Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Problema software stick

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
kossma

kossma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.02.2010
Salutare !

Am o mica problema cu introducerea oricarui stick in calculatoarele din retea care se afla intr-un domeniu....
In momentul in care doresc sa copiez ceva de pe stick pe vreun calculator imi cere parola de administrator de domeniu.....
As vrea sa inlatur aceasta optiune.....sa se poata transfera documente in voie......aveti idee cum se face, unde trebuie sa umblu in server ?
Imi cer scuze anticipat daca am postat gresit.......

Multumesc anticipat !

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Daca inlaturi acea restrictie o sa ai o mare gaura de securitate...

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
kossma intreaba adminul retelei !
Parola aia te intreaba drepturile de scriere pe share-ul unde vrei sa copiezi.
Tot ce ai de facut este sa setezi corect Share-ul acela in conjunctie cu userii din domeniul respectiv.

Edited by Mihai_3, 22 July 2014 - 09:41.


#4
kossma

kossma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.02.2010
Salut !

Multumesc pentru raspunsuri......imi dau seama ca s-ar putea sa fie o problema de securitate......dar cum se face ?
Eu ma ocup de adminstrarea retelei
Multumesc anticipat !

#5
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Ce versiune de windows ai pe server-ul de domeniu? Trebuie gasita regula respectiva si editata.
Daca nu te pricepi si nu esti genul care sa se descurce la cautarea informatiilor pe Google, nu iti recomand sa te bagi. Ca alternativa safe, stick-ul il folosesti doar pe un PC logat cu un user cu drepturi (administrator) si dai share pe retea la un folder in care pui documentele. Este peste mana, cu deplasat la PC-ul respectiv, dar macar minimizezi riscul de a pune in cap server-ul si nici nu le lasi USB-urile la liber.

Edited by Lesbianu, 22 July 2014 - 10:27.


#6
kossma

kossma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.02.2010

View PostLesbianu, on 22 iulie 2014 - 10:18, said:

Ce versiune de windows ai pe server-ul de domeniu? Trebuie gasita regula respectiva si editata.
Daca nu te pricepi si nu esti genul care sa se descurce la cautarea informatiilor pe Google, nu iti recomand sa te bagi. Ca alternativa safe, stick-ul il folosesti doar pe un PC logat cu un user cu drepturi (administrator) si dai share pe retea la un folder in care pui documentele. Este peste mana, cu deplasat la PC-ul respectiv, dar macar minimizezi riscul de a pune in cap server-ul si nici nu le lasi USB-urile la liber.

Versiunea mea este Windows 2008 Server Enterprise.....Am incercat sa o caut regula....dar deocamadata fara reguli de izbanda......
Problema se pune ca la unele PC-uri, nu intampin aceasta problema.....pe cand la altele da....si nu imi dau seama de ce...cu toate ca au Windows 7 toate
Mentionez ca toti au drept de user.....fara drepturi de instalare.....

Daca aveti idee de ce.....

#7
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Citeste despre Group Policy Management. Posibil sa fie grupuri diferite cu GPO-uri diferite. Daca nu ai macar un minim de cunostinte este riscant sa umbli fara noima prin setarile de acolo. Citeste inainte, ia-l pe Google la tranta si vezi pas cu pas cum poti adauga/edita un obiect din Group Policy. Citeste de 10 ori si modifica pe server doar 1 data, cand esti sigur ca ai inteles ce face modificarea respectiva. Succes!

Edited by Lesbianu, 22 July 2014 - 10:46.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Esti administratorul acelor calculatoare ?
Ca e posibil sa ai restrictii impuse de administrator.

LE. Vad ca tu esti administratorul. Cum e posibil ? ca restrictiile in mod normal tu le-ai pus in cazul asta...

#9
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
S-a trezit administrator.:) A mostenit probabil reteaua gata configurata de altcineva...

#10
kossma

kossma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.02.2010

View PostLesbianu, on 22 iulie 2014 - 10:49, said:

S-a trezit administrator.Posted Image A mostenit probabil reteaua gata configurata de altcineva...

Eu am gasi reteaua deja facuta. Nu am creat-o eu de la zero. Asta nu inseamna ca nu pot sa invat lucruri noi pe care nu le stiu...de accea am i trat aici sa cer sfaturi. Nu m-am nascut aotocunoscator....asa ca nu dati cu pietre....

#11
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Nu a dat nimeni cu pietre, stai linistit. Posted Image
Te-ai documentat? Ai reusit sa intelegi ceva? Te-ai uitat prin regulile de pe server? Ai incercat vre-o rezolvi problema si cu metode alternative?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate