Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Soft pt interpretarea rezultatelor unui chestionar?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
Bună seara tuturor! Am de realizat o analiza a unui studiu, prin interpretarea datelor dintr-un chestionar. Am folosit Google Form pt chestionar, iar o parte din date le-am transpus in grafice Word 2010. Ma intereseaza însa daca există un soft pt interpretarea chestionarelor, întrucât fiind vorba de multe variabile, mi-ar lua o vesnicie sa grupez datele pe diverse criterii, etc. O alta problema ar fi si timpul scurt ramas la dispozitie... aprox 2 sapt pt interpretarea preliminară....
Chestionarul are parti de statistica (radiobutoane pt determinarea profilului celui care completează), si campuri de text in care sun raspunsurile unor intrebări. Ma intereseaza in primul rand o analiza a raspunsurilor la intrebări in funcție de profilul celui care completeaza.

Daca a folosit cineva astfel de softuri, m-as bucura sa imi ofere cateva detalii: denumire, domeniu aplicabilitate(ma intereseaza pt domeniul umanist) etc.

Multumesc.

#2
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013

 bogdan185, on 24 iulie 2014 - 18:00, said:

Ma intereseaza in primul rand o analiza a raspunsurilor la intrebări in funcție de profilul celui care completeaza.
ideea este da a sorta raspunsurile dintr-un excel in cat mai multe combinatii de variabile (fara a fi eu nevoit sa aplic filtre in mod manual, in toate combinatiile de n luate cate k.....) Desi as vrea:) nu-mi trece prin minte ca ar fi un soft care sa citească, sa analizeze si sa traga concluzii....Posted Image
Ps: caut o solutie care sa nu ma trimita in domeniul unor limbaje de programare/ coduri etc, ci care sa incarce un fisier si sa sorteze coloanele.....
Multumesc.

Edited by bogdan185, 24 July 2014 - 22:07.


#3
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,021
  • Înscris: 16.06.2006
SPSS
Dar nu mere cu... incarc un fisier si apoi sortez rezultatele...
Trebuie codificate raspunsurile, construit tabelul cu variabile si apoi introduse raspunsurile.
Cand e gata, te poti apuca de facut analize la ce vrei tu.

Edited by radurus, 24 July 2014 - 23:00.


#4
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013

 radurus, on 24 iulie 2014 - 22:57, said:

SPSS
Trebuie codificate raspunsurile, construit tabelul cu variabile si apoi introduse raspunsurile.
Cand e gata, te poti apuca de facut analize la ce vrei tu.
voi incerca sa vad daca ma descurc :) Codificarea raspunsurilor cam ce presupune/ ma ajuta interfata softului sau e nevoie de coduri de programare?

Daca intâmpin dificultati revin cu intrebări punctuale. Deocamdata multumesc.

#5
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013

 radurus, on 24 iulie 2014 - 22:57, said:

SPSS

Trebuie codificate raspunsurile, construit tabelul cu variabile si apoi introduse raspunsurile.
Folosind Google form pt chestionar, am descarcat răspunsurile din drive în format excel, iar apoi le-am „incarcat” in spss..... am facut recodare automata la variabilele chestionarului (toate odată), insa nu stiu daca mai era nevoie de alte modificari prealabile in variable view.....
e mai bine sa reiau codarea pt fiecare variabila? am impresia ca s-au amestecat f tare numerele.....:) de ex in variabila 1 am coduri 1,5,10,4 in loc de 1 2 3 4, etc...

Daca da...
1.trebuie sa elimin din campul de auto code variabilele anterioare?
2. după fiecare codare apare cerere de salvare output. e necesara/obligatorie salvarea?

multumesc

#6
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 bogdan185, on 24 iulie 2014 - 18:00, said:

Bună seara tuturor! Am de realizat o analiza a unui studiu, prin interpretarea datelor dintr-un chestionar. Am folosit Google Form pt chestionar, iar o parte din date le-am transpus in grafice Word 2010. Ma intereseaza însa daca există un soft pt interpretarea chestionarelor, întrucât fiind vorba de multe variabile, mi-ar lua o vesnicie sa grupez datele pe diverse criterii, etc. O alta problema ar fi si timpul scurt ramas la dispozitie... aprox 2 sapt pt interpretarea preliminară....
Chestionarul are parti de statistica (radiobutoane pt determinarea profilului celui care completează), si campuri de text in care sun raspunsurile unor intrebări. Ma intereseaza in primul rand o analiza a raspunsurilor la intrebări in funcție de profilul celui care completeaza.

Daca a folosit cineva astfel de softuri, m-as bucura sa imi ofere cateva detalii: denumire, domeniu aplicabilitate(ma intereseaza pt domeniul umanist) etc.

Multumesc.


Poti folosi QlikView pentru analiza rezultatelor. Varianta "Personal Edition" este gratuita, se foloseste foarte usor: Qlikview - Buiding app demo

#7
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,021
  • Înscris: 16.06.2006

 bogdan185, on 25 iulie 2014 - 08:37, said:

Folosind Google form pt chestionar, am descarcat răspunsurile din drive în format excel, iar apoi le-am „incarcat” in spss..... am facut recodare automata la variabilele chestionarului (toate odată), insa nu stiu daca mai era nevoie de alte modificari prealabile in variable view.....
e mai bine sa reiau codarea pt fiecare variabila? am impresia ca s-au amestecat f tare numerele.....Posted Image de ex in variabila 1 am coduri 1,5,10,4 in loc de 1 2 3 4, etc...

Daca da...
1.trebuie sa elimin din campul de auto code variabilele anterioare?
2. după fiecare codare apare cerere de salvare output. e necesara/obligatorie salvarea?

multumesc

Variabilele trebuie sa le setezi in raport cu tipul raspunsurilor:
string,
numeric,
date,
etc.

In mod normal ai intrebari care au raspunsuri de mai multe feluri:
cantitative
calitative

De exemplu 5 variante cantitativ,
1- foarte mare masura,
2- in mare masura ,
3-nici in mare nici in mica masura....
etc



sau altele de genul
1-da
2-nu
3-nu stiu/nu raspund

... uneori se mai adauga un cod 99 pentru "nu raspund"

Exista si variante de raspuns deschise care vin analizate separat (nu au raspunsuri prestabilite). Analiza acestora este de tip calitativ.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate