Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Conectare 2 router prin wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
bogdumitrascu

bogdumitrascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.07.2014
Salut,

Am 2 routere, unul  Canyon CNP-WF514N1A care este setat ca principal, al doilea as vrea sa il fac acces point pentru cealalta bucata de casa care nu bate semnalul acesta fiind, Edimax BR-6204Wg, am incercat mai multe variante aflate pe google, ori nu sunt compatibile ori gresesc undeva, ori ma conectez la edimax dar nu merge internetul ori cand vreau sa ma conectez apare Obtain ip adress..., pe primul merge internetul dar nu si pe al doilea, vreau neaparat sa le conectez unul de celalalt prin wireless, nu am posibilitatea sa mai trag un cablu pana la el. Routerul Canyon are modul WDS dar cand ma conectez la celalalt router imi spune ca s-a conectat dar tot nu merge, am incercat cu acelasi canal,  fara parola , sau ma conectez prin wireless la edimax ( acces point ) si imi da limited, Ipv4 no internet acces.

Edited by bogdumitrascu, 23 July 2014 - 17:03.


#2
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
cum ai conectat cablurile? ai modificat din al doilea router ce adrese sa dea DHCP-ul?

#3
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Am si eu un router Edimax. Trebuie sa-i schimbi modul din "Access Point" in "AP Bridge (Point to Point)", din ce am citit in manual. Asta sa faci pe routerul secundar (cel care-ti extinde acoperirea), nu pe cel principal. Poate ai o astfel de optiune si pe celalalt router. Ideea e ca routerul principal trebuie sa fie in modul "Access Point" si cel secundar in modul "AP Bridge (Point to Point)". Decizi tu care si cum.
Mai uita-te si tu in manualele routerelor.

#4
bogdumitrascu

bogdumitrascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.07.2014
Sau se conecteaza intre ele dar al doilea router edimax fiind acces point imi da internet doar prin cablu dar wireless-ul de al el nu il vad.

#5
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Edimax-ul nu are un mod de "Repeater"?

#6
bogdumitrascu

bogdumitrascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.07.2014
Adica repeater? Nu stiu ce inseamna.

#7
bogdumitrascu

bogdumitrascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.07.2014
Deci optiunile in edimax:
Wan type :
Ethernet
Wireless ISP ( AP Enabled )
Wireles ISP ( Ap Disable )

Wireless >Basic Settings Modul Ethernet selectat: ( daca selectez wireless is ap enable sau disable nu am optiunele de mai jos)
Mode: AP ; Station-Ad-Hoc ; Station Infrastucture ; AP Bridge Point to point ; AP Bridge Point to multi point ; AP Bridge - WDS

#8
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
Ai nevoie de un router care sa aiba functia WDS (Wireless Distribution System)

http://www.tp-link.r...icle/?faqid=440

#9
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
foloseste AP BRIDGE-WDS

#10
bogdumitrascu

bogdumitrascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.07.2014
AP bridge - wds nu merge , merge Station Infrastucture dar merg doar porturile lan nu si wireless, am incercat toate optiunile, cand schimb ip-ul router-ului secundar sa il pun in aceiasi clasa cu primul router... placa de retea spune ca cauta cauta pana ce apare retea necunoscuta.

#11
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
ia un tp-link si ai rezolvat problema

#12
bogdumitrascu

bogdumitrascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.07.2014
Daca vroiam sa rezolv problema cu achizitionarea altui router o faceam... dar stii cum e cand ai deja unu.. il freci rau de tot pana ce te lasi la mana lui.

#13
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
mai este un lucru pe care am uitat, dezactiveaza WPS de pe routere.
mai e posibil sa fie pus la o distanta prea mare, iar in momentul când vrea sa se conecteze al 2-lea router, sa nu aiba semnal destul de puternic, asa am patit si eu.
sau mai poti incerca sa pui edimaxu primul router, si cayonul al doilea, ziceai ca are WDS!
bafta

#14
bogdumitrascu

bogdumitrascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.07.2014
Wps am doar pe canyon am incercat si cu el inchis. Problema este ca ele se conecteaza intre ele dar pe edimax imi arata no internet acces/limitted. Si daca pun edimax sa fie primar am speed de max 54mb pe wifi si pe cablu imi limiteaza viteza.. vreau sa il fac ca extindere pt telefon/tableta. Cred ca o las balta, probabil nu sunt compatibile, edimax cred ca are vreo 5ani vechime
Oricum multumesc pt raspunsuri.

#15
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
daca nu te superi, ce abonament ai de net, cumva de 1G?
si la 54mbps crezi ca nu e suficient, decat deloc?

#16
bogdumitrascu

bogdumitrascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.07.2014
Pe canyon am 72 mb si pe cablu 6-7mb download si pe edimax 54 mb wifi si cablu 3-4mb. Asta a fos si motivul de am cumparat altu. Nu este nici o limitare la setari pe edimax. Pe canyon am conectat un laptop si un pc pe cablu care le folosesc permanent si nu vreau dl de 3mb.

Edited by bogdumitrascu, 24 July 2014 - 17:40.


#17
nelu_242000

nelu_242000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 08.04.2008
prietene, vezi ca incurci mb cu MB!
pe edimax intreadevar ai 54mb pe  wifi, dar pe cablu ar trebui sa ai 100!
swich-ul la routere sunt de 10, 100, 1000(cel gigabit).

esti convins ca te folosesti de aceste viteze?

#18
bogdumitrascu

bogdumitrascu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.07.2014
Stiu prietene ca pe cablu am 100 mb de asta tin laptop-ul pe cablu la canyon, nu ai inteles ce "zisai" eu, pe edimax imi limiteaza viteza de download/upload, chiar daca am 54mb/s pe wifi si pe cablu 100mb/s, si nu este limitat prin setari sau chesti de genu asta, asa este el conceput, repet de asta am schimbat acuma cativa ani pe canyon ( bineinteles ca era la oferta) pentru viteza reala cat poate si pe direct.

LE: Nu recomand Edimax Edimax BR-6204Wg, ma batut edi. Se poate inchide. Multumesc

Edited by bogdumitrascu, 24 July 2014 - 18:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate