Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Părinţii sunt de vină pt. tot ce fac copiiI?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
153 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Sunt și eu curios, de unde a apărut mentalitatea cretină, că dacă un copil face prostii, părinții sunt neapărat de vină că nu au știut să-l educe? Poate s-au chinuit să-l educe, dar dacă omul nu vrea, ce să-i faci?

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Parintii sunt responsabili pentru faptele copiilor... daca nu pot fi educati, trebuiesc supravegheati.

#3
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 djl, on 21 iulie 2014 - 12:55, said:

Sunt şi eu curios, de unde a apărut mentalitatea cretină, că dacă un copil face prostii, părinţii sunt neapărat de vină că nu au ştiut să-l educe? Poate s-au chinuit să-l educe, dar dacă omul nu vrea, ce să-i faci?

dar de unde ai tras concluzia ca a aparut aceasta mentalitate ?

#4
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Pentru ca un procent covarsitor din ceea ce este si face un om se datoreaza educatiei.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Se numeste responsabilitate si educatie.

#6
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Editorial sau Dezbateri ?

Inteleg importanta mesajului dar am rugamintea sa incercati sa schitati si un editorial.
Multe subiecte raman dar aria incepe sa se strice daca postam texte telegrafice.

#7
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011
Pentru ca primii 6-7 ani din viata copilului, parintii au control total asupra lor, iar copii invata exclusiv ce vad de  la  parinti. Apoi pana la varsta de 12-13 ani, copilul este inca obedient fata de parinti. Eventual de la 14 ani incolo, cand este pocnit de adolescenta si hormoni, copilul incepe sa aiba ganduri rebele.

Dar pana la varsta de 14 ani este treaba parintelui cum isi educa copilul, si are control total asupra acestuia. Daca copilul face prostii, inseamna ca nu a fost educat bine. Ori educatie inseamna mai mult decat sa inveti un copil sa nu manance cu mana si sa nu traverseze pe rosu la  semafor. Inseamna si sa il inveti sa isi infraneze instinctele, sa nu inceapa sa dea in cap cand cineva il enerveaza, si in general sa se poata integra intr-un mediu cu oameni civilizati. Ultima parte in special multi parinti par incapabili sa le-o inoculeze copiilor.

Edited by WhatNot, 21 July 2014 - 13:09.


#8
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 WhatNot, on 21 iulie 2014 - 13:05, said:

Eventual de la 14 ani incolo, cand este pocnit de adolescenta si hormoni, copilul incepe sa aiba ganduri rebele.
Gestionarea acestor ganduri rebele depinde enorm (daca nu in totalitate) de ce au sadit parintii.

Edited by catalina1, 21 July 2014 - 13:09.


#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 djl, on 21 iulie 2014 - 12:55, said:

Sunt şi eu curios, de unde a apărut mentalitatea cretină, că dacă un copil face prostii, părinţii sunt neapărat de vină că nu au ştiut să-l educe? Poate s-au chinuit să-l educe, dar dacă omul nu vrea, ce să-i faci?

Ti-a facut copilul vreo prostie ? :D

#10
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

 Ion_de_la_Raion, on 21 iulie 2014 - 13:10, said:

Ti-a facut copilul vreo prostie ? Posted Image
Prostia ar fi sa crezi ca ar avea copii.Posted Image

#11
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Pentru ca nu au pus paru' pe ei. Eu am trait cu paru' pe carca si nu ieseam din banca nici in pauza. Am luat toate examenele de la capacitate pana la facultate fara nicio problema. Zero amenzi, zero plangeri, zero geamuri sparte, zero injurii, zero batai. Cu respectul am reusit sa nu se ia nimeni de mine ba chiar sa primesc in schimb respect de la persoane care nu prea erau in regula cu comportamentul.

In prezent parintele este sclavul copilului. Sunt manipulati ca niste papusi pe sarme.
Traim intr-o societate unde nu trebuie sa-ti lovesti copilul sau nevasta in nicio circumstanta (chiar daca ea se infinge cu ghearele in tine). BARBATUL ALB VA FI CARPA DE STERS PE JOS A SOCIETATII. Sclavul tuturor, tapul ispasitor al tuturor.

Edited by John_Biggun, 21 July 2014 - 13:24.


#12
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

 catalina1, on 21 iulie 2014 - 13:09, said:

Gestionarea acestor ganduri rebele depinde enorm (daca nu in totalitate) de ce au sadit parintii.

Corect. Multi parinti nu realizeaza asta, asa ca nu dau prea mare importanta formarii intelectuale si sociale a copilului pana nu ajunge in adolescenta. Este privit ca un copil, si tratat ca atare. Nu i se inoculeaza notiuni de moralitate, de comportament social sau cum sa reactioneze in anumite situatii.

Apoi, cand ajunge la adolescenta, parintii se trezesc cu un individ, caci deja e prea matur ca sa ii mai poti spune copil, care incepe sa lipseasca de la scoala, sa ia note mici, sau mai rau,sa aiba fel de fel de devieri comportamentale. Apoi ridica din umeri si se intreaba cu ce au gresit, si inceapa sa impuna  masuri punitive acompaniate de  discursuri lungi. Problema fiind ca la acel moment, e deja prea tarziu.

Edited by WhatNot, 21 July 2014 - 13:25.


#13
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
djl, daca parintii se cearta in casa, copilul ce poate invata din asta? Depinde la ce prostii te referi. Da exemple de "prostii".

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

 John_Biggun, on 21 iulie 2014 - 13:20, said:

Pentru ca nu au pus paru' pe ei. Eu am trait cu paru' pe carca si nu ieseam din banca nici in pauza. Am luat toate examenele de la capacitate pana la facultate fara nicio problema. Zero amenzi, zero plangeri, zero geamuri sparte, zero injurii, zero batai. Cu respectul am reusit sa nu se ia nimeni de mine ba chiar sa primesc in schimb respect de la persoane care nu prea erau in regula cu comportamentul.

In prezent parintele este sclavul copilului. Sunt manipulati ca niste papusi pe sarme.
Traim intr-o societate unde nu trebuie sa-ti lovesti copilul sau nevasta in nicio circumstanta (chiar daca ea se infinge cu ghearele in tine). BARBATUL ALB VA FI CARPA DE STERS PE JOS A SOCIETATII. Sclavul tuturor, tapul ispasitor al tuturor.

Eu nu am nici un pic de respect pentru părinţii care îşi bat copii. Sunt nişte animale frustrate care ar trebui ostracizate în public. Prin bătaie nu înţeleg dat 2 palme peste faţă sau în fund. Dacă te atacă copilul, îl pui la perete şi îl închizi în baie ceva timp.
Dar oamenilor le place să sară dintr-o extermă în alta. În trecut aveam destui părinţi idioţi, care fiind nişte tirani făceu praf copilăria şi adolescenţa, acum le-o fac praf din cauză sunt prea ocupaţi de partea materială sau au devenit nişte sclavi ai îndobitocirii în masă.

#15
diavloo

diavloo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2009
Parintii sunt de vina in cele mai multe cazuri pentru prostiile care le fac copiii lor. Am exemplul concret langa mine. Adica un verisor de-al meu care acum trece in clasa a 4 a. Capul rautatilor este. Bun pana aici nimic nou sub soare. Problema a fost intotdeauna cresterea lui, mult delasatoare. A fost crescut de bunica deoarece parintii au muncit. De cate ori facea vreo prostie si sareau parintii cu gura pe el, bunica zicea "lasa-l ca-i copil". Si tot asa l-au lasat sa se joace, scoala mai putina ca doar strica si el este un copil. Pana intr-o zi cand a zis catre bunica "de nu taci din gura bag cutitul in tine si te omor". In loc sa ia vreo masura, au ras de ce prostii scoate copilul lor pe gura. Si o tine din prostie in prostie. Cand a crescut putin mai mare au incercat sa-l educe cu "bataia-i rupta din rai". La inceput cu cureaua, nimic, dupa aceea cu o jordita, nimic, cu bata? Vezi de treaba, Cu furtunul de la masina de spalat? Nimic. Cu funie. Atata bataie a incasat copilul asta de pe mine ma durea. Era tot vargi pe spate si pe maini. Crede cineva ca s-a calmat? No way. Pleaca de acasa ziua intreaga si nu zice nimanui unde merge si ce face, si nici cand se intoarce nu zice unde a fost, cu cine a fost. Intr-o zi eram la ei in curte si sa certat cu taicas-o. Tatal lui ridica mana si ii da o palma, piciul (10 ani) ia un steag din curte si ii da in cap la taicas-o cu el si o ia la fuga. Am incercat sa vorbesc cu copilul sa incerc sa-l ajut sa fie altfel. L-am amenintat ca nu-l mai las sa vina la bebele meu sa se joace cu el daca mai face prostii. Nimic nu functioneaza. Cand i-am zis unchiului meu ca de ce l-a lasat sa dea cu steagul si nu a ripostat a zis "crezi ca e prima data. pai noi ne batem parte in parte". Deci sa nu ziceti ca parintii nu au nici o vina pentru prostiile copiilor. Au. Eu sper ca voi putea sa-l educ pe piciul meu, care inca nu are un an, mult mai bine decat au facut-o altii. Nu sunt perfect, nimeni nu e, si prostii o sa faca si el pentru ca as fi absurd sa cred ca un copil nu face prostii. Dar toate astea trebuie sa aiba o limita si sa distinga binele de rau, gluma de serios. Cam atat am avut de zis. Daca e ceva voi mai reveni. Scuze pentru lunga lectura care va e data ochilor sa o cititi.

#16
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014

 djl, on 21 iulie 2014 - 13:37, said:


Eu nu am nici un pic de respect pentru părinţii care îşi bat copii. Sunt nişte animale frustrate care ar trebui ostracizate în public.

Hmmm, cam subtil.

#17
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Stati la spart seminte si la impins baxuri de Bucegi, si bazati-va ca societatea se ocupa de odoarele voastre

#18
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 djl, on 21 iulie 2014 - 12:55, said:

Sunt şi eu curios, de unde a apărut mentalitatea cretină, că dacă un copil face prostii, părinţii sunt neapărat de vină că nu au ştiut să-l educe? Poate s-au chinuit să-l educe, dar dacă omul nu vrea, ce să-i faci?

Daca nu ai copii sa nici nu faci , dar daca ai ar fi bine  sa nu pierzi timpul cu altceva si sa acorzi atentia necesara pt educatia lor ,te asigur ca e cel mai important si bine investit ”timp”
”Omul ” copil nu exista  ci numai copilul care e transformat in om .
Atributia de a transforma copilul in om ii revine parintilor, nu altcuiva, iar acestia nu au nici o scuza .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate