Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Parere Relatii internationale cu predare in limba engleza

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Madalinaamemada

Madalinaamemada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.06.2014
Ce parere aveti despre facultatea aceasta? Relatii internationale cu predare in limba engleza de la ASE? faptul este pierdut, nu am dat si la aceasta facultate dar ce parere aveti? nu este greu sa fie tot in englezA? partea buna este ca inveti limba..

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Parerea mea e ca facultatea asta o faci degeaba.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Daca nu ai atractie si ceva nativ spre economie/afaceri/management atunci degeaba urmezi un astfel de profil.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMadalinaamemada, on 21 iulie 2014 - 12:01, said:

nu am dat si la aceasta facultate
Foarte bine ai facut, in afara cazului ca mergeai tintit (in sensul ca aveai pe cineva care sa te propulseze intr-o firma mare) cam slabe sansele sa prinzi ceva in domeniu. Majoritatea absolventilor lucreaza in alte domenii...

Vezi si aici:
http://www.cariereon...cultate-inutila

http://www.hotnews.r...singur-site.htm

#5
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostKarhu, on 21 iulie 2014 - 14:00, said:

Foarte bine ai facut, in afara cazului ca mergeai tintit (in sensul ca aveai pe cineva care sa te propulseze intr-o firma mare) cam slabe sansele sa prinzi ceva in domeniu. Majoritatea absolventilor lucreaza in alte domenii...

Vezi si aici:
http://www.cariereon...cultate-inutila

http://www.hotnews.r...singur-site.htm

ce le stii tu pe toate, karhule ...
uite, eu am facut relatii economice internationale si nu mor de foame. si toti colegii mei de grupa au afaceri/joburi ok, o duc foarte bine.

la facultatea de rei (spre deosebire de medicina, unde inveti mainile, picioarele, capul si maruntaiele corpului omenesc, aa si bineinteles sa ai pareri despre orice) faci cursuri diversificate, acoperind o arie larga a macroeconomiei si microeconomiei.
ce faci mai departe (ca te faci contabil, ca lucrezi in marketing, ca scrii la Bursa, ca te faci cine stie ce diplomat pe cine stie unde, ca lucrezi in comert, banci  etc sau ca devii somer de lux) depinde de tine.

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttablagiu_xxx, on 21 iulie 2014 - 14:10, said:

...te faci contabil, ca lucrezi in marketing, ca scrii la Bursa, ca te faci cine stie ce diplomat pe cine stie unde, ca lucrezi in comert, banci...
Deci imi dai dreptate?
Eu nu am zis ca mori de foame cu REI ci am zis ca absolventii lucreaza de obicei in alte domenii, cum mentionezi si tu mai sus. Si am adus si articolele alea in discutie....

#7
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostKarhu, on 21 iulie 2014 - 14:21, said:

Deci imi dai dreptate?
Eu nu am zis ca mori de foame cu REI ci am zis ca absolventii lucreaza de obicei in alte domenii, cum mentionezi si tu mai sus. Si am adus si articolele alea in discutie....

Nu iti dau dreptate, toate joburile enumerate mai sus au legatura cu cursurile de la REI.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Dar au legatura si cu cursurile de la multe alte facultati, respectivii puteau sa practice aceleasi profesii fara sa faca REI.
Ala care lucreaza acum in contabilitatea putea sa faca profilul respectiv, Conta.
Ala care lucreaza la Banci putea face Finante - Banci.
Ala care lucreaza in diplomatie putea sa faca SNSPA
etc etc

Ca idee, si nevasta-mea a doua facultate a facut ceva asemanator (Tranzactii Economice Internationale) noroc insa ca prima facultate a fost Matematica...

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Parerea mea e ca din genul asta de specializare iese un taximetrist perfect care poate lucra cu succes in a relationa cu clientii pe care ii ia din aeroport
Deci - o facultate fara rost

#10
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostKarhu, on 21 iulie 2014 - 15:59, said:

Dar au legatura si cu cursurile de la multe alte facultati, respectivii puteau sa practice aceleasi profesii fara sa faca REI.
Ala care lucreaza acum in contabilitatea putea sa faca profilul respectiv, Conta.
Ala care lucreaza la Banci putea face Finante - Banci.
Ala care lucreaza in diplomatie putea sa faca SNSPA
etc etc

Ca idee, si nevasta-mea a doua facultate a facut ceva asemanator (Tranzactii Economice Internationale) noroc insa ca prima facultate a fost Matematica...

bine, mah, fie cum spui tu. le stii pe toate. poate ne zici si prognoza meteo pt luna viitoare.

View Postpetre69, on 21 iulie 2014 - 16:03, said:

Parerea mea e ca din genul asta de specializare iese un taximeTRIST perfect care poate lucra cu succes in a relationa cu clientii pe care ii ia din aeroport
Deci - o facultate fara rost


#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttablagiu_xxx, on 21 iulie 2014 - 16:06, said:

fie cum spui tu
Deci nu-i asa?
Ala care face Finante -Banci nu poate lucra in sectorul bancar?
Ala care face Contabilitate nu poate sa fie contabil?
etc etc

#12
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 09.08.2006

View PostMadalinaamemada, on 21 iulie 2014 - 12:01, said:

Ce parere aveti despre facultatea aceasta? Relatii internationale cu predare in limba engleza de la ASE? faptul este pierdut, nu am dat si la aceasta facultate dar ce parere aveti? nu este greu sa fie tot in englezA? partea buna este ca inveti limba..

Viitoare somera cu diploma.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Posttablagiu_xxx, on 21 iulie 2014 - 15:28, said:

toate joburile enumerate mai sus au legatura cu cursurile de la REI.
Au si n-au. Pana la urma scrie pe diploma ca esti economisit din toate dar una e sa faci CIG si alta REI ca apoi sa vrei sa practici contabilitate (de exemplu). Sigur ca poti, legea iti permite, da' una e sa inveti un curs la REI si alta cat mai multe dincolo. La fel cu toate celelalte specializari, nu degeaba le-au spart asa. Ideea e de a urma un profil care sa te ajute cat mai mult (dincolo de studiul extrascolar pe care trebuie sa-l faci oricum) in ce vrei sa practici.

Edited by neagu_laurentiu, 21 July 2014 - 17:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate