Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Casa S+P+E, Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
iliec

iliec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.07.2008
Salutare tuturor,
Voi incerca sa tin un jurnal al casei pe care eu si familia mea o avem in constructie.

@andreilesan (Andrei Lesan) a fost cel care m-a convins sa incep acest jurnal. Doream niste sfaturi privitoare la o soba in clopote sau chiar un sistem de incalzire IPAT cu soba in clopote. Fiind cu executia la nivelul subsolului si pt. ca executia hornurilor e inclusa in pretul manoperei, ar fi fost un moment potrivit sa ma decid in privinta numarului de hornuri (1 sau 2), a diametrelor lor si a materialului de constructie, avand invedere soba/sistemul cu clopote (imi place denumirea Posted Image).

Pt. asta e bineinteles nevoie de cat mai multe informatii. Casa (veti vedea) e cam mare, desi posibilitatile noastre materiale nu sunt prea mari (avem de exp. 4 copii + 1 pe drum Posted Image):
- are subsol: motivul este terenul de fundatie care este de tip PUCM (pamant cu umflari si contractii mari), costurile unei case fara subsol fiind destul de apropiate de varianta cu subsol (am avut planuri + cantitati pt. variantele cu si fara subsol).
- suprafata construita ~130m2, utili ~100m2. Motivul e ca sotia mea ar dori sa-si deschida un cabinet stomatologic (~40m2 utili) a.i. sa nu mai trebuiasca sa faca naveta la tara 100-150km, desi nu e nici un vad comercial la noi, ne aflam la limita zonei construite.
In fine, astea au fost motivele dimensiunii cam mari.

Deocamdata atasez planurile de arhitectura. Detaliile de izolatii, de finisaje sunt orientative.
Nu reusesc sa atasez imagini, asa ca:
https://app.box.com/...wl1gj5ziaecsvzs
https://app.box.com/...odnpcygeb3gayfi
https://app.box.com/...6aepjxrfba0jvxs
https://app.box.com/...gv4tt7lb2kfxo46

Voi reveni cu alte informatii.

#2
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 iliec, on 21 iulie 2014 - 17:28, said:

Salutare tuturor,
@andreilesan (Andrei Lesan) a fost cel care m-a convins sa incep acest jurnal.
Salutare Ilie si Bine ai venit pe aceasta arie. Da, am considerat mult mai corect sa discutam lucrurile personalizate legate de constructii in general pe aceasta arie, decat pe un topic dedicat Sobelor.

Sa fie intr-un ceas bun.Posted Image

 iliec, on 21 iulie 2014 - 17:28, said:


- suprafata construita ~130m2, utili ~100m2. Motivul e ca sotia mea ar dori sa-si deschida un cabinet stomatologic (~40m2 utili)

Deocamdata atasez planurile de arhitectura. Detaliile de izolatii, de finisaje sunt orientative.
Sa inteleg ca toata casa se va incalzi, cele trei nivele, sau aveti si incaperi care nu intentionati sa le incalziti?

Edited by andreilesan, 21 July 2014 - 18:00.


#3
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 iliec, on 21 iulie 2014 - 17:28, said:

Voi reveni cu alte informatii.

Buna ziua !

Daca bine am inteles amplasamentul unei sobe cu doua usi opuse este gandita a fi intre living si bucatarie ?

#4
iliec

iliec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.07.2008

 andreilesan, on 21 iulie 2014 - 18:02, said:

Sa inteleg ca toata casa se va incalzi, cele trei nivele, sau aveti si incaperi care nu intentionati sa le incalziti?
Multumesc pt. urari. Asa sa fie.
Subsolul nu-l vom incalzi. Cabinetul probabil nu-l vom incalzi tot timpul. Probabil sa nu incalzim tot timpul nici zona de la etaj de deasupra cabinetului.

#5
iliec

iliec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.07.2008

 csomi, on 22 iulie 2014 - 07:28, said:

Daca bine am inteles amplasamentul unei sobe cu doua usi opuse este gandita a fi intre living si bucatarie ?
Da, acolo ar fi soba. Insa dimensiunea poate fi mai mare sau poate avea si alta forma. Acel loc pt. Tv poate fi ocupat tot de soba. Nu avem Tv si ne simtim f. bine fara el.
Suntem deschisi la orice varianta pt. incalzire, criteriul principal fiind cel economic, de eficienta.

#6
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Ilie, in planul de la Parter nu sunt trecute dimensiunile geamurilor de pe peretele axului 3, Fatada N-E.. ai putea sa le specifici in scris aici?

#7
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Din ce vad eu necesarul termic al intregii case nu va depasi 13 kW. (aici am inclus si tot subsolul, asa ca e acoperitor)..
Ca si termoizolatie am considerat cum e trecut in proiect:
- placa de pe sol - 10cm de polistiren;
- toti peretii exteriori - 15cm de EPS;
- tamplaria cu coeficient de transfer termic egal cu 1,2 W/(mpK);
- planseul peste Etaj - 30cm de vata.
Deci, data te vei gandi sa folosesti o centrala pe lemne, amplasata la Subsol un cos de 14cm in diametru interior cu inaltimea totala de 11,7 m este arhisuficient.

Cat priveste soba de la Parter: Daca vrei sa incalzesti cu ea doar Bucataria si Camera de zi - o soba de zidarie de pana in 3 kW iti este suficienta. Dimensiunile potrivite pentru o astfel de soba ti le va spune @Csomi, dar sa ai in vedere ca greutatea agretatului (adica a sobei) se duce spre 2 tone. Vorbeste cu structuristul - te lasa sa incarci acel perete de la Subsol si o parte din planseul de peste Subsol cu 2 tone in plus?
Daca vei avea gaze si nu vei folosi o centrala pe combustibil solid amplasata la Subsol, atunci soba de la Parter poate fi racordata la acest cos de 14cm si 11,7m..

Daca ar fi sa fac pentru mine, eu as alege un singur cos profesional, montat de pe placa de pe sol pana peste invelitoare, care sa aiba usa de curatare la subsol, care sa aiba un racord la subsol (in eventualitatea ca te hotarasti sa montezi un cazan pe lemne) si un racord la Parter pentru soba aia cu doua usi de sticla.. Cand fac focul in cazan - nu am nevoie sa fac focul si in soba, caci se incalzeste toata casa.. Cand fac focul in soba, nu mai fac in cazanul de lemne de la subsol, pana cand nu se stinge focul in soba.. Cu alte cuvinte sa nu le folosesc niciodata simultan (aceste doua agregate pe combustibil solid).. Cazanul pe lemne poate fi atat din metal, cat si din zidarie, dar pana acolo mai avem de discutat.

Edited by andreilesan, 23 July 2014 - 12:29.


#8
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 iliec, on 22 iulie 2014 - 12:13, said:

Da, acolo ar fi soba. Insa dimensiunea poate fi mai mare sau poate avea si alta forma. Acel loc pt. Tv poate fi ocupat tot de soba. Nu avem Tv si ne simtim f. bine fara el.
Suntem deschisi la orice varianta pt. incalzire, criteriul principal fiind cel economic, de eficienta.
Pozitionarea cosului  este "batut in cuie" ?, ma refer la cel apropiat de zona marcata pt soba ? Sunt de aceasi parere cu Andrei , in primul rand trebuie discutat cu structuristul acest aspect...poate soba trebuie mai "trasa" spre camera de zi...

Edited by csomi, 23 July 2014 - 17:17.


#9
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 iliec, on 22 iulie 2014 - 12:13, said:

Da, acolo ar fi soba. Insa dimensiunea poate fi mai mare sau poate avea si alta forma. ...

Spatiul dintre bucatarie si camera de zi se doreste a avea posibilitatea de separere totala sau poate fi intredeschis in oarecare masura ?...daca se pun probleme de rezistenta in acea zona se poate merge si pe o varianta de soba cu "amprenta" mai mare la sol ...

Edited by csomi, 23 July 2014 - 17:43.


#10
iliec

iliec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.07.2008

 andreilesan, on 23 iulie 2014 - 12:24, said:

Dimensiunile potrivite pentru o astfel de soba ti le va spune @Csomi, dar sa ai in vedere ca greutatea agretatului (adica a sobei) se duce spre 2 tone. Vorbeste cu structuristul - te lasa sa incarci acel perete de la Subsol si o parte din planseul de peste Subsol cu 2 tone in plus?
Multumesc pt. calcule si sfaturi. Mi se par foarte bune. Da, am vorbit cu structuristul. Asta e motivul pt. care a adaugat un stalp in zona aceea. Si chiar sub, e un perete structural https://app.box.com/...i7y1vfz7e3rk6t5. Pt. ca polistirenul de peste sol e de 5 cm in loc de 10, in sectiunea din imagine, grinda de peste talpa de fundare a fost pozitionata rotita cu 90 de grade, adica culcata pe lungime. Asta am uitat sa spun: polistirenul peste sol e de 5 cm in loc de 10 cm, in schimb in zona de ~ -1.8...cota 0 vom pune polistiren de 10 cm in loc de 5 cm cum apare in plan. Asta pt. ca in acea zona e mai rece decat la nivelul placii de peste sol. In plus, in zona de ~ -1.1...-0.35 fata de cota 0, elevatia este facuta din caramida: https://app.box.com/...au9lxefuzo7nw2c.

 csomi, on 23 iulie 2014 - 16:47, said:

Pozitionarea cosului  este "batut in cuie" ?, ma refer la cel apropiat de zona marcata pt soba ? Sunt de aceasi parere cu Andrei , in primul rand trebuie discutat cu structuristul acest aspect...poate soba trebuie mai "trasa" spre camera de zi...
Nu e batuta in cuie. Structuristul a zis atata timp cat cosul nu e mai mare decat dimensiunile din planuri (si probabil are o pozitie asemanatoare dpdv al structurii) nu are nevoie de fundatie suplimentara.

Edited by iliec, 24 July 2014 - 17:01.


#11
iliec

iliec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.07.2008

 csomi, on 23 iulie 2014 - 17:40, said:

Spatiul dintre bucatarie si camera de zi se doreste a avea posibilitatea de separere totala sau poate fi intredeschis in oarecare masura ?...daca se pun probleme de rezistenta in acea zona se poate merge si pe o varianta de soba cu "amprenta" mai mare la sol ...
Spatiul dintre bucatarie si camera de zi poate fi partial intredeschis. Dupa cum am zis, nu cred ca se pune problema de rezistenta. Planul de fundatii: https://app.box.com/...kqcgw5ogb52jxbw.

Edited by iliec, 24 July 2014 - 16:57.


#12
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 iliec, on 24 iulie 2014 - 16:31, said:

.. Pt. ca polistirenul de peste sol e de 5 cm in loc de 10, ..Asta am uitat sa spun: polistirenul peste sol e de 5 cm in loc de 10 cm, in schimb in zona de ~ -1.8...cota 0 vom pune polistiren de 10 cm in loc de 5 cm cum apare in plan. Asta pt. ca in acea zona e mai rece decat la nivelul placii de peste sol. In plus, in zona de ~ -1.1...-0.35 fata de cota 0, elevatia este facuta din caramida: https://app.box.com/...au9lxefuzo7nw2c.
Posted Image  De curiozitate, la elaborarea proiectului d-tale cine stabilea unde si ce grosime sa aplice de termoizolant? Ca in planurile de arhitectura e ceva, iar in cele de rezistenta e altceva..

 iliec, on 24 iulie 2014 - 16:31, said:

Nu e batuta in cuie. Structuristul a zis atata timp cat cosul nu e mai mare decat dimensiunile din planuri (si probabil are o pozitie asemanatoare dpdv al structurii) nu are nevoie de fundatie suplimentara.
Pentru cos, eu unul, iti recomand sa prevezi in palca un gol de cca 40x40cm. Si daca vei avea unul profesional - sigur nu ai nevoie de fundatie suplimentara. Insa @csomi, cred eu,  vroia sa stie daca ar mai putea ""muta"" cosul.  Deci, zici ca structuristul este deacord sa incarci acel perete de la Subsol de sub soba cu inca 2 tone in plus ?

Edited by andreilesan, 24 July 2014 - 21:05.


#13
Raul_RAMu

Raul_RAMu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 28.01.2014
Frumos!
Spor la construit.
Initial la o prima vedere, nu-mi ieseau calculele cu suprafata. Dupa o gura de bere m-am dumirit. Amprenta e de 130 mp.

Edited by Raul_RAMu, 26 July 2014 - 19:08.


#14
iliec

iliec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.07.2008

 andreilesan, on 24 iulie 2014 - 21:05, said:

Posted Image  De curiozitate, la elaborarea proiectului d-tale cine stabilea unde si ce grosime sa aplice de termoizolant? Ca in planurile de arhitectura e ceva, iar in cele de rezistenta e altceva..
In proiectul de rezistenta apare doar termoizolatia pt. subsol pt. care facem, cu acordul structuristului, modificarile de mai sus: 5cm  in loc de 10cm pt. placa peste sol, si 10 cm in loc de 5 cm pt zona de elevatie. Pt. restul vom stabili cu ceilalti implicati: arhitect, instalatori, sobari etc. Dar nu mai putin decat ce ai mentionat d-ta. Plansele de arhitectura sunt inexacte in anumite detalii pt. ca ... aici e o poveste pe care incerc sa o rezum f. scurt: autorizatia am obtinut-o cu dl. arh. Virgil Diaconescu, un pensionar pe care nu-l recomand nimanui, nu pt. ca nu ar fi capabil si nu ar avea cunostinte, ci pt. ca e un aiurit si cateodata un nesimtit de prima mana; colaborare f. dificila, fara variante de planuri nici macar pe hartie, pretentii exagerate etc. In fine, sa fie sanatos. Iar reautorizarea, care a insemanat subsol total, am facut-o cu un fost coleg de liceu de-al sotie, dl. arh. Sebastian Suteu. Si nu pt. ca am vrut sa scapam de Diaconescu, ci pt. ca el nu avea chef de lucru; nu glumesc. Pt. exemplificare va arat fatada (celelalte sunt si mai si Posted Image) facuta de dl. Diaconescu si cea facut-a de dl. Suteu, care a trebuit sa se incadreze in niste cerinte fixe.
https://app.box.com/...fwunpzj4i1asav3
https://app.box.com/...thsi457081hv6rm
Situatia la acel moment a fost de asa natura ca detaliile respective, in planurile de arhitectura, nu au mai avut asa importanta. Sunt multe subiecte adiacente pe care nu are rost sa le incep pt. ca duc inevitabil la judecarea altora si nu ma folosesc. Doar o singura concluzie (evidenta pt. oricine Posted Image) vreau sa va impartasesc: in general, orasele noastre mari, dinamice, merg inevitabil spre blocaj, spre criza. Drumurile de pana in 10m latime sunt o gluma proasta. Nu ar trebui sa fie drumuri sub 15-16m latime ( pt. asta s-ar putea admite ca aliniamentul constructiilor sa fie la 1-2m fata de drum). Iar pt. proiecte cu CUT supraunitar ar trebui sa existe drumuri cu minim 4 benzi.

 andreilesan, on 24 iulie 2014 - 21:05, said:

Pentru cos, eu unul, iti recomand sa prevezi in palca un gol de cca 40x40cm. Si daca vei avea unul profesional - sigur nu ai nevoie de fundatie suplimentara. Insa @csomi, cred eu,  vroia sa stie daca ar mai putea ""muta"" cosul.  Deci, zici ca structuristul este deacord sa incarci acel perete de la Subsol de sub soba cu inca 2 tone in plus ?
Inteleg recomandarea pt. cos profesional, dar sunt atras si spre o solutie "semi": tuburi de samota de calitate + izolatie + caramida cu goluri/boltari pe 2 laturi deoare 2 laturi deja exista, hornul fiind pozitionat pe un colt. Calitatea nu mi se pare inferioara dpdv calitativ, pana la urma si cele profesionale contin acelasi tip de elemente exterioare tubului de samota. Decizia depinde de pret.
Am vorbit cu structuristul despre incarcare suplimentara de 2-3t/m2 (am folosit informatiile de pe site'ul dlui Csomor) si el a mai adaugat un stalpisor si armatura suplimentara: https://app.box.com/...m00ql3mqdcl59sm.

Edited by iliec, 27 July 2014 - 17:10.


#15
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 iliec, on 27 iulie 2014 - 17:07, said:

Inteleg recomandarea pt. cos profesional, dar sunt atras si spre o solutie "semi": tuburi de samota de calitate + izolatie + caramida cu goluri/boltari pe 2 laturi deoare 2 laturi deja exista, hornul fiind pozitionat pe un colt. Calitatea nu mi se pare inferioara dpdv calitativ, pana la urma si cele profesionale contin acelasi tip de elemente exterioare tubului de samota. Decizia depinde de pret.
https://app.box.com/...m00ql3mqdcl59sm.

Aici as vrea sa va povestesc pe scurt o intamplare al unei cunostinte...este adevarat ca locatia este Ungaria...

Aceasi poveste...acum cativa ani buni o  cunostinta a inceput constructia casei in regie proprie,nu a fost urgent sa o termine, nu sa zgarcit la materiale  si la bani unde nu sa priceput a chemat meseriasi, ce acrezut ca poate face a facut cu propriile maini si cu ajutoare...macar asa satisfactia a fost mai mare.
Cosul  exact ca cel descris mai sus.doar tubulatura din samota a cumparato de la Leier, si lui i sa parut mai ieftin si mai pe placul lui....Anul trecut a ajuns la finalizarea constructiei si incercat sa inainteze cererea pt autorizatia "rezidentiala" al casei (nu stiu cum se numeste in Romaneste dar cam asa vine tradus) la acestea cerere trebuie aplicate aprobarile de la cei de la gaze, lumina si cosuri, etc... De cca 2 ani cei de la cosuri au inceput sa aplice normativele armonizate EU din acest domeniu, si nu au vrut sa ii dea aprobare pe acel cos din motiv ca cosul astfel construit nu poate avea fisa de conformitate, cei de la Leier sau Schidel doar pe intregul sistem comercializat de ei pot elabora aceste fise, pe piesele cumparate parte in parte si montate altfel decat prevede sitemul lor, nu se da...i sa recomndat ca trebuie sparta tubulatura la interior si refacut cu inox de profesionist, etc...a avut cateva nopti nedormite din aceasta cauza...pana la urma sa rezolvat dar cu aprobare speciala(cunostinte), cu control de etanseitate si alte mii de hartii si aprobari...Cel putin la noi cam asta este situatia...

Edited by csomi, 27 July 2014 - 17:54.


#16
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 iliec, on 27 iulie 2014 - 17:07, said:

In proiectul de rezistenta apare doar termoizolatia pt. subsol pt. care facem, cu acordul structuristului, modificarile de mai sus: 5cm  in loc de 10cm pt. placa peste sol, si 10 cm in loc de 5 cm pt zona de elevatie. Pt. restul vom stabili cu ceilalti implicati: arhitect, instalatori, sobari etc. Dar nu mai putin decat ce ai mentionat d-ta.
Asa sa va ajute Dumnezeu.Posted Image

 iliec, on 27 iulie 2014 - 17:07, said:

Am vorbit cu structuristul despre incarcare suplimentara de 2-3t/m2 (am folosit informatiile de pe site'ul dlui Csomor) si el a mai adaugat un stalpisor si armatura suplimentara: https://app.box.com/...m00ql3mqdcl59sm.
Posted Image

 csomi, on 27 iulie 2014 - 17:47, said:

.. De cca 2 ani cei de la cosuri au inceput sa aplice normativele armonizate EU din acest domeniu, si nu au vrut sa ii dea aprobare pe acel cos din motiv ca cosul astfel construit nu poate avea fisa de conformitate, cei de la Leier sau Schidel doar pe intregul sistem comercializat de ei pot elabora aceste fise, pe piesele cumparate parte in parte si montate altfel decat prevede sitemul lor, nu se da......Cel putin la noi cam asta este situatia...

@csomi, prietene, si in Romania va fi asa, dar noi tot ne imbatam cu apa rece.. Noi ne facem ca uitam ca am intrat intr-o hora, si aceasta te obliga sa tii pasul, caci daca nu - te taxeaza ca tara membra..  De asta eu unul, ori imi fac treaba ca lumea - ori imi vad de altele, ca sa nu ma trezesc ca sunt acuzat ca ""de ce nu ati fost mai insistent ca daca stieam de la bun inceput ce mare lucru erau niste sute de Euro in plus, la cat a costat casa..."" Astea-s vorbe nu din povesti, ci din viata cotidiana, nu am patit-o eu, dar stiu caz concret..
In concluzie, important este ca @iliec a fost informat de noi.Posted Image

#17
iliec

iliec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.07.2008

 csomi, on 27 iulie 2014 - 17:47, said:

Aici as vrea sa va povestesc pe scurt o intamplare al unei cunostinte...este adevarat ca locatia este Ungaria...

Aceasi poveste...acum cativa ani buni o  cunostinta a inceput constructia casei in regie proprie,nu a fost urgent sa o termine, nu sa zgarcit la materiale  si la bani unde nu sa priceput a chemat meseriasi, ce acrezut ca poate face a facut cu propriile maini si cu ajutoare...macar asa satisfactia a fost mai mare.
Cosul  exact ca cel descris mai sus.doar tubulatura din samota a cumparato de la Leier, si lui i sa parut mai ieftin si mai pe placul lui....Anul trecut a ajuns la finalizarea constructiei si incercat sa inainteze cererea pt autorizatia "rezidentiala" al casei (nu stiu cum se numeste in Romaneste dar cam asa vine tradus) la acestea cerere trebuie aplicate aprobarile de la cei de la gaze, lumina si cosuri, etc... De cca 2 ani cei de la cosuri au inceput sa aplice normativele armonizate EU din acest domeniu, si nu au vrut sa ii dea aprobare pe acel cos din motiv ca cosul astfel construit nu poate avea fisa de conformitate, cei de la Leier sau Schidel doar pe intregul sistem comercializat de ei pot elabora aceste fise, pe piesele cumparate parte in parte si montate altfel decat prevede sitemul lor, nu se da...i sa recomndat ca trebuie sparta tubulatura la interior si refacut cu inox de profesionist, etc...a avut cateva nopti nedormite din aceasta cauza...pana la urma sa rezolvat dar cu aprobare speciala(cunostinte), cu control de etanseitate si alte mii de hartii si aprobari...Cel putin la noi cam asta este situatia...
Multumesc. O sa ma interesez. Oricum, pt. sobar, daca cosul corespunde tehnic si calitativ nu conteaza producatorul si constructorul lui, nu? Si nu are nici o raspunde atata timp cat l-a informat pe benefeciar despre dezavantajele si riscurile cunoscute. Insa legal este intr-adevar un aspect f. important.

#18
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 iliec, on 28 iulie 2014 - 17:30, said:

Multumesc. O sa ma interesez. Oricum, pt. sobar, daca cosul corespunde tehnic si calitativ nu conteaza producatorul si constructorul lui, nu? Si nu are nici o raspunde atata timp cat l-a informat pe benefeciar despre dezavantajele si riscurile cunoscute. Insa legal este intr-adevar un aspect f. important.

Daca beneficiarul este mai informat nu strica...
Atrag si aici atentia de a se lua in calcul admisia de aer pt combustie din exterior.

O ideie...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/irSx9Kw8Ma0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by csomi, 28 July 2014 - 21:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate