Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Executare silita

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Bambootcha101

Bambootcha101

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2014
Salut,am primit astazi o somatie si un titlu de executoriu pentru o amenda de circulatie pe care am luat-o anul trecut (am traversat pe rosu).Amenda am platit-o a 2 a zi adica in decursul celor de 48 de ore ca sa platesc 50% din valoarea ei,am primit chitanta pe care acum nu o mai gasesc,dupa 1 an.Stie cineva ce pot face in cazul acesta ca sa nu platesc amenda a 2 a oara ?

#2
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Sa te duci unde ai platit amenda si rogi functionara de acolo(bineinteles cu o ciocolata, ca altfel nu-si ridica fundul de pe scaun) sa se uite in arhiva si sa-ti dea o copie dupa chitanta.

#3
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
Te duci la trezorerie, sau la primarie unde ai platit si explici situatia ta. Daca stii data la care ai platit mai departe ei te cauta in arhiva.

#4
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Situatie clasica Posted Image

Cred ca nu-ti ramane decat s-o mai platesti inca odata

Alta data tine mai bine chitantele alea

#5
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

 Bambootcha101, on 21 iulie 2014 - 11:58, said:

Salut,am primit astazi o somatie si un titlu de executoriu pentru o amenda de circulatie pe care am luat-o anul trecut (am traversat pe rosu).Amenda am platit-o a 2 a zi adica in decursul celor de 48 de ore ca sa platesc 50% din valoarea ei,am primit chitanta pe care acum nu o mai gasesc,dupa 1 an.Stie cineva ce pot face in cazul acesta ca sa nu platesc amenda a 2 a oara ?
Dacă ai plătit cu card, un simplu extras de cont de la bancă va dovedi efectuarea plății în fața oricărei instanțe sau oricărei instituții din orice țară a lumii.
Dacă nu... asta e.

#6
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Am patit si eu, am replatit amenda, in arhiva nu s-a mai gasit nimic. Asta e Romania.

#7
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 Bambootcha101, on 21 iulie 2014 - 11:58, said:

Salut,am primit astazi o somatie si un titlu de executoriu pentru o amenda de circulatie pe care am luat-o anul trecut (am traversat pe rosu).Amenda am platit-o a 2 a zi adica in decursul celor de 48 de ore ca sa platesc 50% din valoarea ei,am primit chitanta pe care acum nu o mai gasesc,dupa 1 an.Stie cineva ce pot face in cazul acesta ca sa nu platesc amenda a 2 a oara ?
Mie mi-au dat copiea chitantei dupa cateva saptamani (una-doua). Ceva cu arhiva...

#8
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

 Bambootcha101, on 21 iulie 2014 - 11:58, said:

Salut,am primit astazi o somatie si un titlu de executoriu pentru o amenda de circulatie pe care am luat-o anul trecut (am traversat pe rosu).Amenda am platit-o a 2 a zi adica in decursul celor de 48 de ore ca sa platesc 50% din valoarea ei,am primit chitanta pe care acum nu o mai gasesc,dupa 1 an.Stie cineva ce pot face in cazul acesta ca sa nu platesc amenda a 2 a oara ?
Astea erau problemele anilor '90  -  2000, n-am mai auzit de ceva timp de probleme d'astea.

Edited by Tiby84, 21 July 2014 - 12:28.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
A mai fost cineva pe forum saptamana trecuta sau acum 2 saptamani cu exact aceeasi problema. Ori se pierd intr-adevar chitante din cauza dezorganizarii arhivei sau a bazei de date, ori cineva are grija sa le piarda si apoi sa le gaseasca miraculos dupa ce ai platit a doua oara amenda.

Edited by Hider141, 21 July 2014 - 13:07.


#10
Bambootcha101

Bambootcha101

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2014
Am fost la posta unde am platit amenda si am facut o cerere sa imi elibereze dovada platii amenzii la momentul respectiv in decurs de 48 de ore,mi-au zis sa revin in cateva zile,acum daca o sa imi si elibereze dovada ramane de vazut,om trai si om vedea :)).Multumesc tuturor pentru raspunsuri.Revin in cateva zile cu ce am rezolvat.

#11
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Mult succes!

#12
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
eu am 3 amenzi de circulatie in aceeasi situatie, raspunsul primit la posta (caci acolo m-am gasit sa platesc) a fost ca ei nu tin arhivele ca nu au spatiu :)) ca tot veni vorba de tara in care traim, una peste alta stiu ca si arhivele se tin max 5 ani din cate stiu...

#13
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Va luptati cu morile de vant .
Daca voi nu puteti arhiva cateva chitante ,
de ce mai aveti pretentii la altii ?

#14
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014

 Bingo, on 21 iulie 2014 - 20:10, said:

Va luptati cu morile de vant .
Daca voi nu puteti arhiva cateva chitante ,
de ce mai aveti pretentii la altii ?

Totusi, e o diferenta! Institutiile statului parca au obligatia sa arhiveze, nu? A, uitasem, traim in Romania ...

#15
nucred

nucred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.12.2009
Am patit si eu exact ceva de genul.

In anul 2008 in 15 august (de Sf. Maria) am luat amenda pentru viteza, 70km/h in localitate si apoi la doua saptamani am mai luat una nu mai stiu exact pentru ce. Le-am platit pe amandoua in intervalul de 48 h pentru a beneficia de reducerea de 50 %, nu imi place sa imi las datorii mai ales ca erau la jumate in doua zile.

Ei bine de doi ani in 2012 aveam de scos ceva acte de la primaria si imi gaseste doamna de la ghiseu cum ca am o amenda neachitata din august 2008. Am incercat sa ii explic ca am platit amenda respectiva, deageaba. Chitanta clar nu mai aveam de atata timp asa ca mi s-a spus ca se tine evidenta la oficiul postal la care am achitat.
Ma intorc la posta, completez o cerere sa ma caute in arhiva pe august 2008 si sa revin in cateva zile. Zis si facut insa cand am revenit la posta am aflat ca nu sunt in evidentele lor cu nici o amenda platita pe luna august 2008 desi la primarie imi arata ca o amenda o aveam achitata. Ii explic situatia doamnei ca nu se poate ca sa nu mai fiu in evidenta insa imi zice ca au trecut anii s-au mai schimbat lucrurile si cateodata se "se mai pierd din evidente".
Asa ca n-am avut ce face si am replatit amenda.

Sfatul meu : faceti-va un dosar cu tot ce achitati : primarie, posta, cheltuieli de bloc, tv/telefon. Sa aveti o arhiva personala acasa pe cel putin 2-3 ani.

Nu stiti niciodata cand vi se cere sa platiti din nou, doar TRAIM IN ROMANIA tara tuturor posibilitatilor

#16
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012

 nucred, on 01 septembrie 2014 - 22:57, said:


Ii explic situatia doamnei ca nu se poate ca sa nu mai fiu in evidenta insa imi zice ca au trecut anii s-au mai schimbat lucrurile si cateodata se "se mai pierd din evidente".
Asa ca n-am avut ce face si am replatit amenda.

Sfatul meu : faceti-va un dosar cu tot ce achitati : primarie, posta, cheltuieli de bloc, tv/telefon. Sa aveti o arhiva personala acasa pe cel putin 2-3 ani.


La mine in oras a fost o mare combinatie de sute de mii de euro cu aceste taxe. Sefii de la impozite bagau banii in buzunar si "pierdeau" actele. Prinsi cu mata in sac, s-au facut bolnavi, spitale, analize, etc. Au primit dosar penal si sunt bine mersi si cu banii in buzunar pentru ca justitia nu doarme. Nu m-ar mira sa se intample asta si in alte orase, doar sa nu fi fost prinsi de acesti pionieri ai dreptatii... DNA. Ei se ocupa cu altele, cum ar fi pupat in fund, slugarit, inventat dosare penale, primit spaga, dat pe binga politai corecti, etc...
De atunci mi-am invatat lectia. Intotdeauna sa ai dosar cu orice platesti, chiar si roviniete la masina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate