Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Break, 2008-2010, 4 -6000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
salut, cum zice titlul ma intereseaza un break 4-6 ani vechime. buget 4-6000 euro.
de preferat diesel dar poate fi si o benzinara mai economica.zona constanta. masina de familie, o va conduce sotia, preponderent in oras, 3 copii minori sub 5 ani

http://olx.ro/oferta...html#5da877e771
am vorbit cu proprietarul acestui anunt, zice ca seria este Wfosxxgcds9b39961. eu unul nu am gasit nimic despre seria asta, dar poate stiti voi mai bine.

alte optiuni:
http://olx.ro/oferta...html#4cc47c903e - km aia putini bat la ochi tare....
http://www.autovit.r...-C31146083.html
http://www.autovit.r...-C33313230.html - asta are 7 locuri,nu ar fi rau daca bancheta se poate rabata...
http://olx.ro/oferta...html#5da877e771 - asta cam sare un pic din buget dar poate merita?


daca e un forumist din constanta [priceput la ales masini, poate facem o afacere impreuna....
eu sunt convins ca iau teapa.....:D

Edited by bubalus, 22 July 2014 - 14:19.


#2
rupart

rupart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.06.2013
http://www.autovit.r...-C33941325.html

Masina in varsta de doar 3 ani,diesel,taxa de mediu e doar 33 euro..

Ce zici?

#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Ma, voi sunteti bolnavi cu dieselul pentru oras.
Aveti vreun fetis cu astea?

#4
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postrupart, on 22 iulie 2014 - 14:19, said:

http://www.autovit.r...-C33941325.html

Masina in varsta de doar 3 ani,diesel,taxa de mediu e doar 33 euro..

Ce zici?
zic ca avea vreo 20k km mai mult cand a fost luata la licitatie.....
http://ct.alcopa-auc...r/AZ-288-XX.pdf

View PostTipiric, on 22 iulie 2014 - 14:29, said:

Ma, voi sunteti bolnavi cu dieselul pentru oras.
Aveti vreun fetis cu astea?
nu vreau diesel neaparat...dar nici nu-s dispus sa bag 10 l benzina la suta de km

Edited by bubalus, 22 July 2014 - 14:33.


#5
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Baga gaz atunci.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbubalus, on 22 iulie 2014 - 14:15, said:

................
http://olx.ro/oferta...html#5da877e771
am vorbit cu proprietarul acestui anunt, zice ca seria este Wfosxxgcds9b39961. eu unul nu am gasit nimic despre seria asta, dar poate stiti voi mai bine.
..........

VIN-ul nu contine niciodata litera "o" (de la "om"), pentru a nu fi confundata cu cifra 0 (zero). deci vin-ul ala incepe de fapt cu WF0

masina a fost fabricata in mai 2009 si a fost vanduta prima data in Spania (de acolo a ajuns ulterior in Romania). e euro 4, pe spate are geamuri manuale (nu electrice). e posibil ca proiectoarele sa fi fost adaugate ulterior, la iesirea din fabrica nu cred ca avea.

Edited by _Smiley_, 22 July 2014 - 15:13.


#7
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Post_Smiley_, on 22 iulie 2014 - 15:09, said:

VIN-ul nu contine niciodata litera "o" (de la "om"), pentru a nu fi confundata cu cifra 0 (zero). deci vin-ul ala incepe de fapt cu WF0
ms.
nici cu 0 nu gasesc nimic....
cum iti dai seama ca vine din spania? ma interesa mai mult daca sunt ceva informatii despe KM sau accidente

merita sa fac un drum pana la Arges?
http://www.autovit.r...-C33494185.html

sincer prima optiune ar fi fost MCV-ul datorita portbagajului (nevasta-mea vrea sa bage si bicicleta si carut, etc)  dar nu e nimic interesant pe constanta.
asta are 7 locuri, dar banuiesc ca se poate da bancheta jos si monta peste cativa ani cand scapa de "carute"

Edited by bubalus, 22 July 2014 - 15:18.


#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
bubalus - In principiu as lua-o pe cea mai noua, dar asta nu inseamna mereu ca e si cea cu starea tehnica cea mai buna. Deci trebuie sa-ti faci o idee si apoi sa le vezi, testezi. Si nu m-as limita la un model anume. In plus, nu stiu de ce spui ca la prima sunt putini kilometri... 80k in 5 ani. Mie mi se par chiar multi. Cunosc masini din 2009 care acum au 15k, deci tot in 5 ani.

View PostTipiric, on 22 iulie 2014 - 14:29, said:

Ma, voi sunteti bolnavi cu dieselul pentru oras.
Aveti vreun fetis cu astea?
In loc sa fii oftopic si sa folosesti limbajul asta, ai putea sa ii dai o varianta care sa i se potriveasca.
Nu iti cumperi masina tu, nu decizi tu criteriile altora. Si da, multi prefera diesel oriunde.

#9
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007

View Postbubalus, on 22 iulie 2014 - 14:34, said:

nu vreau diesel neaparat...dar nici nu-s dispus sa bag 10 l benzina la suta de km
Si in diesel vei baga tot cam atat pentru ca orice diesel va consuma mult, aproape ca un benzinar cand motorul e rece iar in oras cu drumuri pana la magazin, serviciu si scoala motorul va fi intotdeauna rece chiar si vara, iarna nici nu mai vorbesc, atunci vor fi reci tot drumul toti pasagerii.
Nu te uiti ca un diesel e cu vreo 1.500 euro mai scump ca un benzinar echivalent, nu te uiti ca un diesel are o gramada de piese care pot crapa mai ales la un regim de functionare urban (turbina, injectoare, pompa de combustibil, filtru de particule) care te toca de bani si nervi. Mai conteaza? Daca consuma cu 2-3 litri mai putin (care in cazul tau nici nu e valabil) atunci ala e, ce mai conteaza cati bani vei baga in el per total.
Iar sa faci drumul de la Constanta pana la Arges pentru o coaja de Logan mi se pare complet absurd.
P.S.: Intr-o masina nu bagi combustibil, intr-o masina bagi exclusiv BANI.

#10
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Si tu cati ani ai condus un diesel in oras ? Eu am un HDI pe care il frec in oras de 6 ani si merge brici. In afara de ambreiaj(care pica la fel indiferent de motorizare) nu am schimbat nimic si nu am avut probleme. Caldura baga de rupe, nu stiu ce inseamna geamuri aburite sau frig in masina(am clima). Conteaza cum exploatezi motorul, sa nu mergi subturat, sa nu-l turezi aiurea cand e rece, etc. .
Pentru initiator, vezi si Peugeot 308 break 1.6 hdi. Sau daca vrei un benzinar ceva mai economic in oras cauta un 308 break 1.4VTI  varianta de 98cp dar acestea sunt cam rare.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCGDBZ, on 22 iulie 2014 - 15:55, said:

Conteaza cum exploatezi motorul...
Pai chiar asta-i, in oras, pe distante scurte, asa cum spunea si colegul, motorul nu are timp sa se incalzeasca. Am facut naveta cu diesel, abia dupa ce ieseam din oras incepeam sa simt ca lucreaza bine.
Chiar nu vad rostul unui diesel pt cineva care face cel mult 20-30.000 km/an (cred ca am fost muuult exagerat cu cifrele).

View PostStefan_CM, on 22 iulie 2014 - 15:18, said:

Si da, multi prefera diesel oriunde.
Dpdv tehnic nu este nicio justificare pt diesel in oras, pe distante scurte.
Daca nu faci km multi, nu prea simti castigul provenit din consumul mai mic.

#12
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Si benzinarul se incalzeste pe distante scurte ? Daca o luam asa pe distante scurte mai bine mergi pe jos.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCGDBZ, on 22 iulie 2014 - 16:12, said:

Si benzinarul se incalzeste pe distante scurte ? Daca o luam asa pe distante scurte mai bine mergi pe jos.
Se incalzeste ceva mai repede pt ca masa motorului (la cilindree comparabila) e mai mica. Oricum motorul pe benzina nu-i atat de pretentios din punctul asta de vedere, la diesel temperatura blocului motor e mult mai importanta ca sa functioneze in parametri normali.
Iar dus copiii la gradinita sau mers la cumparaturi inseamna poate ceva in genul 10-15-20 km/zi, nu ai cum sa-i faci pe jos.

#14
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013

View PostKarhu, on 22 iulie 2014 - 16:11, said:

Dpdv tehnic nu este nicio justificare pt diesel in oras, pe distante scurte.
Daca nu faci km multi, nu prea simti castigul provenit din consumul mai mic.
Este un motor deci se justifica atat timp cat masina are nevoie de el. Iar masina o cumpara SH, nu da 2000-3000E in plus pe motor, ca atunci cand o cumperi noua.
Si da, unii prefera sa ia diesel ca sa plateasca mai putin la pompa, chiar de exista mai rar sansa sa plateasca mai mult pe o piesa sau o taxa. Dar da, motorul diesel e mai complex si poate crea mai multe probleme.

Iar avantajele cuplului nu sunt deloc de ignorat, lucru observabil usor chiar si la un motor diesel mai mic. Nu e rau sa ai consum 7% in oras fata de 11-12 cat ai la un motor cu benzina 1.6 mai vechi, nu e rau sa ai cuplu si ceva putere, deci lumea prefera asta. Sa-i lasam pe fiecare sa aleaga ce vor, fara sa incepem discutia asta mereu pe fiecare topic.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbubalus, on 22 iulie 2014 - 14:34, said:

nu vreau diesel neaparat...dar nici nu-s dispus sa bag 10 l benzina la suta de km
Daca nu face km multi, nu-i mare tragedie nici cu 10 l/100 km, oricum nu ai cum sa scoti consumurile vehiculate de samsari sau nici macar alea din cartea tehnica.
A nevestei consuma vreo 14 in oras, da' la maxim 500 km /luna nu prea conteaza.

View PostStefan_CM, on 22 iulie 2014 - 16:26, said:

Nu e rau sa ai consum 7% in oras fata de 11-12 cat ai la un motor cu benzina
La km multi, asa e, insa la km putini castigul ala e nesemnificativ, mai rau, cand ajungi cu masina in service, vezi ca s-a...volatilizat.
Vorbesc din experienta.

View PostStefan_CM, on 22 iulie 2014 - 16:26, said:

Sa-i lasam pe fiecare sa aleaga ce vor
Normal ca bubalus isi ia ce vrea, insa dupa cum pune problema parea ca e interesat mai mult de costurile de exploatare, nu neaparat de dilema motorina vs benzina

#16
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
La Mondeo 2.0 TDCI aveam consum ~8% in oras. La un Focus 1.6 benzina 11-12% in oras. De asta atrage dieseul.
Intre 8 si 12 este diferenta de 50%. Cum suna 400km cu benzina, cum suna 600km cu dieselul, bagand combustibil de aceiasi suma?
Multi prefera economia la pompa, decat economia la RCA/taxe/piese. Per total or fi tot acolo, sau in functie de ghinion, diesel-ul mult mai scump.

Motoarele noi sunt diferite la consum, dar nu intra in calcul aici. Oricum, revenind, as lua in calcul si un Focus sau Kia Ceed.

#17
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007

View PostCGDBZ, on 22 iulie 2014 - 15:55, said:

Conteaza cum exploatezi motorul, sa nu mergi subturat, sa nu-l turezi aiurea cand e rece, etc. .
Ok, acum explica-i sotiei aceste notiuni. :lol:

View PostStefan_CM, on 22 iulie 2014 - 16:49, said:

La Mondeo 2.0 TDCI aveam consum ~8% in oras. La un Focus 1.6 benzina 11-12% in oras. De asta atrage dieseul.
Intre 8 si 12 este diferenta de 50%. Cum suna 400km cu benzina, cum suna 600km cu dieselul, bagand combustibil de aceiasi suma?
Multi prefera economia la pompa
Imi displace foarte mult sa ma bag in discutii din astea x vs y pentru ca niciodata nu se ajunge la un consens, dar daca tot ati inceput...
Sa zicem ca sotia face 600km/luna in oras.
Pe benzina consum 12% ar insemna 72 litri, cost 450 lei la 6.20 litrul
Pe motorina consum 8% ar insemna 48 litri, cost 300 lei la 6.20 litrul.
Economie 150 lei pe luna la diesel, adica 1800 lei pe an.
Fara exceptie un diesel e deja mai scump la sh cu cel putin 1.000 euro pentru ca nah, tot romanul stie ca dieselul e super economic si mai si scoate cate un banut de aur pe teava, media e cam la 1.500 euro mai scump.
Daca iei benzinar echivalent (stare, nr km, etc.) cu 1.000 euro mai putin deja ti-ai acoperit costurile suplimentare pe doi ani si jumatate asta fara a mai socoti problemele foarte probabile care pot aparea in viitorul foarte apropiat, nu mai punem taxa de mediu care e mai mare la diesel, consumabile, etc.
Fara a mai spune ca majoritatea dieselurilor de pe piata sunt foarte rulate in strainatate, le ia samsarul cu 300.000km pe care ii da inapoi, pe cand un benzinaru de aceiasi ani ai slabe sanse sa sara de 200.000km reali pentru ca nici un occidental nu isi ia benzinar daca vrea sa manance km pe paine. Iar un proprietar in Ro nu va putea si nici nu va vrea vreodata sa vanda mai ieftin ca un samsar.
De asta zic eu ca intr-o masina nu bagi benzina, nu bagi motorina, bagi exclusiv bani, de la achizitie pana la epuizare.
Imi pare rau baieti, dar vremea in care dieselul era economic s-a dus de cel putin 5 ani.

Dar de fac eu aici? Dau sfaturi unui poienac de cum sa isi dramaluiasca el banisorii incasati de la partid, adica fix banii nostri? Asta ca mai apoi sa aflu ca a crescut pretul la benzinarele din piata ca s-a desteptat lumea si a schimbat macazul?
Se pare ca da. Posted Image

Edited by Tipiric, 22 July 2014 - 18:15.


#18
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
tipiric,
daca te uiti pe siteurile de vanzari auto, majoritatea masinilor de genul asta (breakuri, monovolume) sunt diseluri...daicu tunul pana gasaesti un benzinar de vanzare...

ontopic,
am uitat sa zic ca si monovolumele gen Zafira imi fac cu ochiul. 2 exemple pe zona constanta

http://www.autovit.r...-C33313230.html
http://www.autovit.r...-C33226420.html

View PostTipiric, on 22 iulie 2014 - 18:11, said:

O
De asta zic eu ca intr-o masina nu bagi benzina, nu bagi motorina, bagi exclusiv bani, de la achizitie pana la epuizare.

toata lumea e constienta de asta....

pentru mine benizna sau motorina tot un drac...logan, .kia, Ford sau Opel tot o caruta cu patru roti si un volan.... i don't give a shit....vreau doar sa fie o masina buna. nu vreau talpa nu vreau super optiuni sau super putere...

in famile mai e un twingo pe benzina care a facut vreo 70000km in 7 ani fara costuri majore....dar cu twingoletul bag 7%. parca nu imi vine sa sar la 11-12.... si piese ieftine
tata conduce un Logan diesel preponderent in oras... 7%

Edited by bubalus, 22 July 2014 - 19:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate