Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Blue screen in start-up

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
Salut,

De ieri am avut probleme cu win 8.1( mi se tot oprea driveru de la nvidia si isi revenea,chiar si cand nu eram in vreun joc) si m-am decis sa instalez windows 7. l-am instalat si imediat ce s-a deschis am instalat driveru de la nvidia.cand i-am dat restart pt driver imi tot aparea  blue screen si isi dadea restart.de atunci numai asa face.

Ce solutii as avea? hdd nu are nici macar un an.

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Si tu te-ai gandit imediat ca daca inlocuiesti versiunea de Windows scapi de problemele cu driverul nVidia...
Probabil ca problema nu este cu driverul si, evident ca nici cu sistemul de operare, ci cu placa video sau placa de baza.
Iti mut topicul la Depanare Sistem.

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Posibil defecta placa video. Ar fi ideal sa gasesti una sa incerci daca face tot asa sau daca ai onboard macar sa o scoti pe asta si sa vezi cum merge.

Edited by gerbil, 22 July 2014 - 12:06.


#4
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
Multumesc pentru reply.prima oara i.am dat restart. Dupa ca am vazut ca problema persista am dat reinstall la driver.dupa ca am vazut ca problema tot persista am reinstalat windowsul.adica l.am schimbat.placa video e nvidia GeForce gtx460 se.nu i.am facut 9ve3clock.m instalat din nou w7 si acum il las sa.si faca updateurile maiintai.am citit ca se poate sa isi fi facut update si eu i.am dat restart. O sa revin cu noutati.am inteles ca au niste probleme cu driverele cei de la nvidia.la ultima reinstalare am formatat tot hardul.cu o zi inainte sa imi faca probleme am cautat niste bots pentru un j9c si am ajuns sa downloadez fisiere.rar in rusa.avand antivirus AVG care ma tot atentiona cand downloadam ceva nasol am zis ca nu ar fi nic7 o problema.se poate sa fie vreun virus?

#5
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
Dupa ce s.au instalat updateurile a cerut restart.i.am dat restart si aceeasi problema. In schimb in safe mod buteaza.

Nu am alta placa video sa ii pun.as putea sa ii fac ceva din safe mode?

Edited by Maryus0234, 22 July 2014 - 13:27.


#6
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Nu am alta placa video sa ii pun.as putea sa ii fac ceva din safe mode? "
Faptul că funcţionează în Safe Mode consolidează părerea că placa Video este defectă.
În Safe Mode placa funcţionează într-un regim uşor pentru ea şi pana nu este evidenţiată.

Încearcă să boot-ezi de pe un Cd/Dvd cu Linux Live.
Dacă nici cu alt sistem de operare nu funcţionează cu driver-e, cred că vei avea nevoie de o placă nouă.

Ai mai putea verifica placa pe alt calculator.

Încearcă să nu mai scrii mesajele sub formă de fluviu.
Se citesc şi se înţeleg greu.
Scuza că scrii de pe telefon nu ţine.

#7
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
Am inteles.Am atasat un zip .Am folosit un program de diagnosticare.Poate ajuta cu ceva.

In alta ordine de idei, am desfacut placa video si nu are nici un condensator umflat sau vreun semn ca ar fi defecta.

Attached Files


Edited by Maryus0234, 22 July 2014 - 14:18.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca in VGA mode merge si cand intra in rezolutie inalta apare BSOD atunci placa video s-a dus. Incerca cu live cd la rezolutii peste 1024.

#9
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
Da; ati avut cu totii dreptate.Este placa video.Am reusit sa ies din blue screen si sa bootez windowsul la rezolutie 1920x1080 dar cand intru intr-un joc apar puncte linii si culori de LSD dupa care se face negru...pot sa ies cu alt tab din joc dar jocul nu mai merge.
Sper sa ma mai tina macar 2 luni pana imi iau laptop fara sa o fortez in jocuri.In filme 720p nu imi face probleme.

#10
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ce model este?Ai incercat sa-i schimbi pasta termoconductoare sa vezi daca face la fel?

#11
Maryus0234

Maryus0234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 13.05.2009
Nvidia GeForce GTX 460 SE "Ultra Durabile" sa imi bag picioarele, placa asta are doar 3 ani jumatate.Nu am facut OC iar ultimii doi ani nici nu a fost solicitata cu jocuri ca am fost plecat.Pasta am schimbat-o acum 2-3 saptamani cand mi-am curatat pc.Nu se supra incalzeste.Deo camdata nu mai da blue screen ,ceea ce e bine.Macar sa ma mai tina 2 luni pana imi iau laptop.Stie cineva daca pot sa pun o placa veche pe un PCIe 2.0? placa aia nu cred ca are support 2.0, dar ma gandesc ca e ca si sata(SATA II merge si pe un SATA III ).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate