PostBV87FFF, on 25 iulie 2014 - 13:13, said:

Altii la 5500 isi iau masini din 2009 - 2010 cu doua generatii de tehnologie mai noi si tu vorbesti de una din 2003 pe care ai dat 4500 de zici ca ti-ai cumparat sfantu' graal. Sa fie fara suparare dar ai dat foarte multi bani pe Bora aia, indiferent de dotari.


+1

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate