Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Recomandare vanzare mobila!

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Lompy

Lompy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.07.2014
Buna ziua! Vreau sa scap de mobila veche din sufragerie, si am o dilema in legatura cu ce pret sa ii pun, avand in vedere preturile mari din magazine vreau sa ma asigur ca pot sa imi cumpar o mobila noua nu neaparat cea mai inalta calitate, dar ieftina care sa o inlocuiasca pe cea veche.
Mobila care o detin momentan este din lemn masiv, vad tot felul de preturi la mobilierul din lemn masiv pe site-urile "celebre"de anunturi acestea uneori fiind foarte mari si nu stiu daca mobila care o am eu merita eticheta unui pret mare sau a unui pret mic. Indiferent care ar fi valoarea acesteia obiectivul meu este sa o vand repede macar pana in toamna si sa pot procura cu banii obtinuti macar o canapea si acel tip de mobila de living care include un sifonier sau 2 cateva sertare si un loc pentru televizor (nu stiu denumirile specifice, dar sper sa prindeti ideea) .
Vreau sa scap de ea pentru ca lemnul masiv din iarna o sa prinda mucegai datorita condensului care se face la etajul 4/4 si termopanelor noi mai proaste ca alea vechi. Placajul e posibil sa prinda mucegai? ce tip de mobila ar avea rezistenta la mucegai si umezeala? ce gen de mobila ar fi mai usor de intretinut in conditiile date?

O sa pun mai jos si poze cu mobila si cer o parere cat mai sincera in privinta pretului ei. Si de ce nu cam cat pot urca acest pret, cat de mult pot sa il exagerez (in sensul in care gasesc cumparatorul care vrea sa cumpere exact ce vand eu).

Analizand multe oferte online am gasit un pret nu prea mic dar nici mare pentru obiectele din sufragerie :
Biblioteca - 1500 lei
Comoda - 300 lei
Fotoliul - 100 lei
Canapea - 200 lei
Si din totalul de 2100 de lei as da-o cu 1900 daca e cumparata in intregime. Credeti ca e un pret ok? pot urca acest pret? sau sa il cobor?
Sa presupunem ca obtin macar 1500 de lei pe toata mobila, cu acesti bani nu prea ma vad cumparand o canapea si o mobila care sa tina locul bibliotecii, tot caut magazine cu preturi mici, mobila pentru sufragerie am gasit deja undeva la 700 de lei, canapelele sunt foarte scumpe si m-ar interesa informatii despre magazine care au oferte diverse in legatura cu mobilierul de sufragerie in Constanta, sau in alte orase atat timp cat transportul nu e exagerat de scump. Eu inca sper sa gasesc o canapea pana in 800 de lei, dar magazinele au preturi peste posibilitati.

Attached Files



#2
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Cat se cere e irelevant. Relevant e cat e dispus cineva sa-ti dea pe ea. Si 1500 pe biblioteca aia e ridicol.

#3
Lompy

Lompy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.07.2014
ridicol de mult sau de putin, am vazut preturi si mai mari la mobila si mai jalnica, mentionez ca e foarte mare: lungime 4 m, inaltime 2.20 m, latime 44cm

Edited by Lompy, 22 July 2014 - 16:46.


#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011
De mult.

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Esti sigur ca e din lemn masiv? Ca mie nu prea mi se pare...

#6
Lompy

Lompy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.07.2014
da sunt foarte sigura ca e din lemn masiv

Edited by Lompy, 22 July 2014 - 16:46.


#7
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Cum am spus, preturile nu spun nimic, decat cat de ireala e lumea in care traieste vanzatorul eventual.
Daca fac eu acum poze la mobila din pod si le pun pe un site la 2000RON ce-ai zice?

Nu se cumpara asa ceva => Preturile cerute sunt aberante

Pune "pret negociabil", fara suma. La telefon le spui pretul asta aberant si vezi ce reactii au. Asta daca te suna cineva pentru asa ceva...

#8
Lompy

Lompy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.07.2014
pai haideti putin sa fim seriosi, nu stiu eu pretul pe piata pentru fiecare tip de mobilier in parte, dar atat timp cat sunt atati vanzatori care vand cu preturi foarte mari mobila de lemn masiv de 2 ori mai mari decat pretul care l-am pus eu. Si mai rapciugoase. Eu acum m-am situat undeva la mijloc. Si sergiu_spooky nu e mobila din podul bunicului tau in nici un caz, e din lemn masiv si bine intretinuta, cum am mentionat, biblioteca e din 5 piese se pot aranja dupa preferinta are si vitrine si dulapioare si 10 sertare si bar pe mijloc, sincer nu cred ca seamana cu mobila bunicului tau. Oricum e doar parerea ta, canapeaua de exemplu nam nici o pretentie la ea, o dau si gratis daca cineva cumpara biblioteca.

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Din păcate mobilierul acela, deşi poate e bine întreţinut, este depăşit moral şi nu cred că mai există o piaţă pentru el.
Sau dacă e, e extrem de mică. Asta înseamnă că ori aştepţi multă vreme cumpărătorul ori scazi preţul drastic. Adică cel puţin la jumătate din cât ceri.
Şi mă refer aici la bibliotecă şi comodă.
Canapeaua... cu tot cu fotoliul poate 150-200.

Numai eventualul transport costă minim 200 de lei.

Edited by sfantu.dracu, 22 July 2014 - 16:56.


#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Si aschiile au fost " lemn masiv " . Biblioteca ai NU este lemn masiv , este o biblioteca ordinara de serie din epoca trecuta .
Un 3,5-4 mil poate luati pe toate " lemnele " alea , cu canapea si fotoliu , in rate ...
............

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Se vinde cu bibelouri sau fără?

#12
Lompy

Lompy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.07.2014
cu totul o dau si cu carti daca vrei

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,293
  • Înscris: 13.01.2011

 Lompy, on 22 iulie 2014 - 16:54, said:

... dar atat timp cat sunt atati vanzatori care vand...


O greseala des intalnita  Posted Image

Ia vezi cand ,,vand '' ei, adica cand dispare de la vanzare ca obiect vandut efectiv.

Ca sa nu o lungesc, pune pe toate site-urile de vanzari celebre apoi dă-ne de veste cand ai vandut mobila Posted Image

Edited by crisstonne, 22 July 2014 - 17:34.


#14
Lompy

Lompy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.07.2014
Sa va dau un exemplu: o cunostinta a fost in aceeasi situatie si a vandut o mobila mai jalnica in cateva zile unui regizor din Buftea pentru recuzita, nu avea un pret stabilit acesta ia oferit 3000 de lei pe loc, deci eu cred ca se poate. si sincer acum decat sa o dau cu 3 milioane mai bine o fac lemn de foc.

Edited by Lompy, 22 July 2014 - 17:33.


#15
ibr_suhaib

ibr_suhaib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.02.2010
Vezi ca cu preturile alea o sa intra in "Top 100:cei mai bogati oameni din lume"

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
De ce să fie depăşit moral? Este mai bune biblotecile fără uşi, în care îţi intră praful?  :huh:
Preţul la biblotecă, da, este prea mare.

#17
Lompy

Lompy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.07.2014
mda... n-am inteles gluma, dar sper ca macar cineva rade. Pretul l-am ales in functie de alte preturi, nu ca atat vreau eu pe ea, pana la urma vreau sa scap de ea nu sa ma imbogatesc de pe urma unui mobilier vechi. Mobila noua se cumpara pana la urma ideea principala era daca o pot vinde, la ce pret o pot vinde? daca e deajunsa vanzarea ei pentru cumpararea de mobilier nou ieftin.... cam asta era ideea, dar cred ca cei mai multi dintre voi ati citit doar numerele ati vazut pozele si apoi ati dat cu parerea.

Edited by Lompy, 22 July 2014 - 17:47.


#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

 Lompy, on 22 iulie 2014 - 17:33, said:

Sa va dau un exemplu: o cunostinta a fost in aceeasi situatie si a vandut o mobila mai jalnica in cateva zile unui regizor din Buftea pentru recuzita, nu avea un pret stabilit acesta ia oferit 3000 de lei pe loc, deci eu cred ca se poate. si sincer acum decat sa o dau cu 3 milioane mai bine o fac lemn de foc.

Tu cere cât vrei. Nu te opreşte nimeni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate