Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

DVD Philips DVP 3350

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
linda28

linda28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.05.2012
Buna, am cumparat un DVD Philips second, cu usb, imi citeste ce este pe usb dar nu-mi citeste nici un dvd sau cd, indiferent daca e original sau scris cu Nero.Pot sa fac ceva in privinta asta? Vreun upgrade, ceva? Sau un cod? Ms mult

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Incearca un update de firmware daca e disponibil.

#3
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Mai degraba cred ca e o problema hardware cu unitatea optica a aparatului. Incearca sa ii cureti lentila.

Edited by robbie_ro, 23 July 2014 - 10:52.


#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
De ce nu ai facut proba cand ai cumparat?
Update-ul de firmware nu rezolva in nici un caz proplema ta.DVD Video Matritat (original) care se afla in stare buna(fara zgarieturi majore sau murdarie) trebuie sa fie recunoscut si redat obligatoriu cu firmware-ul original al aparatului.
Update-urile de Firmware rezolva in general probleme minore legate de compatibilitatea cu mai multe tipuri de Bank-uri,formate audio-video  suportate,subtitrari,etc...
La tine este clar problema la blocul optic si poti scapa ieftin printr-o simpla curatare a lentilei(daca este cazul de murdarie) sau dimpotriva poate fi blocul optic dus(decalibrare sau alte defecte elrctronice sau mecanice) caz in care trebue inlocuit intr-un service cu unul compatibil  si practic nu se justifica reparatia si timpul pierdut pentru o petarda SH de cativa lei.
Asta e,greselile se platesc; bine ca in cazul tau nu e vorba de o suma mare!

PS: Vezi ca, curatarea trebuie efectuata manul desfacand carcasa aparatului si aplicand cu blandete alcool izopropilic pe lentila cu ajutorul unui bat de ureche fara a decalibra mecanismul.Daca nu te pricepi apeleaza la cineva care a mai facut asta.
Treaba cu CD-ul de curatare e frectie si in mai toate cazurile iti buseste de tot blocul optic decalibrand lentila.

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Eu in trecut am rezolvat astfel de probleme printr-un simplu update de firmware, consider ca merita incercat.

#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View PostLensFlare, on 23 iulie 2014 - 10:46, said:

Eu in trecut am rezolvat astfel de probleme printr-un simplu update de firmware, consider ca merita incercat.

Ai rezolvat problema legata de compatibilitate cu DVD-uri arse acasa. DVD-ROM original Single Layer Trebuie sa mearga pe orice DVD-Player cu firmware original!
Nu citeste DVD-ROM Single Layer sau CD-ROM audio e problema de bloc optic.
DVD-R, DVD+R si omoloagele lor Double Layer precum si DVD-RW si DVD-RAM nu sunt medii optice unanim suportate de toti producatorii mai ales pe modele vechi.
DVD-ROM SL este stas unanim acceptat pe toate playerele DVD de pe piata indiferent de vechimea acestora.
Asta fiind problema de compatibilitate la nivel de suport pentru ca sunt si probleme de compatibilitate la nivel de structura.
Un authoring defectuos si/sau streamuri incompatibile cu stasul DVD-VIDEO genereaza discuri care nu pot fi redate sau redate defectuos chiar daca suportul este agreat de player si arderea este realizata ca la carte.

Edited by geo123, 23 July 2014 - 11:18.


#7
linda28

linda28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.05.2012
ok, mersi de lamuriri, acum intrebarea de baraj, cum fac acel update?

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
E bine ca esti lamurita. Trebuie doar sa crezi cu tarie in orice si se va implini. Bivolaru ar fi fost mandru de tine.
IL intrebi pe colegul LensFlare ca el se pricepe la magie.
S-ar putea sa redea si Blu-ray dupa acest update de firmware, asa ca tine-te bine sa nu cazi pe spate.

#9
linda28

linda28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.05.2012
v-am multumit in legatura cu raspunsurile pe care le-am primit, o sa incerc tot ce mi-ati spus mai sus, asa ca nu trebuie sa fi sarcastic ca nu rezolvi nimic.

#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@geo123, nu esti detinatorul adevarului absolut si nici nu ai inventat tu apa calda... acel update are rolul lui, nu am spus ca rezolva o problema mecanica ci ca poate problema nu e mecanica. Nu strica nimic daca face acel update de firmware.

@linda28, ai instructiuni chiar in pagina cu firmware-ul.

Edited by LensFlare, 23 July 2014 - 13:27.


#11
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
In acest caz, geo123 chiar detine adevarul absolut, chiar daca nu el a inventat apa calda ;)
E foarte posibil ca un firmware sa strice tot, daca nu este cel care trebuie sau nu este facut cum trebuie.
Linda28... incearca rezolvarea problemei in ordinea fireasca a lucrurilor. Incearca intai o curatare a lentilei si poate se rezolva fara a mai fi nevoie de update de firmware.
SPOR!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate