Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Telefoane tri sim

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Cred că se impune de la sine un astfel de topic pentru că treptat-treptat acest gen de mobile își fac loc pe piață. Și nu vorbim doar de niște chinezării ordinare, ci și de mobile de la producători consacrați. Să facem cunoștință cu ele în ordinea cronologică a apariției lor:
Plum Genius - lansat în iulie 2011;
Yezz Ritmo 3 TV YZ433 - lansat în iulie 2011;
Icemobile Storm - lansat în septembrie 2011;
NIU Pana TV N106 - lansat în ianuarie 2012;
LG A290 - lansat în februarie 2012; despre acesta s-a mai scris aici.
Motorola MOTOKEY 3-CHIP EX117 - lansat în iunie 2012;
LG Tri Chip C333 - lansat în septembrie 2012;
Parla Mist P330 - lansat în Q4 2012;
Parla Spriz P430- lansat în Q4 2012;
Parla Zum P130 - lansat în Q4 2012;
Parla Gala P730 - lansat în Q4 2012;
Yezz Classic C30 - lansat în ianuarie 2013;
BLU Brooklyn Q333W - lansat în ianuarie 2013;
Yezz Fashion F10 - lansat în aprilie 2013;
NIU LIV 10 - lansat în mai 2013;
LG Optimus L4 II Tri E470 - lansat în octombrie 2013;
Philips X2300 - lansat în octombrie 2013;
Parla Zum Bianco P130 - lansat în Q4 2013;
LG Optimus L1 II Tri E475 - lansat în februarie 2014;
LG L40 Dual D170 - lansat în mai 2014;
Samsung Galaxy Star Trios S5283 - lansat în mai 2014;
Acer Liquid E600 - va fi lansat în Q3 2014;
Acer Liquid E700 - va fi lansat în Q3 2014;

Și lista poate continua cu alte modele pe care eu nu le-am găsit.

Edited by senator, 24 July 2014 - 08:41.


#2
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Da' ce facem cu trei cartele Posted Image  ? Mi se pare ... prostesc acest lucru. 3 cartele x 5 € = 15 € Posted Image . Sigur au succes telefoanele alea.

#3
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Nu-i deloc prostesc. Sunt utilizatori și cu 4 cartele.

#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Si la ce ne-ar trebui. Eu am Digi Complet 2 si nu vorbesc minutele alea. Daca am ceva de vorbit cu omu' ma vad fata in fata, sau pe Skype. Telefonul incepe sa se demodeze ca device de vorbit :). Acum e mai mult browser.

#5
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
E cineva pe aici, sau chiar si in afara forumului, care foloseste tri-sim?

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu poti sa citesti macar 2 posturi inainte sa postezi?

#7
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 f300, on 24 iulie 2014 - 09:06, said:

Nu poti sa citesti macar 2 posturi inainte sa postezi?
Uita-te la timpul postarii. Exact in timp ce scriam eu au scris si colegii.
Apoi de citit acele posturi si linkuri, da am facut-o si era unul care folosea un tri-sim in 2010, deci nu mai este de actualitate.
Iar acel LG despre care s-a vorbit, nimeni nu l-a avut si nimeni nu a postat ca utilizator ci doar intrebau despre el.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
In Romania sunt inutile.
Dar in alte tari, ar fi folositoare. De exemplu in Republica Moldova nu exista oferte/ pachete cu minute....ei vorbesc de pe credit. Si au nevoie de cel putin 2 SIM-uri ( Moldcell si Orange ). La fel si in India.

In RO operatorii sunt majoritari pe zone, nu vad utilitatea unui Vodafone in Ardeal, unde aproape toata lumea are Orange...

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 lex404, on 24 iulie 2014 - 09:14, said:

nu vad utilitatea unui Vodafone in Ardeal, unde aproape toata lumea are Orange...

Da si se stie ca ardelenii nu pot sa vorbeasca cu restul lumii in timp real din cauza diferentei de viteza :-) . Bine ca s-au inventat emailurile.
Sint multe motive pentru care astea pot sa fie utile. Poti sa ai un bizniz mic (nu ma refer la ceva cu secretara si centrala, ma refer mai mult ca un instalator sau chestii de-astea) si sa ai mai multe numere pe care le-ai dat de-a lungul timpului la clienti si inca vrei sa raspunzi la toate. Sau poti sa ai si mobilul de serviciu si sa nu vrei sa vada aia cu cine vorbesti (ca daca spun ca nu vrei sa-l folosesti in scopuri personale stiu ca nu prea conteaza in Romania...). Sau sa nu aibe plan de date, etc.

Dar cel mai important e probabil pentru cei care calatoresc mult sau care stau prin alte tari. Sint milioane de romani pe afara, un SIM de la angajator, unul personal cu un plan bun de date si unul de Romania sa te poata lumea suna pe numarul pe care il ai de 15 ani (nu chiar fenomenal de scump daca nu te intinzi asa mult la vorba) pare foarte rezonabil.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Este prostesc un tel cu 3 simuri de genul celor din lista nu numai pentru ca este aiurea in sine, iei o oferta tare si gata, nu ai nevoie de 3 sim dar ceva care lumea poate nu a remarcat, majoritatea telefoanelor alora sunt porcarii 2G. Nu pot face multisim in 3G decat maxim 2-3 modele din lista si numai selectiv, de ex sim 1 si 2 numai in 2g si sim 3 in 3g sau variante... deci astea sunt bune in tari bananiere pe bune doar pentru vorbit acolo unde acoperirea e foarte variabila si preturile mari si e bine sa ai cat mai multi operatori disponibili. In Romania unde eu de ex m-am invatat sa stau 3G only sa am si HD voice este complet inutil.

#11
Ionut666456

Ionut666456

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.03.2014
Nu vad de ce ar fi prostesc sa ai 3 simuri... eu sunt in Germania, si am doua simuri aici plus cel de Ro de exemplu....si sigur sunt altii care au alte motive. Nu cred ca de asta s-a facut acest topic...
In alta ordine de idei, este mai bune venit comentariul gen "nu toate telefoanele de aici au 3G pe toate 3 simurile"  aia da...
In final cred ca din lista precizata, Qcer E700 este cel mai indicat...il are cineva, sau ce parere aveti despre el?

#12
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 f300, on 24 iulie 2014 - 09:25, said:

Multumim pentru exercitiul de imaginatie. Probabil ca si noi am mai putea gasi alte scenarii, insa eu eram curios sau aud de la cei care le si au care este povestea lor.

 Ionut666456, on 24 iulie 2014 - 09:39, said:

Acer E700 este cel mai indicat...il are cineva, sau ce parere aveti despre el?
Fac si eu un exercitiu de imaginatie, precum colegul de mai sus si spun ca nu este nimeni care sa aiba.
In primul rand ca abia a fost anuntat si nu a fost lansat.
In al doilea rand, de cele mai multe ori, un posesor al unui anumit telefon deschide topic sa vorbeasca despre el.

#13
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
de fapt de ce va deranjaza existent telefoanelor de genul asta? sunt utile sau nu in functie de fiecare utilizator

#14
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 Octavian_SK, on 24 iulie 2014 - 09:47, said:

de fapt de ce va deranjaza existent telefoanelor de genul asta? sunt utile sau nu in functie de fiecare utilizator
Dar de fapt pe cine vezi tu că deranjează existența acestor telefoane?
Din ce văd nu deranjează pe nimeni nici existența lor, nici folosirea, nici lipsa semnelor de punctuație, nici scrierea cu literă mare la început de propoziție, nici litere mâncate.

#15
Ionut666456

Ionut666456

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.03.2014
In Germania vad ca este deja la vanzare...sau este precomanda, sau aici a aparut deja. Din pacate inca nu il am. Asteptam in continuare un posesor.

p.s.  Mie mi se pare ca este un tel foarte reusit...eu initial cautam dual sim...dar asta are si performante ok, si baterie ok...deci il pot alege chiar daca nu aveam nevoie neaparata de 3 sim.

Edited by Ionut666456, 24 July 2014 - 09:57.


#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

 Ionut666456, on 24 iulie 2014 - 09:39, said:

In alta ordine de idei, este mai bune venit comentariul gen "nu toate telefoanele de aici au 3G pe toate 3 simurile"  aia da...
Ideea era in situatia din Romania, acu ca peste hotare se pot gasi utilitati e adevarat...

#17
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

 miki07, on 24 iulie 2014 - 08:55, said:

Si la ce ne-ar trebui. Eu am Digi Complet 2 si nu vorbesc minutele alea. Daca am ceva de vorbit cu omu' ma vad fata in fata, sau pe Skype. Telefonul incepe sa se demodeze ca device de vorbit Posted Image. Acum e mai mult browser.
Dacă nu ar trebui, nu s-ar fabrica. Cam tot așa de prostesc a fost și cu dual sim-ul la început. Niște ignoranți au ratat momentul și acum au ajuns de râsul curcilor.

 lex404, on 24 iulie 2014 - 09:14, said:

In Romania sunt inutile.
In RO operatorii sunt majoritari pe zone, nu vad utilitatea unui Vodafone in Ardeal, unde aproape toata lumea are Orange...
Poate pentru tine. Sunt alții interesați. Poate puțini la început, dar pot fi mai mulți în timp, pe măsură ce află de ele. Ăsta e rostul topicului: să aflăm mai multe despre ele și să vedem cum s-ar potrivi nevoilor fiecărui utilizator.

 andreic, on 24 iulie 2014 - 09:32, said:

Este prostesc un tel cu 3 simuri de genul celor din lista nu numai pentru ca este aiurea in sine, iei o oferta tare si gata, nu ai nevoie de 3 sim dar ceva care lumea poate nu a remarcat, majoritatea telefoanelor alora sunt porcarii 2G. Nu pot face multisim in 3G decat maxim 2-3 modele din lista si numai selectiv, de ex sim 1 si 2 numai in 2g si sim 3 in 3g sau variante... deci astea sunt bune in tari bananiere pe bune doar pentru vorbit acolo unde acoperirea e foarte variabila si preturile mari si e bine sa ai cat mai multi operatori disponibili. In Romania unde eu de ex m-am invatat sa stau 3G only sa am si HD voice este complet inutil.
Ce logică de fier: că este aiurea în sine. După logica ta nici cele dual sim nu ar trebui să existe.
Iar oferta aia tare fie este destul de scumpă, fie este tare doar pentru unii ignoranți care cred că lumea începe și se termină cu operatorul la care au ei oferta aia. Și am văzut pe un topic cât de mulți astfel de ignoranți sunt.
Ce mai uitați voi, ăștia care priviți de sus, este faptul că acum sunt puține aparate tri sim și din astea și mai puține cele care au 3G, dar că în timp acestea vor deveni mai performante în funcție de cerere. Normal că dacă vorbim de niște producători necunoscuți care acum scot și ei capul la suprafață ies la început cu niște modele mai simple și, în același timp, mai ieftine, iar mai târziu vor ieși cu modele mai performante.
Și faptul că tu te-ai obișnuit să stai numai pe 3G nu este un motiv serios să fim de acord că toată lumea trebuie să-ți urmeze exemplul. Asta este doar așa, o formă de aroganță ca și cea cu oferta aia tare.

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,464
  • Înscris: 30.10.2003
O fi greu sa se faca un sim si sa te poti inregistra in care retea vrei tu si sa vorbesti cum vrei tu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate