Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Merita un al doilea GTX480?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007
Salut comunitatii softpedia,


    Am sa incerc sa fiu cat se poate de scurt. Am sistemul: https://www.pcgarage...age/blue-devil/ cu mentiunea ca nu mai are OC la processor (nu am simtit nevoia pentru el).

   De curand am posibilitatea sa achizitionez de la un amic o a doua placa video identica cu cea din sistemul de mai sus. Pentru ca pretul nu trece de 400 ron si cunosc persoana in cauza si grija pe care a avut-o fata de acest card video, am increderea sa il achizitionez pentru un SLI in sistemul meu. Dilema mea este daca sura acetui sistem va face fata la un SLI intre 2xgtx480 si daca este absolut necesara inlocuirea ei sau nu.

  M-am interest si cardul nu consuma mai mult de 250w in full load (conform Zotac), dar si asa mi se pare mult pentru o sursa de 650w cum este cea din system, insa am intalnit foarte multi "cunoscatori" care lauda sursa ca nu ar avea probleme intr-o astfel de situatie si ca este conceputa sa tina doua carduri video. Parerile sunt inpartite si eu necunoscator.

   Va rog sa ma ajutati cu o parere. merita acesta achizitie? Multumesc frumos!

#2
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Ca si performanta merita. In plus la iarna in camera in care pui PC-u asta nu mai ai nevoie de incalzire. Factura la curent in schimb o sa creasca. In doi ani mai dai lejer inca 400 de lei.

#3
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Link-ul nu functioneaza. Doua placi video Posted Image . Te pregatesti pentru iarna?
Sursa conteaza foarte mult pentru acele placi flamande. Din cate vad, sursa este potenta, deci fii fara grija ca va suporta cele doua placi video.

LE: Merge link-ul, doar ca este copiata de doua ori adresa.
Un OC ar fi binevenit la procesor, avand in vedere ca ai racire cu apa.

Edited by 10nut, 24 July 2014 - 12:29.


#4
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Linkul acesta e: http://www.pcgarage....rage/blue-devil

#5
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
PCI Express 2.0 x16 2 (x16 / x8)

Nu o sa mearga ambele la x8. Din cate stiu la seria 4xx nu prea conteaza ca oricum nu folosesc latimea de banda extra (dubla) oferita de x16.

Probleme o sa apara daca te gandesti la ceva rezolutie uriasa pe mai multe monitoare.

#6
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007
Dar merita cu sursa pe care o am? De fapt aici e marele meu semn de intrebare... Face sau nu fata sursa asta?! Daca iau cardul si cu 200 lei nu merita investitia daca o sa-l tin degeaba.

Quote

LE: Merge link-ul, doar ca este copiata de doua ori adresa.
Un OC ar fi binevenit la procesor, avand in vedere ca ai racire cu apa.

Scuze pentru link: https://www.pcgarage...age/blue-devil/

OC-ul am renuntat la el pentru ca ma gandeam ca obosesc procesorul aiurea. In fregventa stoc nu am nici o problema cu nici un joc.

#7
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Foloseste HW Monitor, si spune ce voltaj ai pe linia de 12 V in timp ce joci ceva.

In cazul unui SLI este necesar OC-ul. Totusi, nu esti multumit de puterea placii video? Vrei sa joci pe rezolutii mai mari de 1080p?

Edited by 10nut, 24 July 2014 - 12:38.


#8
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Problema cu procesorul e ca la 2.8Ghz (parca atata e 750-u nu?) o sa se duca la 100% lejer cand trebuie sa trimita date rapid la ambele placi.
Stiu pe cineva care-l tine la ~4Ghz si tot trece de 50% procesorul. Si consuma in draci. E suficient 650w, dar sa fie pe bune :) Sursa aia Enermax e foarte buna.

#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu prea e suficient, ca sursa e de 625W cu 600W pe linia de 12V, noua. Daca are ceva ani in spate, puterea se mai duce, oricat ar fi de buna.

2 x GTX 480 papa 500W in Load, deci iti mai raman 100W pentru CPU si restul. Esti mult prea la limita dupa mine, iti trebuie o sursa de minim 750W dupa mine.

Tine cont ca i5'ul ala are nevoie si de OC daca nu vrei sa limiteze, deci consum si mai mare pe linia de 12V.

#10
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007

 sergiu_spooky, on 24 iulie 2014 - 12:40, said:

Problema cu procesorul e ca la 2.8Ghz (parca atata e 750-u nu?) o sa se duca la 100% lejer cand trebuie sa trimita date rapid la ambele placi.
Stiu pe cineva care-l tine la ~4Ghz si tot trece de 50% procesorul. Si consuma in draci. E suficient 650w, dar sa fie pe bune Posted Image Sursa aia Enermax e foarte buna.

Procesorul nu-l inteleg foarte bine. Asa scrie pe toate siturile ca e la 2.6 GHz, dar daca il interoghex in Task Manager arata o fregvent 3.6 Ghz. Ideea este ca nu l-am prins nici o data urcat mai mult de 75% si asta in puncte varf. De obicei sta in 50% in jocuri ca AC4, sau Crysis 3, etc. Iar de cand am renuntat la OC nu am simtit nici o diferenta in performata lui.

Ma bucur sa aud de bine legat de sursa :D

Quote

In cazul unui SLI este necesar OC-ul. Totusi, nu esti multumit de puterea placii video? Vrei sa joci pe rezolutii mai mari de 1080p?

Sunt multumit de ce poate, desi la inceput se infierbanta foarte tare, nu mi-a facut probleme in jocuri, dar nici nu ma pot lauda cu detalii maxime la ultimele titluri aparute. Spre exemplu AC4 sta in 30 fps pe setari recomaded (adevarul e ca sunt 30fps constant, nu scade o secunda), dar 20-24fps in maxim detailes. In astfel de colturi vreau eu sa inbunatatesc lucrurile. Merita?

Cu stima,

#11
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Bineinteles ca vei obtine performante mai mari, dar in detrimentul consumului si caldurii. Vezi ce voltaj ai pe linia de 12 V cum ti-am cerut mai sus.
Parerea lui georgik12 vizavi de sursa este de bine de luat in calcul.

#12
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007

 10nut, on 24 iulie 2014 - 13:23, said:

Bineinteles ca vei obtine performante mai mari, dar in detrimentul consumului si caldurii. Vezi ce voltaj ai pe linia de 12 V cum ti-am cerut mai sus.
Parerea lui georgik12 vizavi de sursa este de bine de luat in calcul.


La ce te referi cu voltajul pe linia de 12V? Nu 12 V este voltajul? Sau ar trebuii sa fie? Te intereseaza amperajul de pe ea?

 georgik12, on 24 iulie 2014 - 12:58, said:

Nu prea e suficient, ca sursa e de 625W cu 600W pe linia de 12V, noua. Daca are ceva ani in spate, puterea se mai duce, oricat ar fi de buna.

2 x GTX 480 papa 500W in Load, deci iti mai raman 100W pentru CPU si restul. Esti mult prea la limita dupa mine, iti trebuie o sursa de minim 750W dupa mine.

Tine cont ca i5'ul ala are nevoie si de OC daca nu vrei sa limiteze, deci consum si mai mare pe linia de 12V.

Producatorul spune ca official sursa este de 650w dar ca este testate pana la 690w fara probleme. Vechimea ei este aceeasi ca a tuturor celorlalte component, insemnand 3 ani, are filtru de praf pe ea si am avut grija sa nu intre foarte mult "pamant" acolo :D.

De ce un SLI ar obosi procesorul? Nu ar trebuii sa faca mai multa treaba placile video si nu el? Intreb pentru ca ma consider un necunoscator in materie. Multumesc!

#13
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
La asta ma refer:Attached File  Captură.PNG   57.22K   27 downloads
Diferenta intre minim si maxim. Sa fie cat mai mica. Am jucat 10 minute Sniper Elite 3, cu setari pe Ultra.

Componentele din procesor au o legatura stransa intre ele. Daca una este mai puternica decat alta componenta, prima va fi trasa in jos. Fenomenul se numeste "botleneck". Poti cauta informatii aici. Stii engleza, asa-i?

Edited by 10nut, 24 July 2014 - 13:39.


#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 barzik, on 24 iulie 2014 - 13:31, said:

Producatorul spune ca official sursa este de 650w dar ca este testate pana la 690w fara probleme. Vechimea ei este aceeasi ca a tuturor celorlalte component, insemnand 3 ani, are filtru de praf pe ea si am avut grija sa nu intre foarte mult "pamant" acolo Posted Image.

De ce un SLI ar obosi procesorul? Nu ar trebuii sa faca mai multa treaba placile video si nu el? Intreb pentru ca ma consider un necunoscator in materie. Multumesc!
Ce`i peste 625W / 650W se cheama Peak si nu tii o sursa constant in Load`ul ala.
Procesorul iti duce placa video, el trimite instructiunile. 2 GPU`uri inseamna treaba si mai multa pentru el.
E pe acelasi principiu pe care nu`ti iei un procesor de 200 lei si`l cuplezi cu o placa video de 2000 lei.

i5`ul tau se duce in 3.2GHz in Turbo.
Daca`i mai mult, e OC`ed. Oricum, un 4GHz ar fi cat de cat decent pentru un SLI de GTX 480`uri, dar tot cred ca limiteaza putin daca nu te joci in Full HD.

Acestea fiind zise, eu tot zic ca`ti trebuie sursa noua.
500W doar pe linia de 12V doar la GPU`uri e mult pentru o sursa ce duce 600W pe linia de 12V, noua. Cu 3 ani in spate, e si mai riscant.

#15
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007

 10nut, on 24 iulie 2014 - 13:34, said:

La asta ma refer: Captură.PNG
Diferenta intre minim si maxim. Sa fie cat mai mica. Am jucat 10 minute Sniper Elite 3, cu setari pe Ultra.

Componentele din procesor au o legatura stransa intre ele. Daca una este mai puternica decat alta componenta, prima va fi trasa in jos. Fenomenul se numeste "botleneck". Poti cauta informatii aici. Stii engleza, asa-i?


Da, reusesc sa ma descurc cu engleza. Multumesc mult. Legat de acele voltaje, acum sunt la munca, dar cum ajung acasa, revin cu detalii.

 georgik12, on 24 iulie 2014 - 13:48, said:

Ce`i peste 625W / 650W se cheama Peak si nu tii o sursa constant in Load`ul ala.
Procesorul iti duce placa video, el trimite instructiunile. 2 GPU`uri inseamna treaba si mai multa pentru el.
E pe acelasi principiu pe care nu`ti iei un procesor de 200 lei si`l cuplezi cu o placa video de 2000 lei.

i5`ul tau se duce in 3.2GHz in Turbo.
Daca`i mai mult, e OC`ed. Oricum, un 4GHz ar fi cat de cat decent pentru un SLI de GTX 480`uri, dar tot cred ca limiteaza putin daca nu te joci in Full HD.

Acestea fiind zise, eu tot zic ca`ti trebuie sursa noua.
500W doar pe linia de 12V doar la GPU`uri e mult pentru o sursa ce duce 600W pe linia de 12V, noua. Cu 3 ani in spate, e si mai riscant.

Sa inteleg ca am sanse 50% sa o ard (sursa)? In cazul in care ma risc sa fac acesta achizitie si printr-o minune o sa se mai aprinda PC-ul, cum pot verifica daca sursa este suprasolicitata in anumite puncte de lucru (sa spunem intr-un joc ce trage de resurse bine sau orice altceva)? Multumesc!

#16
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Daca vrei sa vezi voltajele, desi sunt doar ca idee, n`o sa arate niciun program voltajele exacte, bagi un FurMark pe GPU si un Prime95 pe CPU.
Asa le duci in 99% pe ambele Load si simulezi cat de cat consumul dat de 2 x GTX 480 in Load obisnuit.

#17
barzik

barzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 29.03.2007

 10nut, on 24 iulie 2014 - 13:34, said:

La asta ma refer: Captură.PNG
Diferenta intre minim si maxim. Sa fie cat mai mica. Am jucat 10 minute Sniper Elite 3, cu setari pe Ultra.

Componentele din procesor au o legatura stransa intre ele. Daca una este mai puternica decat alta componenta, prima va fi trasa in jos. Fenomenul se numeste "botleneck". Poti cauta informatii aici. Stii engleza, asa-i?

Din lipsa de timp nu am mai verificat voltajele. Am reusit intre timp sa mai adun ceva pareri si am ajuns la urmatoarele concluzii pana acum:

1.GTX480 - e un manstodont vechi care desi inca mai face fata (bine, zic eu) la jocurile actuale, este laudata pentru galeata de current pe care o mananc si caldura pe care o degaja (aici n'a fost nevoie sa ma conving, stiam deja din propria experienta :D )

2. Sursa mea de 650w, desi laudata, risc destul foarte mult sa o ard cu un SLI GTX 480. Din ce am vazut si pe forumurile externe (printer randuri), cei care au incercat acest SLI cu success nu au avut surse mai mici de 750w. Daca mai iau in calcul si ce spunea georgic

Quote

Procesorul iti duce placa video, el trimite instructiunile. 2 GPU`uri inseamna treaba si mai multa pentru el.
, insemnand sa revin la OC initial al procesorului, eu zic ca sunt sanse mari sa raman fara sursa.

Ca sa prezint situatia mea la acest moment mai exact, dispun de 1000 ron si as vrea sa aduc o inbunatatire la partea grafica in joace :D (fps in principiu. Actualul GTX480 mi-a permis sa merg aproape de maxim cu detaliile la mai toate jocurile noi, dar ramane in urma cu fps-urile, coboara pana la 25 -30).

M-am gandit sa iau al doilea GTX care ma costa 400 ron si o sursa noua de ~850W si poate ma incadrez in 1000 ron, dar merita? Voi ce ma sfatuiti? Rabdare?

PS: Limba mea romana e la pamant si ma bate si autocorectul de la windows, scuze pentru aceste aspecte. Multumesc! Cu stima,

#18
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008
Nu mi-aş bate capul cu SLI, în contextul în care şi memoria video disponibilă ar fi relativ mică (1536 MB) dacă e să vorbim de jocuri maxed out ~1080p.

Poţi vinde 480-ul actual cu 4-500 lei + 1000 pe care îi ai şi poţi lua un Radeon R9 290 sau GTX 780 (SH). Cam overkill pentru procesorul tău dar merge. Poţi să păstrezi şi sursa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate