Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Transfer politehnica

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
Salut. Am fost admis la IMST. Intrebarea mea este urmatoarea: ma pot transfera, dupa ce termin anul acesta, la alte facultati din cadrul Politehnicii? Cum ar fi telecomunicatii?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Daca tot ai fost admis e timpul sa citesti regulamentul de studii, ai si un capitol de transferuri.

#3
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
De ce nu întrebi la secretariat? Că doar de aia sunt secretarele alea pe acolo.

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Din cite stiu nu. Dar sa zicem ca s-ar putea, iti trebuie aprobare de la ambii decani. Daca ti-ar aproba transferul ar pleca toti studentii la Automatica, Electronica etc. Aia de ce dau examen ca sa intre acolo ? Ramii la IMST, e foarte bine si acolo, ai ce invata, tu sa vrei.

#5
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Teoretic poti in primii doi ani,dar cu niste diferente....

#6
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Transferul se acceptă doar dacă ambii decani sînt de acord şi numai dacă ai motive foarte bine întemeiate şi, mai ales, doar între profiluri similare (de ex. electronica de la Bucureşti cu cea de la Timişoara... sau 2 secţii de la electronica din Bucureşti). De la IMST la electronică nu are nici un sens ! deja un astfel de transfer înseamnă ceva necurat la mijloc, cunosc un caz, era fiul unui... profesor din upb...

#7
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostMightyAchilles, on 23 iulie 2014 - 20:48, said:

Salut. Am fost admis la IMST. Intrebarea mea este urmatoarea: ma pot transfera, dupa ce termin anul acesta, la alte facultati din cadrul Politehnicii? Cum ar fi telecomunicatii?
se poate. dar doar daca asculti AC/DC.

Come on, come on, take me for the money
Come on, come on, listen to the moneytalk
Come on, come on, take for the money
Come on, come on, listen to the moneytalk.

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostXON-XOFF, on 23 iulie 2014 - 23:34, said:

De la IMST la electronică nu are nici un sens ! deja un astfel de transfer înseamnă ceva necurat la mijloc
E necuratul care si-a bagat coada!

Eu m-am transferat fara probleme de la IMST la ASE dupa rimul an, iar in al doilea la medicina, desi am oscialt mult - m-a costat insa multe sprituri de dat. Cele mai bune sunt alea de la ASE.

#9
MightyAchilles

MightyAchilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.06.2014
Greselile gramaticale, din ce ai scris tu acolo Quantum, sunt invers proportionale cu umorul postarii tale.

Edited by MightyAchilles, 24 July 2014 - 16:16.


#10
danmanmari

danmanmari

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.07.2017
Salut, copilul meu isi doreste sa urmeze a&c la poli.
In cazul in care nu reuseste, ce ar fi de preferat din urmatoarele 2 situatii:

1. ne mai pregatim si incercam la anul
2. ajungem prin redistribuire la o alta facultate (inginerie electrica,energetica,transporturi,etc)
  si incercam sa ne transferam cu diferente.

Ce facultate imi recomandati pentru cat mai putine diferente?
Este posibil un asemenea transfer?

PS:(astept pareri) In 5 zile trebuie sa depunem dosarul.
Multumesc!

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Transferul e posibil (in teorie) dar trebuie un motiv intemeiat si acordul celor doi decani. Altfel s-ar duce toti creanga si s-ar transfera! Electronica ar fi mai aproape. Eu cred ca mai degraba un nou examen ar fi varianta sigura. Sau din start incercat si in alte locatii prin tara (aceeasi diploma este).

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2017 - 15:39.


#12
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu ai nici o șansă să te transferi de la facultate de categoria B (ing electrică, etc) la una de categoria A (automatică, etti). Mediile de admitere sînt f. diferite. La facultățile de categ. A intri doar pe bază de examen. Există și excepții dar sînt rarissime.

Oricum dacă copilul nu e în stare să intre la A&C atunci nici nu prea-l văd făcînd față în facultate (care e grea și plină de studenți capabili, care țin ștacheta sus). Examenul de admitere e mai mult decît o formalitate, e o selecție a celor care vor fi în stare să o facă - chiar și așa sînt destui care nu termină la timp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate