Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

focus sat & digitv pe aceasi antena?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
steauaa

steauaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.01.2011
salut!
Detin deja un abonament la digi tv cu 2 receivere satelit (hd) la care nu am cum(nu as vrea) sa renunt
Problema este ca cei de la digi nu au introdus in grila lor de programe si posturile care transmit liga 1 ?(look tv....)
Cei de la focus au aceste posturi tv
-daca mi-as lua un abonament de la Focussat mi-ar mai tebui o allta antena ?am inteles ca Focus utilizeaza acelasi satelit ca si digi
-as vrea un abonament doar pt aceste meciuri si as vrea sa aflu daca cei de la Focus dau si  smartcard pt ca nu as mai vrea receiver
In concluzie as dori sa stiu daca cele 2 televiziuni merg pe aceasi antena si daca pot primi un smartcard pentru receptie de la focussat?
Tv meu este 47LB630V si interesant este ca are si intrare satelit la o scanare gasind si posturile de pe digi si cele de pe focus

#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
NU numaidecât. Ai nevoie de un LNB dublu, qvadruplu etc.
[ http://www.receptoaredigitale.ro/images/thumbnails/0/700/600/red_extended_quad_hg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
steauaa

steauaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.01.2011
am deja unul qvadruplu

#4
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Păi și atunci de ce nu-l folosești?
E ca și cum ai avea 4 antene într-o singură carcasă. Bănuiești că știi cum arată o antenă în banda de 10,7-12,75.

Edited by spider_zero_sapte, 22 July 2014 - 22:45.


#5
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011

View Poststeauaa, on 22 iulie 2014 - 22:42, said:

am deja unul qvadruplu

daca televizorul tau are slot ci/ci+, iti vei cumpara un cam conax(cititor de card) de aici , apoi un card de la un reprezentant zonal si asta e .
daca nu are, iti mai trebuie o conserva Posted Image

Edited by danyconnect, 22 July 2014 - 22:56.


#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
conax(cititor de card) explica un pic....
conectezi chestia asta la TV si folosesti comanda TV-ului pentru a muta canalele?

#7
steauaa

steauaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.01.2011
cam scump conaxul asta,ar trebui ca cei de la focus sa dea automat si un adaptor pt cartelele de la abonamente ca si cei de la rds digital

View Postspider_zero_sapte, on 22 iulie 2014 - 22:43, said:

Păi și atunci de ce nu-l folosești?
E ca și cum ai avea 4 antene într-o singură carcasă. Bănuiești că știi cum arată o antenă în banda de 10,7-12,75.
pai nu-l folosesc pt ca inca nu am abonament la focus,
vad ca un cam e cam scump si cred ca voi opta pt inca un receiver care e gratuit

Edited by steauaa, 23 July 2014 - 08:06.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E adevarat ca Focus Sat are semnal mai puternic decat Digi Sat? Nu vreau sa pun botu sa iau receiver HD de la DIgi (care cica merge mai bine) si sa stau 1-2 ani sub contract sa vad freezuri si intreruperi de semnal din cauza norilor (cum am acum pe decodor SD)..?

#9
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
eu cred ca se cam amesteca merele cu perele la acest post iar cel care a intrebat poate fi in eroare din cauza asta deci niste clarificari nu strica:
- Si Digi si Focus sunt pe acelasi satelit dar cei de la Digi folosesc decodoare imperecheate cu cardurile iar cartela de Focus nu se poate folosi intr-un receptor de Digi sau invers;
- ca sa faci sa functioneze impreuna si Digi si Focus cu decodoarele originale NU se poate decat pe rand sau unul sau celalat, evident trebuie sau sa ai trase de la antena 3 cabluri separate (dintr-un LNB Quad in cazul tau deoarece mai ai 2 de Digi), sau sa cuplezi acelasi cablu printr-un switch (dar va functiona deasemeni sau unul sau celalalt) sau o varianta mai scumpa Steker/Desteker (nu cred ca te-ar ineresa ca deja scrii ca modulul de Conax este pea scump);
(ca informatia sa fie completa sau corecta, ele pot functiona impreuna in sharing sau cu ajutorul unor receptoare sofisticate dupa multe operatuni pe care nu le mai amintesc aici).
- sau cu Modulul care ti-a fost recomandat mai sus bagat la Tv care are tuner satelit si cu un cablu separat pt Focus si celalalt receptor de Digi cu cablul lui sau eventual cum am scris mai sus dar si in cazul asta functioneaza sau unul sau celalalt.
Acum credca ai inteles cam ce iti trebuie in afara de ce credeai initial...
da, semnalul de la Focus este mai bun decat cel de la Digi, pe semne ca se baga mai multi "carbuni" in instalatie...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate