Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Incarcator litiu-ion cu protectie

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Santa fe Ab

Santa fe Ab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.08.2006
Buna
Am niste acumulatori 18650 de 3.7V/4000mAh. Teoretic au 4000mAh.
As avea nevoie de un incarcator pentru ei care sa se decupleze atunci cand acumulatorul s-a incarcat.
Exista asa ceva?
Multumesc frumos.

Edited by Santa fe Ab, 23 July 2014 - 22:58.


#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
da, exista. Am cumparat eu odata de pe e-bay. Uite aici cam cum arata. Mi-am facut si eu un incarcator doar pentru asa ceva.

#3
costi_b

costi_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 07.02.2007
Întrucât ai postat pe aria de electronica îți recomand circuitul de încărcare MCP73831 de la Microchip. Schema e foarte simpla: 1 integrat, 2 rezistori, 2 condensatori și un LED. Costul pieselor e vreo 8 lei. Încarcă doar cu 500 mA, curent constant, deci o să dureze vreo 10...12 ore încărcarea dar asta lungește durata de viață a acumulatorului.

Attached Files



#4
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
nu prea exista 4000mah pe o celula 18650. Ce ai tu sunt niste chinezarii ordinare si indicat ar fi sa nu le folosesti in dispozitive ce necesita curenti de descarcare mai mari de 1-2A MAXIM.

recomand pila/xtar sau nitecore s.a.

uite aici un exemplu http://www.lanternel...ign=direct_link

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Orice incarcator LiIon opreste incarcarea, altfel face fis-poc-boom bateria.

#6
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Scheme de incarcatoare Li-Ion cu tranzistori:

Attached Files



#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
acumulatorii acestia sunt de mai multe tipuri, unii au protectie la supraincarcare si supradescarcare si practic poti sa-i incarci inseriati cu o simpla rezistenta de limitare fara sa explodeze

am avut un ultrafire de 4800m ah si nu debita mai mult de 4000 mah, si asta pentru cateva zeci de secunde dupa care "lesina" .. posibil sa fi avut aceasta protectie care limita puternic curentul
apoi am luat un samsung de 1800 mah (sau 1900.. nu mai retin), debiteaza aproape 12A mai mult de 2 minute

ca incarcator am folosit unul luat de pe ocazii, costa sub 20 lei

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- protectia aia trebuie vazuta exact ce specs are, sint multe chestii pe care le poate face (si nu neaparat le face pe toate): protectie la descarcare sub o anume tensiune, protectie la curent prea mare, protectie la temperatura prea mare
- chiar si daca o are nu m-as baza pe ea decit daca n-am incarcator la mine, de obicei e setata pe o tensiune mult mai mare decit ai vrea sa incarci in mod normal (asta pentru ca sa lase userilor optiunea sa aleaga tensiunea exacta pina la care vor sa incarce in mod normal - daca ar seta protectia la 4.1V de exemplu n-ai mai putea sa incarci cu 4.15 - dar daca o pun la 4.5 poti sa incarci si cu 4.1 is cu 4.15 si 4.2, cit vrei tu pina la 4.5)
- vezi ca incurci mah cu mA si curentul de virf cu capacitatea. Eu m-as bucura daca ar da 480mA 10 ore dar in mod sigur nu.

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
corect, am vrut sa spun ca cel pe care scria 4800mAh (ca asa scrie) scotea ceva mai putin de 4A, si asta pentru mai putin de 30 de secunde (am alimentat un elicopter jucarie)
acelasi elicopter l-am alimentat dintr-un acumulator samsung pe care scria 1900 mAh si curentul a fost de 11.7 A (a rezistat cel putin doua minute si s-a incalzit puternic acumulatorul)

ambele acumulatoare incarcate la mxim, cu acelasi incarcator (care avea un led indicator de incarcare terminata)

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Peste 3000mAh reali nu fabrică mai nimeni, cele mai performante de la Sanyo sau Panasonic abia ating aceste valori, restul sunt doar culori ţipătoare pe un ambalaj ieftin.
Fiică-mea şi-a luat o baterie externă pt. smartphone, scria pe ea 4800mAh cu roşu aprins, nu cumva să nu-ţi sară în ochi, iar după 4 încărcări-descărcări s-a şi dus bateria, l-am desfăcut şi pe celulă scria 7850mWh, adică sub 3Ah capacitate, era deja umflată de la încărcarea rapidă prin USB.
La Li-Ion cel mai important e să limitezi tensiunea la 4,2-4,25V, alura curentului de încărcare este mai puţin importantă, cât timp nu trece de 1C.

#11
Santa fe Ab

Santa fe Ab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 10.08.2006
Multumesc pana acum de raspunsuri.
Sa fiu un pic mai la obiect.
Am o manusa cu diode laser care foloseste acumulator 18650 de 3.7v/4000mAh. - poza 1.
De unde am cumparat manusa am primit incarcatorul din poza 2.
Problema este ca dupa 10 minute de incarcat se aprinde din rosu in verde ledul de pe incarcator, iar daca il las cam 20 minute acea dioda de la iesirea incarcatorului se arde si tot incarcvatorul e foarte fierbinte. Pot adauga ceva la acest incarcator ca atunci cand acumulatorul este incarcat sa nu mai dea curent/volti in continuare si sa nu se arda. Credeti ca e bun acest tip de incarcator pentru acest tip de acumulator?
Multumesc frumos inca odata pentru ajutor.
Apropo - Dioda de la iesire este SR 240 - oare ce rol are? - am studiat datasheet dar ......

Attached Files


Edited by Santa fe Ab, 24 July 2014 - 10:12.


#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Ţi-e gata bateria....   ca bateria.
Dioda se încinge din cauza curentului prea mare de încărcare, ori are ceva sursa şi nu limitează corect, ori bateria are pierderi foarte mari, în cazul ăsta ar trebui să se încălzească la încărcare.
Oricum e aproape sigur că ai nevoie de alt element, mergi la un atelier de reparaţii lapropuri, poate găseşti o celulă din bateriile de laptop de vânzare, sunt mai fiabile.

#13
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postnico123, on 24 iulie 2014 - 06:05, said:

Scheme de incarcatoare Li-Ion cu tranzistori:
In prima schema, imi poti spune ce rol au LED-urile?

Rosu: se aprinde cind curentul este pe valoarea maxima, adica pilpiie uneori, la suprasarcina, sau la incarcare normala, pe curent mare?

Verde: Permanent cit tensiunea e prezenta sau la final, cind tensiunea atinge pragul reglat?

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Roşu semnifică perioada încărcarii la curent cunstant, iar verdele se aprinde la atingerea tensiunii nominale pe celulă, fără a fi terminată însă încărcarea încă.
Deci roşu CC, verde CV.

#15
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Multumesc, am constatat asta singur facind montajul. Cu ceva amendamente:

Led VERDE lumineaza slab si cind e faza CC. Ma gindeam sa testez marirea R=1K la 2k--2k2.
Dioda D5 folosita de mine e FR305 iar R2=0,68 ohm/5W, asta pentru ca incarc majoritar elemente recuperate din acumulatoare de laptop.

Aseara l-am facut si am testat repede pe un element cu U=3,5V. Se aprinde ROSU dar VERDE ramine slab iluminat. Autorul ceh spune ca asa se intimpla si la el dar as vrea sa fac sa nu se aprinda cind nu e nevoie.
Dupa care cu tensiunea reglata la 4,15V am legat un acumulator deja incarcat pe la 4,05V. LED ROSU stins, LED VERDE aprins. Adica faza CV incepe inainte de reglaj? Cam ciudat atunci.

A, modificari facute de mine:
R2=0.68 ohm, D5=FR305, T2=BC337 (in loc de BC548).
Iar in loc de R4 || R5 am pus un multitura de 20K.

Acuma o intrebare: Diodele sau jonctiunile le masuram pe vremuri cu un instrument cu ac pe scala  10K. La majoritatea acul se oprea pe la 65-70% din scala, adica, pe la 0,65-0,7V. Adica cumva tensiunea de deschidere a jonctiunii Si.
Acum masor pe scala "dioda" a unuia digital. Ei, 1N4007 arata 670, FR305 arata 450, altele de care stiu ca-s Shotky, 150-250.
Sa inteleg ca jonctiunea Si are mai multe tensiuni de deschidere?




Si acum, daca am pomenit de autorul ceh, uite o traducere aproximativa a celor spuse de el aici: http://www.belza.cz/charge/liion2.htm

Ups, nu lipeste si pozele iar cum sa pun un fisier word aici, nu stiu sau nu se poate.




Simple Li-ion charger
About Li-ion I became intensely interested last summer, when I managed to bring a holiday without a phone charger. After several experiments established involvement in FIG. 1, which has proven very effective. Involvement ensures phase charging limited current and constant voltage.
Fig.1  Simple first Li-ion battery charger
Charging current passes through the transistor T1, diode D5, the battery, the resistor R2 and back to the mains supply. Passing current creates a voltage drop across R2, which opens T2. Transistor T2 controls the current through T1 - current is regulated so that R2 has an approximately constant voltage drop. The collector T2 is connected to LED 1, indicating charging current phase. The resistor R1 is deliberately chosen relatively small, so the resistor flowed much more power than is needed to control T1. Most of this current then flows through the LED 1 and T2. Therefore ,on the whole charging current stage LED 1 is lit approximately constant brightness. LED1 presence/wiring limits the maxim output voltage at which the circuit operates correctly for about 1 V. As well as the dead battery still has a voltage greater than 3 V, it is not on fault. A part of circuit for the output voltage stabilizing in charging current phase is working too. LED2 passes through a current of low intensity which makes it the poor lighting. TL431C  stabilizer take effect in reaching the final voltage. When increasing the voltage, the IC begins to flow current, while current flowing through T2 decreases. Final charging voltage is set by divider R4, R5 and R6. The resistor R5 is used for accurate adjustment of the output voltage. TL431C circuit's function is very simple - when the voltage at the input R increases above 2.5 V, the current flowing between the terminals K and A increases . Capacitor C2 and resistor R7 serves to ensure the stability of the controller.
In the constant voltage charging phase LED 1 goes out (T2 is closed) and LED 2 lights up. It is so easily indicated the charging procedure. If LED 2 lights up, the cell is charged to more than 70%, and we can use it. On the contrary, left to an article in the charger, cell gradually recharged to 100% and charge current gradually falls to zero. Given that the batteries do not show any memory effect, partially discharging and charging them is inoffensive.
The  power component, transistor T1 is used in regulating both values: voltage and current. Diode D5 limits the battery discharge when the battery is connected to the charger and the charger is not connected to the power source. When using a Darlington pair of transistors composed of discrete transistors to switch on,  the base-emitter  voltage can be higher than 5 V. "Integrated" (BD675) has a pair of transistors, with resistors and a diode antiparallel connected between the collector and emitter.
Figure 2. Li-ion charger PCB layout



Figure 3. Locations of components on the board
The charger can stand on the printed circuit board of FIGS. 2 and 3. The transistor T1 have obtained a small cooler (DO1). The components used like T1, must be very low loss. LEDs are the types of small streams (2 mA). Adjusting the charger is very simple. Without connecting the battery, check the output voltage should be as accurately as 4.2 V (or 4.1 V for older LiIon batteries). If not, replace R5 with another resistor 180, 200, 240 or 270 Kohm. The output voltage can be measured on a quality instrument, cheap devices do not have sufficient accuracy; mine showed 4.14 V, while the output was 4.09 V. If you require a final voltage of 4.2 V, completely drop the resistor R5. For verify the charging current connect to the output an Li-Ion accu of which the voltage dropped below 4 V. The charging current can be adjusted by changing the resistor R2. The resistance of 2.2 ohm was charging current of about 220 mA.
If you set the charging current greater than the transformer is able to deliver, when charging LED 1 does not light up. Charge current is then limited, by the transformer, not by the charger. The function of the charger is not affected. The described charger is using for more than half a year to recharge "cell phone" with no observable negative impact on the battery capacity
List of components
R1 1 kOhm
R2 2,2 Ohm @ 220 mA
1,5 Ohm @ 330 mA
otherwise as needed
R3 470 Ohm
R4 15 kOhm 1 %
R5 220 kOhm, see text
R6 22 kOhm 1 %
R7 10 kOhm
C1 1000 µF/25 V
C2 100 nF, ceramic.
D1 - D4 B250C1000
D5 1N4001
LED1 RED, 2 mA
LED2 GREEN, 2 mA
T1 BD675
T2 BC548 apod.
IO1 TL431C
Tr Transformátor 3,2 VA
230 V / 9 V
TR EI38/13,6-1x9
For the charging current to 250 mA
PCB bcs24

Fig. 4. Charger board

Fig. 5. Charger with mobile phone
Update 19. 11. 2003:
I constantly receive inquiries that can charge several cells connected in series. Batteries can be recharged in the series, simply adjust the resistance of resistors R4 and R5, so that the output voltage has been stabilized or 3x 2x 4.2 V - the number of articles. You can also adjust the resistor R2 and thus increase the charging current. Before stabilizer (capacitor C1) voltage must be at least 3 to 4 V is greater, so it is necessary to use a different transformer. To charge the entire lever must be that all batteries are the same !! In practice it is not. Although the batteries may initially selected so that their equal, aging is reflected at each other. Battery with the smallest capacity will charge early and then suffer from overcharging, thereby further shortens its life. If possible, it is preferable to charge each battery separately. I got home a few batteries CGR18650HG selected from a accupack (about laptops), and each is different. If a battery with two articles led out connection articles, so just some simple circuit maintained at this point half of the charging voltage. Wiring Diagram (untested !!!) is in the picture.

Figure 6. Balance circuit for charging two Li-ion cells with small capacity differece (not tested!!)
What is necessary to be careful when charging the Li-ion
The Li-ion batteries must be handled more carefully than with other types of batteries. The battery should be recharged and used excessive shock. Charging current was among the oldest types of 0.1 C, newer types can charge current 0.5 to 2 C. The discharge rate can be much higher. It is advisable to pack to get some information.
The greatest danger consist in wait for the battery in the constant voltage charging phase. Some types are charging voltage of 4.1 V, all modern types voltage of 4.2 V. The Li-Ion with  charging voltage = 4.1 V can already seriously damaged at a voltage of 4.2 V. At still higher voltage to some types of cells and interrupts they are irretrievably destroyed unless it is equipped with an electronic protection circuit. The literature mostly shows only the charging voltage of 4.2 V.
If you can not get information on the battery charge voltage can be measured in some cases, at what voltage battery charging charger designed for it. It is possible eg. For batteries from phones or camcorders to buy a spare part and then use for other purposes. Another option is to charge the battery voltage of 4.10 to 4.15 V, and put up with a smaller capacity cell.
.

Edited by diaconuliviu, 10 September 2015 - 11:24.


#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Aparatul de măsură citeşte tensiunea pe diodă la un anumit curent prin ea, de obicei 1mA. De aceea diodele de semnal mic gen 1N4148 cu joncţiune redusă ca suprafaţă vor avea cădere de tensiune mai mare faţă de o diodă redresoare. Curba VI cade în aceste cazuri în puncte diferite.
Cât priveşte ledul verde, poţi încerca şuntarea lui cu o rezistenţă de cca. 2k care să preia curentul rezidual, rezistenţa se mai poate lega şi între catodul ledului şi plusul alimentării.

#17
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Multumesc, o sa incerc.

#18
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Din pacate nu mai pot edita, daca se poate ocupa un moderator...

Am testat cu R=4k7 paralel pe LED VERDE si ramine stins cind LED ROSU e aprins (faza CC).

Si ca sa folosesc un citat din Liceenii, "Iti multumesc, Mihai. Esti un adevarat prieten"...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate