Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Se extirpeaza sau nu maselele de minte

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
eliz_k

eliz_k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.06.2009
Buna ziua,

Doresc sa va intreb ceva, pentru ca niciodata nu strica sa fie mai multe pareri.

Am fost recent la stomatolog, am rezolvat toate problemele, dar cu aceasta ocazie mi s-a spus ca nu este loc pentru maselele de minte si ar fi bine sa fie scoase. Eu nu stiu in aceasta situatie ce sa fac. Unii medici spun ca nu este necesar. Eu as vrea sa raman gravida si sa rezolv tot ce e necesar, si nu stiu ce e mai bine.

Multumesc pentru pareri.

#2
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Se scoate tot. Daca e cazul, normal.

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 eliz_k, on 24 iulie 2014 - 08:21, said:

Eu as vrea sa raman gravida si sa rezolv tot ce e necesar, si nu stiu ce e mai bine.

De ce nu asculti tu stomatologul tau, chiar nu stiu!

Edited by lex404, 24 July 2014 - 09:21.


#4
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010
Daca nu ai probleme cu ele ( daca nu sunt cariate) nu le scoti! Din punctul meu de vedere, scoaterea maselelor de minte atunci cand NU trebuie sau nu este necesar e o fita. Eu le am pe toate si nu ma deranjeaza cu nimic.

PS: Nu pricep ce legatura este intre o posibila sarcina si maselele de minte.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Daca intradevar nu au loc, sunt incluse atunci e recomandat sa fie scoase ( cele ce nu sunt in regula ). Mergi cu radiografia si la alti medici, sa ai o parere mai buna...

Cu sarcina, pai are treaba. Poate face o infectie. Poate ajunge intr-un moment cu dureri foarte mari si administrarea medicamentelor va fi mai dificila. Poate sa isi doreasca sa le scoata taman atunci cand ii insarcinata si nu va putea ( datorita anestezicului ) in primele 3-4 luni.

ps. offtopicul se va puncta!

#6
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 14.04.2006
Are legatura cu sarcina pentru ca pe timpul sarcinii sunt probleme la anestezie si la prescrierea medicamentelor. Maselele de minte se scot daca au probleme, nu doar de dragul de a se scoate. In functie de cum arata un dentist bun ar trebui sa poata estima daca in viitorul apropiat vor fi probleme cu ele.

Oricum, pe timpul sarcinii va trebui sa-ti faci controale regulate la dentist si orice problema trebuie rezolvata in faza incipienta si extirparea maselelor de minte in timpul sarcinii trebuie facuta doar in ultima instanta.

#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu ne putem da cu părerea pe forum. Cu o radiografie panoramică în faţă, dentistul poate aprecia cît "loc" au. De ex. mie mi-a scos unele şi altele nu, tocmai pe acest criteriu, al locului faţă de ceilalţi dinţi. Mai departe, unii sînt mai conservatori şi recomandă păstrarea, alţii sînt pe dos. Unii o să-ţi zică că scoaterea unei măsele sănătoase poate produce dezechilibru şi migrarea dinţilor din zona respectivă, deci faci mai mult rău decît bine. De aia trebuie poză şi analiză atentă.

#8
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
Se scot fara probleme insa numai medicul decide acest lucru!!!

#9
Deyutzu_AR

Deyutzu_AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.03.2012
Daca scoti maseaua presupun ca te referi la molarul 3 in timp se va produce distantari intre dinti.sa fiu ma exact molarul 2 se va distaliza SI va migra in spatele arcadei in locul molarului 3.e pacat sa sacrifici un dinte sanatos doar de dragul unei extractii.

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ei nu zau, chiar asa face molarul 2?

#11
memento mori

memento mori

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 11.03.2006

 Deyutzu_AR, on 30 iulie 2014 - 10:36, said:

Daca scoti maseaua presupun ca te referi la molarul 3 in timp se va produce distantari intre dinti.sa fiu ma exact molarul 2 se va distaliza SI va migra in spatele arcadei in locul molarului 3.e pacat sa sacrifici un dinte sanatos doar de dragul unei extractii.
Eu din cate observ in primul post este vorba de lipsa de spatiu. Daca nu se extrag molarii 3 exista posibilitatea de a ramane inclusi, sa erupa incomplet, pot duce la inghesuiri dentare, pericoronarite etc...in plus, din cate imi amintesc eu, molarii au tendinta sa migreze catre mezial. Daca scoti M2 exista toate sansele ca in timp sa ajunga M3 in locul lui....nu si invers.

Edited by memento mori, 30 July 2014 - 12:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate