Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Indecis si nesigur

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
Salut as vrea sa cumpar Counter-Strike Global Offensive de pe Steam dar problema sta in felul urmator. Cardul de la banca pe care il detin eu si pe care sunt bani este pe numele meu dar maicamea lucreaza in afara si isi trimite salariul pe el. Nu as vrea sa se intample ceva cu banii pentru ca am auzit ca s-au mai intamplat lucruri si ea saraca munceste si dupa sa il vada gol ca am fost eu handicapat nu stiu daca ati inteles ce vreau sa zic...
Nu e vorba de bani pot cheltui si mai mult de 11 euro cat e jocu e vorba de siguranta tranzactiei si faptul ca sunt si un pic paranoic am impresia ca se poate intampla ceva rau daca nu sunt banii mei stiti...
Ce imi recomandati sa il folosesc sau sa imi mai deschid un cont in euro cu alt card doar ca sa cumpar un joc? si daca sa il folosesc pe asta imi explicati si mie cum dar doar daca este 100% sigur si ma convingeti ca e asa Posted Image

Edited by ConDemneD, 22 July 2014 - 13:33.


#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Banuiesc ca cei de la Steam au sistemu' destul de bine pus la punct incat sa nu apara surprize de genu' asta.

#3
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

View Postedy_wheazel, on 22 iulie 2014 - 13:34, said:

Banuiesc ca cei de la Steam au sistemu' destul de bine pus la punct incat sa nu apara surprize de genu' asta.
nu am auzit pe nimeni sa se planga de steam dar am auzit in alte domenii.

#4
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Mai important e cat de sigur e calculatorul de pe care se va efectua tranzactia.

Oricum, "better safe than sorry".

Daca esti ingrijorat in privinta banilor trimisi de mama ta, poate e mai bine sa-ti faci un cont separat de pe care sa efectuezi astfel de plati.

Edited by Kyth, 22 July 2014 - 13:39.


#5
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

View PostKyth, on 22 iulie 2014 - 13:39, said:

Mai important e cat de sigur e calculatorul de pe care se va efectua tranzactia.

Oricum, "better safe than sorry".

Daca esti ingrijorat in privinta banilor trimisi de mama ta, poate e mai bine sa-ti faci un cont separat de pe care sa efectuezi astfel de plati.
ai dreptate asa as vrea si eu sa fac dar pot avea doua conturi diferite pe numele meu? si daca da trebuie sa fac neaparat si card sau doar cont? ma refer ca sa pot cumpara jocul

Edited by ConDemneD, 22 July 2014 - 13:43.


#6
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Poti avea mai multe conturi.

Nu vad de ce sa nu iti faci si card.

#7
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Cand faci plata pe Steam debifeaza "Save my payment information so checkout is easy next time". In felul asta nu raman datele tale pe serverul lor dupa ce finalizezi comanda. Daca ai computerul curat nu ai motive de ingrijorare.

#8
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
aha am inteles dar tot nu mi-ati raspuns la intrebare daca fac cont nou imi trebuie neaparat si cardul facut ca sa il pot cumpara de pe steam?

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View PostConDemneD, on 22 iulie 2014 - 13:32, said:

Salut as vrea sa cumpar Counter-Strike Global Offensive de pe Steam dar problema sta in felul urmator. Cardul de la banca pe care il detin eu si pe care sunt bani este pe numele meu dar maicamea lucreaza in afara si isi trimite salariul pe el. Nu as vrea sa se intample ceva cu banii pentru ca am auzit ca s-au mai intamplat lucruri si ea saraca munceste si dupa sa il vada gol ca am fost eu handicapat nu stiu daca ati inteles ce vreau sa zic...
Nu e vorba de bani pot cheltui si mai mult de 11 euro cat e jocu e vorba de siguranta tranzactiei si faptul ca sunt si un pic paranoic am impresia ca se poate intampla ceva rau daca nu sunt banii mei stiti...
Ce imi recomandati sa il folosesc sau sa imi mai deschid un cont in euro cu alt card doar ca sa cumpar un joc? si daca sa il folosesc pe asta imi explicati si mie cum dar doar daca este 100% sigur si ma convingeti ca e asa Posted Image

Daca nu-ti vrei pe steam, cumpara un cd key de la un dealar autorizat (posibil prin SMS)
o poti activa pe steam

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
N-are rost sa deschizi un cont bancar doar pentru a cumpara CS:GO.
Cei de la computergames.ro au un magazin virtual de unde poti cumpara jocuri prin SMS, iar Counter Strike:Global Offensive costa 10Euro (fara TVA) daca il achizitionezi prin SMS.

Edited by Hider141, 22 July 2014 - 13:59.


#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu exista nimic 100% sigur si nu-i vorba de Steam, poti avea un virus in pc care trimite cuiva tot ce tastezi, deci si datele de pe card. Bineinteles, exista si metode de protectie, folosesti un linux pt tranzactii, banca sa-ti trimita un sms automat cand intra sau ies banii din cont, s-apuci sa blochezi tranzactia etc.
Intrebrea din postul #8 n-o pricep. Poti face alt cont la banca, cu alt card, pe care bagi/transferi sume mici, doar inainte sa cumperi ceva.

#12
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Dar cutiile alea portocalii, care au aparut ca ciupercile dupa ploaie, nu se poate cumpara? Am vazut ca au "buton" si prentru jocuri.

#13
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

View PostHider141, on 22 iulie 2014 - 13:58, said:

N-are rost sa deschizi un cont bancar doar pentru a cumpara CS:GO.
Cei de la computergames.ro au un magazin virtual de unde poti cumpara jocuri prin SMS, iar Counter Strike:Global Offensive costa 10Euro (fara TVA) daca il achizitionezi prin SMS.
foarte interesant, iti multumsec pentru ajutor chiar asa cred ca fac deci trebuie sa imi incarc telefonul cu 10-12 euro nu? ce intrebari pun si eu... :))

View Postccf_cristi, on 22 iulie 2014 - 14:02, said:

Dar cutiile alea portocalii, care au aparut ca ciupercile dupa ploaie, nu se poate cumpara? Am vazut ca au "buton" si prentru jocuri.
Orange Box nu are Global Offensive

#14
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Teoretic, ccand cumperi credit prepay, platesti si TVA la acel credit.
In concluzie, 10 euro credit ar fi suficienti cand platesti de pe prapay.
Cand platesti de pe un abonament, vei avea de plata 12,4 euro (10 euro + TVA).

#15
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

View PostVenboteam, on 22 iulie 2014 - 14:10, said:

Teoretic, ccand cumperi credit prepay, platesti si TVA la acel credit.
In concluzie, 10 euro credit ar fi suficienti cand platesti de pe prapay.
Cand platesti de pe un abonament, vei avea de plata 12,4 euro (10 euro + TVA).
multumsec de raspuns

#16
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
Eu zic sa mai astepti pana ce cumperi CS:GO deoarece curand va fi la reducere, eu l-am cumparat cu 2,30 euro cand era la reducere.

#17
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Eu mi-am cumparat CS:GO de pe pcgarage prin SMS. Iti trimit ei activation code.

#18
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Eu cred ca cel mai bine iti faci un card Visa sau Mastercard si il folosesti doar pentru cumparaturi online. Cand vrei sa cumperi ceva il incarci cu suma dorita, pe la BCR stiu ca au si niste aparate asemanatoare cu bancomatele, te duci la ele si iti bagi bani in cont.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate