Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Medicina de la mate-info

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Raluca99

Raluca99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.07.2014
Buna tuturor!Am sa va descriu pe scurt situatia mea: am intrat la cel mai bun liceu din judet,la mate-info.
Am pus prima optiune intensiv engleza si am sanse mari sa intru.Nu stiu ce sa zic despre nivelul meu la matematica.Am luat 9,4 la Evaluarea Nationala,sper sa nu am probleme.Cu fizica nu ma inteleg prea bine.Am avut mereu 10,dar nu ma atrage deloc si-mi pare plictisitoare,asta pentru ca mecanica nu ma captiveaza,iar optica mi-e urata.
La chimie sunt chiar buna,am fost si la olimpiada,la fel si la anatomie.
Intrebarea e daca e o idee buna sa dau la medicina avand in vedere ca o sa fiu la mate-info.Tin sa mentionez ca am decis ca vreau la medicina abia dupa ce am intrat la mate-info si as fi avut oricum nevoie de 11 sutimi in plus sa intru la stiinte ale naturii in acelasi liceu.
E cineva care a dat la medicina de la mate-info sau cineva care are de gand sa faca asta?
Va multumesc mult! :)

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
am fost la profil mate-info si am avut colegi care au dat la medicina. nu au parut sa aiba vreo problema legata de optiunea lor.

#3
Raluca99

Raluca99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.07.2014
Tu la ce facultate ai dat?

#4
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Liceul este doar o treapta intermediara in viata... in principiu mare branza nu faci cu o diploma de liceu diploma de Bac este tinta principala pt ca asta te ajuta sa urmezi studii superioare.
Dupa parerea mea liceul se face doar daca vrei sa urmezi o universitate... Deci in realitate mare diferenta nu va face ca in liceu faci un anume profil si facultatea este total diferita... problema e ca poate vei fi o idee mai in urma cu anumite chestii in domeniu... dar oricum totul se va lua de la zero, important e sa crezi in tine ca vei face fata ;)

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 Raluca99, on 21 iulie 2014 - 15:34, said:

Tu la ce facultate ai dat?
automatica.

#6
Raluca99

Raluca99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.07.2014

 Engineer_xxl, on 21 iulie 2014 - 15:40, said:

Liceul este doar o treapta intermediara in viata... in principiu mare branza nu faci cu o diploma de liceu diploma de Bac este tinta principala pt ca asta te ajuta sa urmezi studii superioare.
Dupa parerea mea liceul se face doar daca vrei sa urmezi o universitate... Deci in realitate mare diferenta nu va face ca in liceu faci un anume profil si facultatea este total diferita... problema e ca poate vei fi o idee mai in urma cu anumite chestii in domeniu... dar oricum totul se va lua de la zero, important e sa crezi in tine ca vei face fata Posted Image
Probabil ai dreptate.Multumesc!

Edited by Raluca99, 21 July 2014 - 16:21.


#7
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014
"Intrebarea e daca e o idee buna sa dau la medicina avand in vedere ca o sa fiu la mate-info."

Evident ca cea mai buna alegere e cea de care tu esti convinsa,ca esti la mate,nu stiu daca reprezinta o asa mare problema. Pe parcursul anilor  vei vedea,mai ales a 11-a si a 12-a cum programa sare peste anumite lectii iar profesorii nu vor mai pune accent atat de mare pe ceea ce se preda,adica ti le cam baga pe gat in ideea ca tu ai invatat in clasele anterioare iar ei vin si iti spun altceva in plus(nu vor repeta nimic cu tine),dar asta nu te impiedica sa inveti in plus fata de ceea ce ti se preda,atata timp cat ai lectiile in carte.Daca vrei la medicina,invata!
Bafta la liceu,vei avea nevoie! :))

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Raluca99, on 21 iulie 2014 - 15:27, said:

Intrebarea e daca e o idee buna sa dau la medicina avand in vedere ca o sa fiu la mate-info.
Da. Nu te incurca.

 Raluca99, on 21 iulie 2014 - 15:27, said:

Tin sa mentionez ca am decis ca vreau la medicina abia dupa ce am intrat la mate-info
Las' ca pana la finalul liceului te mai razgandesti de 100 ori.

Edited by neagu_laurentiu, 21 July 2014 - 16:57.


#9
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Conteaza mai mult clasa (implicit colegii) si profesorii sa fie za best / top of the top. Biologia se invata, la fel si chimia. Mai mult, avand profesori buni, le poti cere indrumarea in timpul liber (pauze de ex. si nu cred ca ar zice nu).

IMHO, cu logica care ti-o formeaza matematica, poti invata orice (inafara de religie, afcors :D ).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate