Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

MSI HD 7770 1GB - Capacul de plastic cu ventilator s-a rupt

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
morfil

morfil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.01.2008
Am pătit un necaz.

Astăzi, testând câteva jocuri, am observat că temperatura plăcii video era pe la 80*, cu ventilatorul tinut la 85%, din MSI Afterburner.

Ceea ce era foarte ciudat, placa video netrecând de 73* nici măcar în FurMark 1080p Benchmark.

Noroc că mi-a trecut prin cap să deschid carcasa, să verific.

Ce am găsit, m-a socat, nu mi se mai întâmplase vreodată!

Întreg capacul de plastic, în care se află încastrat si ventilatorul, era desprins, rupt din cele 4 plastice de sustinere, si căzut peste placa de sunet!

Nu mi-a venit să cred!

Acum am 40* la placa video, conform HW Info 64, dar nu fac nimic intens.

Ideea este că eu mai am garantie până în aprilie 2015, la eMag.

Credeti ca am vreo sansă sa primesc garantia?

Attached Files



#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Garanţie scrie pe ea.

#3
morfil

morfil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.01.2008

View Postdriftking91, on 23 iulie 2014 - 17:05, said:

Garanţie scrie pe ea.

:) Doamne ajută, asa să fie !

Mâine, cu bicla la eMag !

Sunt curios ce optiuni mi se vor oferi...

Acelasi model sau altul.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

Credeti ca am vreo sansă sa primesc garantia?
La cum arata eu nu te-as crede ca s-a rupt singura bucata aia de plastic acolo.
Ai putea sa o dai cu ceva superglue/poxilina si sa-ti vezi de treaba.
La garantie o sa ramai fara placa video vreo 14-30 zile plus ca sunt mari sanse sa refuze sa ti-o repare/schimbe.
Poti incerca pana la urma.

Edited by gumball3000, 23 July 2014 - 17:12.


#5
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Sau nimic...Ei pot spune ca tu l-ai rupt.

#6
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostRobiacs, on 23 iulie 2014 - 17:10, said:

Sau nimic...Ei pot spune ca tu l-ai rupt.

Cam da :)

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
soc soc soc, senzational, romani, fiti cu ochii pe softpedia, s-a rupt un ventilator, da-ti mesaj si spuneti: s-a rupt singur sau nu, il mai primeste in garantie?

ma lasi cu exprimarile de rahat cu SOC (ce am scris mai sus te incadreaza perfect pt o astfel de expresie), s-a rupt ventilatorul

ca sa se rupa toate 4 puncte de sustinere, trebuie sa fi avut un soc mecanic, a fost fortat in vreun fel, te dai ranit pe aici degeaba. nu suntem in domeniu de ieri, sa stii.

ai un punct care este fortat, se rupe ala, hai si al 2-lea ca a umblat vreun duh necurat si s-a lovit de ventilator, dar toate 4 ... nu e cusut cu ata alba, e deja varuit si vopsit pe deasupra cu alb

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
cred ca el l-a rupt si se da nevinovat pe forum Posted Image

edit: Dany exact !!
A scapat/ lovit placa si acum zice ca asa a gasit-o in carcasa Posted Image

Edited by sirgoofy, 23 July 2014 - 17:36.


#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
sau o fi fost ventilator cu elice de avion si a incercat sa decoleze, astfel rupandu-se cele 4 picioruse de sustinere

dar ca sa stea pe placa de sunet, in primul rand trebuie sa se fi auzit acel ventilator, nu sa astepti sa se incalzeasca placa video si sa te gandesti ca poate a patit ceva si hai sa deschid carcasa.

ti-ai fi dat seama imediat. e un sunet inconfundabil, dar cine e cu coada pe sus ca nu a stie nimic???

#10
morfil

morfil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.01.2008
Din contră, chiar nu s-a auzit nimic. Am oprit PC-ul si mi-a trecut prin cap să desfac panoul lateral. Asta a fost. Fără zgomote, fără nimic. Mă rog, la cât de tare se auzeau ventilatoarele din carcasă, este posibil să fi acoperit orice zgomot. Eram si atent la joc...

Adevărul este că am setat mereu ventilatorul să stea la 85% cand mă joc din Afterburner de când am cumpărat-o, probabil s-a rupt de la atatea turatii... Altă explicatie nu găsesc...

Placa video nu are niciun soc mecanic, e intacta. Plus că încă functionează. E si asta o minune. Mă mir cum de n-a rupt nimic din ea!

Doar nu credeti că am dat cu ea de pământ, ca să ce?

Pur si simplu, s-a întâmplat...

Nu stiu de ce unii si-au uitat atitudinea acasă...

În fine...

#11
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postmorfil, on 23 iulie 2014 - 18:12, said:

Din contră, chiar nu s-a auzit nimic. Am oprit PC-ul si mi-a trecut prin cap să desfac panoul lateral. Asta a fost. Fără zgomote, fără nimic. Mă rog, la cât de tare se auzeau ventilatoarele din carcasă, este posibil să fi acoperit orice zgomot. Eram si atent la joc...

Adevărul este că am setat mereu ventilatorul să stea la 85% cand mă joc din Afterburner de când am cumpărat-o, probabil s-a rupt de la atatea turatii... Altă explicatie nu găsesc...

Placa video nu are niciun soc mecanic, e intacta. Plus că încă functionează. E si asta o minune. Mă mir cum de n-a rupt nimic din ea!

Doar nu credeti că am dat cu ea de pământ, ca să ce?

Pur si simplu, s-a întâmplat...

Nu stiu de ce unii si-au uitat atitudinea acasă...

În fine...
N-are de ce sa se rupa daca il setezi la 85% mereu. Tu nu crezi ca sunt si ele testate inainte sa fie scoase pe piata? El e facut sa mearga in 85% non-stop fara probleme, chiar si in 100% ( cu 100% nu sunt sigur, dar asa ar trebui ).

Si hai sa zicem ca ai avut ghinion, ai fost unul la 1.000.000, cine crezi ca te va crede si iti va schimba/repara placa?

Edited by Robiacs, 23 July 2014 - 18:22.


#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
la mine placa video este cu 2 ventilatoare, la fel, sunt prinse intr-un suport care la randul sau sta prins de radiatorul placii, spre deosebire de placa ta, la mine suportul este prins in cleme, retine, CLEME, nu suruburi, n-a miscat nici cu 1 micron de acolo de cand este si a fost turata si ea.

asa ca imi vine greu sa cred ca la tine de la turatii a sarit suportul cu totul. nimeni nu te va crede

#13
morfil

morfil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.01.2008
Deci, până la urmă, nu contează dacă mă credeti, asa s-a întâmplat, n-am nimic de ascuns, placa video este intactă, chiar nu are lovituri de la căderea capacului, spre surprinderea mea...

Capacul s-a tinut si in cablul care intră în placa video si s-a sprijinit si de un colt al plăcii de sunet, aflată imediat sub placa video.

E o minune că nu a distrus nimic când s-a desprins...

Este adevărat că palele de la ventilator sunt în interiorul capacului de plastic, nu sunt în afară ca să agate altceva, iar capacul de plastic a căzut aproape pe orizontală pe o parte a plăcii de sunet, tinut fiind de cablul de alimentare.

Oricum, niciodată nu m-as fi gândit că se poate întâmpla asa ceva...

Ar fi trebuit să fac o fotografie imediat după ce am dat panoul carcasei jos, ca să vedeti cum am gasit. Dar eram socat de ce văzusem.

Să vedem dacă MSI e companie serioasă și acordă garantie.

Edited by morfil, 23 July 2014 - 18:29.


#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
emag va decide asta, nu msi

nu cred ca ai cumparat-o de la msi

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
@morfil:  Atat timp cat nu s-au mai inregistrat astfel de cazuri la acelasi model ai sanse de 99,99999999999999999999999999999% sa nu-ti primeasca placa video in garantie.

Edited by Hider141, 23 July 2014 - 19:23.


#16
morfil

morfil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.01.2008
Ieri, am lasat placa video in garantie la eMag, mai exact la ServSkills. Era o coada destul de mare...

Acolo, mi s-a spus ca voi primi SMS cu deznodamantul fericit, sper.

Eu nu am placa video integrata, avand un AMD FX-6300, asa ca un prieten mi-a imprumutat un GTX 8800, o placa video lunga, de-abia intra in carcasa, cu un dizain grozav!

Am mai vorbit si cu alti prieteni care au cat de cat idee de calculatoare, unul chiar foarte pregatit, si au ramas uimiti si ei. Doar unul mi-a marturisit ca a mai patit asa ceva, insa placa sa video era in afara garantiei.

Singura explicatie este ca plasticul a fost de calitate proasta si ca acesta a cedat de la vibratiile produse de turatia maxima a ventilatorului, in decursul unui an si jumatate.

Trebuie sa mentionez ca aceasta placa video am cumparat-o de la eMag de la resigiliate !

Deci, cineva a returnat-o probabil pentru anumite defecte, observate si de mine de atatea ori.

Acest capac de plastic, incluzand si ventilatorul, nu era fixat bine de la inceput, se misca dintr-un colt, era fragil. Dar n-am dat atentie atunci.

Pe langa acest aspect, in jocuri, indiferent cat de performante sau vechi erau, imi dadea eroarea "AMD display driver stopped responding..."

Am reinstalat drivere AMD vechi de 2 ani. Degeaba.

Am reinstalat Windows. Degeaba.

Pana la urma, dupa cum am scris in alt topic, am zis ca e de la sursa Thermaltake veche de 7 ani.

Am schimbat sursa cu un Sirtec de 750W, semi-modulara. Degeaba.

Am vrut sa duc placa video in garantie, insa ma gandeam cum dovedesc eu aceste probleme, daca cei din service pot reproduce situatia mea.

Intr-un final, necazul tot a venit.

Oricum, sa fie invatare de minte sa mai cumpar de la categoria resigilate pentru o diferenta de 30 lei...

#17
morfil

morfil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.01.2008
:)

Bună seara !

Mai jos aveti exact mesajul primit astăzi de la eMAG:

Stimate client, va informam ca fisa de service, cu nr. 833350 este finalizata cu statusul: STORNAT.
Cu stima, Echipa eMAG


Deci, voi primi înapoi aprox. 500 lei.

Cei de la eMAG sunt cei mai corecti ! Bravo lor !

PS: Ce placă video îmi recomandati la 700 lei ?

#18
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Deci, voi primi înapoi aprox. 500 lei. Cei de la eMAG sunt cei mai corecti ! Bravo lor ! "
Scria suma pe care o vei primi de la eMag în Sms ?
" Stornat " ar putea însemna că din preţul plătit de tine acum 1 an jumătate, primeşti înapoi doar un sfert.

eMag este Sc ( Societate Comercială ), nu Sb ( Societate de Binefacere ).

" Ce placă video îmi recomandati la 700 lei ?"
Eu spun că de banii pe care îi vei primi, plus cei 200.00 îţi poţi permite să cumperi o placă Video cu un "dizain" mai grozav ca cea împrumutată de la prietenul tău.
Cu puţin noroc poate găseşti una chiar mai lungă.

Edited by Mos_Ilie, 01 August 2014 - 18:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate