Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Nu mi-au ajuns banii (poșta română).

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
aaadddiii

aaadddiii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.06.2014
Salut. Am trimis pe 10 Iulie un colet la poștă în valoare de 35 de lei (cu tot cu transport), rambursabil. Practic, am vândut un produs pe OLX.ro. Am vorbit cu destinatarul si mi-a spus că a ajuns, el este din Rotbav, jud. Brasov iar eu din Maramures. Încă nu mi-au venit banii, astazi am fost la Posta si mi s-a spus ca nu a ajuns nimic pe numele meu (încă) iar coletul lui a ajuns lunea trecuta pe 14 (chiar azi mi-a confirmat la telefon). Nu stiu ce sa mai cred, ori el minte si nu a ridicat coletul (dar atunci de ce l-a comandat?) ori posta lucreaza al' dracu' de greu.
Nu e un capat de lume 35 de lei, dar am mai trimis prin posta si banii au ajuns mult mai rapid.

El mi-a spus ca sta aproape de posta si ca, cunoaste pe cineva acolo. Exista sansa să facă vreun șiretlic, să ia coletul fără să plătească ceva?
Sau pur si simplu poșta întârzie? Are rost să sun la oficiul poștal de care apartine comuna Rotbav, sau să mai aștept?

Poate au mai fost alții în situatia mea.

Mulțumesc.

#2
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,818
  • Înscris: 31.10.2010
Amandoua variantele sunt posibile...

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Mai ai un pic de rabdare totusi. Posta e posta, nu posta rapida (desi are si acest serviciu, care chiar functioneaza, dar nu cred ca este cazul aici).
Omul nu putea ridica coletul daca nu platea, asta e cert.
Daca nu il ridica, va sta cateva zile acolo, dupa care va face retur (adica vine din nou la tine).

Este posibil sa nu iti vina instiintare la cutia ta postala pentru a te prezenta la Posta.
Daca insa te liniste-te mai mult, poti suna, sau, daca ai drum pe acolo, pe poti face o vizita si intreba direct ce si cum.
Obligatoriu insa sa ai asupra ta buletinul (ma rog, Cartea de Identitate cum ii zice acum).

#4
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014

Quote

Are rost să sun la oficiul poştal de care apartine comuna Rotbav
Asta trebuie sa o faci pana acum. Poate te trezesti cu cu ceva taxe de depozitare. Eu nu inteleg cum poti avea atata incredere intr-un necunoscut...
Data viitoare poate o sa ceri banii de transport in avans.

#5
aaadddiii

aaadddiii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.06.2014

 colombo2003, on 22 iulie 2014 - 15:18, said:

Mai ai un pic de rabdare totusi. Posta e posta, nu posta rapida (desi are si acest serviciu, care chiar functioneaza, dar nu cred ca este cazul aici).
Omul nu putea ridica coletul daca nu platea, asta e cert.
Daca nu il ridica, va sta cateva zile acolo, dupa care va face retur (adica vine din nou la tine).

Este posibil sa nu iti vina instiintare la cutia ta postala pentru a te prezenta la Posta.
Daca insa te liniste-te mai mult, poti suna, sau, daca ai drum pe acolo, pe poti face o vizita si intreba direct ce si cum.
Obligatoriu insa sa ai asupra ta buletinul (ma rog, Cartea de Identitate cum ii zice acum).
Mersi de raspuns, am fost astazi la posta cu buletinul şi chitanta care mi-a fost emisa la expediere. Mi s-a spus să revin mâine pe la 10.. sper să ajungă.

 lestef, on 22 iulie 2014 - 15:19, said:

Asta trebuie sa o faci pana acum. Poate te trezesti cu cu ceva taxe de depozitare. Eu nu inteleg cum poti avea atata incredere intr-un necunoscut...
Data viitoare poate o sa ceri banii de transport in avans.
Mi-a spus ca a ajuns la el, am vorbit cu omul la telefon si parea serios. L-am intrebat de o gramada de ori daca doreste produsul pana sa-l trimit, si ca daca se razgandeste nu e nicio problema, să mă anunte si nu-l mai trimit. El l-a dorit şi mi-a spus ca e incantat de el. Acum, ce sa mai cred?

#6
nknwn666

nknwn666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 27.09.2007
Data viitoare intereseaza-te ca poate sunt oferte la altii: livrare gratuita prin tocmai.ro . Nu zic sa folosesti doar tocmai.ro dar la fel ca pe olx nu ai calificative deci puteai simplu sa pui produsul la ei si sa chemi curierul prin ei, eu asa am facut cu un anunt de pe olx.

#7
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Exista atatea firme de curierat, de ce ai ales pretul postei?

#8
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Cere dovada platii de la cel care a ridicat coletul.

#9
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
@crisbud Pentru un produs care face 25, maxim 30 de lei, ai plati 70 de lei?
Sau cat crezi ca te costa expedierea si returul la un curierat rapid?

Edited by sandel_u, 22 July 2014 - 15:42.


#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Poate sa dureze si vreo luna pana iti trimite posta banii.
Ai rabdare, au trecut doar vreo 8 zile de cand a ridicat acel colet.

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 aaadddiii, on 22 iulie 2014 - 15:13, said:

Am trimis pe 10 Iulie un colet la poştă ...

Asta e problema.

#12
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
fii atent nu te speria, maicamea mi-a trimis un plic cu o scrisoare si o vedere din Italia si a ajuns intr-o luna si crede-ma nu exagerez mai ai putina rabdare asa lucreaza ei foarte greu. Posibil sa fie suprasolicitati, totusi mai preseazai asa o sa se plictiseasca de tine si o sa isi faca treaba cum trebuie ca sa nu ii mai stresezi.

#13
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 08.03.2011
daca l-ai expediat pe 10 a ajuns la op de care apartine pe 13-14, daca a fost avizat pe 14-15 probabil l-a ridicat pe 15-16 ! Banii retur fac cam 1 saptamana, probabil trebuie sa ajunga !

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Eu am primit un ramburs in 2,5 luni prin Posta Romana... De atunci am renuntat la ei de teama sa nu ma prinda pensionarea cu sume de primit in lei, noi trecand la euro...

#15
aaadddiii

aaadddiii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.06.2014

 Quantum, on 23 iulie 2014 - 06:22, said:

Eu am primit un ramburs in 2,5 luni prin Posta Romana... De atunci am renuntat la ei de teama sa nu ma prinda pensionarea cu sume de primit in lei, noi trecand la euro...
Eh, uite c-am fost un caz norocos. Am fost în urmă cu mai puţin de o oră la poştă, cum m-au chemat şi banii mi-au ajuns. Multumesc tuturor pentru implicare! Sănătate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate