Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

ASE sau Drept?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Spavencus

Spavencus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.07.2014
Buna ziua. As dori cateva raspunsuri si informatii de la cei care au terminat aceste doua facultati sau le frecventeaza. Acum am trecut in clasa a 12a si sunt putin nedumerit in alegerea facultatii.
Prima data am ales administrarea afacerilor pentru ca ma descurc destul de bine la matematica si imi place acest domeniu, vreau sa stiu cat de greu este sa iti deschizi o firma dupa ce termini si daca este de folos aceasta facultate.
Mai apoi m-am gandit ca as putea merge la drept si pot ajunge notar, dar am inteles de la mai multe persoane ca pentru asta trebuie sa platesti foarte multi bani unui notar public pentru a face stagiatura.
Vreau sa aflu mai multe despre ambele facultati si sa vad cu care dintre acestea as putea realiza ceva pe viitor.
Va multumesc anticipat!

#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,397
  • Înscris: 09.08.2006

 Spavencus, on 24 iulie 2014 - 18:18, said:

Buna ziua. As dori cateva raspunsuri si informatii de la cei care au terminat aceste doua facultati sau le frecventeaza. Acum am trecut in clasa a 12a si sunt putin nedumerit in alegerea facultatii.
Prima data am ales administrarea afacerilor pentru ca ma descurc destul de bine la matematica si imi place acest domeniu, vreau sa stiu cat de greu este sa iti deschizi o firma dupa ce termini si daca este de folos aceasta facultate.
Mai apoi m-am gandit ca as putea merge la drept si pot ajunge notar, dar am inteles de la mai multe persoane ca pentru asta trebuie sa platesti foarte multi bani unui notar public pentru a face stagiatura.
Vreau sa aflu mai multe despre ambele facultati si sa vad cu care dintre acestea as putea realiza ceva pe viitor.
Va multumesc anticipat!

Nici unele, baga o meserie astea se vor cauta in viitor, sau baga-te pe IT

#3
Spavencus

Spavencus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.07.2014
M-am gandit si la automatica dar nu vreau ca pe viitor sa stau toata ziua cu ochii in calculator si sa imi stric vederea. In plus la automatica este foarte urat cu laboratoarele care trebuie platite daca nu reusesti sa ajungi..

#4
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 Spavencus, on 24 iulie 2014 - 18:36, said:

M-am gandit si la automatica dar nu vreau ca pe viitor sa stau toata ziua cu ochii in calculator si sa imi stric vederea. In plus la automatica este foarte urat cu laboratoarele care trebuie platite daca nu reusesti sa ajungi..

Omul ti-a dat un sfat de bun simt, uita ambele facultati, orienteaza-te catre inginerie, IT, medicina,

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Spavencus, on 24 iulie 2014 - 18:18, said:

vreau sa stiu cat de greu este sa iti deschizi o firma dupa ce termini si daca este de folos aceasta facultate
E simplu sa deschizi o firma, dureaza o saptamana si ~500 lei. Sa o faci sa mearga e adevarata arta.
Daca afacerile nu-ti curg prin vene atunci nu merita.

 Spavencus, on 24 iulie 2014 - 18:18, said:

.
Mai apoi m-am gandit ca as putea merge la drept
Trebuie sa fii exterm de bun sa reusesti aici.

 Spavencus, on 24 iulie 2014 - 18:36, said:

sa stau toata ziua cu ochii in calculator si sa imi stric vederea
Vederea nu se mai strica azi datorita monitoarelor, au disparut cele CRT cu radiatii. Ori pe uiti pe dealuri ori in monitor e acelasi lucru. Singura chestie e sa nu te uiti fix in acelasi loc ore intregi si zile la rand. Trebuie ca si ochii sa faca miscare, valabil indiferent ce lucrezi.

 Spavencus, on 24 iulie 2014 - 18:36, said:

In plus la automatica este foarte urat cu laboratoarele care trebuie platite daca nu reusesti sa ajungi
Asta-i ultima ta problema.

#6
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

 Spavencus, on 24 iulie 2014 - 18:36, said:

M-am gandit si la automatica dar nu vreau ca pe viitor sa stau toata ziua cu ochii in calculator si sa imi stric vederea


ai mari sanse sa stai cu ochii-n calculator toata ziua oriunde ai lucra

si pe mine ma plictisea de moarte informatica in liceu dar acum cand vad ca in IT sunt salarii de mii de euro in Romania, ma cam zgarii pe ochi

#7
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Daca te simti "bazat" alege dreptul. Iti trebuie "coaie" ca sa profesezi aici.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Jericho77, on 24 iulie 2014 - 18:45, said:

si pe mine ma plictisea de moarte informatica in liceu dar acum cand vad ca in IT sunt salarii de mii de euro in Romania, ma cam zgarii pe ochi
Schimba macazul.

#9
Spavencus

Spavencus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.07.2014
Sunt destul de bun la informatica. Mi-a placut de cand eram mic si am multe cunostinte care sunt la automatica si mi-au zis ca nu e prea greu, cred ca o sa ma indrept spre IT. Am inteles ca limbajul de programare C si C++ sunt destul de usoare

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Limbajul e doar un instrument si pe care-l schimbi relativ des.

 Spavencus, on 24 iulie 2014 - 19:12, said:

cred ca o sa ma indrept spre IT
Asa dupa cum bate vantul ?

#11
Spavencus

Spavencus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.07.2014
Asa e.. Am inteles ca in domeniul IT trebuie sa inveti toata viata pentru ca mereu apare ceva nou

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

 Spavencus, on 24 iulie 2014 - 19:12, said:

Am inteles ca limbajul de programare C si C++ sunt destul de usoare
Cu gramatica e mai greu.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Spavencus, on 24 iulie 2014 - 19:25, said:

Am inteles ca in domeniul IT trebuie sa inveti toata viata pentru ca mereu apare ceva nou
Tu vrei sa inveti o data si pe urma gata ? Te asteapta o cariera in invatamant.

#14
Spavencus

Spavencus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.07.2014
@sfantu.dracu: Multumesc domnule corector. Iertati-ma ca am uitat sa pun pluralul cuvantului "limbaj"

@neagu_laurentiu: Pana la urma daca trebuie sa inveti inveti. Eu vreau doar o facultate care sa imi asigure un loc de munca dupa terminarea ei si un salariu cat de cat acceptabil

Edited by Spavencus, 24 July 2014 - 19:31.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Facultatea asigura doar o diploma si-ti pune bazele unei meserii dar nu meseria-n brate. Trebuie mult studiu si practica extrascolara plecand de la acea baza ca sa devii angajabil.

#16
Spavencus

Spavencus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.07.2014
Asta asa e. Dar multe facultati nu fac altceva decat sa iti dea o diploma cu care nu faci nimic. Mai ales daca tu te duci la ele doar pentru acea diploma si nu pentru a invata ceva cu adevarat.

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

 Spavencus, on 24 iulie 2014 - 19:29, said:

@sfantu.dracu:  Iertati-ma
Eu nu iert. :)

În schimb am avut oarecum aceleaşi dileme ca tine, exceptând partea cu ASE-ul.. Mai ales că n-am fost niciodată bun la matematică. Doar mediocru. Din prea multă lene.

IT-ul nu-nseamnă doar programare. Mai sunt destule vaste: networking, baze de date, administrare OS/aplicaţii, servicii de e-mail, back-up, storage.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Spavencus, on 24 iulie 2014 - 19:35, said:

Dar multe facultati nu fac altceva decat sa iti dea o diploma cu care nu faci nimic.
Lasa folclorul de la colt de bloc redat de cei care n-au treaba cu invatatura. Toate facultatile iti pun baza pe acel domeniu. Ca respectivul are cautare mai mare ori mai mica nu mai tine de facultate.

 Spavencus, on 24 iulie 2014 - 19:35, said:

Mai ales daca tu te duci la ele doar pentru acea diploma si nu pentru a invata ceva cu adevarat.
Nu ne intereseaza aceste cazuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate