Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum pot scoate maximul din sedinta asta foto ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salut tuturor !

Mi s-a ivit o oportunitate acum in vacanta - o sedinta foto. Initial tipul imi aratase niste poze de studio care pareau facute cu minim un softbox - doua si un f2.8, daca nu chiar un 1.8.

I-am zis ca prefer sa ii fac poze afara ca n-am lumini. Va face poze si cu sotia. Sedinta foto va avea loc intr-un parc, insa in mijlocul zilei pentru ca cei doi nu pot veni dimineata sau seara cand e lumina favorabila, deci o sa fie soarele puternic din timpul zilei.


Vreau sa scot maximum din sedinta asta cu echipamentul disponibil. Cand am plecat in vacanta mi-am luat cu mine asa: d5100 cu 18-105 si un blit SB 600 cu trigger wireless. Cum pot folosi cat mai bine cele 2 lumini, soarele si blitul ?

O varianta e sa plasez subiectii pe cat posibil in umbra, sa nu fie umbre dure de la soare si cu blitul pus in spatele lor sa dau o lumina de contur. Tot cu subiectii la umbra as folosi blitul ca lumina principala daca reusesc sa-i pun ceva in fata, sa-l fac ca un mini softbox.

Voi cum ati face cu luminile ?




#2
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
daca reusesti treaba cu softboxul diy:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ljFdmsmpkeA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Piktoree, 22 July 2014 - 09:36.


#3
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Ce posibilitati pt sutinere a luminilor ai.. Asistent, stative etc? In alta ordine de idei dupa cum pui problerma  nu ai lucrat genul asta. Daca ai sa zicem stativ softbox esti convins ca iti iese lucrarea din prima incercare? Poate ai bulan si va fi innnorat sau baga-i la umbra si dupa aia tragi de cadre in PS. Ies misto intradevar cu blitz off camera dar nu prea ies de la primele sedinte..

#4
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Te-ai gandit la niste panouri reflectorizante?
costa putin si pot sa ai niste rezultate foarte interesante, iti trebuie un asistent binenteles

#5
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Plastic vorbind foto facute cu soarele sus, sunt varza. Poti incerca in contrejour(desigur nu la ora pranzului) in rest trebuie sa "simti" si sa cunosti tipurile de iluminari din fotografie pentru a te folosi de ele constructiv (principala, contur, efect, modelare).

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostBG_183, on 22 iulie 2014 - 08:16, said:

Salut tuturor !

Mi s-a ivit o oportunitate acum in vacanta - o sedinta foto. Initial tipul imi aratase niste poze de studio care pareau facute cu minim un softbox - doua si un f2.8, daca nu chiar un 1.8.

I-am zis ca prefer sa ii fac poze afara ca n-am lumini. Va face poze si cu sotia. Sedinta foto va avea loc intr-un parc, insa in mijlocul zilei pentru ca cei doi nu pot veni dimineata sau seara cand e lumina favorabila, deci o sa fie soarele puternic din timpul zilei.


Vreau sa scot maximum din sedinta asta cu echipamentul disponibil. Cand am plecat in vacanta mi-am luat cu mine asa: d5100 cu 18-105 si un blit SB 600 cu trigger wireless. Cum pot folosi cat mai bine cele 2 lumini, soarele si blitul ?

O varianta e sa plasez subiectii pe cat posibil in umbra, sa nu fie umbre dure de la soare si cu blitul pus in spatele lor sa dau o lumina de contur. Tot cu subiectii la umbra as folosi blitul ca lumina principala daca reusesc sa-i pun ceva in fata, sa-l fac ca un mini softbox.

Voi cum ati face cu luminile ?

De ce iti faci asta ? Asta nu e oportunitate, e o neplacere ce s-a ivit asupra ta si ar trebui sa renunti. Daca cuplul vrea poze in mijlocul zilei, sa mearga si sa si le faca, le poti imptrumuta in trepied eventual. Cu atat mai rau cu cat clientul vine deja cu pretentii de poze de studio dar le vrea facute la pranz.

Acum o luna am avut o sedinta foto in Budapesta si tipii nu au vrut sa ramana pe seara, cand e lumina faina. Noroc ca i-am convins sa mergem cu noaptea in cap si am prins ceva lumina faina dimineata. Din pacate, majoritatea plimbarii s-a petrecut spre si la pranz, pe o caldura napraznica si un soare neiertator.

Am expus in 3 feluri atunci cand soarele a urcat pe cer:

- i-am bagat la umbra:

Attached File  DSM_6091_fb.jpg   174.62K   77 downloads  Attached File  DSM_5882_fb.jpg   305.8K   75 downloads  Attached File  DSM_5905_fb.jpg   203.51K   75 downloads  Attached File  DSM_6111_fb.jpg   112.08K   77 downloads Attached File  DSM_5800_fb.jpg   114.9K   83 downloads

- i-am pozat in soare:

Attached File  DSM_5811_fb.jpg   159.36K   82 downloads  Attached File  DSM_6231_fb.jpg   131.07K   83 downloads

- am folosit flash ca sa umplu sau ca sa egalez soarele, in diferite proportii flash/ambientala:

Attached File  DSM_6033_fb.jpg   96.84K   82 downloads  Attached File  DSM_6040_fb.jpg   98.25K   83 downloads  Attached File  DSM_6042_fb.jpg   231.53K   77 downloads  Attached File  DSM_5856_fb.jpg   284.4K   77 downloads  Attached File  DSM_6003_fb.jpg   132.54K   74 downloads  Attached File  DSM_6050_fb.jpg   68.21K   78 downloads

Si dupa ce am crezut ca am scapat de toata povestea cu pozele la pranz, la sedinta foto de Duminica asta, cuplul m-a anuntat ca seara au program si ca sa facem poze dimineata. Am propus sa plecam cat mai devreme dar am ajuns abia la 9 la locatie si s-a repetat povestea cu Budapesta, cu caldura si lumina mizerabila. Cateodata noi fotografii suntem niste masochisti de prima mana. Urmatorii clienti care vor poze la pranz or sa fie invitati sa isi caute alt fotograf, unul care are pofta sa care sculele in caldura, praf, transpiratie, ochi inchisi umbre dure, si care sa stea apoi in post-procesare sa traga de poze ca sa iasa ceva decent.

#7
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postnicolaie, on 23 iulie 2014 - 14:50, said:

De ce iti faci asta ? Asta nu e oportunitate, e o neplacere ce s-a ivit asupra ta si ar trebui sa renunti. Daca cuplul vrea poze in mijlocul zilei, sa mearga si sa si le faca,
+1

#8
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
"Acum o luna am avut o sedinta foto in Budapesta si tipii nu au vrut sa ramana pe seara, cand e lumina faina. Noroc ca i-am convins sa mergem cu noaptea in cap si am prins ceva lumina faina dimineata. Din pacate, majoritatea plimbarii s-a petrecut spre si la pranz, pe o caldura napraznica si un soare neiertator.

Am expus in 3 feluri atunci cand soarele a urcat pe cer:

- i-am bagat la umbra:
- i-am pozat in soare:
- am folosit flash ca sa umplu sau ca sa egalez soarele, in diferite proportii flash/ambientala:"

Mare atentie la fotografii care se cer ...artistice, in cazul tau unele dintre foto sufera fie din cauza modelarii majore si fortate, fie high-key exagerat si burn, unghiul de fotografiere nu este intotdeauna cel fericit, utilizarea focalei wide cu deformarile specifice ba chiar si unele incadraturi au de suferit. Ia-o constructiv, ca se poate remedia, daca vrei putem detalia. Spor la treaba in continuare.

#9
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View Postgicaru, on 24 iulie 2014 - 11:17, said:

...in cazul tau unele dintre foto sufera ... fie high-key exagerat ...
Unde ai vazut tu high key? si mai ales exagerat??

#10
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View PostHAL9000, on 24 iulie 2014 - 14:22, said:

Unde ai vazut tu high key? si mai ales exagerat??

Ai dat pe gogu sa vezi ce inseamna high-key , este un pas inainte. Ce ai postat in link este ok cu comentariul ca este vorba de efect nu de defect.  In defect, 2 diafragme peste este exagerat iar 3-4 ai burn de toata frumusetea.

P.S. Sa inteleg ca celelalte critici facute de mine sunt asumate. Si sincer, n-o lua personal ca nimeni nu s-a nascut invatat, in arta trebuie mult mai mult decat impecabil tehnic sau stereotipii vizuale etc. Putem oricand sa facem o analiza completa strict pe o imagine si daca nu este rea vointa, iti garantez ca-mi vei sustine parerea.

#11
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
1. Ti-a raspuns HAL9000, nu eu, cel al carui post l-ai citat initial. Ai raspuns cumva amandorura in ultima postare, raspunde cu tinta clara te rog. Nu imi asum nicio critica de-a ta pentru ca nu ai criticat nimic, doar ti-ai dat vag cu parerea.

2. Nu am fotografii in care pielea subiectilor sa fie arsa (in afara de cea cu blitzul contre-jour unde nu s-a putut face altfel), iti pot arata histogramele sau poti copia poza si cu I plus Shift-Click poti masura luminozitatea unei anumite zone. Daca sunt zone in care pielea luceste, mi se pare ca e normal avand in vedere conformatia fetei subiectilor/transpiratia si faptul ca soarele lucea puternic iar blitzul a fost fara modificator pentru putere cat mai mare.

3. Nu am pus pozele ca sa fie criticate sau sa ma laud cu ele ci ca sa arat dificultatile ce apar atunci cand vrei sa faci fotografii in lumina care nu trebuie si in ultima instanta sa il descurajez pe initiatorul topicului sa isi bata capul la fel ca mine.

4. High key e una, burn e alta iar overexposed sau washed out e alta. Trebuie sa ai grija cu termenii. Colegul a aratat deja ce inseamna high key, eu iti mai spun si ca burn din engleza nu se asociaza cu ars din romana. In Photoshop, unealta burn este cea care intuneca o imagine.

5. Ai intrat cu bocancii intr-o conversatie, nu ai adus vreun aport iar tonul tau nu este unul politicos. Si eu pot sa ma iau de oricine si sa ii zic ca ce tare si ce mare sunt eu si ca el e praf si ca as putea sa il invat atatea, dar nu mi se pare normal sa o fac. Pana la urma fiecare cu parerea lui, cu tehnica lui, cu conditiile si uneltele lui. Tu nu ai fost cu mine in soare si caldura de 40 de grade, la 12 ziua sa faci poze asa ca nu imi da lectii. Daca ai cadre mai bune facute in conditii similare sau daca ai o tehnica ce iti permite rezultate mai bune (cu soarele sus vara, fara asistent, fara scrim, fara blende, doar cu sculele pe care o sa le aiba si initiatorul topicului la el), te rog sa le expui. Daca ai un sfat pertinent pentru initiator, daca ii poti sugera o tehnica anume sau un echipament anume care sa il ajute si sa nu necesite cheltuiala mare sau asistent, iti ascultam cu interes parerea. La fel daca ai o critica punctuala, argumentata, obiectiva si calificata, pe o anumita fotografie de-a mea, te ascult cu interes.

Dar nu veni cu povesti nemuritoare de high key sau burn pentru ca te faci de ras. Unii dintre noi mai stiu si despre ce vorbesc.

Multumesc.

#12
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View Postnicolaie, on 24 iulie 2014 - 17:01, said:

1. Ti-a raspuns HAL9000, nu eu, cel al carui post l-ai citat initial. Ai raspuns cumva amandorura in ultima postare, raspunde cu tinta clara te rog. Nu imi asum nicio critica de-a ta pentru ca nu ai criticat nimic, doar ti-ai dat vag cu parerea.

2. Nu am fotografii in care pielea subiectilor sa fie arsa (in afara de cea cu blitzul contre-jour unde nu s-a putut face altfel), iti pot arata histogramele sau poti copia poza si cu I plus Shift-Click poti masura luminozitatea unei anumite zone. Daca sunt zone in care pielea luceste, mi se pare ca e normal avand in vedere conformatia fetei subiectilor/transpiratia si faptul ca soarele lucea puternic iar blitzul a fost fara modificator pentru putere cat mai mare.

3. Nu am pus pozele ca sa fie criticate sau sa ma laud cu ele ci ca sa arat dificultatile ce apar atunci cand vrei sa faci fotografii in lumina care nu trebuie si in ultima instanta sa il descurajez pe initiatorul topicului sa isi bata capul la fel ca mine.

4. High key e una, burn e alta iar overexposed sau washed out e alta. Trebuie sa ai grija cu termenii. Colegul a aratat deja ce inseamna high key, eu iti mai spun si ca burn din engleza nu se asociaza cu ars din romana. In Photoshop, unealta burn este cea care intuneca o imagine.

5. Ai intrat cu bocancii intr-o conversatie, nu ai adus vreun aport iar tonul tau nu este unul politicos. Si eu pot sa ma iau de oricine si sa ii zic ca ce tare si ce mare sunt eu si ca el e praf si ca as putea sa il invat atatea dar nu mi se pare normal sa o fac. Pana la urma fiecare cu parerea lui, cu tehnica lui. Tu nu ai fost cu mine in soare si caldura de 40 de grade, la 12 ziua sa faci poze asa ca nu imi da lectii. Daca ai cadre mai bune facute in conditii similare sau daca ai o tehnica ce iti permite rezultate mai bune (fara asistent, fara scrim, fara blende, doar cu sculele pe care o sa le aiba si initiatorul topicului la el), te rog sa le expui. Daca ai o critica sau un sfat punctual pe o anumita poza, te rog, ajuta-ma.

Dar nu imi veni cu povesti nemuritoare de high key sau burn pentru ca te faci de ras. Unii dintre noi mai stiu si despre ce vorbesc.

Multumesc.

Din pacate arta este destinata majoritar tertilor, unora le poate place, altora mai putin. Autorii, in majoritatea cazurilor, au acea atitudine paternalista asupra propriei creatii. Asta nu inseamna ca o critica sau parere trebuie sa deranjeze. Vrei sa discutam la obiect, pe o foto care-ti place, este OK, posteaz-o si fa-i un mic comentariu si iti voi raspunde la randul meu, crede-ma ca este mult mai constructiv asa. Cat despre mine pe scurt, sunt director de imagine profesionist (academia de film) si membru AAF.

Edited by gicaru, 24 July 2014 - 17:46.


#13
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Bun, esti membru AAF si ai arte plastice terminate. Ai un sfat punctual pentru initiatorul topicului, cu referire la initiativa lui, sau poate o critica punctuala pe una din imaginile mele (chit ca nu asta e scopul threadului) ?

Cu ce scop ai postat pe threadul asta, ca sa imi spui mie ca nu stiu sa fac poze sau ca sa te lauzi ca esti membru AAF ?

Iti asteptam parerea si argumentele de artist, pana acum lipsesc. Fa niste lumina pe threadul asta, spune ceva concret, util !

P.S.

Stiu ca nu sunt un mare artist, am terminat Politehnica, ca de altfel multi dintre fotografii cunoscuti de eveniment din RO, pentru ca arta e una iar tehnica foto si prestarea de servicii fotografice, alta. Vreau sa vad un artist si membru AAF cum cara 10 kg de echipament timp de 18 ore la o nunta, sau in caldura de 38 de grade pe plaja sau prin oras.

P.S.2 Eu stiu ca se numeste AAFR, AAF este denumirea comunista, dizolvata inainte de 2007.

#14
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Oricine se poate "lauda" cu apartenenta la vreo asociatie de profil artistic, esti supus unei examinari si jurizari si daca primesti acceptul devii membru, dar nu asta este scopul meu, lauda. Nu am facut artele plastice ci imagine de film si Tv. asta pentru a nu exista confuzie.
Cred cu tarie ca orice critica dusa la un nivel elevat si nu polemic poate fi constructiva. Punctual hai sa detaliem cum ai spus o foto, la obiect pe rand, fara patos sau suparare, OK?
Astept analiza ta pe foto de mai jos.
Posted Image

#15
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Este un portret suficient de bine luminat (blitz reflectat din peretele stanga) al unei tinere ce isi tine prietenul de mana. Culorile sunt bune, expunerea este ok pe elementele ce conteaza, pentru conditiile in care s-a lucrat, arcul din fundal sugereaza directia, nefericita fiind pozitia mainii si a umarului fetei. Ca si exercitiu compozitional sau exercitiu de expunere - in absolut - nu este reprezentativ, dar nu de asta a fost postata aici.

Asa cum am spus, nu este o declaratie artistica nici fotografia asta si nici postarea mea ci o tangenta la tehnica si compromisurile necesare, o postare pe subiectul threadului, menita sa lamureasca sau sa aduca un aport constructiv unei discutii. Mi-ar placea sa povestim dar trebuie sa fug la un minilab sa ridic niste fotografii pentru clienti. Cred ca am postat fotografiile astea si pe aria de critica foto, discutiile pot fi continuate acolo, aici o dam in off-topic.

Toate cele bune !

#16
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View Postnicolaie, on 24 iulie 2014 - 18:05, said:

Este un portret suficient de bine luminat (blitz reflectat din peretele stanga) al unei tinere ce isi tine prietenul de mana. Culorile sunt bune, expunerea este ok pe elementele ce conteaza, pentru conditiile in care s-a lucrat, arcul din fundal sugereaza directia, nefericita fiind pozitia mainii si a umarului fetei. Ca si exercitiu compozitional sau exercitiu de expunere - in absolut - nu este reprezentativ, dar nu de asta a fost postata aici.

Asa cum am spus, nu este o declaratie artistica nici fotografia asta si nici postarea mea ci o tangenta la tehnica si compromisurile necesare, o postare pe subiectul threadului, menita sa lamureasca sau sa aduca un aport constructiv unei discutii. Mi-ar placea sa povestim dar trebuie sa fug la un minilab sa ridic niste fotografii pentru clienti. Cred ca am postat fotografiile astea si pe aria de critica foto, discutiile pot fi continuate acolo, aici o dam in off-topic.

Toate cele bune !

Analiza mea, punctuala si fara implicare emotionala:
-nu este un portret ci o incadratura cu plan personaj, s-a dorit un plan american? de ce?
-nu este deloc bine luminat la nivelul fetei(plastic vorbind nu ca si iluminare propriu-zisa) deoarece in portret pe fata trebuie sa existe umbre de care sa te folosesti in caracterizarea subiectului, lumina generala de umplere(modelarea) nu trebuie sa anuleze umbrele ci doar sa scoata detaliile din zonele de subexpunere, in consecinta este foarte multa lumina.
-culorile nu intra in discuti aici deoarece intr-o fotografie artistica ele pot fi voit denaturate pentru a sustine atmosfera si atunci abaterea de la realitate, este perfect acceptata. De ex. daca in fotografia ta sugerezi despartirea poti folosi tonuri sumbre si culori mai reci,  desaturate poate pana la lipsa culorii.
-exista supraexpunere (lipsa detaliilor pe mai multe suprafete) , compozitional sunt probleme de incadratura: relatia personaj-ambianta-cadru, respectiv cel mai important punct de interes este deschiderea arcului(se situeaza in punct de interes principal) care subjuga personajul cu problemele de postura amintite de tine(mana si umar) si atitudinea impasibila. Ca o discutie secundara incadraturile pe inalt pun dificultati suplimentare autorilor in ceea ce priveste incadrarea plecand de la fiziologia vederii care este pe lat (campul vizual), trebuie multa atentie si rigoare. pe scurt cam atat.

P.S. Cu drag vin sa discutam, nu numai sa critic (argumentat desigur) sau sa-i invat pe altii, este posibi sa mai am si eu cate ceva de invatat sau sa ma inspir de la altii...nu sunt perfect. Astept invitatia.

#17
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Am corectat putin cate ceva cu toate ca inca vad cateva aspecte deranjante:
- ochii fetei situati prea marginal si cute pe gat inestetice
- personajul plasat cam central
- inca activa perceptia de supraexpunere mai ales in plan secundar


[ http://i1277.photobucket.com/albums/y495/geo_pompiliu/CopyofDSM_6050_fb_zps71a2634f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i1277.photobucket.com/albums/y495/geo_pompiliu/DSM_6050_fb_zpse8b8bcbf.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1277.photobucket.com/albums/y495/geo_pompiliu/CopyofDSM_6050_fb_zpsea922144.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] sau asa

                                                                          asa da:


[ http://i1277.photobucket.com/albums/y495/geo_pompiliu/DSM_6111_fb_zps7f4c012d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gicaru, 24 July 2014 - 21:05.


#18
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 21.08.2005
Teaba asta imi aminteste de Turul Frantei din 2012 cand , intr-una din etape , secundul Chris Froom care era putin in fata lui Sir Bradley Wiggins - lider la acea vreme , ii facea semne in disperare in vazul lumii si al camerelor de luat vederi sa forteze pedalele oarecum peste limite …  Adica cel nou intrat in echipa ii spunea veteranului , care ducea greul de multa vreme , ce are de facut . Lucru care a si fost taxat de presa la acea vreme . In fine . Din ce a mentionat gicaru , interesant ar fi asta : " lumina generala de umplere(modelarea) nu trebuie sa anuleze umbrele ci doar sa scoata detaliile din zonele de subexpunere  " , insa exempilficarea ar trebui facuta pe alte imagini decat cele postate de nicolaie ( eventual doar cu permisiunea lui ) , deoarece au fost postate ca exemplificare . Ori , o modificare ce poate fi facuta ca o sugestie a unui alt punct de vedere , nicidecum ca o corectura . Si cred ca ar fi si de ajutor initiatorului care spune : Voi cum ati face cu luminile ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate