Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitie UPS ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Salutare. Intentionez sa achizitionez un UPS. Mentionez ca nu am detinut niciodata unul si ca nu stiu prea bine cu ce se mananca, insa am idee cam ce face unul. Din ce am citit pe internet, sunt unele care doar protejeaza, sunt unele care au si acumulator, dar care in timp isi pierde din putere si trebuie schimbat, etc. Deci, am nevoie de un UPS, care sa imi protejeze impotriva socurilor si a caderilor de tensiune, unitatea centrala (sursa de 500W) si monitorul, si in cazul intreruperii curentului, sa imi mai tina deschise cele două (unit. centrala si monitor) inca 10-15 minute (daca se poate si mai mult nu ma supar), cat să salvez ceea ce lucrez si sa inchid eu pc-ul. In plus daca ar exista un UPS de acesta mai ”inteligent”, care sa imi alimenteze pc-ul de la retea, si sa intre pe baterie doar in momentul intreruperii curentului, in felul asta prelungind viata acumulatorului intern. Posted Image Astept părerile și recomandarile voastre. Multumesc.

Edited by maxx_bgd, 21 July 2014 - 14:00.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
1. UPS are baterie si sunt 2 mari tipuri:
- online (mai scump) - care tot timpul trece prin baterie si compenseaza variatiile in minus de tensiune
- offline (clasic), care intra in functiune daca tensiunea scade sub un anumit prag. Se aude un click de intrerupator cand comuta pe baterie.

2. Nu confunda cu stabilizatorul de tensiune.

Bateriile sunt in general ieftine si tin minim 2 ani.
Nu e musai sa cumpoeri de marca, pentru ca in general sunt dimensiuni si voltaje standard.

Tocmai am inlocuit acumulatorul de la al meu APC ES700 cu o componente Rombat (100 RON).

Ai nevoie de minim 600 VA.

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
SI buget ?

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
un ups oarecare face exact ce vrei tu
ups = are baterie, fara baterie sunt niste simple prelungitoare cu "protectii"
pentru comoditate, preferabil unul cu prize direct pe el, scapi de fire suplimentare
cam asa
http://www.emag.ro/u...d/pd/ERP5KBBBM/

#5
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Buget: 250 - 300 lei. Nu vreau nici sa cumpăr un UPS ”industrial” pt un pc, dar nici sa ma zgarcesc la 40-50 de lei si sa ii pierd pe ceilalti 250, cumpărând ceva ce nu isi face treaba.

#6
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Ce sursa ai?
Citeste postul meu #8 de aici http://forum.softped...-achizitie-ups/

#7
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008

View PostBMW, on 21 iulie 2014 - 14:51, said:

Ce sursa ai?
Citeste postul meu #8 de aici http://forum.softped...-achizitie-ups/

Asta este sursa... deci ceva propuneri de modele?

#8
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
E posibil sa ti se intample ce am explicat in celalalt topic si sa se opreasca, sau in cazul fericit doar sa bazaie cand merge pe baterie. Asta nu poti afla decat proband.
Eu am o sursa Seasonic M12-II si bazaia ca naiba cand mergea pe baterie si uneori se si oprea pe un UPS APC BR800i. Recomandarea e un UPS care nu scoate sinusoida aproximata in trepte, dar iti depaseste bugetul cu mult.

#9
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Pai cam ce UPS-uri ar fi, la ce preturi, sa vad dacă imi permit, poate fac un efort si iau unul care sa isi faca treaba calumea.. ca sincer, cea mai mare nevoie am sa nu se opreasca at cand se intrerupe curentul, ci sa ma tina ince vreo 10 minute sa pot salva ce lucrez.

Edited by maxx_bgd, 21 July 2014 - 16:57.


#10
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Asta e cel mai ieftin de la APC care scoate pure sine wave http://www.emag.ro/u...i/pd/EYFG2BBBM/
Sau ceva SH mai vechi tot din seria Smart care sa aiba Waveform Type: Sine wave
Nu stiu modele de la alti producatori sa-ti recomand.

Imprumuta unul mai ieftin fara sine wave si probeaza. E posibil sa-ti mearga.

#11
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Uau... cam foarte scump. Daca ar fi unul fara sine wave, pe ce brand ar trebui sa merg, ce imi recomanzi?

#12
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
APC.
Dar daca poti, probeaza inainte sa vezi cum se comporta sursa. Eu l-am folosit asa o vreme chiar daca bazaia, dar stateam pe baterie 2-3 min maxim, doar cat sa dau shutdown.

#13
Tutzzu95

Tutzzu95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 17.07.2014
Cumpara un UPS cu o putere de cel putin 20-30% mai mare decat a componentelor tale pentru ca cele ieftine in timp isi pierd rapid din putere si or sa fie suprautilizate.

#14
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Deci ma poate lamuri cineva si pe mine ce ar trebui sa cumpar? Daca nu puteti recomanda un model anume, macar ce specificatii ar trebui sa aiba. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate