Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Samsung ATIV Book 9 Lite cu Windows 8 downgrade la Windows 77

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
zgsmania

zgsmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.07.2014
Salutare.
Am un Samsung ATIV Book 9 Lite care are pe el win 8, ideea este ca win 8 -ul din punctul meu de vedere este cea mai mare tampenie de la Microsoft!
Vreau sa -i pun windows 7 insa am vazut pe net ca este aproape imposibil!
Este cineva care a reusit treaba asta si sa aiba drivere ok!?

#2
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Instaleaza windows 8.1 pana la ultimul update, instaleaza programul acesta http://www.pcworld.c...start-menu.html
Dezactiveaza meniul Metro http://www.pcworld.c...ows-8-1-pc.html
Experienta de utilizare va semana cu cea a windows7, ai un laptop care se va misca mult mai rapid decat unul cu windows 7, va consuma mai putine resurse, nu-ti vei bate capul cu driverele iar toata lumea va fi fericita.
just for the record: nu consider windows 8 ca fiind o tampenie, ci un produs lansat intr-un mod nepotrivit..

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postzgsmania, on 22 iulie 2014 - 12:24, said:

Salutare.
Am un Samsung ATIV Book 9 Lite care are pe el win 8, ideea este ca win 8 -ul din punctul meu de vedere este cea mai mare tampenie de la Microsoft!
Vreau sa -i pun windows 7 insa am vazut pe net ca este aproape imposibil!
Este cineva care a reusit treaba asta si sa aiba drivere ok!?

Ar fi trebuit sa te documentezi inainte de a cumpara acest laptop cu ce se mananca Windows 8, pentru ca daca descopereai de la inceput ca este o "tampenie" (dupa cum spui), atunci probabil ca ai fi gasit un notebook similar, dar cu Windows 7.

Teoretic poti face downgrade la Windows 7. Practic te vei izbi atat de problema driverelor care din cate stiu nu prea exista si pentru Windows 7 in cazul acestui dispozitiv, precum si de probleme specifice modelului, de aceea iti voi muta topicul in aria dedicata.

Mai trebuie sa tii cont si de faptul ca daca vei reusi sa instalezi Windows 7 si sa fie cat de cat functional nu vei mai putea beneficia de imbunatatirile aduse de Windows 8+: performante superioare, consum mai redus de resurse, suport pentru mai multe display-uri, functia de connected standby (nu mai stiu daca o are ATIV Book 9), sincronizarea anumitor date, suport pentru rularea aplicatiilor moderne, setari DPI optimizate (care sunt esentiale pentru un display FHD de 13") s.a.m.d.
Practic Windows 7 ar fi un sistem pur si simplu 'primitiv' pentru ceea ce poate laptopul tau.

Mai bine faci anumite 'customizari' in Windows 8 ca sa semene cu interfata mai 'inteligenta' (cum o consideri) a lui Windows 7...

Sau daca ai posibilitatea sa returnezi produsul, atunci ai putea profita de acest avantaj si sa il inlocuiesti cu altul care sa ruleze Windows 7.

Iar in ceea ce priveste impresia negativa pe care ti-a facut-o interfata lui Windows 8 s-ar putea sa fie datorata faptului ca inca nu te-ai familiarizat cu noul mod de lucru. Oricum, vei descoperi si persoane care nu iti impartasesc opinia, ba chiar mai mult, persoane care apreciaza in mod deosebit noua interfata...

In mod normal ar fi trebuit sa iti inchid acest topic, deoarece este o invitatie la flame prin formularea "cea mai mare tampenie de la Microsoft". Insa fiind utilizator proaspat inregistrat, de aceasta data iti voi muta topicul in subaria "Alte notebook-uri" din "Laptop" pe "Hardware", ramanand ca moderatorii de acolo sa se decida ce fac cu topicul tau.

#4
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Citeste

#5
zgsmania

zgsmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.07.2014
Salut, eu nu am vrut sa aduc nici o lezare nimanui, mai ales ca Windows 7 este tot la Microsoft si sunt foarte, foarte multumit de el! Sincer la 8 m-a dezamagait faptul ca nu a venit cu doua interfete, una clasica pentru cei ca mine si cea noua pentru cei care vor sa vada ceva de de genul Android! Eu lucrez foarte mult la calculator si am vrut mereu sa am versiunile noi de Windows pe care le-am cumparat cu licenta astfel incat pot sa-mi spun parerea despre un produs si nu in general despre o firma mai ales daca am si platit pentru el!
Ce putem spune despre faptul ca acest laptop nu permite instalarea altui sistem decat win 8 si asta din cazua ca are bios-ul astfel facut sa meraga numai cu Win 8, aici despre ce mai este vorba!?
Am doua laptop-uri cu cu resure hardware aproape identice, unul are win 7 si "zboara" si unul are win 8 si merge foarte greu!
Este posibil sa am o preconceptie despre win 8 si cu ajutorul celor care-l cunosc bine sa-mi schimb acesta parere si sa fac acest laptop Samsung sa mearga foarte bine!

#6
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Nu poti instala alt sistem de operare pe acest laptop pentru ca nu gasesti drivere, nu ca ar avea un bios numai pentru windows 8. Laptopurile si placile de baza noi au UEFI bios, pe care poti instala si Windows 7. Pentru celelalte sisteme de operare mai vechi, poti boota in Legacy Mode.

Edited by MaVeRicK89, 23 July 2014 - 16:12.


#7
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View PostMaVeRicK89, on 23 iulie 2014 - 16:11, said:

Nu poti instala alt sistem de operare pe acest laptop pentru ca nu gasesti drivere.
Se gasesc.

#8
zgsmania

zgsmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.07.2014
Eu din ce am citit pe net reiese ca nu sunt facute drivere originale pentru windows 7, iar foarte multi care au incercat nu au reusit sa instaleze wi-fi care pentru mine este esential.
Daca stie cineva vreun link cu toate driverele pentru win 7 il rog frumos sa-l puna aici.
10x!

#9
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Mai bine pune tu o poza din Device Manager, sa se vada denumirile lor.

LE. Uite adunate de pe net in 5 secunde

I have a new Samsung ATIV Book 9 Lite. I downgraded from Win 8 to Win 7 Home Premium Currently

Video

#10
zgsmania

zgsmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.07.2014
Ok, asta este driver de video si atat nu colectia intreaga de drivere pentru win 7 !

#11
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postxxvirusxx, on 25 iulie 2014 - 10:04, said:

Mai bine pune tu o poza din Device Manager, sa se vada denumirile lor.

Daca nu citesti sa fii sanatos. Asa ca ramai la Windows 8.

#12
zgsmania

zgsmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.07.2014
Nu stiu daca ai pus link-ul corect, acest link l-am citit si este despre AMD Catalyst™ 14.6 Beta care se refera numai la placa video!

#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Hai sa explic ca la clasa I.

Tu ai pe el Windows 8. Eu ti-am spus sa faci o poza din Device Manager sa se vada denumirile la componente.

View Postxxvirusxx, on 25 iulie 2014 - 10:04, said:

Mai bine pune tu o poza din Device Manager, sa se vada denumirile lor.
Exemplu: sunet Realtek, LAN: broadcom X756GN
Ca sa fie mai usor de cautat pe gugle si sa nu mai intru pe 15 site-uri sa vad ce specificatii are......

#14
zgsmania

zgsmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.07.2014
Cum pot sa pun poza :)

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postzgsmania, on 05 august 2014 - 09:48, said:

Cum pot sa pun poza Posted Image

Inserare imagini in comentarii pe forum

#16
zgsmania

zgsmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.07.2014
Atasat poza, eu am inteles ca inclusiv bios-ul este facut numai pentru win 8!

Attached Files


Edited by zgsmania, 05 August 2014 - 11:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate