Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Politehnica

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Mrjust2

Mrjust2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.01.2014
Salut am si eu o problema. Am terminat clasa a XIIa, am fost admis la politehnica la energie electrica, insa as dori sa plec in suedia, gen invat limba si in accelasi timp muncesc, dupa care pot face o facultate acolo.
Sunt de parere ca invatamantul romanesc este pur si simlu distrus, din cate am auzit politehnica si toate facultatiile tehnice sunt la pamant, materii invechite, teoretice, inutile, profesorii toti octogeneratii, faci numai nivel de terorie fara sa inveti nimic cu folos. Dupa care termini (daca) facultatea esti doar un prost proastpat absolvent care nu stie sa faca nimic. Si pe langa faptul ca nu esti bun la nimic nici macar nu ai unde sa progresezi deoarece industria este cam la pamant si in minunata noastra tara orice situatie se rezolva doar daca ai "pile" ce parere imi dati?
Din cate am vorbit cu studentii de acolo au zis ca este iadul pe pamant, nimic folositor, invechit.

#2
DannyOMD

DannyOMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 01.07.2012
Pai stai un an pe bara, muncesti, strangi bani, inveti engleza si suedeza, te interesezi de proceduri si pleci. Succes!

#3
Mrjust2

Mrjust2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.01.2014

View PostDannyOMD, on 23 iulie 2014 - 17:49, said:

Pai stai un an pe bara, muncesti, strangi bani, inveti engleza si suedeza, te interesezi de proceduri si pleci. Succes!


Banii nu sunt o problema ( am strans de mult) , si engleza stiu bine..

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,962
  • Înscris: 18.12.2007
http://forum.softped...europa-de-nord/
Ai aici informatii utile despre Suedia.

#5
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

View PostMrjust2, on 23 iulie 2014 - 17:42, said:

Salut am si eu o problema. Am terminat clasa a XIIa, am fost admis la politehnica la energie electrica, insa as dori sa plec in suedia, gen invat limba si in accelasi timp muncesc, dupa care pot face o facultate acolo.
Sunt de parere ca invatamantul romanesc este pur si simlu distrus, din cate am auzit politehnica si toate facultatiile tehnice sunt la pamant, materii invechite, teoretice, inutile, profesorii toti octogeneratii, faci numai nivel de terorie fara sa inveti nimic cu folos. Dupa care termini (daca) facultatea esti doar un prost proastpat absolvent care nu stie sa faca nimic. Si pe langa faptul ca nu esti bun la nimic nici macar nu ai unde sa progresezi deoarece industria este cam la pamant si in minunata noastra tara orice situatie se rezolva doar daca ai "pile" ce parere imi dati?
Din cate am vorbit cu studentii de acolo au zis ca este iadul pe pamant, nimic folositor, invechit.
ai perfecta dreptate in absolut tot ce ai zis si cred ca e o idee buna sa pleci mult succes!

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
iar acum urma ca noi sa te felicitam si sa te ridicam in slavi pt ca pleci din tara?

nu esti primul si nici ultimul care pleaca

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMrjust2, on 23 iulie 2014 - 17:42, said:

Sunt de parere ca invatamantul romanesc este pur si simlu distrus
Peste tot facultatea e invatamant superior si nu scoala de meserii. E o diferenta. Insa iti pune bazele unei meserii dar tu o vei descoperi extrascolar prin mult studiu. Multi nu inteleg asta si de aici tot felul de legende. Insa tot pe acolo-i si in alte parti, nu te dadaceste nimeni.

#8
Mrjust2

Mrjust2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.01.2014

View PostDany_Darke, on 23 iulie 2014 - 18:09, said:

iar acum urma ca noi sa te felicitam si sa te ridicam in slavi pt ca pleci din tara?

nu esti primul si nici ultimul care pleaca


Nu prietene..am cerut doar niste sfaturi... De unde pana unde fanteziile tale ?
Daca ai venit aici sa faci doar +1...Mi-e mila de tine...

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
chiar nu, laurentiu a expus mult mai bine ce aveam eu in cap sa-ti spun, si crede-ma ti-as fi zis si de dulce pe alocuri.

in ultimii ani, tot mai multi pleaca afara crezand ca acolo sunt si caini cu covrigi in coada, iar pe langa acea vaca pe care a-ti vazut-o pe la tv ca zboara, credeti ca si porcii fac la fel. treziti-va la realitate, acolo ori e alba ori e neagra, ori faci scoala pe paine, ori mars acasa. la fel si cu serviciul, nu vine nimeni sa te bata pe umar, sa te invite la un loc de munca, nu vine nimeni sa te si pupe in frunte ca te chema gigel. dupa exprimarea ta, te crezi superior, crezi ca sistemul de educatie romanesc nu este in stare sa te invete ceva, esti prea valoros pt noi toti ceilalti care am invatat in aceste scoli si facultati, iar dupa ce ne-am pus bazele, am incercat sa vedem si cum este afara.

nu zic faptul ca avem un sistem de toata frumusetea, insa uite ca asta ne aduce ceva pe masa si ne pregateste pt viata, dar asta nu se datoreaza numai sistemului, ci si persoanelor ce adera la el, in speta elevii si studentii, care prin munca independenta dezvolta, aplica si aprofundeaza ce i-a invatat scoala.
dar voi credeti ca sunteti mai smecheri decat restul, ok, tare as vrea sa va vad atunci cand reveniti si lucrati pe niste posturi cu minimul pe economie

Edited by Dany_Darke, 23 July 2014 - 18:32.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Ai reusit sa aduni o colectie destul de mare de folclor.
Studiaza unde-ti permiti. Conteaza si anturajul si talentul pedagogic, etc etc.
Cred ca gasesti prin Suedia specializari cu predare in engleza.

#11
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Nu am obiceiul sa jignesc si o spun cu riscul de a primi vreo sanctiune,dar in cazul asta cel "distrus" esti tu cu gandirea ta....Jignesti niste oameni pe care nu-i cunosti si la nivelul carora nu o sa ajungi nici macar in vis!
Acei profesori au scris carti si nu ca Ponta cu copy-paste,iar prin mainile lor s-au format toti inginerii din ziua de azi!Nu mai vorbesc de numeroasele aprecieri aduse de alti profesori de la alte facultati similare din toata lumea!Mai vrei sa discutam si de unele brevete folosite la nivel mondial si inventate de acesti profesori???
Sa stii si tu ca bazele electrotehnicii si a energeticii sunt asa de peste 100 de ani.Si probabil peste inca vreo 1000 de ani o sa fie aceleasi.A aparut intre timp tehnologia mai noua si automatizarea,dar bazele in sine sunt aceleasi! Crezi ca e alta lege la trecerea unui curent printr-un conductor sau legea lui Ohm o aplica altfel in Suedia????
Da,recunosc ca nu o sa ne comparam la aparatura de predare sau de laborator cu o facultate din Suedia,dar la capitolul didactic ii batem la cur!
Am facut aceasi facultate cu aceasi profesori si cu toate ca am avut restante gramada si ma duceam din an in pasti la scoala,au avut ei grija sa nu ies chiar idiot din facultate.Asa am ajuns sa-i respect cu toate ca intr-un fel ii uram pentru felul cum s-au purtat cu mine si cu restul prostimii!Acum privind in urma nu pot decat sa le multumesc,pentru ca la momentul ala eram doar un pusti retardat ca si .....
Esti doar un pusti cu idealuri deja terminate!Du-te in suedia ca umbla cainii cu covrigi in coada,in conditiile in care tu nu stii sa faci nimic!O sa te vedem sigur la stirile de la 5!

Edited by george_eu25, 23 July 2014 - 18:54.


#12
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

View Postgeorge_eu25, on 23 iulie 2014 - 18:52, said:

Da,recunosc ca nu o sa ne comparam la aparatura de predare sau de laborator cu o facultate din Suedia,dar la capitolul didactic ii batem la cur!
Da' la ce bun, bata-va norocu', capitolul didactic, daca tu nu aplici nimic, si iesi din facultate aproximativ la fel de prost cum ai intrat... Pana si la banala scoala de soferi exista intstruire practica, si acolo te invata numai sa conduci...
Ma rog, las' ca e bine, invatam teorie pe care oricum o uitam peste ceva timp, ca sa avem ce reinvata dupa terminarea studiilor... Foarte corect.
Ar mai fi multe de spus pe partea asta, dar rabdarea si tacerea sunt de aur :) ...

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostS3Se7, on 23 iulie 2014 - 19:20, said:

iesi din facultate aproximativ la fel de prost cum ai intrat
Cei care nu pricep ce-i cu facultatea ies asa. Stiu, sunt majoritatea.

#14
DannyOMD

DannyOMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 01.07.2012
Dar de ce nu pleci de-acum?

#15
Mrjust2

Mrjust2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.01.2014

View Postgeorge_eu25, on 23 iulie 2014 - 18:52, said:

Nu am obiceiul sa jignesc si o spun cu riscul de a primi vreo sanctiune,dar in cazul asta cel "distrus" esti tu cu gandirea ta....Jignesti niste oameni pe care nu-i cunosti si la nivelul carora nu o sa ajungi nici macar in vis!
Acei profesori au scris carti si nu ca Ponta cu copy-paste,iar prin mainile lor s-au format toti inginerii din ziua de azi!Nu mai vorbesc de numeroasele aprecieri aduse de alti profesori de la alte facultati similare din toata lumea!Mai vrei sa discutam si de unele brevete folosite la nivel mondial si inventate de acesti profesori???
Sa stii si tu ca bazele electrotehnicii si a energeticii sunt asa de peste 100 de ani.Si probabil peste inca vreo 1000 de ani o sa fie aceleasi.A aparut intre timp tehnologia mai noua si automatizarea,dar bazele in sine sunt aceleasi! Crezi ca e alta lege la trecerea unui curent printr-un conductor sau legea lui Ohm o aplica altfel in Suedia????
Da,recunosc ca nu o sa ne comparam la aparatura de predare sau de laborator cu o facultate din Suedia,dar la capitolul didactic ii batem la cur!
Am facut aceasi facultate cu aceasi profesori si cu toate ca am avut restante gramada si ma duceam din an in pasti la scoala,au avut ei grija sa nu ies chiar idiot din facultate.Asa am ajuns sa-i respect cu toate ca intr-un fel ii uram pentru felul cum s-au purtat cu mine si cu restul prostimii!Acum privind in urma nu pot decat sa le multumesc,pentru ca la momentul ala eram doar un pusti retardat ca si .....
Esti doar un pusti cu idealuri deja terminate!Du-te in suedia ca umbla cainii cu covrigi in coada,in conditiile in care tu nu stii sa faci nimic!O sa te vedem sigur la stirile de la 5!




Vad ca te-am curentat putin...Dragu meu inginer am si eu o intrebare pentru tine... Ai reusit sa te angajezi pe domeniul pe care l-ai studiat in facultate ? Sau ai luat diploma ai pus-o "la naftalina" si ti-ai schimbat "telul " ?
Nu am ridiculizat profesorii de la politehnica...Doamne fereste... Sunt adevarate valori nationale , oameni capabili intr-o tara in care se scufunda. Dar ca pedagogi sunt petarde adevarate ...  Nimic nu se poate face fara practica , degeaba stau si fac fizica pe hartie daca nu am vazut in vata mea un circuit electric , daca nu stiu ce se intampla..
Cel mai important lucru este sa intelegi principiu... Profu meu de mate avea o vorba " Calculele sunt pentru prosti , le poti face cu calculatorul , matematicianului / fizicianului etc ii trebuie rationamentul !!!

#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
rationamentul de care vb tu, este al tau ca si viitor student/inginer, crezi ca daca mergi la o facultate in romania nu ai rationament, iar daca ajungi in suedia iti vine imediat cum ai trecut de pragul scolii?

nu vezi ca te contrazici singur?

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMrjust2, on 23 iulie 2014 - 20:01, said:

Ai reusit sa te angajezi pe domeniul pe care l-ai studiat in facultate ?
Esti haios. O persoana care multumeste sistemului sigur lucreaza in domeniul studiat.

View PostMrjust2, on 23 iulie 2014 - 20:01, said:

Profu meu de mate avea o vorba " Calculele sunt pentru prosti , le poti face cu calculatorul , matematicianului / fizicianului etc ii trebuie rationamentul !!!
Ambele sunt importante si legate intre ele. Sunt momente in viata cand trebuie sa te descurci doar cu ce ai la purtator.

View PostMrjust2, on 23 iulie 2014 - 20:01, said:

Nimic nu se poate face fara practica , degeaba stau si fac fizica pe hartie daca nu am vazut in vata mea un circuit electric , daca nu stiu ce se intampla
Avem lautari (dupa ureche) si ingineri (care calculeaza, proiecteaza, anticipeaza, construiesc si garanteaza). Tu alegi in ce tabara vrei. Iar daca vrei sa fii inginer vei vedea si circuitul, nu-ti fa probleme dar il si vei intelege in maruntaiele lui (altfel maistru cu basca).

Edited by neagu_laurentiu, 23 July 2014 - 20:11.


#18
Mrjust2

Mrjust2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.01.2014

View PostDany_Darke, on 23 iulie 2014 - 20:05, said:

rationamentul de care vb tu, este al tau ca si viitor student/inginer, crezi ca daca mergi la o facultate in romania nu ai rationament, iar daca ajungi in suedia iti vine imediat cum ai trecut de pragul scolii?

nu vezi ca te contrazici singur?

Nu prietene...ma refer la compatibilitatea pedagogica.... Cum iti explici faptul ca dintr-o seria de 120 (anul 1) ajung decat 15-20 IV ?
Varul meu a facut automatica si calculatare...Cea mai vanata facultate din cadru politehnicii... media de admitere 9,60 +.... Au ajuns decat 20 in anul IV , dintre care nu a ajuns nici unul sa se angajeze pe domeniu...

"Nu e nimic din ceea pare , nu vei face  nimic care sa te ajute pe specializarea aleasa , dar vei merge brici in rezolvarea integralelor..." wtf?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate