Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Cum sa invat programarea - de la 0

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Salut!

Tocmai am terminat clasa a9a la un liceu de matematica-informatica. Din pacate nu am fost la intensiv informatica ( din cauza unor mici probleme ), dar anul acesta am sa ma transfer. In clasa a9a n-am facut decat pseudocod, si asta pe caiet, in limba romana. Foarte usor dupa mine, dar si inutil, mi s-a parut ca teoria mersului pe bicicleta, si problema este ca am facut asta tot anul....La intensiv faceam doar un semestru, dar in fine...Abia de la anul o sa incep C++, se pare ca asa este programa...

Bun, eu sunt pasionat de calulatoare de mic, si nu ma refer la jocuri. De exemplu ( stiu ca nu este un lucru mare, dar e ceva in opinia mea ), in clasa a6a, in timp ce toti colegii/prietenii mei doar se jucau Counter-Strike si GTA San Andreas, eu imi tot asamblam si dezasamblam PC singur, intelegeam ce face fiecare componenta, etc. Si am asteptat clasa a9a crezand ca o sa invat programare la liceu, insa m-am inselat, si tot citind pe net, am aflat ca programarea se invata pe cont propriu, singur acasa, pierzand nopti. Sunt dispus sa fac asta, n-am o problema.
  
Eu pana acum stiu doar 2 limbaje ( daca pot fii numite limbaje ), HTML si CSS. M-am apucat prin luna noiembrie a anului trecut si am ajuns sa le stapanesc binisor, avand si un site web. Intrebarea mea este: Cu ce limbaj ar trebui sa incep, pt. a intelege mai bine programarea? Nu sunt genul cu muci in cap care vrea sa faca din start ceva foarte greu, vreau sa incep pe trepte, putin care putin.


Stiu ca mai sunt topicuri de genul asta, insa ori au fost cazuri diferite, ori sunt vechi si am zis ca un nou topic nu o sa deranjeze. Multumesc anticipat!

Edited by Robiacs, 18 July 2014 - 21:55.


#2
InfiniteLoop

InfiniteLoop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.06.2014
Cu limbaje ce au sintaxa cat mai simpla, chiar si pseudocod Posted Image.

Edited by InfiniteLoop, 18 July 2014 - 22:07.


#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
programarea in sine se face independent de limbaj

daca stii ca mai sunt topicuri de genul asta iti urez spor la citit.
vezi cele scrise de OriginalCopy, dani.user

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Dupa afirmatia:

View PostRobiacs, on 18 iulie 2014 - 21:55, said:

In clasa a9a n-am facut decat pseudocod, si asta pe caiet, in limba romana. Foarte usor dupa mine, dar si inutil, mi s-a parut ca teoria mersului pe bicicleta, si problema este ca am facut asta tot anul

tind sa cred ca nu prea intelegi cum sta treaba cu programarea. Crede-ma, poti invata C++ in 14 zile daca stii cum sa scrii un pseudocod valid, dar invers nu prea...

Deci ori te tii de pseudocod si inveti algoritmica, ori te apuci sa inveti mecanic C++ iar cand va trebui sa faci programare vei tehnoredacta(scrie dupa dictare) ce-ti spune personajul care gandeste softwareul.

#5
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postdexterash, on 18 iulie 2014 - 22:04, said:

Dupa afirmatia:



tind sa cred ca nu prea intelegi cum sta treaba cu programarea. Crede-ma, poti invata C++ in 14 zile daca stii cum sa scrii un pseudocod valid, dar invers nu prea...

Deci ori te tii de pseudocod si inveti algoritmica, ori te apuci sa inveti mecanic C++ iar cand va trebui sa faci programare vei tehnoredacta(scrie dupa dictare) ce-ti spune personajul care gandeste softwareul.
Pentru asta am venit aici, sa intreb. Doar ca mie mi s-a parut aiurea ca tot anul sa facem ''scrie n, daca n<0 atunci scrie bla bla a, altfel scrie bla bla bla'', adica mi s-a parut ca stam prea mult pt. niste chestii mult prea simple.

View PostMarianG, on 18 iulie 2014 - 22:01, said:

programarea in sine se face independent de limbaj

daca stii ca mai sunt topicuri de genul asta iti urez spor la citit.
vezi cele scrise de OriginalCopy, dani.user
Okay, am sa le caut

View Postovidiu21, on 18 iulie 2014 - 22:00, said:

Pana mana si invata programare cu sapa, o sa avem nevoie de ea in curand...
Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici...

Edited by Robiacs, 18 July 2014 - 22:11.


#6
Alex Ionescu

Alex Ionescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2004
Dacă știi limba engleză, ar putea fi util să consulți "The Little Introduction To Programming": http://codingintro.com/ și apoi să practici online în PHP: http://www.learn-php.org/ ori alt limbaj de programare: http://ideone.com/

Mult succes!

P.S. De asemenea, vezi și Codecademy: http://www.codecademy.com/

Edited by Alex Ionescu, 18 July 2014 - 22:23.


#7
InfiniteLoop

InfiniteLoop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.06.2014

View PostRobiacs, on 18 iulie 2014 - 22:10, said:

Pentru asta am venit aici, sa intreb. Doar ca mie mi s-a parut aiurea ca tot anul sa facem ''scrie n, daca n<0 atunci scrie bla bla a, altfel scrie bla bla bla'', adica mi s-a parut ca stam prea mult pt. niste chestii mult prea simple.
In toata cariera de programator asta vei face. Un program nu este realizat mereu doar intr-un singur limbaj de programare, se scrie in mai multe limbaje de programare, deci ai nevoie de un limbaj universal, numit pseudocod.

Edited by InfiniteLoop, 18 July 2014 - 22:14.


#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostRobiacs, on 18 iulie 2014 - 22:10, said:

Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici...
TI-a sugerat sa devii agricultor.
Astia programeaza recolta ... vrei detalii despre asta?

Edited by MarianG, 18 July 2014 - 22:17.


#9
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
Odată ce te pricepi la pseudocod bine restul e destul de ușor de învățat. Problemele făcute în pseudocod au rol de a-ți forma creierul deoarece aici e baza programării: să gândești. Oricine poate scrie un cod într-un limbaj de programare dar nu oricine poate gândi un algoritm. Care e cea mai complexă problemă ce știi să o faci în pseudocod?

#10
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

View PostAlex Ionescu, on 18 iulie 2014 - 22:10, said:

apoi să practici online în PHP: http://www.learn-php.org/ ori alt limbaj
Evita PHP-ul, ca si incepator vei avea o varza in minte. Daca vrei sa creezi aplicatii web dinamice mai bine python + flask.

Edited by IonutYo, 18 July 2014 - 22:32.


#11
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Eu nu-s convins ca abordarea cu pseudocod e ok. Are darul de a face dintr-un domeniu extrem de interesant si fun, ceva extrem de plictisitor. Si sunt convins ca niciunul dintre voi n-a invatat programare "studiind"  2 ani pseudocod inainte...

#12
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View PostRobiacs, on 18 iulie 2014 - 21:55, said:

Salut!

Tocmai am terminat clasa a9a la un liceu de matematica-informatica.

Depinde de tine in primul rand cat timp esti dispus sa aloci studiului. Avand in vedere ca esti la liceu, unde preocuparile nu sunt chiar atat de multe ti-as recomanda in jur de 2 ore pe zi, in fiecare zi. Eventual mai mult in weekend si mai putin in timpul saptamanii. Ma rog, acum ca esti in vacanta, 2-3 ore pe zi nu e prea mult, in special daca spui ca esti pasionat.

Ia-o cu inceputul, daca nu stii decat pseudocod, incepe cu paginile de wiki ca sa afli ce inseamna programarea, ce inseamna un limbaj de programare, si care sunt cele mai folosite. Pe google sunt destule tutoriale simple si compilatoare gratuite. Incearca macar sa scrii un program hello world. Chiar si de la zero barat, nu ar trebui sa iti ia mai mult de 2-3 zile. Sau 2-3 ore, daca esti perspicace.

Important este sa intelegi ca nimeni nu se naste invatat. Si ca ceea ce iti doresti tu inseamna un maraton, nu un sprint. Adica va trebui sa acumulezi multe informatii pe o perioada mai lunga de timp si sa le si intelegi, nu doar sa tocesti cateva chestii intr-o perioada scurta de timp. Aloca cat timp iti trebuie ca sa intelegi conceptele bine.

Apropos, chestiunile legate de calculatoare inseamna mai mult decat programare. Ai spus ca de mai multe ori ti-ai dezasamblat calculatorul si ai inteles cum functioneaza fiecare componenta. Fara sa vreau sa te descurajez, dar  ma indoiesc ca la nivel de clasa a IX-a intelegi pe deplin functionarea fiecarei componente.  S-ar putea sa te atraga si alte arii, care deocamdata nu ai de unde sa le cunosti.  De  exemplu, electronica, si sa intelegi la modul real cum functioneaza un circuit si ce inseamna o componenta  integrata.

Si foarte important, ignora gurile rele. Majoritatea sunt niste idioti care nu o sa realizeze prea mult, insa sunt experti cand vine vorba de a comenta de altii. Cea mai buna solutie cand ai de-a face cu astfel de oameni este sa ii ignori. Este foarte bine ca vrei sa te interesezi de la o varsta asa tanara, important este sa fii serios pe tema asta.

Daca ai si alte intrebari, iti stau la dispozitie.

Edited by WhatNot, 18 July 2014 - 22:52.


#13
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostPac_Man, on 18 iulie 2014 - 22:30, said:

Eu nu-s convins ca abordarea cu pseudocod e ok. Are darul de a face dintr-un domeniu extrem de interesant si fun, ceva extrem de plictisitor. Si sunt convins ca niciunul dintre voi n-a invatat programare "studiind"  2 ani pseudocod inainte...
Programarea poate ajunge să fie foarte plictisitoare pentru unii (să nu zic chiar frustrantă). Nu zic că la început când faci prima ta fereastră sau când faci niște chestii grafice nu te atrage să mai faci așa ceva. Dar problema se pune în momentul în care ai de făcut un proiect mai complex și te lovești că nu îți merge codul și nu știi de ce. Și apoi trebuie să stai ore întregi ca să vezi care e problema la codul respectiv. Nu știu cât de fun e acea programare dar aceea e programarea reală.

View PostIonutYo, on 18 iulie 2014 - 22:30, said:

Evita PHP-ul, ca si incepator vei avea o varza in minte. Daca vrei sa creezi aplicatii web dinamice mai bine python + flask.
Sunt de acord cu ce spui în legătură cu PHP. Dacă tipul vrea să învețe programare atunci să o facă așa cum am făcut-o majoritatea: studiind Pascal sau C. :P

Edited by dan-s, 18 July 2014 - 22:39.


#14
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View Postdan-s, on 18 iulie 2014 - 22:19, said:

Odată ce te pricepi la pseudocod bine restul e destul de ușor de învățat. Problemele făcute în pseudocod au rol de a-ți forma creierul deoarece aici e baza programării: să gândești. Oricine poate scrie un cod într-un limbaj de programare dar nu oricine poate gândi un algoritm. Care e cea mai complexă problemă ce știi să o faci în pseudocod?

Pentru un programator pasionat, ori un inginer de calculatoare, care are experienta codului, sunt sigur ca problemele de paradigma de programare sau de algoritmica sunt mult mai importante si mult mai presante. Dar iti pot spune din experienta cuiva care a cochetat cu programarea, (pana la urma am ajuns la alt domeniu tehnic), ca incepator cel mai rau te sperie sintaxa.

Am vazut asta si la colegii de liceu, chiar si cei mai destepti, intelegeau pseudocodul, dar cand ajungeau in fata calculatorului daca ii puneai sa scrie un program cap coada erau incapabili. Asta ii si sperie pe cei mai multi dintre liceeni din ziua de azi, sintaxa. Am vazut abordarea asta la mai multi profesori, absolventi de mate-info, care probabil considerau codul ca fiind o chestie banala dupa ce au trecut prin facultate si au mai si predat. Asa ca insista pe partea de algoritm si pe sintaxa mai putin. Probabil au uitat ca pentru un incepator, asta este cel mai greu pas. Pentru mine cand am terminat liceul acum 4 ani, asta a fost.

Sunt de parere ca cel mai bine ar fi sa inveti pseudocod in paralel cu o sintaxa de baza. Dupa ce prinzi sintaxa, apoi poti trece la probleme de algoritmica.

Edited by WhatNot, 18 July 2014 - 22:47.


#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostPac_Man, on 18 iulie 2014 - 22:30, said:

Are darul de a face dintr-un domeniu extrem de interesant si fun, ceva extrem de plictisitor.
Daca nu reuseste cineva sa-si puna pe hartie ideile(operatiunile) intr-o ordine care sa aiba logica si continuitate, ce sanse are de a devenit un adevarat programator?

View PostPac_Man, on 18 iulie 2014 - 22:30, said:

Si sunt convins ca niciunul dintre voi n-a invatat programare "studiind"  2 ani pseudocod inainte...
Nu as paria pe asta...

View PostWhatNot, on 18 iulie 2014 - 22:42, said:

Am vazut asta si la colegii de liceu, chiar si cei mai destepti, intelegeau pseudocodul, dar cand ajungeau daca ii puneai sa scrie un program cap coada erau incapabili.
Sintaxa o gasesti in orice ghid/help/tutorial etc. Dar pseudocodul(alias logica) nu ti-o da nimeni, nu este fixa si acolo incepe toata arta...

#16
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View Postdexterash, on 18 iulie 2014 - 22:47, said:

Sintaxa o gasesti in orice ghid/help/tutorial etc. Dar pseudocodul(alias logica) nu ti-o da nimeni, nu este fixa si acolo incepe toata arta...

O gasesti. Dar pentru cineva care nu este familiarizat cu ea, sau in cazul de fata, nu a vazut deloc un limbaj de programare, e important sa o inteleaga. La ce este bun pseudocodul daca nu stii sa scrii un cin, cout, sau un for ?

#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostWhatNot, on 18 iulie 2014 - 22:49, said:

O gasesti. Dar pentru cineva care nu este familiarizat cu ea, sau in cazul de fata, nu a vazut deloc un limbaj de programare, e important sa o inteleaga. La ce este bun pseudocodul daca nu stii sa scrii un cin, cout, sau un for ?
Pentru ca nu CIN este baza, ci functiile care au cele mai uzuale interpretari: print, read, for, if. Folosirea lui cin fara a intelege ce este el si ce se intampla in spate poate provoca tot felul de probleme.

De aceea au si recomandat colegii mai sus: C si PASCAL.

#18
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View Postdexterash, on 18 iulie 2014 - 22:52, said:

Pentru ca nu CIN este baza, ci functiile care au cele mai uzuale interpretari: print, read, for, if. Folosirea lui cin fara a intelege ce este el si ce se intampla in spate poate provoca tot felul de probleme.

De aceea au si recomandat colegii mai sus: C si PASCAL.

Cin fiind pentru C++ ce scan este pentru C. Deci tot baza. Si acum la modul serios, tu ai recomanda cuiva in ziua de azi sa invete PASCAL ?

Edit: Ca sa iti dau un exemplu concret, cand eram a 7 sau a 8a, am inteles foarte usor principiul din spatele unei bucle repetitive. Dar sa pot sa execut un program cap coada in care sa folosesc o bucla repetitiva imi lua 2 ore daca nu imi arata cineva sintaxa.

Edited by WhatNot, 18 July 2014 - 23:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate