Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Masina inmatriculata pe firma de leasing

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
c0077

c0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.01.2007
Salut. Vreau sa cumpar o masina si proprietarul o are inmatriculata pe firma de leasing de unde a cumparat-o ( perioada de leasing s-a terminat si nu a mai inmatriculat-o pe numele lui) . Daca o cumpar si apoi vreau sa o inmatriculez am nevoie de acte aditionale din cauza firmei de leasing?...care ar fi procesul de cumparare in acest caz ?

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
posibil ca la vanzare propietarul sa plateasca ceva amenzi ca nu a inmatriculat masina pe numele sau dupa terminarea leasing-ului
Are obiligatia sa o inmatriculeze in 30 de zile....verifica asta nu lua de buna ce am scris.

Edited by Mihai_3, 23 July 2014 - 11:32.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
iti da actele primite de la leasing, plus contract de vanzare cumparare intre tine si el, plus fisa de inmatriculare intre tine si el, stampilata de el la taxe si impozite.

vezi ca ala probabil nu si-a inmatriculat-o ca are de platit timbru de mediu. in cazul asta, o sa il platesti tu, cand inmatriculezi masina.

#4
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005
Nu are o obligatie de a inmatricula masina dupa un anumit termen ( fie el 30 sau 100 zile) de la achizitie/ intrarea in posesie.
Singura obligatie "cu termen" este de a inregistra masina la Administratia Financiara. Dar de vre-o 3 ani, oricum utilizatorul masinii in leasing era obligat sa o inregistreze pentru plata impozitului la finante.

Stiu asta, deoarece anul asta am incheiat si eu un contract de leasing si am transcris masina pe numele meu dupa ... 6 luni ! Fara nicio problema.

Documentele de care (cred) ai nevoie sunt actele de leasing ( contract si factura finala) + contractul de vanzare cumparare intre cumparator  si vanzator/proprietarul masinii ( care nu mai este firma de leasing.
Plus celelate acte ale masinii ( Carte, talon, asigurare RCA), dovada de la Finante ca s-a achitat impozitul si cea referitoare la taxa de poluare.
Nu stiu totusi daca nu trebuie sa treci si pe la RAR la incheierea leasingului - la mine s-a ocupat altcineva de procedurile de inmatriculare.

E bine totusi sa intrebi la Birou de Inmatriculari.

#5
c0077

c0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.01.2007

 slai, on 23 iulie 2014 - 11:37, said:

iti da actele primite de la leasing, plus contract de vanzare cumparare intre tine si el, plus fisa de inmatriculare intre tine si el, stampilata de el la taxe si impozite.

vezi ca ala probabil nu si-a inmatriculat-o ca are de platit timbru de mediu. in cazul asta, o sa il platesti tu, cand inmatriculezi masina.
A zis ca are chitanta ANAF precum ca si-a platit taxa si nu a recuperat-o.

#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
marr in cazul meu masina a fost omologata cand a intrat prima oara in tara si nu a fost nevoie sa trec si pe la RAR.

#7
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Fiind vorba de schimbare de proprietar, se trece si pe la RAR - pentru identificarea masinii sau ceva de genul

#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
nu la preluare de leasing, in cazul asta nu se cere rar.

on-topic, eu unul nu as cumpara decat o masina cu toate actele in regula. lasa-l sa o inmatriculeze si o cumperi dupa aia.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
el nu preia leasing, el cumpara de la cineva care a preluat leasingul, deci trece pe la rar.
off-topic, ce rost are sa cheltuie ala cu inmatriculatul, ca sa mai cheltui si tu inca o data dupa cateva zile?

Edited by slai, 23 July 2014 - 12:55.


#10
c0077

c0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.01.2007
Nu mai are de platit la leasing. Deci e masina lui doar ca a ramas inmatriculata pe firma de leasing, ca sa nu mai dea bani la inmatricularea pe numele lui.

#11
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007

 aflorin27, on 23 iulie 2014 - 12:37, said:

Fiind vorba de schimbare de proprietar, se trece si pe la RAR - pentru identificarea masinii sau ceva de genul

In cazul leasing-ului NU este necesar sa treci pe la RAR .... eu am trecut-o pe numele meu (acum cateva sapt) si nu a fost nevoie sa merg la RAR

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
offf, in cazul lui traseul e: leasing - propitar x - cumparator y.
pentru traseul leasing - propitar x nu se trece pe la rar, dar se trece pentru traseul propitar x - cumparator y.
mai simplu, daca o inmatricula x nu trebuia rar, dar pentru ca o inmatriculeaza y, nu x, trebuie rar.

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
asa este, sunt de acord cu ce spune slai mai sus. asa ca raman la recomandarea de mai sus, cere-i s-o inmatriculeze inainte s-o cumperi.

#14
c0077

c0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.01.2007

 slai, on 23 iulie 2014 - 13:48, said:

offf, in cazul lui traseul e: leasing - propitar x - cumparator y.
pentru traseul leasing - propitar x nu se trece pe la rar, dar se trece pentru traseul propitar x - cumparator y.
mai simplu, daca o inmatricula x nu trebuia rar, dar pentru ca o inmatriculeaza y, nu x, trebuie rar.
Deci eu (y) pot sa o inmatriculez in conditiile actuale, in care x nu a inmatriculat-o pe numele lui ?

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
da. trebuie insa sa o treaca la impozit, macar o zi, daca nu a facut-o pana acum.

#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
cat timp s-a scurs intre iesirea din leasing si data asta ?

#17
c0077

c0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 03.01.2007

 Mihai_3, on 23 iulie 2014 - 14:30, said:

cat timp s-a scurs intre iesirea din leasing si data asta ?
Nu stiu. O sa il intreb.

 slai, on 23 iulie 2014 - 14:23, said:

da. trebuie insa sa o treaca la impozit, macar o zi, daca nu a facut-o pana acum.
Ok. O sa vad si daca e trecuta la impozit.

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Nu are importanta. in cel mai rau caz, daca da peste o acritura la ghiseul de la taxe, ii da o amenda ca nu a inscris masina la impozit in 30 de zile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate