Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cost tragere utilitati?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Fun_SUSANU_Fun

Fun_SUSANU_Fun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.09.2009
Salutari,
As dorii sa aflu de la voi cam cat costa un bransament la apa. Tin sa mentionez ca terenul se afla la cca 40 de metrii de strada principala. Am toate actele la zi, inclusiv cadastru. Curentul il am tras insa am nevoie urgenta de apa pe parcela propriu-zisa.
V-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta deoarece vreau sa stiu daca pot demara ceva acum sau sa mai astept.
Multumesc anticipat!

#2
Strumfita

Strumfita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 01.03.2005
Conteaza foarte mult in fct de:
- distanta
- tipul de teava
- trebuie sparta strada/beton/asfalt
- cine e proprietarul coductei principale. In fct de asta, s-ar utea sa le ceri lor o cotatie.

#3
Fun_SUSANU_Fun

Fun_SUSANU_Fun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.09.2009
Strada este principala deci conducta cred ca este una si aceeasi si apartine...primariei presupun.
Distanta este de cca 40 de metri.
Teava as dorii sa fie cea mai uzuala care se regaseste in majoritatea lucrarilor.
Strada este asfaltata.

Edited by Adm, 22 July 2014 - 11:58.
metri, nu metrii


#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Nu iti poti face un put si sa scoti cita apa vrei ? Crede-ma ca vei iesi mai ieftin. Ca apa de baut oricum nu vei bea de la teava ;)

#5
Fun_SUSANU_Fun

Fun_SUSANU_Fun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.09.2009

View Postionut76, on 22 iulie 2014 - 11:24, said:

Nu iti poti face un put si sa scoti cita apa vrei ? Crede-ma ca vei iesi mai ieftin. Ca apa de baut oricum nu vei bea de la teava Posted Image

Hmmmm...
Sa stii ca la asta chiar nu m-am gandit.
Pe urma cu un hidrofor am rezolvat problema. Posted Image

#6
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
fa un foraj la 10m ... nu trebuie sa fie mai mult de 100EURO. Bransamentul ala o sa iti ia pe putin 1000EURO daca e strada asfaltata. Forajul il faci in 2 ore max, bransamentul poate dura si saptamani depinde si unde esti, in ce oras.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Cu siguranta nu ai nevoie de apa potabila pt constructie.
O sa ai nevoie de un noian de aprobari, de bocei vin cu autorizatia de constructie si dureaza mult.

Un deviz iti va face furnizorul de apa, dar vorbim cu siguranta de peste 1000 EUR.
In unele cazuri nu te lasa sa spargi asfaltul, deci va trebui sa treci pe sub asfalt.

#8
Fun_SUSANU_Fun

Fun_SUSANU_Fun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.09.2009

View PostAdm, on 22 iulie 2014 - 11:57, said:

Cu siguranta nu ai nevoie de apa potabila pt constructie.
O sa ai nevoie de un noian de aprobari, de bocei vin cu autorizatia de constructie si dureaza mult.

Un deviz iti va face furnizorul de apa, dar vorbim cu siguranta de peste 1000 EUR.
In unele cazuri nu te lasa sa spargi asfaltul, deci va trebui sa treci pe sub asfalt.

Ideea este constructia unei casute din lemn unde ma pot retrage in wekeend cu prietenii.
Apa nu trebuie sa fie neaparat potabila deoarece o voi achizitiona din comert...practic nici acum nu consum apa de la robinet. Apa imi va trebuii pt constructia acestei casute, pentru bucatarie si respectiv baie.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Cere deviz, e cal mai simplu.

#10
Fun_SUSANU_Fun

Fun_SUSANU_Fun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 09.09.2009

View PostRiper, on 22 iulie 2014 - 11:31, said:

fa un foraj la 10m ... nu trebuie sa fie mai mult de 100EURO. Bransamentul ala o sa iti ia pe putin 1000EURO daca e strada asfaltata. Forajul il faci in 2 ore max, bransamentul poate dura si saptamani depinde si unde esti, in ce oras.

Asa am sa fac.
Oricum ideea este constructia unei casute mici de lemn (de wekeend) iar apa nu trebuie sa fie neaparat potabila.
Multumesc de sfat!

#11
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
40 m asfalt * 0.2m grosime beton * 0.4m latime sant = 3 mc de beton spart si apoi turnat / sau asfalt. La preturile actuale, asta inseamna cam 2000 RON. Plus restul sapaturii + plus teava + plus acte, te cam duci peste 1500 EUR.
De cealalta parte, intreaba prin vecini la ce adancime este apa in zona (pot sa fie 5m, pot sa fie 40m). Apoi calculezi si singur, luand ca reper 100 ron / metru de fantana (tine cont ca de la nivelul apei mai ai 4-5 m de tuburi).

#12
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007

View PostFun_SUSANU_Fun, on 22 iulie 2014 - 13:10, said:

Ideea este constructia unei casute din lemn unde ma pot retrage in wekeend cu prietenii.
Apa nu trebuie sa fie neaparat potabila deoarece o voi achizitiona din comert...practic nici acum nu consum apa de la robinet. Apa imi va trebuii pt constructia acestei casute, pentru bucatarie si respectiv baie.

Pai in cazul asta nici putul nu merita. Gaseste o fantana prin sat/apropiere sau cel mai bine o cesmea (izvoarele alea cu tevi din care curge apa continuu) din care iei apa care iti trebuie.

#13
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005

View Postaflorin27, on 22 iulie 2014 - 15:58, said:

Apoi calculezi si singur, luand ca reper 100 ron / metru de fantana (tine cont ca de la nivelul apei mai ai 4-5 m de tuburi).

nu e atat de mult. Eu am sapat la 10m si m-a costat 450RON

#14
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View PostRiper, on 22 iulie 2014 - 23:12, said:

nu e atat de mult. Eu am sapat la 10m si m-a costat 450RON
Hm ... cred ca depinde de zona - eu vorbeam de Iasi - si de grosimea tuburilor - fantana am facut-o cu tuburi de 90.

#15
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostFun_SUSANU_Fun, on 22 iulie 2014 - 13:10, said:

Ideea este constructia unei casute din lemn unde ma pot retrage in wekeend cu prietenii.
un put si o fosa de 3-4 persoane iti ajunge

#16
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009

View PostRiper, on 22 iulie 2014 - 11:31, said:

fa un foraj la 10m ... nu trebuie sa fie mai mult de 100EURO. Bransamentul ala o sa iti ia pe putin 1000EURO daca e strada asfaltata. Forajul il faci in 2 ore max, bransamentul poate dura si saptamani depinde si unde esti, in ce oras.
cine iti face foraj cu 10 euro/metru?

#17
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
repet eu am facut foraj (nu fantana) la 10m cu 450RON in Timisoara. Am un prieten care a gasit cu 400RON. acum nu stiu ce pret e la tine in zona dar aici cam acolo este. Daca vrei sa te duci la 50m atunci costa cam 25EURO/m dar pt prima panza care e la 10m cam astea sunt preturile aici. Poate sunt multi care au utilaje si din cauza asta e asa de ieftin.

#18
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
ce diametru are forajul?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate